Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μηχανικοί, Ερευνητές και ΚΑΔ που πλήττονται. Επίδομα 800 € ή voucher


adel

Ερώτηση

Οι ΚΑΔ μηχανικών (71.12) και ερευνητών (72.19) είναι στην λίστα με τους ΚΑΔ που πλήττονται. Δικαιούντα τα 800 € ή το voucher ή και τα δύο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

έλα μου ντε την ίδια απορία εχω για αρχή μπορείς να ανάρτησεις την  αποφαση η φεκ  που το διαβασες για να δω το τελικό του ΕΠΙΣΗΜΟ  κείμενο γιατί έτσι οπως ηταν γραμμένο από το γραφείο τυπου μου δημιούργησε την ίδια απορία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν μιλαμε για αυτην και οχι για κατι αλλο ετσι οπως ειναι γραμμενη τι καταλαβαινω 

• Αποζημίωση ειδικού σκοπού, ύψους 800 ευρώ για 45 ημέρες (που θα καταβληθεί εντός Απριλίου), για τους ελεύθερους επαγγελματίες, αυτοαπασχολούμενους και ιδιοκτήτες των επιχειρήσεων (κάθε νομικής μορφής εκτός Α.Ε.) που απασχολούν έως 5 άτομα (εδω ειναι το ενα απασοχλουν εως πεντε ατομα μετραει απο το 1 ατομο η περιλαμβανει και το μηδεν να μην απασχολουν ; )(προϋπόθεση να μην έχουν υποβάλει τους τελευταίους έξι μήνες μηδενικές δηλώσεις ΦΠΑ). Σε περίπτωση εταιρίας, καταβάλλεται μοναδική αποζημίωση στον επαγγελματικό τραπεζικό λογαριασμό του νομικού προσώπου. Για τους επιστήμονες-ελεύθερους επαγγελματίες προβλέπεται πρόγραμμα τηλε-κατάρτισης, διάρκειας 30 ημερών, με αμοιβή 600 € (που θα καταβληθεί εντός Απριλίο και μετα εχει και αυτο

: https://www.taxheaven.gr/news/48122/plaisio-prostasias-twn-epixeirhsewn-ergazomenwn-kai-aytoapasxoloymenwn-eleyoerwn-epaggelmatiwn-gia-toys-mhnes-martio-kai-aprilio

 

αν μετρανε απο το μηδεν τοτε και τα δυο αφου αναφερει στην ιδια παραγραφο δυο αλλα με προβληματιζει αυτο που αναφερει στο 800 οτι πρεπει να απασχολουν προσωπικό

αν εχετε κατι επισημο να δουμε την διατυπωση του  

παρτε και δευτερη γνωμη 

και αυτο δεν εχει καμια αξια αν δεν υπαρχει κατι επίσημο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα με την πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος του Υπουργείου Εργασίας (Επιτελική δομή ΕΣΠΑ) και ο 72.11 και 0 72.19 ανήκουν ,βάσει των ΚΑΔ που αναφέρει στο παράρτημα Χ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από το in.gr, πριν λίγο

Οι επιστήμονες θα λάβουν τα 400 ευρώ τη Μεγάλη Πέμπτη και τα υπόλοιπα 200 ευρώ μέσα στον Απρίλιο δήλωσε στον ΣΚΑΙ ο υπουργός Εργασίας Γιάννης Βρούτσης την Κυριακή.

Για τους αυτοαπασχολούμενους ο υπουργός Εργασίας εξήγησε ότι έχει τεθεί θέμα καταβολής 600 ευρώ επίσης αφορολόγητα, ακατάσχετα, καθαρά μη συμψηφιστέα μέσα από ξεχωριστό πρόγραμμα χρηματοδοτούμενο μέσω πόρων του ΕΣΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, solwn 1 είπε

Από το in.gr, πριν λίγο

Οι επιστήμονες θα λάβουν τα 400 ευρώ τη Μεγάλη Πέμπτη και τα υπόλοιπα 200 ευρώ μέσα στον Απρίλιο δήλωσε στον ΣΚΑΙ ο υπουργός Εργασίας Γιάννης Βρούτσης την Κυριακή.

Για τους αυτοαπασχολούμενους ο υπουργός Εργασίας εξήγησε ότι έχει τεθεί θέμα καταβολής 600 ευρώ επίσης αφορολόγητα, ακατάσχετα, καθαρά μη συμψηφιστέα μέσα από ξεχωριστό πρόγραμμα χρηματοδοτούμενο μέσω πόρων του ΕΣΠΑ.

Δηλαδή, οι αυτοαπασχολούμενοι, πλην επιστημόνων, δεν θα πάρουν 800 ευρώ, όπως είχε ανακοινωθεί στην αρχή των μέτρων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
24 λεπτά πριν, solwn 1 είπε

Hurricane33

έστειλα ότι διάβασα στην πρώτη σελίδα του In.gr....

 

Οκ.

Απλά, δεν έχω δει καμία αναφορά τις τελευταίες ημέρες για τα 800 ευρώ των αυτοαπασχολούμενων και λέω μήπως δεν θα τους τα δώσουν τελικά.

Γιατί είχε ακουστεί ότι θα άνοιγε αύριο, 6/4, πλατφόρμα στο Τάξις για να κάνουν αίτηση.

Έχουν ήδη αρχίσει οι ερωτήσεις από τους πελάτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σχετικά με το επίδομα ύψους 600 ευρώ, όπου οι δωλώσεις ξεκινούν στις 6/4, το ερώτημά μου είναι μήπως για τους επιστήμονες και τα "φορολογικά μπλοκάκια", αυτό ως έσοδο θα έχει κάποια επίπτωση σε όσους το 2020 θα φορολογηθούν ως μπλοκάκια ?
[ν.4172/2013 (ΚΦΕ), άρθρο 12, παρ.2, εδάφιο στ']. 
Μήπως θα χάσουν την μείωση φόρου, το "αφορολόγητο" όριο που έχουν (και) οι μισθωτοί ?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το μπέρδεμα είναι με τους 85.59 π.χ καδ που τους έχει ήδη κλείσει δημόσια αρχή.Δεν είναι απλά πληττόμενοι  . Οι άλλοι είναι πληττόμενοι και ξεκάθαρα δεν παίρνουν 800 .Οι 85.59 έτσι που αναφέρεται είναι σαν να παίρνουν και τα δύο ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
49 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Ο εκτελωνιστής θεωρείται επιστήμονας?

Έχει τον ΚΑΔ 7022 σε αυτούς που παίρνουν voucher.

Ευχαριστώ.

Έγω λέω όχι.

Αλλά εκεί έχει νομίζω  τους καδ  στην πρόσκληση  τσέκαρε τους.

Δεν είναι στα  πρώην ελευθέρια  επεπαγγέλματα  και Επίσης  Επειδή  εχω ενα φιλο στο ε3 τον έχει κλειδωμένο  σαν φορολογικό  μπλοκάκια. 

Η άποψη μου είναι όχι,Είναι σαν τους υπόλοιπους  επαγγελματίες. 

Πάρε όμως δεύτερη  γνώμη  γιατί  πλέον ακόμα και για το πως με λένε κοιτάζω   την ταυτότητα  μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Έγω λέω όχι.

Αλλά εκεί έχει νομίζω  τους καδ  στην πρόσκληση  τσέκαρε τους.

Δεν είναι στα  πρώην ελευθέρια  επεπαγγέλματα  και Επίσης  Επειδή  εχω ενα φιλο στο ε3 τον έχει κλειδωμένο  σαν φορολογικό  μπλοκάκια. 

Η άποψη μου είναι όχι,Είναι σαν τους υπόλοιπους  επαγγελματίες. 

Πάρε όμως δεύτερη  γνώμη  γιατί  πλέον ακόμα και για το πως με λένε κοιτάζω   την ταυτότητα  μου.

 

Πού έχει τους ΚΑΔ που μπορούν να πάρουν voucher?

Τους έχει κάπου επίσημα?

Σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, HURRICANE33 είπε

Πού έχει τους ΚΑΔ που μπορούν να πάρουν voucher?

Τους έχει κάπου επίσημα?

Σε ευχαριστώ.

Είδα μια ανάρτηση  που έγραφε ότι τους έχει η πρόσκληση  .

Γι αυτό  εκεί σε αυτό που σου έγραψα  ήμουν  επιφυλακτικός  .

Εγώ κάτι δεν έχω δει.

Αλλά ο εκτελωνιστης  δεν είναι έλευθ  επάγγελμάτιας. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Πού έχει τους ΚΑΔ που μπορούν να πάρουν voucher?

Τους έχει κάπου επίσημα?

Σε ευχαριστώ.

 

https://www.ispatras.gr/wp-content/plugins/pdfjs-viewer-shortcode/pdfjs/web/viewer.php?file=https%3A%2F%2Fwww.ispatras.gr%2Fwp-content%2Fuploads%2F2020%2F04%2FΨΣ2246ΜΤΛΚ-ΞΙΩ.pdf&download=true&print=true&openfile=false

 

ΠΙΝΑΚΑΣ Χ - σελ 59

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 λεπτά πριν, KikiD είπε

Σε ευχαριστώ.

Τον έχει μέσα τον εκτελωνιστή.

Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί να κάνει αίτηση για τα 800 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, HURRICANE33 είπε

Σε ευχαριστώ.

Τον έχει μέσα τον εκτελωνιστή.

Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί να κάνει αίτηση για τα 800 ευρώ?

Εγω αυτο ειχα καταλαβει απο την αρχη ... οσοι μπουν στο voucher δεν πανε για τα 800 ....

Καθε φορα που καποιος απο αυτους εκει στο Υπουργειο ανοιγει το στομα του μπερδευομαι ....

Με παιρνουν και με ρωτανε οι "επιστημονες" σημερα αν θα παρουν ΚΑΙ το 800αρι ...

Δε βγαζω ακρη .. ας κανουν αιτησεις παντου , και οτι παρουν ... τι να πω !  απογνωση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 λεπτά πριν, KikiD είπε

Εγω αυτο ειχα καταλαβει απο την αρχη ... οσοι μπουν στο voucher δεν πανε για τα 800 ....

Καθε φορα που καποιος απο αυτους εκει στο Υπουργειο ανοιγει το στομα του μπερδευομαι ....

Με παιρνουν και με ρωτανε οι "επιστημονες" σημερα αν θα παρουν ΚΑΙ το 800αρι ...

Δε βγαζω ακρη .. ας κανουν αιτησεις παντου , και οτι παρουν ... τι να πω !  απογνωση ...

Αυτό του είπα και εγώ.

Αν ανοίξει πρώτα το 800άρι,κάνουμε αίτηση εκεί και βλέπουμε.

Έχω κουραστεί να διαβάζω και να προσπαθώ να ερμηνεύω αποφάσεις.

Καλή δύναμη σε όλους μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα πράγματα νομίζω είναι πιο απλά από ότι νομίζουμε. Αν έλεγε θα πάρεις είτε 600 ευρώ με σεμινάριο, είτε 800€ χωρίς σεμινάριο, διάλεξε, υπάρχει κανείς που θα διάλεγε το πρώτο? 😄😄

Νομίζω ότι θα τους δώσει και τα δύο. Και τηλεκατάρτιση και 800 δηλαδή. Η τηλεκατάρτιση είναι άλλο πρόγραμμα (ΕΣΠΑ), και για το 800άρι θα κάνουν χρήση της ΠΝΠ 20/03 άρθρο 8, κατά την οποία μάλιστα (το λέμε από την αρχή αυτό) έπρεπε να επιδοτεί όλους όσους ασφαλίζονται στο άρθρο 39 του 4387.

Επειδή έτσι και αλλιώς εξουσιοδοτούνται οι υπουργοί να αποφασίσουν, και έχοντας και το περιβόητο δελτίο τύπου, έχουμε συμπεράνει 2 πράγματα:

Θα δώσουν 800 ευρώ σε όλες τις επιχειρήσεις  που έκλεισαν ή πλήττονται, εκτός απο αυτούς που είναι:

Είτε αδρανείς,

είτε απασχολούν άνω των 5 ατόμων προσωπικό,

είτε είναι ΑΕ

Θα δώσουν και bonus 600 για επιμόρφωση. 

Νομίζω ότι είναι διαφορετικές πηγές χρημάτων και δεν θα διαμαρτηρηθεί κανείς από τους υπόλοιπους. 

Κάνω λοιπόν τη μαντεψιά μου λοιπόν. Συνηθίζεται τελευταία....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εναρξη 10/02/2020 με ΚΑΔ 74.90 Αλλες Επιστ.& Επαγγ.Δραστηρ.πδκα. Εχει κοψει 1 Τιμ+εξοδα. Εντασεται στα 800,00???? Επισης στις 20/03/2020 Εκδοθηκε η Αδεια Ασκησης Επαγγελματος απο το ΤΕΕ ως Μηχανικος (ΚΑΔ 71.12 Δραστηριοτητες Μηχανικων). Δικαιουται το Voucher??? Δεν κλεινει 6μηνο σε ΦΠΑ... και τι ειναι καλητερο??? να παραμεινει με ΚΑΔ 74.90..ή να κανει μεταβολη και να το κανει 71.12. Γινεται αποδεκτη μεταβολη Δραστηριοτητας την περιοδο αυτη? Γενικα με τις ΕΝΑΡΞΕΙΣ ΑΠΟ 01/01/2020 ΤΙ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΤΑΞΗ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΣΤΗΡΙΞΗΣ?

  •  
  • Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    • 0

    καλησπερα

    θα ανοιξει καποια πλατφορμα για να δηλωσουν οι ελευθ επαγγελματιες οτι επιθυμουν τα 600 μεσω επιμορφωσης?

    η την διαδικασια την κανει ο παροχος εκπαιδευσης για λογαριασμο τους?

     

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    • 0

    Τηλεκατάρτιση (voucher 600€). Τι πρέπει να γνωρίζουν οι δικαιούχοι. Διαδικασίες, υποχρεώσεις, προθεσμίες, κ.λπ.

     

    https://www.taxheaven.gr/news/48220/thlekatartish-voucher-600-ti-prepei-na-gnwrizoyn-oi-dikaioyxoi-diadikasies-ypoxrewseis-prooesmies-klp

    Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

    Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

    Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

    Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

    Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

    Σύνδεση

    Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

    Σύνδεση τώρα
    • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

      • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
    ×
    ×
    • Δημιουργία νέου...