Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ανάκληση αναστολής συμβάσεων εργασίας


doctor

Ερώτηση

Πληττόμενη επιχείρηση.

Έχει βάλει σε αναστολή σύμβασης 25 εργαζόμενους με υποβολή την 1/4/2020 (άρα έναρξης αναστολής την 1/4/2020- ας μη το συζητήσουμε αυτό τώρα). Θέλει να κάνει ανάκληση αναστολής για έναν από αυτούς.

Πάω στο Εργάνη να κάνω  εισαγωγή στη "ΔΗΛΩΣΗ ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ-ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ".  Μου ζητάει τον Α.Πρ. και την ημ.υποβολής της προηγούμενης δήλωσης αναστολής. Τα περνάω και έτσι βρίσκομαι στην περιβόητη ορθή επανάληψη.  Τι βλέπω εκεί;  Έχει όλους τους εργαζόμενους τους οποίους έχω θέσει σε αναστολή.   Μπαίνω στον εργαζόμενο που θέλω να κάνω ανάκληση της αναστολής και επιλέγω από το μενού την ανάκληση αναστολής σύμβασης.  Ωραία. Και μετά; 

α) Αν διαγράψω τους εργαζόμενους από την ισχύουσα κατάσταση και αφήσω μόνο αυτόν για τον οποίο θέλω να κάνω την ανάκληση αναστολής, μήπως η ορθή επανάληψη καπακώσει την αρχική και έτσι δεν θα φαίνεται κανείς σε αναστολή;

β) Αν ξαναστείλω όλους τους εργαζόμενους τους οποίους είχα βάλει σε αναστολή την 1/4, θα θεωρηθεί ότι αφού τους έστειλα σήμερα με ορθή επανάληψη,ότι ΣΗΜΕΡΑ μπήκαν σε αναστολή, δηλαδή 11/4;

Και τότε μιλάω με συνάδελφο και με πληροφορεί ότι συμβαίνει το εξής:  η ορθή επανάληψη ακυρώνει την αρχικά υποβληθείσα δήλωση η οποία εμφανίζεται  πως έχει ανακληθεί! (βλ. σχετική εικόνα).

Ξεχνάμε λοιπόν το (α). Αν πάω  στο (β), δηλαδή να ξαναστείλω ΟΛΟΥΣ τους εργαζόμενους (τους 24 συν τον 1 για τον οποίο θα επιλέξω την ανάκληση της αναστολής), τότε σύμφωνα με την 14676/253/7.4.2020 Εγκ. Υπ.Εργασίας (σελ.7-8) "ως ημερομηνία έναρξης αναστολής των συμβάσεων εργασίας των εργαζομένων των ανωτέρω (σ.σ. πληττόμενων) επιχειρήσεων, λογίζεται η ημερομηνία υποβολής της σχετικής υπεύθυνης δήλωσης του εργοδότη στο ΠΣ ΕΡΓΑΝΗ".    Οπότε, θα εμφανίζονται όλοι πως έχουν αναστολή σύμβασης την 11/4 και όχι την 1/4.  Πολλοί από αυτούς έχουν κάνει ήδη την υπεύθυνη δήλωση και κάποιοι όχι.  Μπάχαλο....

Αν κάποιος έχει βγάλει άκρη ας το γράψει εδώ, αλλιώς Δευτέρα θα δούμε τι θα κάνουμε.

 

Υ.Γ. Δοκίμασα και το τρικ να μπω από δήλωση αναστολής, αφού οι πληττόμενες έχουν περιθώριο μέχρι 20/4 και από εκεί να κάνω προσθήκη τον εργαζόμενο για τον οποίο θέλω να κάνω ανάκληση αναστολής αλλά δεν το δέχτηκε, γράφοντας ότι εδώ επιτρέπεται μόνο να δηλώσεις αναστολή, παρ'ότι στο μενού έχει και την ανάκληση της αναστολής.

 

 

 

 

00001.jpg

0002.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
12 ώρες πριν, picos είπε

συναδελφοι ,

δεν νομιζω να μου εχει ξεφυγει: αυτοι οι τυποι με συμβασεις ορισμενου χρονου που θα τιθονταν σε αναστολη εφοσον η συμβαση τους εληγε μετα την ημερομηνια διακοπης της επιχειρησης(οχι πληττομενη) και ειχαμε στειλει κατι Mail στο yeka μαθαμε τι θα γινουν τελικα?

δεν το ειδα ουτε στις ερωτοαπαντησεις του ΟεΕ ουτε πουθενα αλλου...... προσπαθησα να τους βαλω σε δηλωση πριν καμμια βδομαδα και μου εβγαζε μνμ δεν υπαρχει το αφμ στην τρεχουσα κατασταση και σημ,ερα δεν υπαρχει καν η επιλογη για υποβολη δηλωσης ορθης επαναληψης στο συστημα, μαλλον λογω ημερομηνιας (δεν ειναι ανοικτο για διορθωσεις) 

 

επανερχομαι λοιπον για να βοηθησω , μιλησαμε με σεπε στην πατησιων οπου μια πολυ ευγενικη κυρια μας ειπε να την καλεσουμε αργοτερα για να το ψαξει.Μας απαντησε αργοτερα οτι αναμενουμε εγκυκλιο για το συγκεκριμενο θεμα και θα διευθετηθει !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βγηκε και νεα εγκυκλιος μολις για υποβολες απο 07 ως 14 μαιου για αστοχιες σεπε πινακες δανεισμοι κλπ για το επιδομα ειδικου σκοπου

τωρα που σημερα ληξανε οι αναστολες συμβασεων κανουμε κατι ή απλα συνεχιζουν να ισχουν οι συμβασεις? αυτες που ληγουν πχ 30 μαιου ισχυουν μεχρι τοτε ανεξαρτητως αναστολων συμβασεων σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα και καλή μήνα.

εκ παραδρομής έβαλα σε πίνακα εργαζόμενη που είναι στο 6 μηνο του ΟΑΕΔ.

Με πήραν από ΟΑΕΔ για να κάνω ορθή επανάληψη και να τη διαγράψω αλλά έχει λήξει η προθεσμία.

έχεις κάποιος παρόμοιο θέμα για να μου προτείνει κάποια λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλο μηνα,με τις αναστολες συμβασεων τι κανουμε καινουριο πινακα?/προκειμενου για ατομα που πιανουν απο 11 μαιου πχ και ηταν μεχρι 30 απριλιου αναστολη για παραδειγμα

***για το 6μηνο οαεδ που λες αφου ανοιγουν και αλλη προθεσμια καντο απο 7 ως 14 μαιου,λογικα θα σ αφηνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Tι θα γίνει με τους καδ που αλλάξαμε μέχρι 24/04.. Λέγανε ότι το τριήμερο 01-03 Μάιου θα μπούμε να κάνουμε διορθώσεις και υποβολές στο Εργάνη!!Μέχρι στιγμής δεν σ αφήνει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα με την νέα ΠΝΠ οι πληττόμενες επιχειρησεις θα πρέπει να ανακαλέσουν την αναστολή για το 40% των εργαζομενων.Σε πληθος οπως 6 ή 4 στρογγυλοποιούμε προς τα πανω?Οταν εχουμε 1 εργαζομενο τι κανουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, Sofiapa είπε

Σύμφωνα με την νέα ΠΝΠ οι πληττόμενες επιχειρησεις θα πρέπει να ανακαλέσουν την αναστολή για το 40% των εργαζομενων.Σε πληθος οπως 6 ή 4 στρογγυλοποιούμε προς τα πανω?Οταν εχουμε 1 εργαζομενο τι κανουμε?

δύνανται έτσι....όχι θα πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, PROAKIS είπε

δύνανται έτσι....όχι θα πρέπει.

Πολυ σωστη παρατηρηση γιατι μου ξεφυγε.Ωστοσο πιο κατω το αρθρο αναφερει:

1. Επιχειρήσεις εργοδότες του ιδιωτικού τομέα, που πλήττονται σημαντικά και έχουν θέσει σε αναστολή τις συμβάσεις εργασίας μέρους ή του συνόλου των εργαζομένων τους, κατ’εφαρμογή των διατάξεων που αφορούν στην αντιμετώπιση των συνεπειών του κινδύνου διασποράς του κορωνοϊού COVID-19, δύνανται να παρατείνουν την αναστολή μέχρι του 60% των συμβάσεων που έχουν ήδη τεθεί σε αναστολή, κατ’ ανώτατο χρονικό διάστημα τριάντα (30) ημερών και πάντως όχι πέραν της 31ης Μαΐου 2020.
Σε περίπτωση υπέρβασης του ανωτέρω ποσοστού, ο εργοδότης καταβάλλει ο ίδιος τις αποδοχές των εργαζομένων που υπερβαίνουν το ποσοστό του προηγούμενου εδαφίου.

 

Αρα δεν ειναι υποχρεωτικο να επιστρέψει το 40% των αναστολών?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οι επιχειρησεις που ειναι απο εντολη δημοσιας αρχης, και συνεχιζουν να ειναι κλειστα ,πχ φροντιστηρια ως 11 μαιου, κανουμε νεα αιτηση για αναστολη εργασιων??εγω καταλαβα οτι απλα παρατεινεται αυτοματα ,σωστα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, Sofiapa είπε

Πολυ σωστη παρατηρηση γιατι μου ξεφυγε.Ωστοσο πιο κατω το αρθρο αναφερει:

1. Επιχειρήσεις εργοδότες του ιδιωτικού τομέα, που πλήττονται σημαντικά και έχουν θέσει σε αναστολή τις συμβάσεις εργασίας μέρους ή του συνόλου των εργαζομένων τους, κατ’εφαρμογή των διατάξεων που αφορούν στην αντιμετώπιση των συνεπειών του κινδύνου διασποράς του κορωνοϊού COVID-19, δύνανται να παρατείνουν την αναστολή μέχρι του 60% των συμβάσεων που έχουν ήδη τεθεί σε αναστολή, κατ’ ανώτατο χρονικό διάστημα τριάντα (30) ημερών και πάντως όχι πέραν της 31ης Μαΐου 2020.
Σε περίπτωση υπέρβασης του ανωτέρω ποσοστού, ο εργοδότης καταβάλλει ο ίδιος τις αποδοχές των εργαζομένων που υπερβαίνουν το ποσοστό του προηγούμενου εδαφίου.

 

Αρα δεν ειναι υποχρεωτικο να επιστρέψει το 40% των αναστολών?

 

Σωστά και με τους ίδιους όρους εργασίας που είχαν 21/3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 λεπτά πριν, zinon είπε

οι επιχειρησεις που ειναι απο εντολη δημοσιας αρχης, και συνεχιζουν να ειναι κλειστα ,πχ φροντιστηρια ως 11 μαιου, κανουμε νεα αιτηση για αναστολη εργασιων??εγω καταλαβα οτι απλα παρατεινεται αυτοματα ,σωστα ?

Απο δημόσια αρχή...μάλλον αυτόματα.Κάτι διαφορετικό θα ήταν...ηλίθιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα! καλο μηνα ! 

Την Δευτερα που ανοιγουν καποια καταστηματα, ποια κατασταση προσωπικου θα καταθεσουν, για να δηλωσουν το διευρυμενο ωραριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αναμενουμε να βγουνε τιποτα νεα εντυπα για να δηλωσουμε παλι αναστολες γενικα λετε για τις πληττομενες?επισης το νεο επιδομα ειδικου σκοπου του Μαιου πως θα το παρουν οι εργαζομενοι σε αναστολη ,νεα αιτηση λογικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 2/5/2020 στις 1:12 ΜΜ, LILY είπε

καλημερα! καλο μηνα ! 

Την Δευτερα που ανοιγουν καποια καταστηματα, ποια κατασταση προσωπικου θα καταθεσουν, για να δηλωσουν το διευρυμενο ωραριο;

Το έντυπο Ε4.Αυτό υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κλεισμένη επιχείρηση από δημόσια αρχή . Από αύριο ξεκινάει το delivery. Με ποιο έντυπο θα φέρει πίσω εργαζόμενους? 

οι αναστολές τους ήταν έως 30.04 τώρα πως θα έρθει για δουλειά πχ ο delivery?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, asteras5 είπε

Κλεισμένη επιχείρηση από δημόσια αρχή . Από αύριο ξεκινάει το delivery. Με ποιο έντυπο θα φέρει πίσω εργαζόμενους? 

οι αναστολές τους ήταν έως 30.04 τώρα πως θα έρθει για δουλειά πχ ο delivery?  

μην ρωτάς αν δεν μας πουν.

υπάρχουν 2 τρόποι.

1) πες μου αυτούς που διακόπτουν την αναστολή.  ,άρα οι υπόλοιποι παραμένουν σε αναστολή.

2) πες μου αυτούς που συνεχίζουν την αναστολή. άρα οι υπόλοιποι έρχονται για εργασία.

εσύ τι θεωρείς πιο εύκολο? ποιο θα ήθελες σαν λογιστής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 2/5/2020 στις 1:08 ΜΜ, SOTPAR είπε

Σωστά και με τους ίδιους όρους εργασίας που είχαν 21/3

Ποιο κάτω όμως λέει η ΠΝΠ (αναφερόμαστε πάντα σε πληττόμενες και όχι με εντολή Δημόσιας αρχής διότι για αυτούς δεν ισχύει)Δυνατότητα κατάργησης αναστολής τουλάχιστον για το 40% του προσωπικού. Άρα παραμένεις κλειστόν ειδάλλως τουλάχιστον για το 40% αναστέλλεται η σύμβαση και έως 60% και μετά άνω των 60% πληρώνει ο εργοδότης για το υπερβάλλω προσωπικό άνω του 60 % που έχει ανασταλεί. Ετσι το καταλαβαίνω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ερώτημα είναι πως χειριζόμαστε καφετέρια που ήταν κλειστή και θέλει να ανοίξει 11/5  λόγω του ότι ανοίγει το λιανικό εμπόριο  για να δώσει κανέναν καφέ take away. Γιατί όσο και να μειωθεί το ενοίκιο δεν παύει να είναι πάγιο έξοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παλι μπερδεμενα μας τα λενε , αντιλαμβανομαι την πολυπλοκοτητα αλλα πλεον υπαρχει know how 1.5 δυσκολου μηνα ,  θα επρεπε πλεον να ειναι πιο ξεκαθαρες οι αποφασειςν και να μην περιμενουμε παλι με την σκανδαλη στο χερι .

Αυτο με τις καφετερεις ειναι και δικο μου ερωτημα , στο αρθρο 11 αναφερει ξεκαθαρα (?) 

5. Η εφαρμογή του παρόντος άρθρου δεν επιτρέπεται για επιχειρήσεις – εργοδότες για τις οποίες συνεχίζεται η αναστολή λειτουργίας με εντολή δημόσιας αρχής κατά τον μήνα Μάιο 2020.

 

αρα εγω καταλαβαινω οτι καφετεριες που θελουν ντελίβερυ οι προσωπικο για να εξυπηρετησει το ντελιβερυ , μπουφετζηδες κλπ δεν υπαγονται σε αυτο , απο την αλλη δεν υπαρχει πλεον εντυπο οπως υπηρχε για αναστολη συμβασεων και ορθη επαναληψη οπως καναμε σε καποιες περιπτωσεις. 

Ευσεβης ποθος να τα δηλωσουμε ολα τελος Μαιου και πολυ καλα κινηθηκε π[ρος τα εκει το υπουργειο με την σημερινη του αποφαση ,  αλλα αυριο ποιους μπορουμε να αναλαβουμε την ευθυνη να στειλουμε στην δουλεια?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επίσης η ερώτηση που τέθηκε παραπάνω, σχετικά με επιχειρήσεις που έχουν 1 εργαζόμενο... Τι γίνεται με αυτούς? Αν θέλουν να δουλέψουν τον φέρνουν υποχρεωτικά πίσω? Και αν είναι πληττόμενες πάλι τον φέρνουν πίσω υποχρεωτικά μόλις λήξει το 45 ημερο? 

 

Εγώ που έχω περίπτωση επιχείρησης με πληττόμενο ΚΑΔ στο κεντρικό και κλειστό από δημόσια αρχή υποκατάστημα. Έχει έναν εργαζόμενο η σύμβαση του οποίου ορίζει σαφώς ότι από 01/11 μέχρι 31/5 απασχολείται στο κεντρικό και από 01/06 μέχρι 31/10 στο υποκατάστημα... Τι τον κάνω εγώ αυτόν τον άνθρωπο? Τον φέρνω πισω για μερικές μέρες τον Μάϊο και τον ξαναβάζω σε αναστολή μετά? Μπορώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Καλημέρα, μια ερώτηση σχετικά με τις αναστολές. Επιχείρηση πληττόμενη με έναν υπάλληλο που λήγει η αναστολή στις 06/05 μπορεί να τον βάλει πάλι σε αναστολή για άλλες 45 μέρες και να επιδοτηθεί ο εργαζόμενος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιχείρηση που ανήκει στις πληττόμενες σημαντικά, δεν είχε θέσει μέχρι σήμερα κάποιον από τους 4 εργαζόμενους που έχει σε αναστολή.

Μπορεί να θέσει για το Μάιο 2 από αυτούς?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Αθλητικό σωματείο έθεσε σε αναστολή τους 44 εργαζόμενούς τους.

Από σήμερα μπορεί να ανοίξει το γήπεδο τένις για ατομική άθληση και θέλει να κάνει αναστολή σε έναν εργαζόμενο για να ανοίξει το γήπεδο.

Μπορεί να το κάνει?

Και αν ναι, ποιο έντυπο συμπληρώνει?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 3/5/2020 στις 1:55 ΜΜ, PROAKIS είπε

μην ρωτάς αν δεν μας πουν.

υπάρχουν 2 τρόποι.

1) πες μου αυτούς που διακόπτουν την αναστολή.  ,άρα οι υπόλοιποι παραμένουν σε αναστολή.

2) πες μου αυτούς που συνεχίζουν την αναστολή. άρα οι υπόλοιποι έρχονται για εργασία.

εσύ τι θεωρείς πιο εύκολο? ποιο θα ήθελες σαν λογιστής?

Εγώ θα έλεγα να επιλέξω σε ποιους θα κάνω οριστική αναστολή πχ delivery . σήμερα όμως ακόμη δεν έχω καταλάβει αν μπορώ. 

τελικά επιτρέπεται ή όχι στην εστίαση η ανάκληση από 01/05/2020 εννοείται για dleivery  take away....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 ώρες πριν, solwn 1 είπε

Επιχείρηση που ανήκει στις πληττόμενες σημαντικά, δεν είχε θέσει μέχρι σήμερα κάποιον από τους 4 εργαζόμενους που έχει σε αναστολή.

Μπορεί να θέσει για το Μάιο 2 από αυτούς?

 

 

Παράταση των αναστολών για μέχρι το 60% μπορεί να κάνει, όχι νέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...