Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΣΥΜΒΑΣΗ ΤΙΤΛΟΥ ΚΤΗΣΗΣ


maras

Ερώτηση

Καλησπέρα,

Η συμβαση που αφορα τιτλο κτησης θα πρεπει να υποβληθει στον ΕΦΚΑ στην Διαχείριση Συμβάσεων από τις οποίες προκύπτει
υποχρέωση έκδοσης Δ.Π.Υ. (Παρ.9 Αρθρ.39 Ν.4387/2016) στον ιδιο μηνα που υπογραφηκε ;

Αν ναι με τι πακετο καλυψης;

Της παρ. 9 του αρ. 39 του Ν. 4387/16, για τους κλάδους Σύνταξης και Ασθενείας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Τίτλοι κτήσης: Ερωτήσεις-απαντήσεις από τον ΕΦΚΑ

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/44387

Τίτλοι κτήσης - Πως θα απεικονίζονται στις ΑΠΔ

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/44172

 

Τίτλοι κτήσης - Ασφάλιση στον ΕΦΚΑ - Νέα εγκύκλιος με παραδείγματα

 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/44140#

.....

Νέα δεδομένα σχετικά με τους τίτλους κτήσης είχαμε την εβδομάδα που μας πέρασε. Αρχικά εκδόθηκε δελτίο τύπου με το οποίο ενημερωθήκαμε ότι τελικά η ασφάλιση των τίτλων κτήσης θα ξεκινήσει από 1.2.2019 και όχι από 29.01.2019.  Η εγκύκλιος δημοσιεύθηκε άμεσα (δείτε την εδώ : Δ.15/ Γ'/οικ.4624/106/2019)  και εγώ αναρωτιέμαι γιατί έπρεπε να εκδοθούν δύο εγκύκλιοι μέσα σε ένα μήνα (θα ακολουθήσει και τρίτη από τον ΕΦΚΑ). Με τον συντονισμό δεν το έχουνε και πολύ εκεί στο Υπ.Εργασίας μερικές φορές.  

Στο θέμα μας τώρα. Ο καταλογισμός εισφορών ισχύει για όσους τίτλους κτήσης εκδίδονται από 01/02/2019 και μετά όπως προείπα. Σε ό,τι αφορά στις ημέρες ασφάλισης τα πράγματα είναι απλά. Η απόφαση έχει αναλυτικά παραδείγματα που μπορεί να κατανοήσει ο καθένας. Το βασικό στοιχείο είναι το αποτέλεσμα της διαίρεσης (πηλίκο νομίζω λέγεται) του καθαρού ποσού του τίτλου κτήσης με τον κατώτατο μισθό. Όπου καθαρό ποσό εννοούμε αυτό που προκύπτει εάν από την αμοιβή του τίτλου κτήσης αφαιρέσουμε την παρακράτηση φόρου και το χαρτόσημο. 
 

Παράδειγμα υπολογισμού ημερών ασφάλισης:
Ας υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει σύμβαση που να ρυθμίζει τις ημέρες ασφάλισης και ο τίτλος κτήσης που εκδίδεται έχει καθαρό ποσό 7.000. 
7000/650 = 10,76 . Συνεπώς ο λήπτης της αμοιβής μπορεί να ασφαλιστεί για 10 μήνες (χ25 ασφαλιστικά ημερομίσθια) και 19 ημέρες (0,76 χ 25).
Είναι ευνόητο φυσικά ότι μπορεί να ασφαλιστεί και για λιγότερες ημέρες εφόσον υπάρχει συμφωνία και η εργασία διαρκεί λιγότερες ημέρες.
Σε ότι αφορά το ελάχιστο των ημερών ασφάλισης διαβάστε το σχετικό παράδειγμα της εγκυκλίου. Είναι ξεκάθαρο.

Αφού διαβάσετε προσεκτικά την εγκύκλιο σκεφτείτε λοιπόν έναν μισθωτό ο οποίος αμείβεται με τον κατώτατο μισθό (650,00 μικτά 546,00 καθαρά χ 14 = 7.644) να λάμβανε την αμοιβή του (ίδιο πληρωτέο ποσό) με τίτλο κτήσης. Πόσα λεφτά θα γλύτωνε ο εργοδότης; Κουίζ..
Βέβαια άλλο εξαρτημένη εργασία και άλλο τίτλοι κτήσης, ωστόσο το ελληνικό δαιμόνιο υπάρχει ακόμα...



 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/43709#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 30/3/2020 στις 4:24 ΜΜ, 125883623 είπε

στον εφκα με την ειδικη αιτηση του εφκα που υπαρχιε γι αυτον τον σκοπο 

Καλό απόγευμα.


Επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα, είναι σίγουρο ότι οι συμβάσεις που πληρώνονται με Τίτλο Κτήσης "ανεβαίνουν" στον ΕΦΚΑ;
Αν ναι, εκεί που  λέει ότι προκύπτει υποχρέωση για έκδοση Απόδειξης Παροχής Υπηρεσιών ή κάπου αλλού;


Και κάτι ακόμα: Πότε γεννιέται η υποχρέωση αποστολής της ΑΠΔ; Με την ολοκλήρωση της  σύμβασης ή κάθε φορά που γίνεται καταβολή χρημάτων (όταν έχουμε τμηματική εξόφληση) και, αντίστοιχη, έκδοση παραστατικού; Σε κάθε περίπτωση πώς συμπληρώνουμε το από-έως στην ΑΠΔ;

Θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάλημερα τώρα το δα. 

Αύριο να του ξανά ρίξω μια ματιά  και το βλέπουμε  .

Χοντρικά  τίτλος  κτήσης  πάει στον εφκα ο μισθωτός  και του βγάζουν  την εισφορές. 

Θα χρειαστώ  email  να στείλω την υπεύθυνη  δήλωση  ( εδώ δεν με αφήνει  να την φορτώσω  ) 

Επίσης  έχει να κάνει από ποτέ υπάρχει  η σύμβαση γιατί ακόμα και τώρα μπορεί να μην έχεις υποχρέωση  .αν είναι πριν τον 02/2019 αν θυμάμαι καλά.

Αύριο  ...να τα δούμε όλα.μετα το μεσημέρι  κατά απόγευμα  βράδυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 ώρες πριν, 125883623 είπε

Κάλημερα τώρα το δα. 

Αύριο να του ξανά ρίξω μια ματιά  και το βλέπουμε  .

Χοντρικά  τίτλος  κτήσης  πάει στον εφκα ο μισθωτός  και του βγάζουν  την εισφορές. 

Θα χρειαστώ  email  να στείλω την υπεύθυνη  δήλωση  ( εδώ δεν με αφήνει  να την φορτώσω  ) 

Επίσης  έχει να κάνει από ποτέ υπάρχει  η σύμβαση γιατί ακόμα και τώρα μπορεί να μην έχεις υποχρέωση  .αν είναι πριν τον 02/2019 αν θυμάμαι καλά.

Αύριο  ...να τα δούμε όλα.μετα το μεσημέρι  κατά απόγευμα  βράδυ. 

Καλημέρα.

Κι εγώ τώρα το είδα.


Καλά θυμάσαι για το 2ο/2019. Η περίπτωση που αναφέρομαι είναι μεταγενέστερη, επομένως εμπίπτει στην υποχρέωση ΑΠΔ.

Το θέμα είναι:
Δηλώνεται κάπου στην πλατφόρμα του ΕΦΚΑ η σύμβαση; Αυτό που έχω δει είναι ότι δηλώνονται οι συμβάσεις βάσει της παρ. 9 του άρθρου 39 του Ν. 4387/2016/28.12.2018, το οποίο αναφέρεται σε αμειβόμενους με ΔΠΥ που απασχολούνται σε 1 ή 2 πρόσωπα (φυσικά ή νομικά) και υπάρχει υποχρέωση μηνιαίας υποβολής ΑΠΔ για το διάστημα που διαρκεί η σύμβαση.

Η περίπτωση τμηματικής εξόφλησης της σύμβασης (όπως στην περίπτωση που αναφέρομαι), ξεκαθαρίζεται με την εγκύκλιο με Αριθμ. Πρωτ.Δ.15/Γ΄/67695/1825, η οποία αναφέρει:
"Ο αντισυμβαλλόμενος καταχωρεί σε σχετική εφαρμογή στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του ΕΦΚΑ τα απαραίτητα στοιχεία που απαιτούνται για τον καθορισμό του χρόνου ασφάλισης και του ύψους των ασφαλιστικών εισφορών, μέχρι το τέλος του μήνα που εκδίδεται το παραστατικό."
Ενώ το διάστημα που βάζουμε στα πεδία από-έως της ΑΠΔ ξεκαθαρίζεται από την εγκύκλιο Αριθ. Πρωτ. : Δ.15/ Γ΄ / oικ. 4624 / 106/5.2.2019 και τα παραδείγματα που έχει.

Αυτό που λες για την Υ/Δ, μήπως είναι η απογραφή που κάνει στον ΕΦΚΑ ο εργαζόμενος, Αυτό έχει γίνει.

Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ πολύ για το χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα για αρχή

δεν γνωρίζω  το εφαρμόστικο κομμάτι  δεν το χω κάνει ποτέ  όπως επίσης έχω πλήρη  άγνοια από μισθοδοσία .

Πάμε ένα ένα

Όλοι πλέον που ασφαλίζονται  με τίτλο κτήσης   έχουν ασφαλιστικές  εισφορές  πλην προ του 02/2019 . Αυτό έχω καταλάβει  απλα αν έχουν μέχρι δυο  ανήκουν  στους παλιούς του νόμου κατρουγκαλου  που ονομάζαμε  ασφαλιστικός  μπλοκάκιας άρθρο  39  και έχουν  διαφορετικές  εισφορές  .λιγότερες  από τον απλό ιδιώτη  με τίτλο  κτήσης  .

Και στις δύο περιπτώσεις  Ο εργοδότης  στέλνει  α.πδ και τον Ασφάλιζει ( απλά  άλλες εισφορές  Ο ένας άλλες Ο άλλος) αυτό έχω καταβάλει επαλήθευσε  το .

Τώρα ναι αυτό που αναφέρω έχει να κάνει με την υποχρέωση  του μισθωτού  και την απογραφή του στον εφκα.

Απ ότι έχω καταλάβει  πριν προσληφθεί  πρέπει  να κάνει απογραφή  στον εφκα και μετά με το παραστατικο  να ξανά  πάει να ασφαλιστεί  .

Η μετα το παρασιτικό  πάει και ασφαλίζεται  και πληρώνει της εισφορές  .επαλήθευσε.

Αν Τώρα κόψεις  ένα παραστατικο  και τον εξοφλήσεις  σε 10 δόσεις αλλά στην ουσία αφορά  μια μέρα που  δουλεψε; τοτε μια απδ  .

Αν όμως επιλέξεις  να να του δώσεις  4.000 € και θα δουλεύει τέσσερις  μήνες εκεί θα πάς Η σαν  κανονική  πρόσληψη  το παλιό άρθρο  38 και ξέχνας  το άρθρο  39.

Αν θες να επιλέξεις  το άρθρο  39 για να πληρώσει  λιγότερο  ικα,  οκ.αλλα θα στέλνεις  κάθε μήνα α.πδ ( μάλλον).

Παρε  δεύτερη  γνώμη  .

Απλά δώσε Πληροφορίες  .Γιατί το ερώτημα  έχω πολλά πλοκάμια  .και επειδή  όπως είπα δεν το χω κάνει στην πράξη και δεν γνωρίζω  μισθοδοσία  δεν μπορώ να σε βοηθήσω. 

Και μελέτησε  όλες τις παραπάνω  αναρτήσεις  .τα χω ξεχάσει  και γω κανονικά θέλει πάλι ναι ανάγνωση   να τα θυμηθώ .

Η ουσία που έχω κατάληξη  και γι αυτό δεν τα εφαρμόσα  πότε  .

Είναι ότι πλέον δεν αξίζει να ασχοληθείς με αυτήν την διαδικασία  γιατί  μπλέκεις  και έχεις ελάχιστο όφελος  και χίλιες φορές να κάνεις  κανονική πρόσληψη  .έτσι το έκαψα και δεν το ξέρω.

 

Επεξεργασμένο από 125883623
Διόρθωση κειμένου Προσθήκη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φίλε 125883623     ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Διαβάζοντας αρκετές εγκυκλίους, σχετικά με το θέμα, νομίζω ότι έβγαλα άκρη.

Δυστυχώς, δεν εξαρτάται από μένα η επιλογή της διαδικασίας και επομένως θα πρέπει να ακολουθήσουμε κάτι που, έτσι κι αλλιώς, έχει γίνει και δεν αλλάζει.

Και πάλι σ' ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά,

γνωρίζετε μήπως αν με τον 4670/2020 έχει αλλάξει κάτι στην εισφοροδότηση των τίτλων κτήσης δεδομένου ότι οι εισφορές δεν υπολογίζονται πλέον επι του εισοδήματος/αμοιβής;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...