Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ανάκληση αναστολής συμβάσεων εργασίας


doctor

Ερώτηση

Πληττόμενη επιχείρηση.

Έχει βάλει σε αναστολή σύμβασης 25 εργαζόμενους με υποβολή την 1/4/2020 (άρα έναρξης αναστολής την 1/4/2020- ας μη το συζητήσουμε αυτό τώρα). Θέλει να κάνει ανάκληση αναστολής για έναν από αυτούς.

Πάω στο Εργάνη να κάνω  εισαγωγή στη "ΔΗΛΩΣΗ ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ-ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ".  Μου ζητάει τον Α.Πρ. και την ημ.υποβολής της προηγούμενης δήλωσης αναστολής. Τα περνάω και έτσι βρίσκομαι στην περιβόητη ορθή επανάληψη.  Τι βλέπω εκεί;  Έχει όλους τους εργαζόμενους τους οποίους έχω θέσει σε αναστολή.   Μπαίνω στον εργαζόμενο που θέλω να κάνω ανάκληση της αναστολής και επιλέγω από το μενού την ανάκληση αναστολής σύμβασης.  Ωραία. Και μετά; 

α) Αν διαγράψω τους εργαζόμενους από την ισχύουσα κατάσταση και αφήσω μόνο αυτόν για τον οποίο θέλω να κάνω την ανάκληση αναστολής, μήπως η ορθή επανάληψη καπακώσει την αρχική και έτσι δεν θα φαίνεται κανείς σε αναστολή;

β) Αν ξαναστείλω όλους τους εργαζόμενους τους οποίους είχα βάλει σε αναστολή την 1/4, θα θεωρηθεί ότι αφού τους έστειλα σήμερα με ορθή επανάληψη,ότι ΣΗΜΕΡΑ μπήκαν σε αναστολή, δηλαδή 11/4;

Και τότε μιλάω με συνάδελφο και με πληροφορεί ότι συμβαίνει το εξής:  η ορθή επανάληψη ακυρώνει την αρχικά υποβληθείσα δήλωση η οποία εμφανίζεται  πως έχει ανακληθεί! (βλ. σχετική εικόνα).

Ξεχνάμε λοιπόν το (α). Αν πάω  στο (β), δηλαδή να ξαναστείλω ΟΛΟΥΣ τους εργαζόμενους (τους 24 συν τον 1 για τον οποίο θα επιλέξω την ανάκληση της αναστολής), τότε σύμφωνα με την 14676/253/7.4.2020 Εγκ. Υπ.Εργασίας (σελ.7-8) "ως ημερομηνία έναρξης αναστολής των συμβάσεων εργασίας των εργαζομένων των ανωτέρω (σ.σ. πληττόμενων) επιχειρήσεων, λογίζεται η ημερομηνία υποβολής της σχετικής υπεύθυνης δήλωσης του εργοδότη στο ΠΣ ΕΡΓΑΝΗ".    Οπότε, θα εμφανίζονται όλοι πως έχουν αναστολή σύμβασης την 11/4 και όχι την 1/4.  Πολλοί από αυτούς έχουν κάνει ήδη την υπεύθυνη δήλωση και κάποιοι όχι.  Μπάχαλο....

Αν κάποιος έχει βγάλει άκρη ας το γράψει εδώ, αλλιώς Δευτέρα θα δούμε τι θα κάνουμε.

 

Υ.Γ. Δοκίμασα και το τρικ να μπω από δήλωση αναστολής, αφού οι πληττόμενες έχουν περιθώριο μέχρι 20/4 και από εκεί να κάνω προσθήκη τον εργαζόμενο για τον οποίο θέλω να κάνω ανάκληση αναστολής αλλά δεν το δέχτηκε, γράφοντας ότι εδώ επιτρέπεται μόνο να δηλώσεις αναστολή, παρ'ότι στο μενού έχει και την ανάκληση της αναστολής.

 

 

 

 

00001.jpg

0002.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ponzi ευχαριστώ για την απάντηση....δεν είχε θέσει κανέναν από του εργαζόμενους σε αναστολή

Άρα- από ότι και εγώ κατάλαβα- διαβάζοντας τις 31 ερωτήσεις απαντήσεις του Κ. Γραβιά, δεν μπορεί να θέσει σε ενός μηνός αναστολή , τώρα .......έστω και μέρος του προσωπικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 λεπτά πριν, ponzi είπε

Παράταση των αναστολών για μέχρι το 60% μπορεί να κάνει, όχι νέα.

Να κάνω μια ερώτηση γιατί έχω μπερδεύτει. 

Πες οτι δεν θέλει να κάνει μέχρι το 60% αλλά μέχρι το 100% .

Μπορεί, δεν μπορεί  ;

Απλά αυτοί δεν θα πληρωθούν  από το κράτος αλλα  από τον επιχειρηματία  .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
31 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Να κάνω μια ερώτηση γιατί έχω μπερδεύτει. 

Πες οτι δεν θέλει να κάνει μέχρι το 60% αλλά μέχρι το 100% .

Μπορεί, δεν μπορεί  ;

Απλά αυτοί δεν θα πληρωθούν  από το κράτος αλλα  από τον επιχειρηματία  .

 

H λογική είναι η εξής: Δεν είσαι κλειστός, είσαι πληττόμενος. Από αυτούς που είχες σε αναστολή, τώρα που αμολάω τα πρόβατα στο δρόμο, πρέπει να τους φέρεις πίσω για δουλειά. Δεν θα τους φέρεις όλους όμως 100% πίσω. Από το να τους βάλεις όλους στο 50-50, αναλαμβάνω εγώ το 60%. 

Αν δεν τους είχες πριν σε αναστολή, σημαίνει ότι τους χρειαζόσουν. Άρα σίγουρα τους χρειάζεσαι και τώρα που τα πράγματα (θεωρητικά) θα βελτιωθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
42 λεπτά πριν, solwn 1 είπε

Ponzi ευχαριστώ για την απάντηση....δεν είχε θέσει κανέναν από του εργαζόμενους σε αναστολή

Άρα- από ότι και εγώ κατάλαβα- διαβάζοντας τις 31 ερωτήσεις απαντήσεις του Κ. Γραβιά, δεν μπορεί να θέσει σε ενός μηνός αναστολή , τώρα .......έστω και μέρος του προσωπικού.

Έχουν δυστυχώς (ξανα)γράψει πολλές ασάφειες. Οπότε πάλι περιμένουμε υπουργικές αποφάσεις και διευκρινιστικές εγκυκλίους. Το ίδιο έργο εδώ και πολλά χρόνια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Αθλητικό σωματείο έθεσε σε αναστολή τους 44 εργαζόμενούς τους.

Από σήμερα μπορεί να ανοίξει το γήπεδο τένις για ατομική άθληση και θέλει να κάνει αναστολή σε έναν εργαζόμενο για να ανοίξει το γήπεδο.

Μπορεί να το κάνει?

Και αν ναι, ποιο έντυπο συμπληρώνει?

Ευχαριστώ πολύ.

Το ερωτημα ειναι πως εκλεισε , ως πληττομενη ή απο δημοσια αρχη? απο εκει ξεκιναμε....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, asteras5 είπε

Εγώ θα έλεγα να επιλέξω σε ποιους θα κάνω οριστική αναστολή πχ delivery . σήμερα όμως ακόμη δεν έχω καταλάβει αν μπορώ. 

τελικά επιτρέπεται ή όχι στην εστίαση η ανάκληση από 01/05/2020 εννοείται για dleivery  take away....

να υποθεσω οτι μπορουμε να επικαλεστουμε εκτακτες αναγκες και να χρησιμοποιησουμε αυτο?

«14.14. Σε εφαρμογή του άρθρου δωδέκατου της από 01.05.2020 Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου (Α΄ 90), οι επιχειρήσεις-εργοδότες των οποίων η επιχειρηματική δραστηριότητα είτε έχει ανασταλεί με εντολή δημόσιας αρχής είτε πλήττεται σημαντικά, βάσει των οριζομένων από το Υπουργείο Οικονομικών Κωδικών Αριθμών Δραστηριότητας (ΚΑΔ), που επιλέξουν να κάνουν χρήση της προβλεπόμενης στην παρ. 1 προσωρινής ανάκλησης της αναστολής των συμβάσεων εργασίας εργαζομένων τους για έκτακτες, κατεπείγουσες, μη αναβαλλόμενες και ανελαστικές ανάγκες, υποχρεούνται να το γνωστοποιήσουν στο έντυπο του ΠΣ ΕΡΓΑΝΗ «ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗΣ ΑΝΑΚΛΗΣΗΣ ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΓΙΑ ΕΚΤΑΚΤΕΣ, ΚΑΤΕΠΕΙΓΟΥΣΕΣ, ΜΗ ΑΝΑΒΑΛΛΟΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΑΝΕΛΑΣΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ», σε κάθε περίπτωση πριν από την έναρξη πραγματοποίησης της παρεχόμενης έκτακτης εργασίας. Μετά από τη λήξη της προσωρινής ανάκλησης της αναστολής της σύμβασης εργασίας, συνεχίζεται η αναστολή της σύμβασης μέχρι της συμπληρώσεως του πλήρους χρονικού διαστήματος της. Για δε το χρονικό διάστημα της προσωρινής ανάκλησης της αναστολής της σύμβασης εργασίας κατ' εφαρμογή του παρόντος, υπόχρεος καταβολής των αποδοχών των εργαζομένων είναι ο εργοδότης.

βεβαια θα πρεπειο μετα να παρει τις ημερες αναστολης του επιπλεον .... ειναι λιγο κουλο .Μηποως για τα καφε υπαρχει ειδικη αντιμετωπιση ?

Πχ καναμε ανακληση αναστολης σε καφε και δουλεψε κανονικα ολο τον Απριλιο και οι εργαζομενοι συνεχιζουν να δουλευοιυν , γιατι να μην μπορουμε και τωρα ? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

To είδατε αυτο το μαργαριτάρι?

Δ. Πληττόμενες επιχειρήσεις – εργοδότες για τη μεταβολή της ημερομηνίας έναρξης ισχύος των αναστολών των συμβάσεων εργασίας
 
Πληττόμενες επιχειρήσεις– εργοδότες που επιθυμούν να μεταβάλουν την ημερομηνία έναρξης ισχύος των αναστολών των συμβάσεων εργασίας των εργαζομένων τους, σε περίπτωση που έχουν υποβάλει δήλωση αναστολής εντός του Μαρτίου, έχουν τη δυνατότητα με ορθή επανάληψη να επιλέξουν ως ημερομηνία έναρξης αναστολής των συμβάσεων εργασίας μεταξύ του διαστήματος από 21/3/2020 έως 31/3/2020, με σκοπό την υποχρεωτική ευθυγράμμιση με τα αντίστοιχα στοιχεία όπως δηλώνονται στην ΑΠΔ Μαρτίου 2020.

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/48733/dynatothta-gia-neessymplhrwmatikes-dhlwseis-kai-oroes-epanalhpseis-epixeirhsewn-ergodotwn-kai-ergazomenwn-eidikwn-periptwsewn-kai-eidikwn-kathgoriwn-kai-diadikasia-katabolhs-ths-apozhmiwshs-eidikoy-skopoy-twn-800-eyrw

Δηλαδή μόνο όσοι υπέβαλαν αίτηση εντός Μαρτίου μπορούν να βάλουν την πραγματική ημερομηνία αναστολής?!

Θα μας τρελάνουν τελειώς?!!

Έχω πολλές επιχειρήσεις που υπέβαλλα έως τις 3 τα ξημερώματα της 1/04/2020, ειχα ξεκινήσει απο τις 30/04/2020 να υποβάλλω και έχω αλλάξει 3 φορές τις μισθοδοσίες, δεν ξαναλλάζω τίποτα! Θα μας κυνηγάνε και οι εργοδότες!

Ας έρθουν να μου πουν ότι εισαι εκπρόθεσμος και δεν υπάρχει ταύτιση με την ΑΠΔ για κάτι που αποφασίστηκε στο μέλλον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, dynamoking είπε

To είδατε αυτο το μαργαριτάρι?

Δ. Πληττόμενες επιχειρήσεις – εργοδότες για τη μεταβολή της ημερομηνίας έναρξης ισχύος των αναστολών των συμβάσεων εργασίας
 
Πληττόμενες επιχειρήσεις– εργοδότες που επιθυμούν να μεταβάλουν την ημερομηνία έναρξης ισχύος των αναστολών των συμβάσεων εργασίας των εργαζομένων τους, σε περίπτωση που έχουν υποβάλει δήλωση αναστολής εντός του Μαρτίου, έχουν τη δυνατότητα με ορθή επανάληψη να επιλέξουν ως ημερομηνία έναρξης αναστολής των συμβάσεων εργασίας μεταξύ του διαστήματος από 21/3/2020 έως 31/3/2020, με σκοπό την υποχρεωτική ευθυγράμμιση με τα αντίστοιχα στοιχεία όπως δηλώνονται στην ΑΠΔ Μαρτίου 2020.

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/48733/dynatothta-gia-neessymplhrwmatikes-dhlwseis-kai-oroes-epanalhpseis-epixeirhsewn-ergodotwn-kai-ergazomenwn-eidikwn-periptwsewn-kai-eidikwn-kathgoriwn-kai-diadikasia-katabolhs-ths-apozhmiwshs-eidikoy-skopoy-twn-800-eyrw

Δηλαδή μόνο όσοι υπέβαλαν αίτηση εντός Μαρτίου μπορούν να βάλουν την πραγματική ημερομηνία αναστολής?!

Θα μας τρελάνουν τελειώς?!!

Έχω πολλές επιχειρήσεις που υπέβαλλα έως τις 3 τα ξημερώματα της 1/04/2020, ειχα ξεκινήσει απο τις 30/04/2020 να υποβάλλω και έχω αλλάξει 3 φορές τις μισθοδοσίες, δεν ξαναλλάζω τίποτα! Θα μας κυνηγάνε και οι εργοδότες!

Ας έρθουν να μου πουν ότι εισαι εκπρόθεσμος και δεν υπάρχει ταύτιση με την ΑΠΔ για κάτι που αποφασίστηκε στο μέλλον!

Μωρέ καλέ τα λες αλλά πρώτη φορά θα ναι;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εταιρεία πληττόμενη με λήξη αναστολών σύμβασης 14/05/2020.

θα μπορεί να βάλει σε νέα αναστολή το 60% μέχρι 31/05/2020 ή για 30 ημέρες και να το δηλώσει έως 31/05/2020;

γιατί έτσι όπως το γράφει το άρθρο 10 της ΠΝΠ 01.05.2020 δεν το καταλαβαίνω........

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
53 λεπτά πριν, bamel είπε

Εταιρεία πληττόμενη με λήξη αναστολών σύμβασης 14/05/2020.

θα μπορεί να βάλει σε νέα αναστολή το 60% μέχρι 31/05/2020 ή για 30 ημέρες και να το δηλώσει έως 31/05/2020;

γιατί έτσι όπως το γράφει το άρθρο 10 της ΠΝΠ 01.05.2020 δεν το καταλαβαίνω........

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Από αυτούς που είναι ήδη σε αναστολή, θα μπορείτε να παρατείνετε έως 31/05 το 60%. Εκείνοι για τους οποίους θα παρατείνετε την αναστολή θα λάβουν 800*16/45

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα ,

δηλαδή ο εργοδότης θα μπορεί να βάλει σε αναστολή ξανά και το 100% των υπαλλήλων ? (ή περιμένουμε διευκρίνηση για αυτό το θέμα?)

Επίσης σύμβαση που λήγει στις 31/05/2020 θα λήξει κανονικά στην ημερομηνία του ή επειδή ο υπάλληλος ήταν σε αναστολή μέχρι 10/05 θα πρέπει να μείνει στην επιχείρηση για 45 ημέρες και μετά να λήξει η σύμβαση ? Επίσης οικειοθελή αποχώρηση μπορεί να γίνει πριν τις 45 ημέρες ? Συγγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις απλά δεν ξέρω από που να το πιάσω ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, medousa είπε

Καλημέρα ,

δηλαδή ο εργοδότης θα μπορεί να βάλει σε αναστολή ξανά και το 100% των υπαλλήλων ? (ή περιμένουμε διευκρίνηση για αυτό το θέμα?)

Επίσης σύμβαση που λήγει στις 31/05/2020 θα λήξει κανονικά στην ημερομηνία του ή επειδή ο υπάλληλος ήταν σε αναστολή μέχρι 10/05 θα πρέπει να μείνει στην επιχείρηση για 45 ημέρες και μετά να λήξει η σύμβαση ? Επίσης οικειοθελή αποχώρηση μπορεί να γίνει πριν τις 45 ημέρες ? Συγγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις απλά δεν ξέρω από που να το πιάσω ....

έχεις 10 σε αναστολή ,παράταση μέχρι 31/05  για μέχρι 6 άτομα.  δυνητικό.

οικειοθελή κανονικά.  ο εργοδότης καμία επίπτωση ,ούτε υποχρέωση σε αντικατάσταση.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, medousa είπε

Καλημέρα ,

δηλαδή ο εργοδότης θα μπορεί να βάλει σε αναστολή ξανά και το 100% των υπαλλήλων ? (ή περιμένουμε διευκρίνηση για αυτό το θέμα?)

Επίσης σύμβαση που λήγει στις 31/05/2020 θα λήξει κανονικά στην ημερομηνία του ή επειδή ο υπάλληλος ήταν σε αναστολή μέχρι 10/05 θα πρέπει να μείνει στην επιχείρηση για 45 ημέρες και μετά να λήξει η σύμβαση ? Επίσης οικειοθελή αποχώρηση μπορεί να γίνει πριν τις 45 ημέρες ? Συγγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις απλά δεν ξέρω από που να το πιάσω ....

100% του προσωπικου απο 1/5 εως 31/5 μπορουν να συνεχισουν την αναστολη επιχερησεις που θα παραμεινουν κλειστες για ολο το Μαιο πχ εστιαση-ξενοδοχεια(απαγορευεται να ανοιξουν).

Υπαρχει ενα θεμα με το οτι εχει δικαιωμα ντελιβερι ολη η εστιαση.Αρα εφοσον οι αναστολες ληξαν 30/4, απο 1/5 μπορουν να κατεβασουν επιπλεον προσωπικο για  αυτο το σκοπο(του ντελιβερι).Τη διακοπη αυτων των αναστιολων θα τη δηλωσουν τελη Μαιου και οχι τωρα.Οι υπολοιποι παραμενουν σε αναστολη.

Αποψη μου, επειδη παραπανω διαβαζω οτι το ΣΕΠΕ θα μπορουσε να "γραψει" εργαζομενο που ηταν σε αναστολη στην εστιαση επειδη εργαζεται το Μαιο.Για μενα δεν μπορει να τον γραψει.Η επιχειρηση λειτουργει,δεν ειναι κλειστη.Οι αναστολες τους ληξαν 30/4/2020.Εως τελος Μαιου θα δηλωσουμε ποιοι συνεχισαν την αναστολη και στην εστιαση.(Καποιοι δε λειτουργησαν ποτε το ντελιβερι,αλλοι μερικως,αλλοι απο την αρχη,αλλοι πιο μετα,αλλοι τωρα)

Επιχειρησεις που δεν κλεισαν απο δημοσια αρχη μπορουν να συνεχισουν μονο εως 60% των αναστολων.Οχι 100%

Για τη συμβαση ορισμενου χρονου αν διαβασετε τις γραπτες απαντησεις που δωσαν στο γνωστο Σεμιναριο, η αποψη του υπουργειου ειναι οτι η  συμβαση του εργαζομενου δε ληγει πλεον στις 31/5 αλλα, να προστεθουν και οι ημερες της αναστολης εως τη ληξη της συμβασης.(Αν δεν κανω λαθος ομως,δεν ειδα κατι τετοιο διατυπωμενο σε καποια αποφαση).

Οικειοθελεις αποχωρησεις επιτρεπονται οποιαδηποτε στιγμη χωρις καμια "ποινη" για την επιχειρηση.Δεν εχω διαβασει καπου κατι διαφορετικο.

Υπαρχει θεμα γενικως με τις διατυπωσεις,με τη χρησιμοποιηση λεξεων και ορων γενικα και  αυτο δινει τη δυνατοτητα να δημιουργουνται διαφορετικες ερμηνειες καθε φορα.Αν μονο αυτες ειναι οι ερωτησεις-αποριες σας,σε καλο δρομο ειστε παντως!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν, floydpink είπε

 

Υπαρχει ενα θεμα με το οτι εχει δικαιωμα ντελιβερι ολη η εστιαση.Αρα εφοσον οι αναστολες ληξαν 30/4, απο 1/5 μπορουν να κατεβασουν επιπλεον προσωπικο για  αυτο το σκοπο(του ντελιβερι).Τη διακοπη αυτων των αναστιολων θα τη δηλωσουν τελη Μαιου και οχι τωρα.Οι υπολοιποι παραμενουν σε αναστολη.

 

 

 

φιλε μου αυτο που γραφεις ειναι τελειως αυθαιρετο,προσεχε δεν λεω οτι ειναι λαθος ή σωστη η σκεψη σου ,αλλα οτι ειναι αυθαιρετη μιας και οπως γνωριζεις στην αιτηση αναστολης στο εργανη η επιχειρηση της εστιασης χαρακτηριζεται ως κλεισμενη απο δημοσια αρχη,η ΠΝΠ λοιπον της 1/5/2020 αναφερει ξεκαθαρα οτι για κλεισμενες επιχειρησεις η αναστολη παραταθηκε για 1 μηνα,δεν αναφερει εκ νεου δηλωση αναστολης ,επιπλεον σε αλλο αρθρο αναφερει παλι ξεκαθαρα οτι οριστικη ανακληση αναστολης απαγορευεται για προσωπικο σε αναστολη κλεισμενων επιχειρησεων.

νομιζω οτι εδω δεν ειναι θεμα αποψης ειναι θεμα νομου,το οτι ο νομος εχει ασαφειες και δεν περιλαμβανει τροπους αντιμετωπισης ειδικων περιπτωσεων ειναι γεγονος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για τον χρόνο σας !

Αυτοί που θα συνεχίσουν στην αναστολή και αυτοί που θα πάρουν την άδεια ειδικού σκοπού θα δηλωθούν όλοι μαζί αρχές Ιουνίου σωστά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα συνάδελφοι. Για όσους εργαζόμενους συνεχίζεται η αναστολή για 30 επιπλέον μέρες πρέπει να κάνουμε νέα δήλωση στο εργάνη ή θα δηλωθούν με του ειδικού σκοπού μέχρι 15/6?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φιλε Γιωτη για αυτο αναφερω οτι τα παραπανω ειναι προσωπικη αποψη.

Δε μπορω να απαντησω βαση των ΠΝΠ.

Ειναι σαν να απανταω ποιος ειναι ο χ αν ισχυουν ταυτοχρονα και οι δυο συναρτησεις:

χ +1=1 και  χ+0=1.

Εστιαση: Eπιχειρησεις που ειναι "κλειστες" αλλά ειναι παραλληλα  "ανοιχτες" και λειτουργουν με προσωπικο...

Οταν η επιχειρηση μπηκε να δηλωσει αναστολες εργαζομενων, συμφωνησε για αναστολη 45 ημερων ΜΟΝΟ εως 30/4/2020. (47 ημερες πραγματικα)

Δε συμφωνησε για αναστολες ουτε για το Μαιο, ουτε για τον  Ιουνιο, ουτε να "παντρευτει" τους εργαζομενους αν μελλοντικα βγει μια τετοια ΠΝΠ.

Anway....περιμενουμε τον διευκρινιστη.Μεχρι τοτε ο Θεος βοηθος(για πολλοστη φορα)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

floypink ετσι ειναι οπως τα λες,εγω θελω και πιστευω θα γινει να μας επιτρεψουν να κανουμε ανακληση αναστολης,απλα δεν μπορω να παρω ευθυνη εγω σαν λογιστης και να ειμαι εκτεθιμενος μετα.δλδ σημερα σε ερωτηση αν μπορω να φερω ντιλιβερα να δουλεψει απανταω πως συμφωνα με την πνπ οχι,συμφωνα με την λογικη γιατι οχι; αφου το κρατος και θα γλιτωσει χρηματα και θα κερδισει απο εισφορες.

Επεξεργασμένο από ΓΙΩΤΗΣ
ορθογραφια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βλεπωντας το σεμιναριο εργατικων και ακουγοντας οτι μπορω να επαναφερω ντιλιβερι ρωταω..πως μπορω να υποβαλλω ανακληση αναστολης στο εργανη; απο οτι διαβαζω θα δοθει η δυνατοτητα τελος του μηνα κτλ κτλ

αρα μεχρι τοτε αν δεν εχω καποιο ελεγχο μπορω να μην το  δηλωσω να παρουν οι εργαζομενοι μισθο και 534 ευρω και ο εργοδοτης να μην πληρωσει τις εισφορες.

δεν νομιζω  το κρατος να δεχθει την ευσυνειδησια του καθε εργοδοτη.

εμμενω στην αποψη οτι στις κλειστες δεν μπορεις να κανεις ανακληση αναστολης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...