Προς το περιεχόμενο
  • 0

καταθεση τροπολογιας για μειωση ενοικιου σε πληττομενες - μπορουμε να το δηλωσουμε η ακομα?


PIRATIS

Ερώτηση

Διαβαζουμε οτι το μετρο μειωσης του ενοικιου θα επεκταθει με καταθεση τροπολογιας στη βουλη και για τις πληττομενες επιχειρησεις. Μπορουν να υποβαλλουν αιτηση οι πληττομενες για τη μειωση του ενοικιου απο τωρα  ή  περιμενουμε δημοσιευση σε ΦΕΚ  κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Θα φάω κράξιμο αλλά για "σιγουριά" έκανα τροποποίηση και στην Υ/Δ του εργαζόμενου. Αυτό που διαπίστωσα στην Υ/Δ του εργαζόμενου είναι ότι στην τροποποιητική εμφάνιζε ως μέρα αναστολής την ημέρα που έχεις δηλώσει στην αρχική δήλωση.
Ελπίζω όπως και να τις κάνουμε να μην έχουμε πρόβλημα στο τέλος 🤞😵

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 λεπτά πριν, KlainmainGR είπε

Θα φάω κράξιμο αλλά για "σιγουριά" έκανα τροποποίηση και στην Υ/Δ του εργαζόμενου. Αυτό που διαπίστωσα στην Υ/Δ του εργαζόμενου είναι ότι στην τροποποιητική εμφάνιζε ως μέρα αναστολής την ημέρα που έχεις δηλώσει στην αρχική δήλωση.
Ελπίζω όπως και να τις κάνουμε να μην έχουμε πρόβλημα στο τέλος 🤞😵

Ισχύει η προθεσμία για σήμερα στις πληττόμενες που θέλουν να βάλουν μόνο το ενοίκιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 λεπτά πριν, KlainmainGR είπε

Θα φάω κράξιμο αλλά για "σιγουριά" έκανα τροποποίηση και στην Υ/Δ του εργαζόμενου. Αυτό που διαπίστωσα στην Υ/Δ του εργαζόμενου είναι ότι στην τροποποιητική εμφάνιζε ως μέρα αναστολής την ημέρα που έχεις δηλώσει στην αρχική δήλωση.
Ελπίζω όπως και να τις κάνουμε να μην έχουμε πρόβλημα στο τέλος 🤞😵

Αυτό το διόρθωσαν τώρα... νωρίς το απόγευμα στην τροποποιητική του εργαζόμενου εμφάνιζε σημερινή ημερομηνία αναστολής της σύμβασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Ισχύει η προθεσμία για σήμερα στις πληττόμενες που θέλουν να βάλουν μόνο το ενοίκιο?

Ναι ισχυει, οτι πληττομενη επιχειρηση εχεις κανει ορθη επαναληψη σημερα.
Οσο για το ενοικιο που λες οι περισσοτεροι προτεινουν νεα αιτηση και να δηλωσεις μονο τα στοιχεια το εκμισθωτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν, kte είπε

Αυτό το διόρθωσαν τώρα... νωρίς το απόγευμα στην τροποποιητική του εργαζόμενου εμφάνιζε σημερινή ημερομηνία αναστολής της σύμβασης

Ενα ενα τα φτιαχνουν βλεπω, αντε να δουμε τι θα γινει στο τελος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη που ρωτάω κάτι αν έχει ήδη απαντηθεί, αλλά τελικά στις Υ/Δ των εργαζομένων δεν υπάρχει δυνατότητα προσθήκης 2 εκμισθωτών ή και παραπάνω, σωστά? Ή τυφλώθηκα...?

Εγώ πάντως σε ό,τι αφορά τις δηλώσεις των εργοδοτών, εφόσον (πια) η ημερομηνία αναστολής στη Υ/Δ του εργαζόμενου φαίνεται με βάση την αρχική δήλωση (και ας μην είναι αυτή που πρέπει αλλά τελοσπάντων), κάνω ορθή επανάληψη και βάζω το ενοίκιο.. Χωρίς να πειράξω τίποτε άλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Επειδή δεν έχω καταλάβει τίποτα, μπορεί κάποιος να ανακεφαλαιώσει?

Πληττόμενη επιχείρηση με εργαζομένους έκανε δήλωση αναστολής σύμβασης εργαζομένων στις 6/4.

Οι εργαζόμενοι έχουν ήδη υποβάλλει τις υπεύθυνες δηλώσεις.

Η επιχείρηση θέλει να δηλώσει τη μείωση ενοικίου.

Τι πρέπει να κάνει?

Δήλωση αναστολής- ορθή επανάληψη συμπληρώνοντας μόνο το ενοίκιο χωρίς να πειράξει τους εργαζομένους?

Η προθεσμία είναι μέχρι σήμερα, 13/4?

Αν ναι, οι εργαζόμενοι πρέπει να κάνουν νέες υπεύθυνες δηλώσεις, αν και δεν θέλουν μείωση ενοικίου?

Ευχαριστώ πολύ όποιον βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι θα κάνεις Ορθή Επανάληψη μόνο ως προς το ενοίκιο στην Υ/Δ Εργοδότη.Όσο για το πρώτο που ρωτάς  για τους εκμισθωτές στης Υ/Δ Εργαζομένων φοβάμαι ότι θα έχουμε άλλα ντράβαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πολλα προβληματα θα προκυψουν ειμαι 1000% σιγουρος οσο σωστα και αν εχουμε υποβαλει τις αιτησεις. Νεες ΠΝΠ, νεες διευκρινιστικες, νεες αλλαγες-προσθεσεις στο εργανη εδω θα ειμαστε και θα τα λεμε ΧΑ ΧΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

9 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Επειδή δεν έχω καταλάβει τίποτα, μπορεί κάποιος να ανακεφαλαιώσει?

Πληττόμενη επιχείρηση με εργαζομένους έκανε δήλωση αναστολής σύμβασης εργαζομένων στις 6/4.

Οι εργαζόμενοι έχουν ήδη υποβάλλει τις υπεύθυνες δηλώσεις.

Η επιχείρηση θέλει να δηλώσει τη μείωση ενοικίου.

Τι πρέπει να κάνει?

Δήλωση αναστολής- ορθή επανάληψη συμπληρώνοντας μόνο το ενοίκιο χωρίς να πειράξει τους εργαζομένους?

Η προθεσμία είναι μέχρι σήμερα, 13/4?

Αν ναι, οι εργαζόμενοι πρέπει να κάνουν νέες υπεύθυνες δηλώσεις, αν και δεν θέλουν μείωση ενοικίου?

Ευχαριστώ πολύ όποιον βοηθήσει.

Θα πω ό,τι έχω καταλάβει εγώ (με επιφύλαξη) και σίγουρα χρειαστεί και μια δεύτερη γνώμη από όποιον συνάδελφο μπορεί να βοηθήσει.

Θεωρώ ότι:

Εφόσον δεν τροποποιείται κανένας εργαζόμενος (εννοώ να προστεθεί νέος οπότε και θα χρειαστεί νέα δήλωση) από την αρχική δήλωση τότε υποβάλλεται Ορθή Επανάληψη βάζοντας μόνο μέσα τους εκμισθωτές για το ενοίκιο και κλικάροντας το κουτάκι που λέει ότι Μισθώνεις ακίνητο (άσχετα αν γράφει ακόμα για αυτούς που έκλεισαν από Δημόσια Αρχή).

Τώρα σε ό,τι αφορά τους εργαζόμενους, θεωρώ ότι για να υπάρχει συνάφεια μεταξύ των αριθμών πρωτοκόλλου των αιτήσεων, θα πρέπει να υποβληθεί τροποποιητική...

Όποιος συνάδελφος θέλει ας τοποθετηθεί..

Για την προθεσμία δεν είμαι σίγουρη ότι είναι σήμερα... Έχω την εντύπωση ότι θα μπορούμε και μεταγενέστερα αλλά να δω αν βρω το που το είδα και θα το παραθέσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν, tassig είπε

Ναι θα κάνεις Ορθή Επανάληψη μόνο ως προς το ενοίκιο στην Υ/Δ Εργοδότη.Όσο για το πρώτο που ρωτάς  για τους εκμισθωτές στης Υ/Δ Εργαζομένων φοβάμαι ότι θα έχουμε άλλα ντράβαλα.

Ευχαριστώ..

Άρα τι να κάνω, να τις αφήσω για αργότερα ή να τις υποβάλλω?

Έλεγα να βάλω το ένα ΑΦΜ στο πεδίο που το ζητάει και μετά στο πεδίο του ονοματεπώνυμου να γράψω την ιστορία της ζωής μου...

Χαχαχα... Πω, πω για κλάματα είναι η κατάσταση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Δεν κάνω τίποτα σήμερα.

Θα περιμένω να πληρωθούν οι εργαζόμενοι και μετά θα υποβάλλω δήλωση για το ενοίκιο της επιχείρησης.

Καλό βράδυ σε όλους!

Καλή δύναμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μέχρι 20/04/2020 πρέπει να είναι για της πληττόμενες με κάθε επιφύλαξη.Τους Εργαζόμενους θα τους ενημερώσεις αυθημερόν για το αν θέλουν να επωφεληθούν και αυτοί για την δικιά τους μείωση ενοικίου.Όσοι δεν θέλουν για διάφορους λόγους αφήνουν την Αίτηση που έχουν ήδη υποβάλλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ορθή επανάληψη για την επιχείρηση προσθέτοντας μόνο το ενοίκιο

και μετά στους εργαζόμενους τροποποιητική δήλωση (φέρνει τον νέο αριθμό πρωτ. της Ορθής)

κλειδώνουν οι αριθμοί πρωτ. και είμαστε εντάξει (έχει δεν έχει ενοίκια ο εργαζόμενος)

Αυτά διαπίστωσα μόλις τώρα, έγινα πειραματόζωο.. ελπίζω να επιβιώσω..

Να είστε καλά παιδιά και να σας προσέχετε

Θα μπορούσε το υπουργείο να μας απαλλάξει από τη χαρτούρα για το ΦΠΑ με τον εξής τρόπο

Δεχόμαστε ηλεκτρ. μήνυμα από τους πελάτες (που θα προσθέσουν ένα ένα τα ποσά) των πωλήσεων και των αγορών.

Το ηλεκτρονικό αυτό μήνυμα θα υπέχει θέση υπεύθυνης δήλωσης

υποβάλλουμε το ΦΠΑ για λογαριασμό του

και όταν με το καλό ομαλοποιηθεί η κατάσταση τότε τυχόν διαφορές υποβάλλονται με τροποποιητική

Επειδή κάποιοι πελάτες μας θα σκεφθούν πονηρά ας υπάρξει πρόβλεψη ώστε τα πρόστιμα να είναι το διπλάσιο της διαφοράς του φόρου.

Λειτουργεί αρκεί να υπάρχει η πολιτική βούληση και πίεση από την πλευρά μας

Δεν είναι απλό οι Κινέζοι τράβηξαν από την αγορά όλα τα χαρτονομίσματα

κινδυνεύουμε και εμείς δεν είμαστε άτρωτοι.. επειδή το κράτος θέλει να εισπράξει.. για να ασκήσει πολιτικές και κοινωνικές εν προκειμένω, δεν θα την πληρώσουμε εμείς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας. Καταρχήν από αυτά που έχω διαβάσει δεν χρειάζεται να κάνει ο εργαζόμενος τροποποίηση της δήλωσης του αν δεν πληρώνει ενοίκιο για την πρώτη κατοικία του, άσχετα αν η πληττόμενη επίχειρηση υποβάλλει ορθη επαναληψη για την προσθηκη των εκμισθωτών. Αν στην ορθη επανάληψη της επιχείρησης γίνει λάθος στην διεύθυνση ακινήτου, τι πρέπει να κάνω; Δοκίμασα εκ νεου υποβολή ορθης επαναληψης είτε με το πρωτόκολλο της αρχικής είτε με της ορθής επανάληψης αλλά βγάζει μήνυμα ότι δεν βρήθηκε η αρχική δήλωση. Υποβολή αρχικής δήλωσης με αφήνει να δημιουργήσω. Να δημιουργησω μία αρχική μόνο με τα στοιχεία των εκμισθωτών χωρίς τους εργαζομένους που είναι σε αναστολή;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
47 λεπτά πριν, argirisvol είπε

Καλησπέρα σας. Καταρχήν από αυτά που έχω διαβάσει δεν χρειάζεται να κάνει ο εργαζόμενος τροποποίηση της δήλωσης του αν δεν πληρώνει ενοίκιο για την πρώτη κατοικία του, άσχετα αν η πληττόμενη επίχειρηση υποβάλλει ορθη επαναληψη για την προσθηκη των εκμισθωτών. Αν στην ορθη επανάληψη της επιχείρησης γίνει λάθος στην διεύθυνση ακινήτου, τι πρέπει να κάνω; Δοκίμασα εκ νεου υποβολή ορθης επαναληψης είτε με το πρωτόκολλο της αρχικής είτε με της ορθής επανάληψης αλλά βγάζει μήνυμα ότι δεν βρήθηκε η αρχική δήλωση. Υποβολή αρχικής δήλωσης με αφήνει να δημιουργήσω. Να δημιουργησω μία αρχική μόνο με τα στοιχεία των εκμισθωτών χωρίς τους εργαζομένους που είναι σε αναστολή;; 

Καλησπέρα.

Εγώ αυτό θα κάνω.

Νέα δήλωση μόνο με τα στοιχεία του εκμισθωτή.

Χωρίς να αναγράψω καθόλου τους εργαζομένους.

Καλό βράδυ και καλή δύναμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σχετικά με την μειωση ενοικιου.. 

Εχω περιπτωση με εργαζομενο σε αναστολη αλλα ο εκμισθωτης δεν δέχεται την μειωση καθως το μισθωτήριο εχει γινει στο ονομα της συζηγου. Πρόκειται για παντρεμένο ζευγαρι και για κοινη α κατοικία. 

Τι προβλεπεται γνωριζει κανείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aν δεν απασχολει προσωπικο, για  τη δηλωση μειωσης ενοικιου κλικαρει παλι πανω στην αναστολη συμβασεων και δηλωνει μονο οτι αφορα το ενοικιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Εγώ αυτό θα κάνω.

Νέα δήλωση μόνο με τα στοιχεία του εκμισθωτή.

Χωρίς να αναγράψω καθόλου τους εργαζομένους.

Καλό βράδυ και καλή δύναμη!

Καλημέρα, και εγώ αυτό έκανα εχθές. Φοβήθηκα μήπως πάρω στο λαιμό μου τους εργαζόμενους και τους πάει για πληρωμή τέλος του μήνα. Για να δούμε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 λεπτά πριν, ElenaS είπε

Καλημέρα, και εγώ αυτό έκανα εχθές. Φοβήθηκα μήπως πάρω στο λαιμό μου τους εργαζόμενους και τους πάει για πληρωμή τέλος του μήνα. Για να δούμε !

Καλημέρα.

Εγώ θα το κάνω μετά τις 17/4 που θα έχουν τελειώσει οι πρώτες πληρωμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οταν δεν απασχολει προσωπικο γιατι ζηταει να συμπληρωθει ΣΕΠΕ ΚΑι ΟΑΕΔ υποχρεωτικα ενω θελεις την εφαρμογη για δηλωση μονο εκμισθωτων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...