Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΣΑΜΠΑ ΤΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ?


dodos

Ερώτηση

1.να υποθέσω οτι είναι ποια ξεκάθαρο ,ότι όσοι είναι στους πληττόμενους ,(οχι σε αυτούς που εκλεισαν με κρατική εντολη)

και δεν έχουν προσωπικό ,τσάμπα κάναμε την αίτηση στο Εργάνη? να μην ξανακάνω για τους νέους καδ χωρις προσωπικό ?

θα ανοίξει νέα πλατφόρμα για αυτούς 6/4 για να πάρουν τα 800 (όπως και για αυτούς που έκλεισαν με κρατική εντολή μόνο για το 800 ,έχει προηγηθεί η αίτηση στο εργάνη για το προσωπικο και το ενοίκιο γι αυτούς )

και άλλη πλατφόρμα από αύριο (από 1/04/2020) για τους εργαζόμενους

και άλλη μετά για τους ελευθερους επαγγελματίες ?

2.η έκπτωση 25% είτε είναι στο έφκα ,είτε στις φορολογικές οφειλές ,θα πρέπει να πληρωθουν κανονικά και μετά να γίνει η εκπτωση ?

Οι αναστολές φορολογικών και ασφαλιστικών υποχρεώσεων των επιχειρήσεων και οι αντίστοιχες εκπτώσεις, θα ενεργοποιούνται αυτόματα, (άμεσα ή εντός ολίγων ημερών), χωρίς δήλωση, ανάλογα με το εάν η επιχείρηση προχωρήσει εμπρόθεσμα ή όχι στις αντίστοιχες πληρωμές. Το ίδιο ισχύει και για τις αναστολές (ή αντίστοιχες εκπτώσεις) φορολογικών και ασφαλιστικών υποχρεώσεων των ελευθέρων επαγγελματιών, αυτοαπασχολουμένων και επιστημόνων-ελευθέρων επαγγελματιών που εμπίπτουν στους εν λόγω ΚΑΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εγώ πάλι, να ρωτήσω... Η επίσημη απόφαση για παράταση των ασφαλιστικών οφειλών (εισφορές εργοδοτών (?) και αυτοαπασχολούμενων κλπ) που βρίσκεται? Γιατί εγώ μόνο ένα Δελτίο Τύπου από τον ΕΦΚΑ βρίσκω που μάλιστα αναφέρει μόνο για εισφορές αυτοαπασχολούμενων- ελ. επαγγελματιών και αγροτών...

Έχω καταλάβει κάτι λάθος...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν ξερω για ριξε μια ματια σε αυτην πλεον το χω χασει τελειως 

ημοσιεύθηκε στις : [ 31-03-2020 ]
Κατηγορία: Ασφαλιστικά ΕΦΚΑ

 

Εγκύκλιος ΕΦΚΑ 12/2020
Παράταση καταβολής δόσεων ρύθμισης σε επιχειρήσεις που έχει ανασταλεί η λειτουργία ή πλήττονται σημαντικά (βάσει ΚΑΔ) από τα έκτακτα μέτρα αντιμετώπισης του κορωνοϊού και στους εργαζομένους αυτών

https://www.taxheaven.gr/circulars/32678

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πάρα πολύ αλλά αυτό αφορά δόσεις ρυθμίσεων του ΚΕΑΟ για εργοδότες και εργαζόμενους αυτών...

Η απορία μου είναι αν το 25% μπορεί να δοθεί σε κάποιον για τις εργοδοτικές εισφορές εφόσον πληρωθεί μέχρι πότε...? Μέχρι τις 10/04 ή απόψε...? Έχω κάψει τα εγκεφαλικά μου κύτταρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
24 λεπτά πριν, Viper είπε

Εγώ πάλι, να ρωτήσω... Η επίσημη απόφαση για παράταση των ασφαλιστικών οφειλών (εισφορές εργοδοτών (?) και αυτοαπασχολούμενων κλπ) που βρίσκεται? Γιατί εγώ μόνο ένα Δελτίο Τύπου από τον ΕΦΚΑ βρίσκω που μάλιστα αναφέρει μόνο για εισφορές αυτοαπασχολούμενων- ελ. επαγγελματιών και αγροτών...

Έχω καταλάβει κάτι λάθος...?

ΠΝΠ 31/03 άρθρο 18. Εισφορές αυτοπασχολούμενων. Σιγά μην κούρευαν το ΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ!

Ρωτάω γιατί γενικά υπάρχει μια εντύπωση ότι ασφαλιστικές εισφορές εννοούν τα πάντα...

Το είδα ότι αναφέρει αυτοαπασχολούμενων αλλά λέω μήπως εγώ έχω καταλάβει κάτι λάθος.... Γιατί με παίρνουν όλοι και ρωτάνε και λέω μάλλον κάτι δεν έχω πιάσει.. Και ψάχνω, ψάχνω αλλά δεν βρίσκω..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, Viper είπε

Ευχαριστώ!

Ρωτάω γιατί γενικά υπάρχει μια εντύπωση ότι ασφαλιστικές εισφορές εννοούν τα πάντα...

Το είδα ότι αναφέρει αυτοαπασχολούμενων αλλά λέω μήπως εγώ έχω καταλάβει κάτι λάθος.... Γιατί με παίρνουν όλοι και ρωτάνε και λέω μάλλον κάτι δεν έχω πιάσει.. Και ψάχνω, ψάχνω αλλά δεν βρίσκω..!

Εγώ έκανα ώρα να καταλάβω τι μέρα είναι σήμερα. Εχθές δε, αρχισα να αναρωτιέμαι γιατί είναι 7μιση και δεν έχει νυχτώσει!

Μένουμε γραφείο!

Ύπνος εν ώρα εργασίας – Newsbeast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!

Κάπως έτσι είμαι κι εγώ αλλά στο σπίτι μαζί με δύο πιτσιρίκια που το κάνουν ακόμα απολαυστικότερο, καταλαβαίνεις!!!!!

Βοήθειά μας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, Viper είπε

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!

Κάπως έτσι είμαι κι εγώ αλλά στο σπίτι μαζί με δύο πιτσιρίκια που το κάνουν ακόμα απολαυστικότερο, καταλαβαίνεις!!!!!

Βοήθειά μας....

Χιούμορ στον καιρό του κορωνοϊού | Τηλεόραση | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 λεπτά πριν, Viper είπε

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!

Κάπως έτσι είμαι κι εγώ αλλά στο σπίτι μαζί με δύο πιτσιρίκια που το κάνουν ακόμα απολαυστικότερο, καταλαβαίνεις!!!!!

Βοήθειά μας....

Κι εγώ, με τον σχεδόν 4χρονο γιο μου, κάθε φορά που παίρνει κάποιος πελάτης τηλέφωνο να με ρωτάει "μπαμπά ποιος είναι? Να του μιλήσω!!?"

Αλλά, αυτός είναι που μας δίνει δύναμη και αισιοδοξία αυτές τις παράξενες στιγμές που ζούμε!!!

Καλή δύναμη σε όλους μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, dodos είπε

1.να υποθέσω οτι είναι ποια ξεκάθαρο ,ότι όσοι είναι στους πληττόμενους ,(οχι σε αυτούς που εκλεισαν με κρατική εντολη)

και δεν έχουν προσωπικό ,τσάμπα κάναμε την αίτηση στο Εργάνη? να μην ξανακάνω για τους νέους καδ χωρις προσωπικό ?

θα ανοίξει νέα πλατφόρμα για αυτούς 6/4 για να πάρουν τα 800 (όπως και για αυτούς που έκλεισαν με κρατική εντολή μόνο για το 800 ,έχει προηγηθεί η αίτηση στο εργάνη για το προσωπικο και το ενοίκιο γι αυτούς )

και άλλη πλατφόρμα από αύριο (από 1/04/2020) για τους εργαζόμενους

και άλλη μετά για τους ελευθερους επαγγελματίες ?

2.η έκπτωση 25% είτε είναι στο έφκα ,είτε στις φορολογικές οφειλές ,θα πρέπει να πληρωθουν κανονικά και μετά να γίνει η εκπτωση ?

Οι αναστολές φορολογικών και ασφαλιστικών υποχρεώσεων των επιχειρήσεων και οι αντίστοιχες εκπτώσεις, θα ενεργοποιούνται αυτόματα, (άμεσα ή εντός ολίγων ημερών), χωρίς δήλωση, ανάλογα με το εάν η επιχείρηση προχωρήσει εμπρόθεσμα ή όχι στις αντίστοιχες πληρωμές. Το ίδιο ισχύει και για τις αναστολές (ή αντίστοιχες εκπτώσεις) φορολογικών και ασφαλιστικών υποχρεώσεων των ελευθέρων επαγγελματιών, αυτοαπασχολουμένων και επιστημόνων-ελευθέρων επαγγελματιών που εμπίπτουν στους εν λόγω ΚΑΔ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, dodos είπε

 

Στα ασφαλιστικά  αν έχουν  επιλέξει  την αναστολή  λειτουργίας δεν δικαιούντε  την μείωση  του 25% αυτό έχω καταλάβει  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 ώρες πριν, 125883623 είπε

Στα ασφαλιστικά  αν έχουν  επιλέξει  την αναστολή  λειτουργίας δεν δικαιούντε  την μείωση  του 25% αυτό έχω καταλάβει  

καλημέρα καλή δύναμη ,ελπίζω να διευκρινιστούν όλα αυτά...

πάντως να υποθέσω σωστά έχω καταλάβει ότι πληττόμενοι  χωρίς προσωπικό δεν τους κάνουμε αίτηση στο εργάνη ,και σε όσους κάναμε ήταν εκ του περισσού?

θα ανοίξει άλλη εφαρμογή στην ΑΑΔΕ ?

Τους επιστήμονες σε διαφορετική πάλι εφαρμογή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Κι εγώ, με τον σχεδόν 4χρονο γιο μου, κάθε φορά που παίρνει κάποιος πελάτης τηλέφωνο να με ρωτάει "μπαμπά ποιος είναι? Να του μιλήσω!!?"

Αλλά, αυτός είναι που μας δίνει δύναμη και αισιοδοξία αυτές τις παράξενες στιγμές που ζούμε!!!

Καλή δύναμη σε όλους μας!

Να σκέφτεσαι πως θα μπορούσε και χειρότερα!

με 2 αγόρια 3 και 5 !??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, LAMMERGEIER είπε

Να σκέφτεσαι πως θα μπορούσε και χειρότερα!

με 2 αγόρια 3 και 5 !??

Κώστα εδώ μιλάμε για σύσταση συμμορίας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Κι εγώ, με τον σχεδόν 4χρονο γιο μου, κάθε φορά που παίρνει κάποιος πελάτης τηλέφωνο να με ρωτάει "μπαμπά ποιος είναι? Να του μιλήσω!!?"

Αλλά, αυτός είναι που μας δίνει δύναμη και αισιοδοξία αυτές τις παράξενες στιγμές που ζούμε!!!

Καλή δύναμη σε όλους μας!

Χαχα σε καταλαβαίνω απόλυτα!

Εμένα κάνουν "κόντρες" ο 4χρονος με την 7χρονη , ποιος θα πιάσει το τλφ όταν χτυπά για να μου το δώσει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
33 λεπτά πριν, DENNY είπε

Χαχα σε καταλαβαίνω απόλυτα!

Εμένα κάνουν "κόντρες" ο 4χρονος με την 7χρονη , ποιος θα πιάσει το τλφ όταν χτυπά για να μου το δώσει!!!

Ωραίο και αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...