Προς το περιεχόμενο
  • 0

εκπτωση 25% και δυνατοτητα συμψηφισμός


dodos

Ερώτηση

διαβάζω στο δελτίο τυπου της 31/03/2020 ,αυτο:

Επιπλέον παρέχεται η δυνατότητα συμψηφισμού, ποσοστού ύψους 25% της αξίας του ΦΠΑ (πληρωτέο το μήνα Απρίλιο) που θα εξοφληθεί ολοσχερώς και εμπρόθεσμα μέχρι και την 30/4/2020, με οφειλές των ίδιων προσώπων που είναι βεβαιωμένες ή πρόκειται να βεβαιωθούν από τη φορολογική διοίκηση και οι οποίες είναι πληρωτέες από τον Μάιο και μετά. Για τις επιχειρήσεις που εντάσσονται από τον Απρίλιο, το ανωτέρω ισχύει εφόσον έχουν καταβληθεί οι υποχρεώσεις ΦΠΑ Μαρτίου

που σημαίνει οτι έχεις χρεωστικό φπα 1 τριμήνου 2020 , =3.000 πληρωτέο έως 30/04/2020 η σε 2 δόσεις μια 30/04 και η άλλη 31/05 ,αν επιλέξεις να το πληρώσεις όλο και τα 3000 σε μια δόση εως 30/04/2020 θα έχεις μια έκπτωση 25% (3000*25%=750) 750 ευρώ δηλαδή θα σου αφαιρεθούν σε μελλοντική σου οφειλή  εκτος οφειλής φπα ακαι παρακρατουμενων φόρων ? πχ. δηλαδή στο επόμενο ενφια?

και μετά διαβάζω αυτό:

https://www.taxheaven.gr/news/48308/problhmatismossxetika-me-thn-ekptwsh-25-covid19?fbclid=IwAR3zvvJm-I3w-AwC9I50MJgoEc11dakU7CAx3NsGMAcBZRR7S71kC6-Y2sU

τι ισχύει τελικά?

τι θελει να πει ο ποιητής πάλι τελικά στο παραδειγμα που αναφέρω θα αφιαρεθουν 750 στο επομενο ενφια π.χ η 25% εκπτωση στο επόμενο ενφια?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
2 ώρες πριν, GARYMK2 είπε

το κειμενο της ΠΝΠ γραφει για οφειλες που εχουν καταληκτικη ημερομηνια  μετα και την 1 μαιου.....

οχι για οφειλες που ΘΑ εχουν καταληκτικη απο 1 μαιου και μετα  (μελλοντικες οφειλες)

ετσι το καταλαβαινω με τα ελληνικα μου... οποτε συμψηφισμος με μελλοντικες οφειλες (φπα -εισοδημα-ενφια) δεν θα γινεται....εκτος αν βγαλουν  κατι φρεσκο....καλη δυναμη...

 

Ιδανικά εγω επειδή δεν τους εμπιστεύομαι θα ήθελα να περιμένω....

Αλλά πως να στείλω και τα φπα με δόσεις ή οχι;

Το να στείλω την πνπ καλό μου ακούγεται ,αλλά οι δικοί μου τουλάχιστον σίγουρα θα μου ζητήσουν να τους εξηγήσω-συμβουλέψω τι να κάνουν .,,,Και αν μετα το πάρουν πίσω εγω θα εκτεθώ!

Οπως στις 31/3 που βγαλαν την ανακοίνωση για το 75 % και εγω είχα πει σε όλους να πληρωσουν το 100% !

Δε θα έπρεπε να κάνουμε τους μάντεις...αντε πες και ειμαι η Πυθία !Αφου μετά τα αλλάζουν και οι ίδιοι!

Θα επρεπε να βγει μια επίσημη ανακοίνωση ξεκάθαρη και κατανοητή απο όλους χωρις περιθώρια λάθους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Τι εννοείς ποιος τους ακούει?

Τι φταίμε εμείς?

Η ΠΝΠ το λέει ξεκάθαρα.

Αν το πάρουν πίσω μετά, φταίει το υπουργείο και κανείς άλλος.

Εμείς ερμηνεύσαμε σωστά την απόφαση.

δηλ. " γραμματικα " ,δεν βλεπεις ,να στεκει η ερμηνεια του συναδελφου  ,GARYMK2, πιο πανω??

εγω ,βλεπω, οτι θα μπορουσε να ερμηνευθει και ετσι !!  γι αυτο ανησυχω !!

( και φυσικα ,θα παρω  τηλ. να μην πληρωσουν ακομα ,τον ΦΠΑ ,με 100 %--να αναμενουμε ,,

για να σιγουρευτουμε ,πρωτα )

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, G.E.S. είπε

δηλ. " γραμματικα " ,δεν βλεπεις ,να στεκει η ερμηνεια του συναδελφου  ,GARYMK2, πιο πανω??

εγω ,βλεπω, οτι θα μπορουσε να ερμηνευθει και ετσι !!  γι αυτο ανησυχω !!

( και φυσικα ,θα παρω  τηλ. να μην πληρωσουν ακομα ,τον ΦΠΑ ,με 100 %--να αναμενουμε ,,

για να σιγουρευτουμε ,πρωτα )

 

 

 

Θανάση μου τι ερμηνεία να κάνουμε? Δεν νομίζω ότι χρειάζεται. Θα δημιουργηθεί ένα πιστωτικό ίσο με το 25% του ΦΠΑ, το οποίο θα συμψηφίσω με τις υποχρεώσεις Μαίου και μετά. Προυπόθεση να πληρώσω όλο τον ΦΠΑ του Μαρτίου στο ακέραιο και να εξοφλήσω τον Φεβρουάριο.

 με άλλες οφειλές ή δόσεις ρυθμίσεων ή διευκολύνσεων τμηματικής καταβολής στη Φορολογική Διοίκηση, οι οποίες έχουν καταληκτικές ημερομηνίες καταβολής μετά και την 1η Μαΐου 2020.

Χρόνια πολλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 14/4/2020 στις 11:12 ΜΜ, HURRICANE33 είπε

Συμφωνώ.

Άλλες οφειλές μετς την 1 Μαίου.

Και αν πχ έχω διπλό γραφικά, θα αφαιρεθεί από το ΦΠΑ του Απριλιου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, G.E.S. είπε

δηλ. " γραμματικα " ,δεν βλεπεις ,να στεκει η ερμηνεια του συναδελφου  ,GARYMK2, πιο πανω??

εγω ,βλεπω, οτι θα μπορουσε να ερμηνευθει και ετσι !!  γι αυτο ανησυχω !!

( και φυσικα ,θα παρω  τηλ. να μην πληρωσουν ακομα ,τον ΦΠΑ ,με 100 %--να αναμενουμε ,,

για να σιγουρευτουμε ,πρωτα )

 

 

 

αν έβαζε που... ΘΑ έχουν ,δεν έπιανε ...τους έχουν.

τώρα που έβαλε ...τους έχουν ,δεν πιάνει τους ...ΘΑ έχουν.

 

με άλλες οφειλές ή δόσεις ρυθμίσεων ή διευκολύνσεων τμηματικής καταβολής στη Φορολογική Διοίκηση, (οι οποίες έχουν) με καταληκτικές ημερομηνίες καταβολής μετά και την 1η Μαΐου 2020.

τώρα δεν ξέρω αν θα πρέπει να φύγει το ¨με άλλες".

θεωρώ πως παραμένει πιστός σε ότι είπε. ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΜΕΝΟΙ καμία έκπτωση άμεση ή έμμεση  εκ μεταφοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, PROAKIS είπε

αν έβαζε που... ΘΑ έχουν ,δεν έπιανε ...τους έχουν.

τώρα που έβαλε ...τους έχουν ,δεν πιάνει τους ...ΘΑ έχουν.

 

με άλλες οφειλές ή δόσεις ρυθμίσεων ή διευκολύνσεων τμηματικής καταβολής στη Φορολογική Διοίκηση, (οι οποίες έχουν) με καταληκτικές ημερομηνίες καταβολής μετά και την 1η Μαΐου 2020.

τώρα δεν ξέρω αν θα πρέπει να φύγει το ¨με άλλες".

θεωρώ πως παραμένει πιστός σε ότι είπε. ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΜΕΝΟΙ καμία έκπτωση άμεση ή έμμεση  εκ μεταφοράς.

Μα δεν θα κάνει έκπτωση σε παρακρατούμενους. Αν έχω πιστωτικό 25%, μπορώ να το συμψηφίσω με οτιδήποτε άλλο που λήγει από 01/05 και μετά. Ακόμα και με παρακρατούμενους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τώρα δεν ξέρω αν θα πρέπει να φύγει το ¨με άλλες".

 

με άλλες οφειλές ή δόσεις ρυθμίσεων ή διευκολύνσεων τμηματικής καταβολής στη Φορολογική Διοίκηση, (οι οποίες έχουν) με καταληκτικές ημερομηνίες καταβολής μετά και την 1η Μαΐου 2020.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

τώρα δεν ξέρω αν θα πρέπει να φύγει το ¨με άλλες".

 

με άλλες οφειλές ή δόσεις ρυθμίσεων ή διευκολύνσεων τμηματικής καταβολής στη Φορολογική Διοίκηση, (οι οποίες έχουν) με καταληκτικές ημερομηνίες καταβολής μετά και την 1η Μαΐου 2020.

Άλλες οφειλές ρε παιδιά. Όχι τον ΦΠΑ δεύτερη δόση (για όσους δεν κατάλαβαν ότι πρέπει να πληρώσουν όλον τον ΦΠΑ, όχι την πρώτη δόση). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, ponzi είπε

Άλλες οφειλές ρε παιδιά. Όχι τον ΦΠΑ δεύτερη δόση (για όσους δεν κατάλαβαν ότι πρέπει να πληρώσουν όλον τον ΦΠΑ, όχι την πρώτη δόση). 

ας το γράψουν έτσι.

 

με  οφειλές ή δόσεις ρυθμίσεων ή διευκολύνσεων τμηματικής καταβολής στη Φορολογική Διοίκηση, με καταληκτικές ημερομηνίες καταβολής μετά και την 1η Μαΐου 2020.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 ώρες πριν, ponzi είπε

Θανάση μου τι ερμηνεία να κάνουμε? Δεν νομίζω ότι χρειάζεται. Θα δημιουργηθεί ένα πιστωτικό ίσο με το 25% του ΦΠΑ, το οποίο θα συμψηφίσω με τις υποχρεώσεις Μαίου και μετά. Προυπόθεση να πληρώσω όλο τον ΦΠΑ του Μαρτίου στο ακέραιο και να εξοφλήσω τον Φεβρουάριο.

 με άλλες οφειλές ή δόσεις ρυθμίσεων ή διευκολύνσεων τμηματικής καταβολής στη Φορολογική Διοίκηση, οι οποίες έχουν καταληκτικές ημερομηνίες καταβολής μετά και την 1η Μαΐου 2020.

Χρόνια πολλά!

ΣΠΥΡΟ ,ΚΑΛΗΜΕΡΑ ,

σε αυτην την ερμηνεια ,που λες και εσυ ,εκει ειχαμε καταληξει ....

ειδα ,ομως ,βασιμη και πιθανη ,και την αλλη ερμηνεια του συναδελφου  και  ανησυχησα !!

χρονια πολλα , παντα με υγεια !!!

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 ώρες πριν, ponzi είπε

Άλλες οφειλές ρε παιδιά. Όχι τον ΦΠΑ δεύτερη δόση (για όσους δεν κατάλαβαν ότι πρέπει να πληρώσουν όλον τον ΦΠΑ, όχι την πρώτη δόση). 

Το θέμα είναι αν κάποιος δεν έχει καθόλου βεβαιωμένες οφειλές παρά μόνο ΦΠΑ 1000€.

Άντε και το πλήρωσε όλο, 1000€. Πώς θα γίνει η διαδικασία του συμψηφισμού; Πώς θα φαίνεται το πιστωτικό;

Αν βεβαιωθεί μία οφειλή 1/7/2020 (π.χ, ΦΠΑ) θα μπορεί να χρησιμοποιήσει το πιστωτικό 250;

Συνάδελφοι μάλλον πρέπει να περιμένουμε...Οι πελάτες πιέζουν πάρα πολύ δε λέω αλλά δεν είμαστε σίγουροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και μη πας μακριά...εγω ειπα σε διπλογραφικά , που το Μαιο θα έχω πάλι φπα , θα μου συμψηφίσει αυτό το 25% ή θα πρέπει να έιναι "άλλη"οφειλή εκτος φπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και επειδη μαλλον εχει "καει"ο εγκεφαλος μου με όλα αυτα....

Καποιος που δε θα πληρωσει το φπα εφαπαξ για να εχει το ευεργέτημα του 25 % , γιατι να πληρωσει στην ωρα του την α δόση και να μην επιλέξει την αναστολή αφου δε γλιτώνει κάτι;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
49 λεπτά πριν, DENNY είπε

Και επειδη μαλλον εχει "καει"ο εγκεφαλος μου με όλα αυτα....

Καποιος που δε θα πληρωσει το φπα εφαπαξ για να εχει το ευεργέτημα του 25 % , γιατι να πληρωσει στην ωρα του την α δόση και να μην επιλέξει την αναστολή αφου δε γλιτώνει κάτι;;;

Δεν διαφωνεί κανείς σε αυτό.

Εάν κάποιος δεν θέλει ή δεν μπορεί να πληρώσει όλο το ποσό έως 30/4 για να πάρει την έκπτωση, θα πληρώσει έως τις 31/8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχει σημασία πιστεύετε για το ευεργέτημα του 25% αν το ΦΠΑ εξοφληθεί με την αρχική Τ.Ο. (30.4.20) που βγαίνει κατά την υποβολή ή με αυτή που εμφανίζεται την επόμενη μέρα στην προσοποποιημένη πληροφόρηση (31.8.20);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
29 λεπτά πριν, skylogiannis είπε

Εχει σημασία πιστεύετε για το ευεργέτημα του 25% αν το ΦΠΑ εξοφληθεί με την αρχική Τ.Ο. (30.4.20) που βγαίνει κατά την υποβολή ή με αυτή που εμφανίζεται την επόμενη μέρα στην προσοποποιημένη πληροφόρηση (31.8.20);

έχουμε κουραστεί όλοι μας και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε.

να φύγει το ποσό είναι το ζήτημα ως εξοφλημένο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, PROAKIS είπε

έχουμε κουραστεί όλοι μας και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε.

να φύγει το ποσό είναι το ζήτημα ως εξοφλημένο.

 

Ξέρεις τι σκεφτόμουν πριν λίγο; Αποκλείεται να υπάρχει άλλο επάγγελμα με τόση αβεβαιότητα και ανασφάλεια σε καθημερινό επίπεδο, η οποία είναι τεχνητή. Δεν γίνεται για όλες τι καθημερινές εργασίες να απαιτούνται 2-3 εγκύκλιοι με διευκρινίσεις και 1-2 ώρες κουβέντα στο forum για να βγάλουμε άκρη.  Αν και αυτό που συμβαίνει τον τελευταίο μήνα ούτε με λογιστική έχει να κάνει ούτε με φορολογικά ούτε με εργατικά. Τρέλα είναι. Είμαι σίγουρος ότι όλοι οι συνάδελφοι είναι αρκετά καταρτισμένοι. Παρ' όλα αυτά οι αρμόδιοι φορείς έχουν εξαιρετικές ικανότητες στο να μας κάνουν να αμφιβάλλουμε για το πόσο κάνει 1+1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, skylogiannis είπε

Εχει σημασία πιστεύετε για το ευεργέτημα του 25% αν το ΦΠΑ εξοφληθεί με την αρχική Τ.Ο. (30.4.20) που βγαίνει κατά την υποβολή ή με αυτή που εμφανίζεται την επόμενη μέρα στην προσοποποιημένη πληροφόρηση (31.8.20);

Καλησπέρα.

Είναι διαφορετικές οι ταυτότητες πληρωμής?

Νομίζω μόνο η ημερομηνία πληρωμής αλλάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Είναι διαφορετικές οι ταυτότητες πληρωμής?

Νομίζω μόνο η ημερομηνία πληρωμής αλλάζει.

Ναι είναι διαφορετικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν, monty είπε

Έχω εξοφλήσει τον ΦΠΑ μου εδώ και αρκετές ημέρες (ναι, βιάζομαι....) και βλέπω πως παραμένει οφειλή στο Taxis....!!!!! 

Ποια Τ.Ο. χρησιμοποίησες; Η πληρωμή φαίνεται; Μπορεί να περίμεναν την οδηγία  για το 25% που βγήκε χθες. Και στον ΕΦΚΑ πάντος οι 1ος/20 και 2ος/20 φαίνονται ανεξόφλητοι, αλλά τις πληρωμές τις δείχνει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μεσα σε ολα σημερα διαβασα και οτι πρέπει να στείλεις email στη ΔΟΥ για το συμψηφισμό, αλλά και αν δεν στείλεις θα γίνει αυτεπαγγέλτως!

Γιατι τοση πολυπλοκότητα;  Ποια η διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Oπότε αποσαφηνίστηκε ότι το 25% θα συμψηφιστεί μόνο με μελλοντικές οφειλές....

Αρα οσοι έχουν ρυθμίσεις ήδη , δεν θα έχουν έκπτωση σε αυτές όπως έλπιζαν πολλοί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...