Jump to content
  • 0

Ανάκληση αναστολής συμβάσεων εργασίας

Question

Πληττόμενη επιχείρηση.

Έχει βάλει σε αναστολή σύμβασης 25 εργαζόμενους με υποβολή την 1/4/2020 (άρα έναρξης αναστολής την 1/4/2020- ας μη το συζητήσουμε αυτό τώρα). Θέλει να κάνει ανάκληση αναστολής για έναν από αυτούς.

Πάω στο Εργάνη να κάνω  εισαγωγή στη "ΔΗΛΩΣΗ ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ-ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ".  Μου ζητάει τον Α.Πρ. και την ημ.υποβολής της προηγούμενης δήλωσης αναστολής. Τα περνάω και έτσι βρίσκομαι στην περιβόητη ορθή επανάληψη.  Τι βλέπω εκεί;  Έχει όλους τους εργαζόμενους τους οποίους έχω θέσει σε αναστολή.   Μπαίνω στον εργαζόμενο που θέλω να κάνω ανάκληση της αναστολής και επιλέγω από το μενού την ανάκληση αναστολής σύμβασης.  Ωραία. Και μετά; 

α) Αν διαγράψω τους εργαζόμενους από την ισχύουσα κατάσταση και αφήσω μόνο αυτόν για τον οποίο θέλω να κάνω την ανάκληση αναστολής, μήπως η ορθή επανάληψη καπακώσει την αρχική και έτσι δεν θα φαίνεται κανείς σε αναστολή;

β) Αν ξαναστείλω όλους τους εργαζόμενους τους οποίους είχα βάλει σε αναστολή την 1/4, θα θεωρηθεί ότι αφού τους έστειλα σήμερα με ορθή επανάληψη,ότι ΣΗΜΕΡΑ μπήκαν σε αναστολή, δηλαδή 11/4;

Και τότε μιλάω με συνάδελφο και με πληροφορεί ότι συμβαίνει το εξής:  η ορθή επανάληψη ακυρώνει την αρχικά υποβληθείσα δήλωση η οποία εμφανίζεται  πως έχει ανακληθεί! (βλ. σχετική εικόνα).

Ξεχνάμε λοιπόν το (α). Αν πάω  στο (β), δηλαδή να ξαναστείλω ΟΛΟΥΣ τους εργαζόμενους (τους 24 συν τον 1 για τον οποίο θα επιλέξω την ανάκληση της αναστολής), τότε σύμφωνα με την 14676/253/7.4.2020 Εγκ. Υπ.Εργασίας (σελ.7-8) "ως ημερομηνία έναρξης αναστολής των συμβάσεων εργασίας των εργαζομένων των ανωτέρω (σ.σ. πληττόμενων) επιχειρήσεων, λογίζεται η ημερομηνία υποβολής της σχετικής υπεύθυνης δήλωσης του εργοδότη στο ΠΣ ΕΡΓΑΝΗ".    Οπότε, θα εμφανίζονται όλοι πως έχουν αναστολή σύμβασης την 11/4 και όχι την 1/4.  Πολλοί από αυτούς έχουν κάνει ήδη την υπεύθυνη δήλωση και κάποιοι όχι.  Μπάχαλο....

Αν κάποιος έχει βγάλει άκρη ας το γράψει εδώ, αλλιώς Δευτέρα θα δούμε τι θα κάνουμε.

Υ.Γ. Δοκίμασα και το τρικ να μπω από δήλωση αναστολής, αφού οι πληττόμενες έχουν περιθώριο μέχρι 20/4 και από εκεί να κάνω προσθήκη τον εργαζόμενο για τον οποίο θέλω να κάνω ανάκληση αναστολής αλλά δεν το δέχτηκε, γράφοντας ότι εδώ επιτρέπεται μόνο να δηλώσεις αναστολή, παρ'ότι στο μενού έχει και την ανάκληση της αναστολής.

00001.jpg

0002.jpg

• Answers 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Popular Posts

και ένα άλλο για τις πληττόμενες, αν μας φέρουν νέα φουρνιά αναστολής ,προτιμούμε εισαγωγή έναν έναν. τι φέρνει η τρέχουσα κατάσταση ,δεν το ξέρω και ούτε θέλω να το δω. για να ξέρουμε

έτσι και αλλιώς μόνο σε κλεισμένες σε αφήνει να πειράξεις ενοίκιο. ΤΟ ΚΡΙΣΙΜΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΘΕΜΑ. ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΞΕΤΕ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΣΤΗΝ ΔΙΟΡΘΩΣΗ. θα πάρει την τελευταία και καλά κάνει.  όπω

Με πρόλαβες απλά ακόμα  δεν έχει ενημερωθεί  το εργάνη  .

Posted Images

Recommended Posts

• 0
5 ώρες πριν, klery είπε

μια ερωτηση σχετικα με εστιατοριο που ειχε κανει αναστολη 4 εργαζομενων στις 14/03 ,

επειδη ειχε κρατησει το ντελιβερυ , κρατησε 2 εργαζομενους μεχρι σημερα τους οποιους θελει να βαλει σε αναστολη τωρα

επισης θελει να δηλωσει και το ενοικιο που δεν ειχε μπει στην αρχικη.

Κανει ορθη επαναληψη και βαζει μονο τους 2 νεους  σε αναστολη καθως και το ενοικιο  και  οι παλιοι δεν θα αναφερθουν στην ορθη επαναληψη?

,για αυτους  ισχυει η πρωτη δηλωση? και με τον παλιό αρ πρωτοκολου κανουν την δηλωση τους αυτοι?

η πρεπει να αναφερει στην ορθη επαναληψη ολους και να ξανακανουν και αυτοι δηλωση? επειδη  η διευκρινιστικη ελεγε οτι λαμβανεται υπ οψιν η τελευταια δηλωση.

ευχαριστω

k.klery.

από χτες υπάρχουν 2 δυνατότητες.

1) ορθή επανάληψη (διορθωτική -τροποπ.) 

εδώ διορθώνεις ότι λάθος έκανες στην αρχική. πχ. λάθος ή παράλειψη ΑΦΜ εκμισθωτή.  λάθος εργαζόμενο σε αναστολή ,του κάνεις ανάκληση .  ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΩΣ ΕΧΕΙ.  ισχύει πλέον η αρχική δήλωση με τις σημερινές διορθώσεις. 

2) συμπληρωματική.  ξέχασες να βάλεις 2 εργαζόμενους ή τους έθεσες σε αναστολή αργότερα.   θα τους βάλεις με αυτή .  άρα λες 5 σε αναστολή με την πρώτη και 2 με τούτη =7.

δεν λύσανε όμως το θέμα του ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ. και έτσι επειδή είσαι στις κλεισμένες ,ημερομηνία αναστολής θεωρείται η 15/03 και για τους 7!

είναι δυνατόν?

κατά Εργάνη /ναι.

• 0
7 ώρες πριν, PROAKIS είπε

k.klery.

από χτες υπάρχουν 2 δυνατότητες.

1) ορθή επανάληψη (διορθωτική -τροποπ.) 

εδώ διορθώνεις ότι λάθος έκανες στην αρχική. πχ. λάθος ή παράλειψη ΑΦΜ εκμισθωτή.  λάθος εργαζόμενο σε αναστολή ,του κάνεις ανάκληση .  ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΩΣ ΕΧΕΙ.  ισχύει πλέον η αρχική δήλωση με τις σημερινές διορθώσεις. 

2) συμπληρωματική.  ξέχασες να βάλεις 2 εργαζόμενους ή τους έθεσες σε αναστολή αργότερα.   θα τους βάλεις με αυτή .  άρα λες 5 σε αναστολή με την πρώτη και 2 με τούτη =7.

δεν λύσανε όμως το θέμα του ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ. και έτσι επειδή είσαι στις κλεισμένες ,ημερομηνία αναστολής θεωρείται η 15/03 και για τους 7!

είναι δυνατόν?

κατά Εργάνη /ναι.

κανω καταχρηση του χρονου σου αλλα , προφανως το εχω καψει με ολα αυτα που γινονται ....

1.οταν λες συμπληρωματικη τι εννοεις δευτερη δηλωση αναστολης συμβασεων εργασιας που επειδη ειναι δευτερη θεωρειται συμπληρωματικη (μονο με τους εργαζομενους που δεν εχουν μπει στην πρωτη)? γιατι τετοια επιλογη δηλωσης δεν βρισκω.

2 και μπορω σε εστιατοριο να στειλω δευτερη δηλωση  τωρα , η επρεπε μεχρι 10/04?

αφου δεν υπολογιζεται το πραγματικο γεγονος κατα εργανη.

σε αυτη την περιπτωση βεβαια δεν χρειαζομαι την ορθη σωστα? θα ισχυουν και οι 2 "αρχικες" ?

3.επισης στο σημειο απο ημερομηνια της πρωτης σελιδας (περιεχομενο

δηλωσης ) πρεπει να βαλω το 15/04 η δεν παιζει ρολο? και το ρωταω επειδη ειχα στην αρχικη 23/03 (πραγματικο γεγονος).

ευχαριστω

• 0

συμπληρωματική ,η νέα δήλωση αναστολής.

αφού χτες δόθηκαν οδηγίες,λογικά δεν ισχύει το έως 10/04.

οι κλεισμένες είπαν το διάστημα αναστολής είναι από 15/3-30/04/20. 

ο Θεός είναι μεγάλος.

μέχρι εκεί κατάλαβα.

• 0

Συγγνώμη για το ολίγον τι εκτός θέματος αλλά τελευταία ημέρα με έχει πιάσει ένας μικρός πανικός.

Έχω 2 επιχ/σεις που έχουν κλείσει βάσει δημόσιας αρχής αλλά δυστυχώς στην πρώτη σελίδα, το drop down menu μου εμφανίζει για αυτές μόνο την επιλογή "πλήττομαι σημαντικά" με αποτέλεσμα να φαίνεται η αρχική ημ/νία υποβολής (03/04) σαν αναστολή δραστηριότητας και όχι η σωστή (11/03) συν το ότι δεν μπορώ να εισάγω τους εκμισθωτές για τα ενοίκια...

Τι κάνω ??????

Ευχαριστώ,

• 0

Αν έχω κάνει αναστολή σύμβασης και θέλουν να δουλέψουν από τώρα και μέχρι 30/04 πρέπει να κάνω ανάκληση? ή αν κάνω ανάκληση θεωρεί ότι δεν ισχύει καθόλου η αναστολή?

• 0
5 ώρες πριν, KOUKOVINOS είπε

Αν έχω κάνει αναστολή σύμβασης και θέλουν να δουλέψουν από τώρα και μέχρι 30/04 πρέπει να κάνω ανάκληση? ή αν κάνω ανάκληση θεωρεί ότι δεν ισχύει καθόλου η αναστολή?

Έτσι όπως έχει φτιαχτεί το έντυπο , όταν κάνεις ανάκληση συμβάσεων θεωρείται ότι ισχύει από την αρχή. Δηλαδή πχ για φροντιστήρια 11/3. Δεν έχει πεδία να βάλεις ημερομηνίες ανάκλησης. Επίσης δεν γνωρίζω αν γράφοντας κάτι στις παρατηρήσεις πόσο μπορεί να δικαιολογήσει μια κατάσταση.

• 0

Εργοδότης που έβαλε σε αναστολή εναν εργαζόμενο, θέλει να ακυρώσει την αναστολή και να συνεχίσει να δουλεύει κανονικά. Ο λογιστής του εργοδότη είπε οτι έκανε την αίτηση και τώρα πρέπει να μπεί ο εργαζόμενος να κάνει ''αποδοχή''??? Μπήκα στον εργαζόμενο και πάτησα ανάκληση χωρίς να είμαι σίγουρη οτι αυτή είναι η σωστή διαδικασία και τώρα είναι σαν να μην έχει σταλεί ποτέ δήλωση. Είμαι οκ? 

• 0

εγώ έκανα ανάκληση σε έναν εργαζόμενο και του λέω ,μπες στην δική σου αίτηση να δεις τι γράφει.

με παίρνει πίσω και μου λέει ,ΔΕΝ υπάρχει δήλωση.

δηλ. από ότι κατάλαβα δεν έκανε κάτι . απλά με την ανάκληση την δική μου ,εξαφανίστηκε η δήλωση.

μην πάτησε τίποτα και δεν κατάλαβε?

• 0
33 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

εγώ έκανα ανάκληση σε έναν εργαζόμενο και του λέω ,μπες στην δική σου αίτηση να δεις τι γράφει.

με παίρνει πίσω και μου λέει ,ΔΕΝ υπάρχει δήλωση.

δηλ. από ότι κατάλαβα δεν έκανε κάτι . απλά με την ανάκληση την δική μου ,εξαφανίστηκε η δήλωση.

μην πάτησε τίποτα και δεν κατάλαβε?

Όταν μπήκα στην αρχή φαινόταν η δήλωση που του είχα κάνει εγώ σαν εργαζόμενο, την εκτύπωνα δηλαδή αν ήθελα. Μετά πάτησα ανάκληση και καθάρισε η φόρμα ενώ βγάζει μνμ οτι δεν υπάρχει δήλωση εργοδότη. 

• 0

Καλησπέρα ,

επιχείρηση που το κεντρικό ανήκει στους πληττόμενους έκανε την αναστολή στις 30/03 για εργαζόμενο υποκαταστήματος που ανήκει σε αυτούς που έκλεισαν με απόφαση. 'Αρα τώρα πρώτα θα κάνει ανάκληση της αναστολής μόνο αυτού του εργαζόμενου από την αρχική δήλωση (βασικά δεν βρίσκω που υπάρχει η επιλογή ανάκληση ...) με ορθή επανάληψη και μετά θα στείλει νέα με εισαγωγή του υποκαταστήματος έχοντας βάλει μόνο αυτόν τον εργαζόμενο ?  έχω μπερδευτεί λίγο... 

• 0

Εχει κανει καποιος δευτερη ορθη επαναληψη σε δηλωση επιχειρησης (ξενοδοχείο ) που εκλεισε υποχρεωτικα, να μου πει πως γινεται ? Προσπαθω (σημερα 13/04/20) να προσθεσω εκμισθωτή/ενοικιο που δεν τον ειχα βαλει στην αρχικη ουτε στην 1η ορθη επαναληψη.

Προσπαθω να κανω δευτερη ορθη επαναληψη και μου δινει μηνυμα ότι ‘’δεν βρεθηκε η αρχικη υποβολη’’ και δεν προχωραει.  Εδωσα μια φορα τον αριθμο πρωτοκόλλου της αρχικης και άλλη μια φορα τον αριθμο πρωτοκόλλου της 1ης Ορθης επαναληψης . Και στις δυο περιπτωσεις περνω το μηνυμα ότι ‘’δεν βρεθηκε η αρχικη υποβολη’’ και δεν μπορω να συνεχισω….

Μπορει καποιος να βοηθησει… ?

• 0
18 λεπτά πριν, kosof είπε

Εχει κανει καποιος δευτερη ορθη επαναληψη σε δηλωση επιχειρησης (ξενοδοχείο ) που εκλεισε υποχρεωτικα, να μου πει πως γινεται ? Προσπαθω (σημερα 13/04/20) να προσθεσω εκμισθωτή/ενοικιο που δεν τον ειχα βαλει στην αρχικη ουτε στην 1η ορθη επαναληψη.

Προσπαθω να κανω δευτερη ορθη επαναληψη και μου δινει μηνυμα ότι ‘’δεν βρεθηκε η αρχικη υποβολη’’ και δεν προχωραει.  Εδωσα μια φορα τον αριθμο πρωτοκόλλου της αρχικης και άλλη μια φορα τον αριθμο πρωτοκόλλου της 1ης Ορθης επαναληψης . Και στις δυο περιπτωσεις περνω το μηνυμα ότι ‘’δεν βρεθηκε η αρχικη υποβολη’’ και δεν μπορω να συνεχισω….

Μπορει καποιος να βοηθησει… ?

είμαστε ζαλισμένοι όλοι ,μην σου γράψω τίποτα και τα διαλύσεις όλα.

μάλλον έχουν προβλέψει μία διόρθωση. για 2η γιοκ.

αλλά αφού θέλεις να βάλεις τους εκμισθωτές δεν ρίχνεις μια νέα ,μόνο με τα ενοίκια?

• 0
48 λεπτά πριν, medousa είπε

Καλησπέρα ,

επιχείρηση που το κεντρικό ανήκει στους πληττόμενους έκανε την αναστολή στις 30/03 για εργαζόμενο υποκαταστήματος που ανήκει σε αυτούς που έκλεισαν με απόφαση. 'Αρα τώρα πρώτα θα κάνει ανάκληση της αναστολής μόνο αυτού του εργαζόμενου από την αρχική δήλωση (βασικά δεν βρίσκω που υπάρχει η επιλογή ανάκληση ...) με ορθή επανάληψη και μετά θα στείλει νέα με εισαγωγή του υποκαταστήματος έχοντας βάλει μόνο αυτόν τον εργαζόμενο ?  έχω μπερδευτεί λίγο... 

στην διαχείριση εργαζομένου ,έχει επιλογές μια είναι ανάκληση.

ναι θα τον ανακαλέσεις από την πληττόμενη και θα τον βάλεις μόνο του στο κλεισμένο παράρτημα.

πάντως και έτσι όπως τον έχεις το 800-ρι θα το πάρει.

• 0
1 ώρα πριν, mariamik είπε

Όταν μπήκα στην αρχή φαινόταν η δήλωση που του είχα κάνει εγώ σαν εργαζόμενο, την εκτύπωνα δηλαδή αν ήθελα. Μετά πάτησα ανάκληση και καθάρισε η φόρμα ενώ βγάζει μνμ οτι δεν υπάρχει δήλωση εργοδότη. 

μπορεί κάτι να πάτησε και αυτός και δεν μου το είπε.

• 0

Προς PROAKIS

Ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου.

Είχα σκεφτεί και εγώ να κάνω μια νέα δήλωση εργοδότη με μόνο το ενοίκιο, αλλά φοβήθηκα μήπως η νέα δήλωση με μόνο το ενοίκιο επηρεάσει (διαγράψει, καλύψει ….κ.λπ.) την αρχική και την 1η ορθή επανάληψη του εργοδότη (οι οποίες ήταν σωστές και δεν είχαν κάποιο πρόβλημα) με αποτέλεσμα μετά να έχουν πρόβλημα και οι εργαζόμενοι  και να μην μπορούν να πάρουν τα 800 ευρώ….

Ξέρεις εάν μια νέα δήλωση με μόνο ενοίκιο χωρίς εργαζομένους, θα δημιουργούσε πρόβλημα στην αρχική και την 1η ορθή επανάληψη του εργοδότη οι οποίες είναι σωστές?

Επίσης , γενικά,  εάν κάποιος κάνει μια ορθή επανάληψη εργοδότη, θα πρέπει οι εργαζόμενοι που περιλαμβάνει η ορθή επανάληψη να ξανά κάνουν νέα αίτηση για τα 800 ευρώ (π.χ. επειδή έχει δημιουργηθεί ένας νέος αριθμός πρωτοκόλλου (αυτός της 1η ορθής επανάληψης ) κ.λπ.) ? Αναφέρομαι στις περιπτώσεις εργαζομένων στα δεδομένα των οποίων δεν έχει αλλάξει κάτι μεταξύ αρχικής και την 1η ορθής επανάληψης του εργοδότη (ορθή επανάληψη εργοδότη μπορεί να γίνει και για αλλαγή κάποιων από τα στοιχεία του εργοδότη και να μην έχει σχέση με τα δεδομένα των εργαζομένων…. )….

• 0
5 λεπτά πριν, kosof είπε

Προς PROAKIS

Είχα σκεφτεί και εγώ να κάνω μια νέα δήλωση εργοδότη με μόνο το ενοίκιο, αλλά φοβήθηκα μήπως η νέα δήλωση με μόνο το ενοίκιο επηρεάσει (διαγράψει, καλύψει ….κ.λπ.) την αρχική και την 1η ορθή επανάληψη του εργοδότη (οι οποίες ήταν σωστές και δεν είχαν κάποιο πρόβλημα) με αποτέλεσμα μετά να έχουν πρόβλημα και οι εργαζόμενοι  και να μην μπορούν να πάρουν τα 800 ευρώ….

Ξέρεις εάν μια νέα δήλωση με μόνο ενοίκιο χωρίς εργαζομένους, θα δημιουργούσε πρόβλημα στην αρχική και την 1η ορθή επανάληψη του εργοδότη οι οποίες είναι σωστές?

Επίσης , γενικά,  εάν κάποιος κάνει μια ορθή επανάληψη εργοδότη, θα πρέπει οι εργαζόμενοι που περιλαμβάνει η ορθή επανάληψη να ξανά κάνουν νέα αίτηση για τα 800 ευρώ (π.χ. επειδή έχει δημιουργηθεί ένας νέος αριθμός πρωτοκόλλου (αυτός της 1η ορθής επανάληψης ) κ.λπ.) ? Αναφέρομαι στις περιπτώσεις εργαζομένων στα δεδομένα των οποίων δεν έχει αλλάξει κάτι μεταξύ αρχικής και την 1η ορθής επανάληψης του εργοδότη (ορθή επανάληψη εργοδότη μπορεί να γίνει και για αλλαγή κάποιων από τα στοιχεία του εργοδότη και να μην έχει σχέση με τα δεδομένα των εργαζομένων…. )…. 

ΣΤΗΝ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΩ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΗΣ ΕΡΓΑΝΗ...

003349.jpg

• 0
12 ώρες πριν, PROAKIS είπε

είμαστε ζαλισμένοι όλοι ,μην σου γράψω τίποτα και τα διαλύσεις όλα.

μάλλον έχουν προβλέψει μία διόρθωση. για 2η γιοκ.

αλλά αφού θέλεις να βάλεις τους εκμισθωτές δεν ρίχνεις μια νέα ,μόνο με τα ενοίκια?

ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΩ ΚΑΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΗΣ ΕΡΓΑΝΗ.... 

003349.jpg

• 0

Επιπροσθέτως, με την δυνατότητα της ορθής επανάληψης μιας αρχικής ή συμπληρωματικής δήλωσης, μπορεί μία επιχείρηση, εκτός από τη μεταβολή της κατηγορίας υπαγωγής υπό τις προϋποθέσεις που προαναφέρθηκαν, να πραγματοποιήσει και τις εξής αλλαγές:

> ανάκληση δήλωσης εργαζόμενου/ων σε αναστολή της/των σύμβασης/εων εργασίας

> προσθήκη ή/και διόρθωση στοιχείων που αφορούν την επαγγελματική μίσθωση ακινήτου
Ενώ για τις παρακάτω δύο ενέργειες, απαιτείται η υποβολή νέας συμπληρωματικής δήλωσης

> προσθήκη επιπλέον εργαζομένου/ων σε αναστολή της/των σύμβασης/εων εργασίας,

> συμπλήρωση εργαζομένων που η σύμβαση τους ορισμένου χρόνου έχει λήξει (είτε με οικειοθελή αποχώρηση εκ μέρους του εργαζομένου είτε κατόπιν καταγγελίας από τον εργοδότη για σπουδαίο λόγο) πριν τη συμβατική ημερομηνία λήξεως της και συγκεκριμένα εντός του διαστήματος 1 έως 20.3.2020.

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/48386/epikairopoihsh-odhgiwn-sto-erganh-gia-tis-dhlwseis-anastolhs

διάβασε τις οδηγίες.

κανονικά έπρεπε το αφμ εκμισθωτών να δηλωθεί με δήλωση ορθής επανάληψης.

εσένα σε μπλόκαρε.

πάμε στην συμπληρωματική.

αν βάλεις 2 εργαζόμενους ακόμη ,ΔΕΝ επηρεάζει τους αρχικούς.

οπότε θεωρώ πως και στην συμπληρωματική με μόνο το ενοίκιο ,ΔΕΝ θα πειράξει τους αρχικούς.

ελπίζω να μην σε μπλοκάρει στην υποβολή και να σου πει ,δεν έβαλες κανένα εργαζόμενο.

οι εργαζόμενοι που ήδη υπέβαλλαν δηλώσεις και μεις κάναμε ορθή επανάληψη ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥΣ, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνουν κάτι.

από ότι μου είπαν (εργαζόμενοι) όσοι πάτησαν την διόρθωση απλά τους εμφάνισε 2 ΔΠΧΧΧΧΧ. τυπικό θέμα.

• 0
41 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

Επιπροσθέτως, με την δυνατότητα της ορθής επανάληψης μιας αρχικής ή συμπληρωματικής δήλωσης, μπορεί μία επιχείρηση, εκτός από τη μεταβολή της κατηγορίας υπαγωγής υπό τις προϋποθέσεις που προαναφέρθηκαν, να πραγματοποιήσει και τις εξής αλλαγές:

> ανάκληση δήλωσης εργαζόμενου/ων σε αναστολή της/των σύμβασης/εων εργασίας

> προσθήκη ή/και διόρθωση στοιχείων που αφορούν την επαγγελματική μίσθωση ακινήτου
Ενώ για τις παρακάτω δύο ενέργειες, απαιτείται η υποβολή νέας συμπληρωματικής δήλωσης

> προσθήκη επιπλέον εργαζομένου/ων σε αναστολή της/των σύμβασης/εων εργασίας,

> συμπλήρωση εργαζομένων που η σύμβαση τους ορισμένου χρόνου έχει λήξει (είτε με οικειοθελή αποχώρηση εκ μέρους του εργαζομένου είτε κατόπιν καταγγελίας από τον εργοδότη για σπουδαίο λόγο) πριν τη συμβατική ημερομηνία λήξεως της και συγκεκριμένα εντός του διαστήματος 1 έως 20.3.2020.

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/48386/epikairopoihsh-odhgiwn-sto-erganh-gia-tis-dhlwseis-anastolhs

διάβασε τις οδηγίες.

κανονικά έπρεπε το αφμ εκμισθωτών να δηλωθεί με δήλωση ορθής επανάληψης.

εσένα σε μπλόκαρε.

πάμε στην συμπληρωματική.

αν βάλεις 2 εργαζόμενους ακόμη ,ΔΕΝ επηρεάζει τους αρχικούς.

οπότε θεωρώ πως και στην συμπληρωματική με μόνο το ενοίκιο ,ΔΕΝ θα πειράξει τους αρχικούς.

ελπίζω να μην σε μπλοκάρει στην υποβολή και να σου πει ,δεν έβαλες κανένα εργαζόμενο.

οι εργαζόμενοι που ήδη υπέβαλλαν δηλώσεις και μεις κάναμε ορθή επανάληψη ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥΣ, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνουν κάτι.

από ότι μου είπαν (εργαζόμενοι) όσοι πάτησαν την διόρθωση απλά τους εμφάνισε 2 ΔΠΧΧΧΧΧ. τυπικό θέμα.

Έχω δει και εγώ την σχετική εγκύκλιο στην οποία αναφέρει ότι το ενοίκιο δηλώνεται με ορθή επανάληψη, κάτι που προς το παρόν δεν μπορώ να κάνω, επειδή από ότι φαίνεται, δεν υπάρχει δυνατότητα για 2Η ορθή επανάληψη ( αυτό δεν το κατάλαβα, γιατί δηλ. δεν υπάρχει σχετική δυνατότητα για περισσότερες της μιας ορθής επανάληψης ?  !!!!) .

Αναγκαστικά θα κάνω  συμπληρωματική δήλωση  (στην Εργάνη δεν υπάρχει  ‘’συμπληρωματική δήλωση’’  / υποθέτω  ότι εννοείς να πάω στο ‘’ΕΙΣΑΓΩΓΗ’’ και μετά επιλογή ‘’ ΔΗΛΩΣΗ ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ‘’   (όχι ‘’ ΔΗΛΩΣΗ ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ – ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ‘’   ) )

Ελπίζω να μπορέσω να το κάνω σήμερα, επειδή η σχετική προθεσμία για ξενοδοχεία (επιχειρήσεις που έκλεισαν υποχρεωτικά ) ήταν μέχρι εχθές….

• 0

Σχετικά με την απορία του doctor,

Κάνεις ορθή επανάληψη επιλέγοντας την ανάκληση αναστολής σύμβασης του εργαζομένου που επιθυμείς.

Τους υπόλοιπους τους αφήνεις ως έχουν. Η ορθή επανάληψη είναι όπως τα κωδικοποιημένα καταστατικά (δηλαδή τα αρχικά με ενσωματωμένες τις αλλαγές).

Οι εργαζόμενοι που δεν μεταβλήθηκε η κατάσταση τους δεν χρειάζεται να ξανακάνουν αίτηση.Στην αρχή δεν το είχα καταλάβει και ξαναέκανα αίτηση για εργαζόμενο.Το σύστημα μου έφερε την ημερομηνία υποβολής της αρχικής αναστολής και όχι της ορθής επανάληψης.

• 0

Καλησπέρα συνάδελφοι (κ καλό κουράγιο)

Σε κλεισμένη επιχείρηση έθεσα σε αναστολή 4 εργαζόμενους. υπέβαλα ορθή επανάληψη και ανακάλεσα την αναστολή των 2. Τώρα θέλω να ανακαλέσω και τους άλλους δύο και δεν μου επιτρέπει να ξαναυποβάλλω ορθή λέγοντας μου το εξής "Για να συνεχίσετε πρέπει να διορθώσετε τα παρακάτω λάθη: - Δεν βρέθηκε η αρχική Υποβολή".  Πως μπορώ να ανακαλέσω την αναστολή κ των άλλων 2 ??????? Καμιά ιδέα ???

• 0

συναδελφοι ,

δεν νομιζω να μου εχει ξεφυγει: αυτοι οι τυποι με συμβασεις ορισμενου χρονου που θα τιθονταν σε αναστολη εφοσον η συμβαση τους εληγε μετα την ημερομηνια διακοπης της επιχειρησης(οχι πληττομενη) και ειχαμε στειλει κατι Mail στο yeka μαθαμε τι θα γινουν τελικα?

δεν το ειδα ουτε στις ερωτοαπαντησεις του ΟεΕ ουτε πουθενα αλλου...... προσπαθησα να τους βαλω σε δηλωση πριν καμμια βδομαδα και μου εβγαζε μνμ δεν υπαρχει το αφμ στην τρεχουσα κατασταση και σημ,ερα δεν υπαρχει καν η επιλογη για υποβολη δηλωσης ορθης επαναληψης στο συστημα, μαλλον λογω ημερομηνιας (δεν ειναι ανοικτο για διορθωσεις)