Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μπορώ να διακόψω την αναστολή σύμβασης εργασίας;


sakisgeorgiadis

Ερώτηση

Ερώτηση πελάτη μου / έχεις κανείς άποψη;

Ο εργοδότης μου, με έθεσε σε αναστολή σύμβασης εργασίας την 30-3-2020.

Υπέβαλα στο supportemployees.yeka.gr την υπεύθυνη δήλωση την 1-4-2020.
Σήμερα, εκδόθηκαν αποτελέσματα διαγωνισμού ιδιωτικής εταιρείας και με κάλεσαν για πρόσληψη. Μου είπαν όμως ότι θα χάσω τη θέση, επειδή δεν μπορούν να με προσλάβουν, επειδή θα εμφανίζομαι εργαζόμενος του παλιού εργοδότη "για συνεχόμενο ανέκκλητο χρονικό διάστημα σαράντα πέντε (45) ημερολογιακών ημερών", σύμφωνα με την ΚΥΑ 12998/232/28.3.2020.
 
1. Πώς μπορώ να αποχωρήσω οικειοθελώς από τον προηγούμενο εργοδότη μου, να αποποιηθώ των 800 ευρώ και να με προσλάβει ο νέος εργοδότης;
 
2. Αν δεν είχα συμπληρώσει την υπεύθυνη δήλωση, θα μπορούσα να προσληφθώ σε νέο εργοδότη, παρά το γεγονός ότι ο παλιός με "έβγαλε σε αναστολή"; 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

αυτο θελει ψαξιμο αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι μπορει να γινει οικοιθελης  αποχωρηση απολυση απαγορεύεται το μεγαλο σου προβλημα ειναι οτι χθες εκανες την αιτηση  για τα 800 ευρω που δεν μπορείς να την αποποιηθείς τωρα .και οκ ο εργοδοτης  σε εβγαλε σε αναγκαστικη αναστολη αλλα τα 17,77 ευρω την ημερα δεν σου σας φτανουν ουτε για φαι και βρεις δουλεια αλλου δεν θα πας ; 

το προβλημα σας ειναι η υπευθηνη δηλωση που κανατε και οχι οτι ειστε σε αναστολη . 

παρτε δευτερη γνωμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, sakisgeorgiadis είπε

Ερώτηση πελάτη μου / έχεις κανείς άποψη;

Ο εργοδότης μου, με έθεσε σε αναστολή σύμβασης εργασίας την 30-3-2020.

Υπέβαλα στο supportemployees.yeka.gr την υπεύθυνη δήλωση την 1-4-2020.
Σήμερα, εκδόθηκαν αποτελέσματα διαγωνισμού ιδιωτικής εταιρείας και με κάλεσαν για πρόσληψη. Μου είπαν όμως ότι θα χάσω τη θέση, επειδή δεν μπορούν να με προσλάβουν, επειδή θα εμφανίζομαι εργαζόμενος του παλιού εργοδότη "για συνεχόμενο ανέκκλητο χρονικό διάστημα σαράντα πέντε (45) ημερολογιακών ημερών", σύμφωνα με την ΚΥΑ 12998/232/28.3.2020.
 
1. Πώς μπορώ να αποχωρήσω οικειοθελώς από τον προηγούμενο εργοδότη μου, να αποποιηθώ των 800 ευρώ και να με προσλάβει ο νέος εργοδότης;
 
2. Αν δεν είχα συμπληρώσει την υπεύθυνη δήλωση, θα μπορούσα να προσληφθώ σε νέο εργοδότη, παρά το γεγονός ότι ο παλιός με "έβγαλε σε αναστολή"; 

Πείτε σε αυτόν που σας το είπε αυτό, να διαβάζει καλύτερα τις αποφάσεις. Η μη δυνατότητα ανάκλησης αναφέρεται μόνο στον εργοδότη. Δεν μένει "όμηρος" ο εργαζόμενος. Μπορεί να παραιτηθεί όποτε θέλει. Θα χάσει προφανώς το επίδομα.

1. Επιχειρήσεις-εργοδότες, που πλήττονται σημαντικά, λόγω των αρνητικών συνεπειών του φαινόμενου του κορωνοϊού-COVID 19, βάσει ΚΑΔ κύριας δραστηριότητας ή δευτερεύουσας βάσει των ακαθάριστων εσόδων έτους 2018, οριζόμενων από το Υπουργείο Οικονομικών, δύνανται να αναστέλλουν τις συμβάσεις εργασίας, μέρους ή του συνόλου των εργαζομένων τους,  που  εργάζονται σε αυτούς  κατά την 21/3/2020 και για συνεχόμενο ανέκκλητο χρονικό διάστημα σαράντα πέντε (45) ημερολογιακών ημερών.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να κανω μια ερωτηση αφου συμφωνουμε ολοι οτι μπορει .

το επιδομα που εκανε χθες και εγκριθηκε πως θα το χασει;;; .οxiπου με  νοιαζει αν το παριε καλα να το παρει , κανεις δεν χαριζει κανενος απο φορολογια του ειναι αλλα πως θα το χασει;  θα ξανατρεχουν ελενχο πριν την πληρωμη γιατι εχω την εντυπωση οτι και θα το παρει και δωρο πασχα θα παρει και μισθο θα παρει και επιδομα αδειας  και ολα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, 125883623 είπε

Να κανω μια ερωτηση αφου συμφωνουμε ολοι οτι μπορει .

το επιδομα που εκανε χθες και εγκριθηκε πως θα το χασει;;; .οxiπου με  νοιαζει αν το παριε καλα να το παρει , κανεις δεν χαριζει κανενος απο φορολογια του ειναι αλλα πως θα το χασει;  θα ξανατρεχουν ελενχο πριν την πληρωμη γιατι εχω την εντυπωση οτι και θα το παρει και δωρο πασχα θα παρει και μισθο θα παρει και επιδομα αδειας  και ολα . 

λογικά, θα το πάρει, δεν νομίζω με την συμπλήρωση του εντύπου Ε5 ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΗΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ, να ενημερώνεται το supportemploees, ώστε να μην του καταθέσουν τα 800 ευρώ. Το πρόβλημα είναι: ο παλιός εργοδότης, τελειώνει με τη συμπλήρωση του Ε5 στο ΕΡΓΑΝΗ ή πρέπει να τροποποιήσει τη δήλωση αναστολής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
41 λεπτά πριν, ponzi είπε

Πείτε σε αυτόν που σας το είπε αυτό, να διαβάζει καλύτερα τις αποφάσεις. Η μη δυνατότητα ανάκλησης αναφέρεται μόνο στον εργοδότη. Δεν μένει "όμηρος" ο εργαζόμενος. Μπορεί να παραιτηθεί όποτε θέλει. Θα χάσει προφανώς το επίδομα.

1. Επιχειρήσεις-εργοδότες, που πλήττονται σημαντικά, λόγω των αρνητικών συνεπειών του φαινόμενου του κορωνοϊού-COVID 19, βάσει ΚΑΔ κύριας δραστηριότητας ή δευτερεύουσας βάσει των ακαθάριστων εσόδων έτους 2018, οριζόμενων από το Υπουργείο Οικονομικών, δύνανται να αναστέλλουν τις συμβάσεις εργασίας, μέρους ή του συνόλου των εργαζομένων τους,  που  εργάζονται σε αυτούς  κατά την 21/3/2020 και για συνεχόμενο ανέκκλητο χρονικό διάστημα σαράντα πέντε (45) ημερολογιακών ημερών.   

Το πρόβλημα είναι: ο παλιός εργοδότης, τελειώνει με τη συμπλήρωση του Ε5 στο ΕΡΓΑΝΗ ή πρέπει να τροποποιήσει τη δήλωση αναστολής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικά αυτό το ΕΡΓΑΝΗ κινείται οριακά πάνω από το μέτριο ,ως  ιδέα και πρόγραμμα.

μεγάλα προβλήματα  και ασύνδετο παντού.

στο παρόν θέμα  έπρεπε ,με το που είδε σε αυτό το ΑΦΜ αποχώρηση ,αυτόματα ακύρωση της αίτησης του εργοδότη για αυτόν.

αφού θα έφευγε από τον εργοδότη ,ακυρώνονταν και η δήλωση του εργαζόμενου.

ο εργαζόμενος λογικά θα το χάσει εκ των υστέρων . όταν δουν για αυτό το διάστημα την ΑΠΔ του νέου εργοδότη . αν την δουν.

έστω να βάλουν στον εργαζόμενο "ακύρωση αίτησης"

μην δεν σε αφήνει να κάνεις και αποχώρηση ,τεχνικά εννοώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
56 λεπτά πριν, ponzi είπε

Πείτε σε αυτόν που σας το είπε αυτό, να διαβάζει καλύτερα τις αποφάσεις. Η μη δυνατότητα ανάκλησης αναφέρεται μόνο στον εργοδότη. Δεν μένει "όμηρος" ο εργαζόμενος. Μπορεί να παραιτηθεί όποτε θέλει. Θα χάσει προφανώς το επίδομα.

1. Επιχειρήσεις-εργοδότες, που πλήττονται σημαντικά, λόγω των αρνητικών συνεπειών του φαινόμενου του κορωνοϊού-COVID 19, βάσει ΚΑΔ κύριας δραστηριότητας ή δευτερεύουσας βάσει των ακαθάριστων εσόδων έτους 2018, οριζόμενων από το Υπουργείο Οικονομικών, δύνανται να αναστέλλουν τις συμβάσεις εργασίας, μέρους ή του συνόλου των εργαζομένων τους,  που  εργάζονται σε αυτούς  κατά την 21/3/2020 και για συνεχόμενο ανέκκλητο χρονικό διάστημα σαράντα πέντε (45) ημερολογιακών ημερών.   

δεν νομιζω οτι σου επιτρεπει το συστημα να καταθεσεις οικειοθελη αποχωρηση για καποιον που η συμβαση του τελει σε αναστολη εργασιας για 45 μερες υποχρεωτικα... και πριν την παρελευση του 45ημερου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμπύκνωση βασικού ερωτήματος:

Μπορώ να δηλώσω οικειοθελή αποχώρηση υπαλλήλου μου, ενώ βρίσκεται σε αναστολή, ΠΡΙΝ την παρέλευση 45ημέρου

Α. αν έχει κάνει ήδη την αίτηση για τα 800 ευρώ;

Β. Εαν δεν έκανε ακόμη την αίτηση για τα 800 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 λεπτά πριν, sakisgeorgiadis είπε

Συμπύκνωση βασικού ερωτήματος:

Μπορώ να δηλώσω οικειοθελή αποχώρηση υπαλλήλου μου, ενώ βρίσκεται σε αναστολή, ΠΡΙΝ την παρέλευση 45ημέρου

Α. αν έχει κάνει ήδη την αίτηση για τα 800 ευρώ;

Β. Εαν δεν έκανε ακόμη την αίτηση για τα 800 ευρώ;

τι σε ενδιαφέρει εσένα σαν εργοδότη ,αν έκανε αίτηση ή όχι?

εσύ τον έβαλες σε αναστολή ,ανέκκλητη και έρχεται και σου λέει φεύγω.

δεν πρέπει να την καταχωρήσεις?

το ερώτημα είναι αν σε αφήνει το σύστημα ,από τεχνικής άποψης?

νομίζω δεν θα σε αφήσει ,παρά μόνο αν κάνουν ότι έγραψα παραπάνω.

να σε ρωτήσω ο νέος εργοδότης του είπε ,υπέγραψε υ/δ ότι δεν είσαι ανεσταλμένος από άλλη εταιρεία ή αυτός τους το είπε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτοί το θεωρούν πάγωμα της σύμβασης.  στο διάστημα αυτό είναι σαν να μην υπάρχει ,οπότε δεν κάνεις τίποτα.

οκ εγώ σαν εργαζόμενος ,δέχτηκα την αναστολή αφού είναι μονομερής. και έκανα την αίτηση.

μετά όμως έψαξα και βρήκα νέα δουλειά  σε λειτουργούσα επιχείρηση με 2*σιο μισθό.

τι θα κάνω είμαι έρμαιο για 45 μέρες των 800 ευρώ.

απλά με την ακύρωση απο τον εργοδότη και μετά σε σένα ως εργαζόμενο ,έπρεπε να σου πει ,ακυρώθηκε μεν η αίτηση ,αλλά σου βάλαμε τα 800 ευρώ ,φέρτα πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, sakisgeorgiadis είπε

λογικά, θα το πάρει, δεν νομίζω με την συμπλήρωση του εντύπου Ε5 ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΗΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ, να ενημερώνεται το supportemploees, ώστε να μην του καταθέσουν τα 800 ευρώ. Το πρόβλημα είναι: ο παλιός εργοδότης, τελειώνει με τη συμπλήρωση του Ε5 στο ΕΡΓΑΝΗ ή πρέπει να τροποποιήσει τη δήλωση αναστολής;

ΜΑ ΜΠΟΡΕΙ; ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΒΑΛΕ ΣΕ ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΣΕ ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΝΕΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΘΕΜΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΧΑΛΑΣΕΙ ΔΕΚΑ . 

ΕΓΩ ΘΑ ΤΗΝ ΑΦΗΝΑ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ .ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ .ΑΝ ΔΩΣΟΥΝ ΑΛΛΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ Η ΟΔΗΓΙΕΣ ΟΚ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ 

το προβλημα δεν το εχει ο εργοδοτης αλλα ο υπαλληλος αυτος θα παει για ψευδη δηλωση και εισέπραξει  χρηματων ο εργοδοτης οτι εχει κανει ειναι το προβλεπόμενο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε περίπτωση που ο εργοδότης μετά από υποβολή υδ για αναστολή χρειαστεί τον εργαζόμενο γιατί μα μην υπάρχει πρόβλεψη να σταματήσει την αναστολή? Οι περιπτώσεις είναι πολλές και οι δυνατότητες της εφαρμογής λίγες. Καθημερινά προκύπτουν νεα ερωτήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους!

Ήθελα να ρωτήσω αν ΕΓΚΥΟΣ στον 6ο μήνα μπορεί να δηλωθεί σε καθεστώς αναστολής σύμβασης εργασίας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι όπως το επίδομα ανεργίας. Βρίσκεις δουλειά, άρα διακόπτεται. Έτσι κι αυτό. Υποβάλλεις οικειοθελή αποχώρηση και στέλνεις μετά την αποχώρηση στο email στο Εργάνη ή σε κάποιο email που θα σου υποδείξουν από το Υπ.Εργασίας όπου τους λες ότι ΔΕΝ θες τα 800 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, neok1955 είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Ήθελα να ρωτήσω αν ΕΓΚΥΟΣ στον 6ο μήνα μπορεί να δηλωθεί σε καθεστώς αναστολής σύμβασης εργασίας.

 

για τα 800 ευρω οχι δεν τα δικαιουται τους εχει εξαιρεσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 3/4/2020 στις 6:51 ΜΜ, 125883623 είπε

για τα 800 ευρω οχι δεν τα δικαιουται τους εχει εξαιρεσει 

Καλημέρα!

Μήπως έχεις την σχετική απόφαση που εξαιρεί τις εγκύους ? Δεν το έχω δει κάπου.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, neok1955 είπε

Καλημέρα!

Μήπως έχεις την σχετική απόφαση που εξαιρεί τις εγκύους ? Δεν το έχω δει κάπου.

Ευχαριστώ!

για ριξε μια ματια σε αυτο παρε και δευτερη γνωμη αλλα αυτο ξερω 

ΠΝΠ14.03.2020/2020
Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου της 14.03.2020 Κατεπείγοντα μέτρα αντιμετώπισης της ανάγκης περιορισμού της διασποράς του κορωνοϊού COVID-19

https://www.taxheaven.gr/law/ΠΝΠ14.03.2020/2020

 

Άρθρο δέκατο τρίτο.

Μηχανισμός στήριξης των εργαζομένων

  •  
  •  
 
  •  
  •  
 

1. Θεσπίζεται ειδικός μηχανισμός στήριξης των εργαζομένων με σχέση εξαρτημένης εργασίας σε επιχειρήσεις-εργοδότες, των οποίων η λειτουργία έχει προσωρινά απαγορευθεί λόγω των έκτακτων μέτρων αντιμετώπισης του κορωνοϊού COVID-19, συμπεριλαμβανομένων μέτρων οικονομικής στήριξης, αποζημίωσης ειδικού σκοπού, ασφαλιστικής κάλυψης, έκτακτων επιδομάτων και επιταγών κατάρτισης.

 
 

2. Οι επιχειρήσεις-εργοδότες στους οποίους επιβάλλεται ή έχει επιβληθεί το μέτρο της προσωρινής απαγόρευσης λειτουργίας, κατόπιν εντολής δημόσιας αρχής, υποχρεούνται να υποβάλουν υπεύθυνη δήλωση στο Πληροφοριακό Σύστημα (Π.Σ.) ΕΡΓΑΝΗ του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων, με την οποία δηλώνουν ότι η επιχείρησή τους τελεί υπό το καθεστώς προσωρινής απαγόρευσης λειτουργίας. Τα στοιχεία των εργαζομένων των επιχειρήσεων αυτών αντλούνται αυτόματα από το Π.Σ. ΕΡΓΑΝΗ.

 
 

3. Οι εργαζόμενοι, οι οποίοι εργάζονται με σχέση εξαρτημένης εργασίας σε επιχειρήσειςεργοδότες της παρ. 1, υποβάλλουν ατομικά υπεύθυνη δήλωση σε ηλεκτρονική πλατφόρμα, που τηρείται για τον σκοπό αυτό στο Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων. Οι εργαζόμενοι δηλώνουν τα προσωπικά τους στοιχεία, τα στοιχεία του προσωπικού τους τραπεζικού λογαριασμού (ΙΒΑΝ), καθώς και τα στοιχεία της επιχείρησης στην οποία εργάζονται, προκειμένου να συμπεριληφθούν στον ειδικό μηχανισμό στήριξης της παρ. 1.

 
 

4. Για την εφαρμογή των ανωτέρω λαμβάνονται όλα τα απαιτούμενα τεχνικά και οργανωτικά μέτρα για τη διασφάλιση της προστασίας των προσωπικών δεδομένων των υποκειμένων σε όλες τις επεξεργασίες που θεσπίζονται στο παρόν.

 
 

5. Από τον ανωτέρω ειδικό μηχανισμό στήριξης εξαιρούνται:
 α) όσοι εργάζονται εξ αποστάσεως,
 β) όσοι διατελούν σε πάσης φύσεως νόμιμη άδεια, γ) όσοι εργάζονται ως προσωπικό ασφαλείας και
 δ) οι εργαζόμενοι, των οποίων η σχέση εξαρτημένης εργασίας δεν αναστέλλεται λόγω της απαγόρευσης λειτουργίας των επιχειρήσεων.

εδω ειναι που τις εξαιρει βρισκοντα σε αδεια λοχειας  στο β 

 
 

4. Με απόφαση του Υπουργού Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων καθορίζονται οι όροι και κάθε αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή του παρόντος.
 

 
 

5. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομικών και Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων καθορίζονται το είδος, το ύψος και η διαδικασία υλοποίησης των μέτρων του ειδικού μηχανισμού στήριξης της παρ. 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στον 6ο μηνα δε λαμβανουν ακομη αδεια μητροτητας (και δυναται να μη τη λαβουν μεχρι και λιγο πριν γεννησουν εφοσον  ειναι ικανες κα για εργασια.Οι δικαιουμενες εβδομαδες αδειας μητροτητας σε αυτη την περιπτωση μεταφερονται για μετα τη γεννα).

Οπότε δε μπορει να ειναι σε αδεια μητροτητας στον 6ο μηνα και η εγκυμοσυνη δε θεωρειται "ασθενεια" φυσικα.

Ειχαν πει οτι θα ανακοινωναν ειδικα μετρα για τις εγκυους.Δεν εχω δει κατι τετοιο, εκτος και αν μου διεφυγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωρίζει κανείς αν έχει βγει κάτι για διακοπή αναστολής σύμβασης από τον εργοδότη 

Δεν έχει γίνει η αίτηση για τα 800 ευρώ ακόμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, floydpink είπε

Στον 6ο μηνα δε λαμβανουν ακομη αδεια μητροτητας (και δυναται να μη τη λαβουν μεχρι και λιγο πριν γεννησουν εφοσον  ειναι ικανες κα για εργασια.Οι δικαιουμενες εβδομαδες αδειας μητροτητας σε αυτη την περιπτωση μεταφερονται για μετα τη γεννα).

Οπότε δε μπορει να ειναι σε αδεια μητροτητας στον 6ο μηνα και η εγκυμοσυνη δε θεωρειται "ασθενεια" φυσικα.

Ειχαν πει οτι θα ανακοινωναν ειδικα μετρα για τις εγκυους.Δεν εχω δει κατι τετοιο, εκτος και αν μου διεφυγε.

Τι εννοείτε? Εμείς έχουμε έγκυο στο γραφείο που είναι σε ασθένεια από τον πρώτο μήνα. Πού είδατε επίσης ότι "μπορούν να μην τη λάβουν μέχρι και λίγο πριν γεννήσουν"? Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Η άδεια μητρότητας είναι νόμιμη άδεια και ξεκινάει την 57η ημέρα πριν την Π.Η.Τ.

Επομένως έγκυος που βρίσκεται ήδη σε άδεια ασθενείας λόγω επαπειλούμενης εγκυμοσύνης, ή έχει μπει στην άδεια μητρότητας, δεν μπορεί να μπει σε αναστολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι εχετε δικιο,να διευκρινησω καλυτερα τι εννοουσα.

Στον 6ο μηνα της εγκυμοσυνης που ρωτησε ο συναδελφος παραπανω,η εργαζομενη δε δικαιουται ακομη επιδομα μητροτητας,οποτε δεν βλεπω "κωλυμα"  να μπει σε αναστολη.

Αν ειναι σε επαπειλουμενη τοτε οντως δε μπορει να μπει σε αναστολη εφοσον ειναι ηδη σε αδεια και το ξεκαθαριζει η ΠΝΠ.(Οπως η περιπτωση με εργαζομενη σας)

Μπορει να υπαρξει και η περιπτωση που η εργαζομενη δεν θα προσκομμισει εγκαιρα χαρτι απο ιατρο για την πιθανη ημερα του τοκετου και αν δε δικαιουται επιδομα απο το ΙΚΑ (διοτι δεν εχει συμπληρωσει τις 200 ασφαλιστικες ημερες) να μην μπει στη διαδικασια καν να προσκομμισει τετοιο χαρτι απο ιδιωτη Ιατρο στην επιχειρηση.Και  ενδεχομένως να μπει στον 7ο μηνα κυησης χωρις να ευθυνεται ο εργοδοτης που δε χορηγησε αδεια μητροτητας εγκαιρα.Σε αυτη την περιπτωση ο εργοδοτης θα της χορηγησει τον αναλογο μισθο απο την ημερα που θα διακοψει την εργασια της.

Υπαρχουν δε και περιπτωσεις που η πιθανη ημερα γεννησης δε συναδει με τη πραγματικη(Περιπτωσεις προωρων γεννησεων ή λαθους εκτιμησης του Ιατρου)  και οι υπολοιπομενες ημερες μεταφερονται μετα τον τοκετο.

Αυτο το διαστημα υπαρχει και προβλημα στο να μετακινηθουν οι εγκυμονούσες σε Νοσοκομειο για να λαβουν ιατρικη γνωματευση (ή να πληρωσουν εξτρα ιδιωτη γυναικολογο που συνεργαζεται με τον ΕΟΠΥΥ) την οποια θα τη χρησιμοποιησουν για τις δαπανες του ΙΚΑ και κατοπιν να δωσουν τα απαραιτηατ χαρτια του ΙΚΑ στον εργοδοτη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 2/4/2020 στις 2:03 ΜΜ, sakisgeorgiadis είπε

Συμπύκνωση βασικού ερωτήματος:

Μπορώ να δηλώσω οικειοθελή αποχώρηση υπαλλήλου μου, ενώ βρίσκεται σε αναστολή, ΠΡΙΝ την παρέλευση 45ημέρου

Α. αν έχει κάνει ήδη την αίτηση για τα 800 ευρώ;

Β. Εαν δεν έκανε ακόμη την αίτηση για τα 800 ευρώ;

Διευκρινίσεις επί της με αριθμ. 12998/232/23-3-2020 ΚΥΑ για μέτρα στήριξης εργαζομένων 

                 γ. ανάκληση της υπεύθυνης δήλωσης σε περίπτωση που ο εργαζόμενος επιθυμεί τη μη υπαγωγή του στην οικονομική ενίσχυση λόγω του ότι στον ενδιάμεσο χρόνο λύθηκε η σύμβαση εργασίας του με οικειοθελή αποχώρηση από την επιχείρηση - εργοδότη που είχε θέσει σε αναστολή τη σύμβαση εργασίας του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εύγε SOTPAR, η απάντηση ήταν αυτό που περίμενα, κάποιος ασχολήθηκε επιτέλους στο Υπουργείο. Θερμό ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ο εργοδότης προέβη σε ανσατολή εργασίας για το σύνολο του προσωπικού του. Τελικά μετά απο μερικές μέρες προκύπτει μια νέα δουλειά για την οποία θα χρειαστεί τον έναν απο τους υπαλλήλους του. Πως μπορεί να ακυρωθεί η αναστολή εργασίας και τι γίνεται αν ο εργαζόμενος ήδη έκανε αίτηση για το επίδομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...