Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αρθρο ΕΦΕΕΑ ( Νικος Καβουρινος ) 13 απαντησεις σε κυρια ερωτηματα - σχετικα με ερωτηση 10 δωστε μια καλυτερη επεξηγηση


PIRATIS

Ερώτηση

Ο κυριος συντακτης του αρθρου   στην 10η ερωτηση αναφερεται και στις πληττομενες επιχειρησεις χωρις προσωπικο και την πλατφορμα υποβολης για το δικο τους 800αρι, Λεει οτι υποβαλλουν αιτηση στην ιδια πλατφορμα κι αυτοι .  Ωραια και που να παμε στα ειδικα εντυπα ? εκει γραφει για αναστολη συμβασεων. Συμβασεις δεν υπαρχουν αφου δεν απασχολει εργαζομενους. εκπτωση ενοικιου δεν υποβαλλει γιατι δεν ειναι σ' αυτες που εκλεισαν απο δημοσια αρχη. Αρκει δηλαδη μια μηδενικη υποβολη μονο με τον τιτλο πληττομενη ή τελικα περιμενουμε καποια αλλη πλατφορμα. Υπ οψη η επιχειρηση δεν ανηκει σε ΚΑΔ επιστημονων που θα υποβαλλουν στις 6/4 . Παιρνουν πελατες και δεν ξερουμε τι να απαντησουμε. ΒΟΗΗΗΗΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑ. 

Ειδα παρομοιες αποριες και σε αλλο post αλλα ολοι εχουμε μεινει με την απορια!!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

 

χρονο εχει καλυτερα απαντηση απο αυριο να δουμε τα νεα δεδομενα τα σημερινα αν και αυριο φοβαμαι θα πεσει η πλατφορμα  

Δήλωση εργοδότη στο ΠΣ ΕΡΓΑΝΗ - Προθεσμία
13. Οι εργοδότες της κατηγορίας αυτής (που πλήττονται δηλαδή βάσει ΚΑΔ σύμφωνα με τα ανωτέρω) υποβάλλουν υπεύθυνη δήλωση στο Π.Σ. ΕΡΓΑΝΗ από 24/3/2020 – 20/4/2020 στην οποία δηλώνουν:
α) ότι πλήττονται σημαντικά
β) τους εργαζόμενους των οποίων τις συμβάσεις εργασίας έχουν θέσει σε αναστολή,
γ) τους τυχόν εργαζόμενους των οποίων η σύμβαση εργασίας τους έχει λυθεί από 1/3/2020 έως 20/3/2020, είτε με καταγγελία είτε με οικειοθελή αποχώρηση.

https://www.taxheaven.gr/news/47999/korwnoios-35-apanthseis-gia-ergodotes-kai-ergazomenoys-epixeirhsewn-poy-ekleisan-h-plhttontai-basei-kad

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
21 λεπτά πριν, PIRATIS είπε

Ο κυριος συντακτης του αρθρου   στην 10η ερωτηση αναφερεται και στις πληττομενες επιχειρησεις χωρις προσωπικο και την πλατφορμα υποβολης για το δικο τους 800αρι, Λεει οτι υποβαλλουν αιτηση στην ιδια πλατφορμα κι αυτοι .  Ωραια και που να παμε στα ειδικα εντυπα ? εκει γραφει για αναστολη συμβασεων. Συμβασεις δεν υπαρχουν αφου δεν απασχολει εργαζομενους. εκπτωση ενοικιου δεν υποβαλλει γιατι δεν ειναι σ' αυτες που εκλεισαν απο δημοσια αρχη. Αρκει δηλαδη μια μηδενικη υποβολη μονο με τον τιτλο πληττομενη ή τελικα περιμενουμε καποια αλλη πλατφορμα. Υπ οψη η επιχειρηση δεν ανηκει σε ΚΑΔ επιστημονων που θα υποβαλλουν στις 6/4 . Παιρνουν πελατες και δεν ξερουμε τι να απαντησουμε. ΒΟΗΗΗΗΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑ. 

Ειδα παρομοιες αποριες και σε αλλο post αλλα ολοι εχουμε μεινει με την απορια!!!!

 

 

Καλησπέρα.

Εγώ για αυτούς που λες και για κάποιους δικηγόρους υπέβαλλα μηδενική δήλωση, χωρίς να συμπληρώσω το πεδίο εργαζομένων και ενοικίου.

Τώρα, αν χρειαστεί να υποβάλλουμε και αλλού, δεν το έχω καταλάβει.

Ελπίζω να διευκρινιστεί αυτό με την απόφαση που θα βγάλουν στις 2 το ξημέρωμα, όπως συνηθίζουν!

Καλή δύναμη σε όλους μας,  με υγεία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μην διαβάζετε αυτό το άρθρο ρε παιδιά! Διαβάστε τις 2 πρώτες απαντήσεις στις "φανταστικές" ερωτήσεις και θα καταλάβετε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Εγώ για αυτούς που λες και για κάποιους δικηγόρους υπέβαλλα μηδενική δήλωση, χωρίς να συμπληρώσω το πεδίο εργαζομένων και ενοικίου.

@PIRATIS, δηλαδή δεν συμπλήρωσες τον τελευταίο πίνακα; εγώ σκέφτομαι να το συμπληρώσω. και βεβαίως να αφήσω κενό το πρώτο κουτί που λέει για "απο δημόσια αρχή". ΚΑΔ που με αφορά, είναι ο 86901.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, dimitris_78 είπε

στις ποιές! ;

 

Φανταστικές, όπως ο φανταστικός φίλος που έχουν κάποια παιδιά...

Φαντάζεται ερωτήσεις που δεν υπάρχουν και απαντάει με αντίστοιχες απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Εγώ για αυτούς που λες και για κάποιους δικηγόρους υπέβαλλα μηδενική δήλωση, χωρίς να συμπληρώσω το πεδίο εργαζομένων και ενοικίου.

Τώρα, αν χρειαστεί να υποβάλλουμε και αλλού, δεν το έχω καταλάβει.

Ελπίζω να διευκρινιστεί αυτό με την απόφαση που θα βγάλουν στις 2 το ξημέρωμα, όπως συνηθίζουν!

Καλή δύναμη σε όλους μας,  με υγεία!

για μας πρωην ελευθερια ειπαν νεα πλαρφορμα 06/04 στην ααδε αναμενουμε τα επίσημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Που υποβάλλεται μηδενικές αναστολής?

Εγώ μπαίνω στο εργανη-ειδικά εντυπα και έχει μονο τις συμβάσεις για τους εργαζόμενους

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, georgia1994 είπε

Καμμιά απάντηση ρε παιδιά

ευχαριστω πολύ

θελετε να κανετε πιο συγκεκριμενο το ερωτημα σας, σε ποιον καδ  αναφερεστε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τότε πάει για άλλου για το 600 ευρω .

πάρτε και δεύτερη γνώμη αλλιώς  από αύριο με τα  νεότερα που θα έχουμε μετά  τις σημερινές εξελίξεις που  αναμενουμε . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Με προσωπικό στο εργάνη  

Χωρίς είπαν στην Ααδε 

Θα κάνει όμως αναστολή η οχι;

Με ότι αυτό συνεπάγεται 

Και ελευθεριο επαγγελμα με προσωπικο;;;

εκανα στο εργανη...

θα ξανακανω και στην ααδε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 λεπτά πριν, DENNY είπε

Και ελευθεριο επαγγελμα με προσωπικο;;;

εκανα στο εργανη...

θα ξανακανω και στην ααδε;;;

καλά έκανες για να πάρει την αναστολή πληρωμών o ιδιος  και κυριο  για τους εργαζομενους αλλα ο επιχειρηματίας  πως θα πάρει λεφτά που τώρα δεν παίρνει; 

εκει θα παει σε αλλη πλατοφορμα για τα 600 γιατι και αυτη της ααδε ειναι για ατομα χωρις προσωπικο 

παρε και δευτερη γνωμη 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
35 λεπτά πριν, georgia1994 είπε

ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΣΤΟΛΗ 

ε καλο ειναι να κανεις τοτε μια μονο στο εργανη μηδενικη  για να παρει την αναστολη των πληρωμων και μετα για τα χρηματα θα  κανει σε νεα πλατφορμα που θα ανοιξει για να παρει χρηματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εν ολίγοις έχω καταλάβει  από όσα έχω διαβάσει και από την  διόρθωση που έγινε στην 13031/Δ1.4551/2020  

ότι όσοι ΚΑΔ πλήττονται  δεν έχουν υποχρέωση να συμπληρώσουν την αναστολή της κύριας επιχειρηματικής τους δραστηριότητας 

Σήμερα που μίλησα με κάποιους συναδέλφους μου είπανε ότι υπέβαλαν στο εργάνη δήλωση πληττόμενου μηχανικού

χωρίς προσωπικό.

Μπαίνω στο εργανη-ειδικα έντυπα και βλέπω μόνο την αναστολή συμβάσεων εργασίας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καί κάτι 

Σέ επιχείρηση  με πληττόμενο Καδ με διπλογραφικά βιβλία πού έστειλα  ΦΠΑ ΦΜΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΡΑΚΡΆΤΗΣΗ ΑΠΟ ΕΠ/.ΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ  ΤΟ ΦΜΥ ΤΟ ΠΉΓΕ ΣΤΙς 31/8/2020 ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΜΜΙΑ ΔΉΛΩΣΗ ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ Η ΠΛΗΤΤΌΜΕΝΟΥ

Ο ΚΑΔ της επ/σης είναι πληττόμενοσ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κύριοι-ες καλησπέρα σας,

να ρωτήσω κάτι και εγώ αν γνωρίζετε.

Εταιρεία που είναι στους πληττόμενους καδ και στο προσωπικό του έχει και δικηγόρους με πάγια αντιμισθία οι οποιοι δεν εμφανίζονται στην τρέχουσα κατατασταση προσωπικου(και καλώς δεν εμφανίζονται γτ έτσι λέει η απόφαση του εφκα για τους έμμισθους δικηγόρους)Το θέμα είναι πως ο εργοδότης θα κάνει αναστολή σύμβασης σε αυτούς? Τους πάει και αυτούς στο μέτρο των 600 και έτσι δεν του το επιτρέπει ?

Επεξεργασμένο από global2015
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...