Προς το περιεχόμενο
  • 0

Διαγραφή ή τροποποίηση δήλωσης αναστολής


Παυλάκης

Ερώτηση

Καλημέρα,

 

γνωρίζει κάποιος συνάδελφος πως θα μπορούσα να διαγράψω υποβληθεισα δήλωση αναστολής στο Εργάνη?

Ή έστω πως (και αν) γίνεται τροποποιητική???

 

 

Ευχαριστώ και καλή δύναμη σε όλους,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
29 λεπτά πριν, vctsikis είπε

Μήπως ξέρει κανείς ποιο είναι τελικά αυτό το email της ομάδας υποστήριξης ΠΣ ΕΡΓΑΝΗ, που δεν το βρίσκω πουθενά????

 

 

παρακαλώ για την όποια απάντηση αν κάποιος συνάδελφος έχει αυτό το email.. έτσι για την τιμή των όπλων!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
27 λεπτά πριν, vctsikis είπε

 

παρακαλώ για την όποια απάντηση αν κάποιος συνάδελφος έχει αυτό το email.. έτσι για την τιμή των όπλων!! 

Εδώ μου φαίνετε  κάποια συνάδελφος  το ειχε ανάρτηση  και ένα τηλέφωνο  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Εδώ μου φαίνετε  κάποια συνάδελφος  το ειχε ανάρτηση  και ένα τηλέφωνο  

 

σε ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 4/4/2020 στις 11:23 ΠΜ, Παυλάκης είπε

Καλημέρα,

 

γνωρίζει κάποιος συνάδελφος πως θα μπορούσα να διαγράψω υποβληθεισα δήλωση αναστολής στο Εργάνη?

Ή έστω πως (και αν) γίνεται τροποποιητική???

 

 

Ευχαριστώ και καλή δύναμη σε όλους,

Επιλέγεις στην αρχική οθόνη μετά την διεύθυνση της έδρας την δήλωση αναστολής ορθή επανάληψη. Βάζεις τον Αρ. Πρώτ. της αρχικής και την ημερομηνία και σε βάζει μέσα για διορθώσεις. Με την υποβολή παίρνεις νέο Αρ. Πρώτ. Στο pdf εκτύπωσης εμφανίζονται και οι δύο Αρ. Πρώτ. Διαγραφή δεν μπορείς να κάνεις , μόνο διόρθωση της αρχικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, vctsikis είπε

 

παρακαλώ για την όποια απάντηση αν κάποιος συνάδελφος έχει αυτό το email.. έτσι για την τιμή των όπλων!! 

[email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σχετικά με την διορθωτική των ενοικίων των πληττόμενων επιχειρήσεων η εγκύκλιος αναφέρει για διορθώσεις/συμπληρώσεις/ανακλήσεις τα ημερολογιακά διαστήματα 11/4-13/4 αλλά και 21/4-23/4.Πιστεύω ότι δεν θα δοθεί επιλογή διόρθωσης του ενοικίου (για πληττόμενες επιχειρήσεις) μέχρι να ολοκληρωθεί η πρώτη φάση διόρθωσης για τις επιχειρήσεις που η αναστολή της δραστηριότητας έγινε με εντολή δημόσιας αρχής ,δηλαδή θα δοθεί η επιλογή στις 21/4-23/4. Εξάλλου αν κατάλαβα καλά οι πληρωμές για τους εργαζόμενους των πληττόμενων επιχειρήσεων θα γίνουν 27/4-30/4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα,για φροντιστηρια εκπαιδευτηρια τελικα περιμενουμε ή κανουμε παλι νεα αιτηση ?Δεν εχει βγει οδηγια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελευταία ημέρα Τ ΡΕ Χ Ω ...

Έχω 2 επιχ/σεις που έχουν κλείσει βάσει δημόσιας αρχής αλλά δυστυχώς στην πρώτη σελίδα, το drop down menu μου εμφανίζει για αυτές μόνο την επιλογή "πλήττομαι σημαντικά" με αποτέλεσμα να φαίνεται η αρχική ημ/νία υποβολής (03/04) σαν αναστολή δραστηριότητας και όχι η σωστή (11/03) συν το ότι δεν μπορώ να εισάγω τους εκμισθωτές για τα ενοίκια...

Τι κάνω ??????

 

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 11/4/2020 στις 2:54 ΜΜ, SOTPAR είπε

Υπάρχει κάτι νέο??  

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Ακόμη τίποτα. Φοβάμαι ότι όλη αυτή η διαδικασία θα καθυστερήσει την πληρωμή των επιδομάτων στους εργαζόμενους. Και είναι τόσοι άνθρωποι που δεν δουλεύουν και δεν έχουν πληρωθεί από τα μέσα Μαρτίου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επίσης στην ορθή επανάληψη, δεν επιτρέπει την διαγραφή ή εισαγωγή εργαζομένου απ' ότι βλέπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 11/4/2020 στις 3:55 ΜΜ, dynamoking είπε

Το ''επικίνδυνο'' με αυτές τις επανυποβολές ειναι ότι εαν δεν κάνει και ο εργαζόμενος επανυποβολή έως την Δευτέρα, δεν θα πληρωθεί πρίν το Πάσχα.. γιατι φαντάζομαι το τάξις θα κάνει έλεγχο αριθμού πρωτοκόλλου αίτησης επιχείρησης και αριθμού πρωτοκόλλου αίτησης εργαζόμενου για τον πληρώσει, όπως έχουν αναφέρει..

και αντε μετά εξήγα σε δεκάδες εργαζόμενους γιατι δεν πήραν λεφτά τώρα να βάψουν τα αυγα για το Πάσχα..

Δηλαδη για να καταλαβω, το Υπουργειο εργασιας σε μια τηλεδιασκεψη ανεφερε πως αν δεν υπαρχουν αλλαγες στην Ορθη επαναληψη οι εργαζομενοι δεν απαιτειται να υποβαλουν τροποποιητικη, αλλα απο την αλλη το taxis οταν θα παει να τους πληρωσει εαν τα πρωτοκολλα δεν ειναι ιδια θα τους αφησει απο εξω;

Τι μπαχαλο ειναι αυτο!

Τελικα να την κανουν οι εργαζομενοι την τροποποιητικη για να παρει η δηλωση τους τον νεο αριθμο πρωτοκολλου της ορθης επαναληψης του εργοδοτη τους ή οχι;

Οσοι υπαλληλοι φροντιστηριων δεν πληρωθηκαν, οφειλεται στο οτι : το Υπουργειο Εργασιας τους παει στην επομενη περιοδο πληρωμων λογω της ιδιοτητας τους (υποχρεωση υποβολης ορθης επαναληψης) ή οφειλετε στο οτι : δεν μπηκαν να κανουν τροποποιητικη μεχρι τις 13/4 ωστε να ειναι ιδιος ο αριθμος πρωτοκολλου υπαλληλου/εργοδοτη (μετα την ορθη επαναληψη του εργοδοτη);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά όπως είδαμε, δεν κάνει έλεγχο πρωτοκόλλων, τουλάχιστον στην πρώτη φάση πληρωμών.

Οπότε τραβάει την τελευταία τροποποίηση που έκανε η κάθε πλευρά και πληρώθηκαν κανονικά οι εργαζόμενοι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργαζόμενος που εχει  ανασταλή η σύμβαση του ζητάει από την επιχείρηση να του κάνει οικειοθελή αποχώρηση  (ενώ βρίσκεσαι σε αναστολή από 01-04-2020) γιατί τον κάλεσαν να πάει για δουλειά σε νοσοκομείο (βοηθός ακτινολόγου ) . Τι γίνεται σ αυτή την περίπτωση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΕΚ με ΚΑΔ 85.59 -με νομική μορφή αστική μη κερδοσκοπική- με έναν εργαζόμενο.

Υπέβαλε στις 29/03 αναστολή εργαζόμενου

Έκανα την αίτηση του εργαζόμενου στην ημερομηνία που ήταν ο ΑΦΜ του, μου έβγαλε τον αρ. πρωτ. που είχε το ΚΕΚ

αλλά δεν έχει πάρει την αποζημίωση μέχρι σήμερα

Γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα 

Η δέσμευση και η ρήτρα απολύσεων ισχύει μέχρι την λήξη της Αναστολής ή για επιπλέον 45 ημέρες? 

Δηλαδή αν υπάρχει αναστολή έως την 15η Μαϊου 2020 απόλυση μπορεί να γίνει μετά την 30η Ιουνίου??? 

ή αν δεν αλλάξει ο αριθμός απασχολούμενων είναι οκ? πχ απολύω έναν προσλαμβάνω έναν...... νομίζω πρέπει να διατηρείς τα ίδια άτομα σωστά?

Οικειοθελής αποχώρηση επιτρέπεται μετά την 15η Μαϊου ή και προγενέστερα??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, asteras5 είπε

Καλησπέρα 

Η δέσμευση και η ρήτρα απολύσεων ισχύει μέχρι την λήξη της Αναστολής ή για επιπλέον 45 ημέρες? 

Δηλαδή αν υπάρχει αναστολή έως την 15η Μαϊου 2020 απόλυση μπορεί να γίνει μετά την 30η Ιουνίου??? 

ή αν δεν αλλάξει ο αριθμός απασχολούμενων είναι οκ? πχ απολύω έναν προσλαμβάνω έναν...... νομίζω πρέπει να διατηρείς τα ίδια άτομα σωστά?

Οικειοθελής αποχώρηση επιτρέπεται μετά την 15η Μαϊου ή και προγενέστερα??? 

Καλησπέρα,

Για τα υποχρεωτικά λουκέτα, δεν μπορείς να απολύσεις κανέναν από το προσωπικό για όσο διαρκεί το κλείσιμο. Μετά το κλείσιμο όμως μπορείς.

Για τους πληττόμενους ισχύει αυτό:

5. Οι επιχειρήσεις-εργοδότες που κάνουν χρήση της ανωτέρω ρύθμισης, υποχρεούνται, μετά τη λήξη του χρόνου της αναστολής των συμβάσεων εργασίας του προσωπικού τους, να διατηρήσουν, για χρονικό διάστημα ίσο με εκείνο της αναστολής (δηλαδή για 45 ημέρες), τον ίδιο αριθμό θέσεων εργασίας, που σημαίνει τους ίδιους εργαζόμενους και με τους ίδιους όρους εργασίας κατά την 21/3/2020, οπότε και μπορεί να κάνει χρήση του εν λόγω μέτρου. Στην έννοια του ιδίου αριθμού θέσεων εργασίας δεν συμπεριλαμβάνονται οι αποχωρούντες οικειοθελώς από την εργασία τους, οι αποχωρούντες λόγω συνταξιοδότησης, καθώς και οι εργαζόμενοι ορισμένου χρόνου των οποίων η σύμβαση εργασίας λήγει μετά τη λήξη της αναστολής.

Επομένως, παραιτήσεις επιτρέπονται για όλους είται μέσα στην αναστολή, είτε έξω. Οι απολύσεις είναι άκυρες μέσα σε αναστολή, ή κλείσιμο για τα λουκέτα. Για τους πληττόμενους δεν επιτρέπεται μειωση προσωπικού (σε σχέση με την 21/03) με απόλυση για 45 ημέρες μετά την αναστολή. Η απόφαση γράφει "τους ίδιους εργαζόμενους", οπότε δεν θα έπαιρνα το ρίσκο για απόλυση, ακόμη και με άμεση αντικατάσταση. Βέβαια αυτό δεν έχει νομική βάση (πιστεύω), γιατί πάντα είσαι ελεύθερος να απολύσεις για σπουδαίο λόγο, και να αντικαταστήσεις με άλλον εργαζόμενο όταν έχεις δέσμευση διατήρησης θέσεων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 ώρες πριν, ponzi είπε

Καλησπέρα,

Για τα υποχρεωτικά λουκέτα, δεν μπορείς να απολύσεις κανέναν από το προσωπικό για όσο διαρκεί το κλείσιμο. Μετά το κλείσιμο όμως μπορείς.

Για τους πληττόμενους ισχύει αυτό:

5. Οι επιχειρήσεις-εργοδότες που κάνουν χρήση της ανωτέρω ρύθμισης, υποχρεούνται, μετά τη λήξη του χρόνου της αναστολής των συμβάσεων εργασίας του προσωπικού τους, να διατηρήσουν, για χρονικό διάστημα ίσο με εκείνο της αναστολής (δηλαδή για 45 ημέρες), τον ίδιο αριθμό θέσεων εργασίας, που σημαίνει τους ίδιους εργαζόμενους και με τους ίδιους όρους εργασίας κατά την 21/3/2020, οπότε και μπορεί να κάνει χρήση του εν λόγω μέτρου. Στην έννοια του ιδίου αριθμού θέσεων εργασίας δεν συμπεριλαμβάνονται οι αποχωρούντες οικειοθελώς από την εργασία τους, οι αποχωρούντες λόγω συνταξιοδότησης, καθώς και οι εργαζόμενοι ορισμένου χρόνου των οποίων η σύμβαση εργασίας λήγει μετά τη λήξη της αναστολής.

Επομένως, παραιτήσεις επιτρέπονται για όλους είται μέσα στην αναστολή, είτε έξω. Οι απολύσεις είναι άκυρες μέσα σε αναστολή, ή κλείσιμο για τα λουκέτα. Για τους πληττόμενους δεν επιτρέπεται μειωση προσωπικού (σε σχέση με την 21/03) με απόλυση για 45 ημέρες μετά την αναστολή. Η απόφαση γράφει "τους ίδιους εργαζόμενους", οπότε δεν θα έπαιρνα το ρίσκο για απόλυση, ακόμη και με άμεση αντικατάσταση. Βέβαια αυτό δεν έχει νομική βάση (πιστεύω), γιατί πάντα είσαι ελεύθερος να απολύσεις για σπουδαίο λόγο, και να αντικαταστήσεις με άλλον εργαζόμενο όταν έχεις δέσμευση διατήρησης θέσεων. 

Καλημέρα 

Σε ευχαριστώ πολύ, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
36 λεπτά πριν, asteras5 είπε

Επομένως, παραιτήσεις επιτρέπονται για όλους είτε μέσα στην αναστολή, είτε έξω. asteras5

Έχω επιφυλάξεις γ αυτό ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 21/4/2020 στις 12:17 ΜΜ, vemis είπε

Εργαζόμενος που εχει  ανασταλή η σύμβαση του ζητάει από την επιχείρηση να του κάνει οικειοθελή αποχώρηση  (ενώ βρίσκεσαι σε αναστολή από 01-04-2020) γιατί τον κάλεσαν να πάει για δουλειά σε νοσοκομείο (βοηθός ακτινολόγου ) . Τι γίνεται σ αυτή την περίπτωση. 

 

Αν λαβουμε υπ'οψιν οτι για τους διορισθεντες εκπαιδευτικους οι επιχειρησεις ακυρωσαν την αναστολη τους βασει της οδηγιας του υπουργειου, τοτε μαλλον το ιδιο θα εκανα και εγω μεχρι αυριο 23/4/2020 που ληγουν οι διορθωσεις.

Πολλα τα "κενα" σε ολες αυτες τις αποφασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ,

Ο εργαζόμενος πήγε στον επόπτη εργασίας και με πήρε τηλέφωνο ο επόπτης και μου είπε να κάνω άμεσα την οικειοθελή αποχώρηση.Όταν του είπα ότι ο εργαζόμενος βρίσκεται σε αναστολή και να μου το δώσει γραπτός ότι μπορώ να το κάνω, βέβαια μου αρνήθηκε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, vemis είπε

Ευχαριστώ,

Ο εργαζόμενος πήγε στον επόπτη εργασίας και με πήρε τηλέφωνο ο επόπτης και μου είπε να κάνω άμεσα την οικειοθελή αποχώρηση.Όταν του είπα ότι ο εργαζόμενος βρίσκεται σε αναστολή και να μου το δώσει γραπτός ότι μπορώ να το κάνω, βέβαια μου αρνήθηκε.

 

Καλησπέρα. Δηλαδή τι λέτε εσείς? Ότι ο εργαζόμενος που είναι σε αναστολή δεν μπορεί να παραιτηθεί? Καλά σας είπε ο επόπτης και μάλλον εσείς έπρεπε να αποδείξετε τον ισχυρισμό σας γραπτώς. Είναι δυνατόν ο εργαζόμενος να είναι όμηρος της αναστολής? Πού το είδατε αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, vemis είπε

Ευχαριστώ,

Ο εργαζόμενος πήγε στον επόπτη εργασίας και με πήρε τηλέφωνο ο επόπτης και μου είπε να κάνω άμεσα την οικειοθελή αποχώρηση.Όταν του είπα ότι ο εργαζόμενος βρίσκεται σε αναστολή και να μου το δώσει γραπτός ότι μπορώ να το κάνω, βέβαια μου αρνήθηκε.

 

από την στιγμή που με "καταδίκασε" μονομερώς ο εργοδότης σε αναστολή ,για 45 μέρες με 800 ευρώ ,θεωρώ πως έχω δικαίωμα να αποχωρήσω ,αφού βρήκα νέα εργασία.

το μόνο θέμα που προκύπτει ,ΑΝ τα μηχανογραφικά συστήματα καλύπτουν τις ανάγκες των ανθρώπων.

δηλ. πως το εργάνη θα ζητήσει πίσω τα 800 ευρώ που έλαβα ήδη.

και δεν ξεκαθάρισαν πότε αυτό επιστρέφεται.  παράδειγμα πρέπει να εξαντληθούν οι 45 μέρες?

αν αποχωρήσω στις 22.5 ,επιστρέφω τα 400?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

από την στιγμή που με "καταδίκασε" μονομερώς ο εργοδότης σε αναστολή ,για 45 μέρες με 800 ευρώ ,θεωρώ πως έχω δικαίωμα να αποχωρήσω ,αφού βρήκα νέα εργασία.

το μόνο θέμα που προκύπτει ,ΑΝ τα μηχανογραφικά συστήματα καλύπτουν τις ανάγκες των ανθρώπων.

δηλ. πως το εργάνη θα ζητήσει πίσω τα 800 ευρώ που έλαβα ήδη.

και δεν ξεκαθάρισαν πότε αυτό επιστρέφεται.  παράδειγμα πρέπει να εξαντληθούν οι 45 μέρες?

αν αποχωρήσω στις 22.5 ,επιστρέφω τα 400?

Δεν θα επιστραφεί. Με την ίδια λογική που πήραν όλοι 800, είτε δούλευαν 40 ώρες, είτε 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 22/4/2020 στις 10:23 ΜΜ, ponzi είπε

Δεν θα επιστραφεί. Με την ίδια λογική που πήραν όλοι 800, είτε δούλευαν 40 ώρες, είτε 10.

Η επιχείρηση όμως θα τα πάρει ;

Μειώνεται ο αριθμός των θέσεων της.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...