Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ


ΤΖΩΡΤΖ

Ερώτηση

Καλημέρα, υπέβαλα στο ΕΡΓΑΝΗ  υπευθ.δήλωση επιχείρησης περί αναστολής εργασιακών συμβάσεων στις 26-03-2020.

Ομως μέχρι εκείνη τη χρονική στιγμή υπήρχε μία μόνο επιλογή να επιλέξεις την: αναστολή δραστηριότητας της επιχείρησης και όχι την αναστολή των εργασιακών συμβάσεων. Πως μπορεί να διορθωθεί η δήλωση αυτή ? Τι πρόβλημα θα υπάρξει για την επιχείρηση και τους εργαζόμενους ?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
9 λεπτά πριν, ΤΖΩΡΤΖ είπε

Καλημέρα, υπέβαλα στο ΕΡΓΑΝΗ  υπευθ.δήλωση επιχείρησης περί αναστολής εργασιακών συμβάσεων στις 26-03-2020.

Ομως μέχρι εκείνη τη χρονική στιγμή υπήρχε μία μόνο επιλογή να επιλέξεις την: αναστολή δραστηριότητας της επιχείρησης και όχι την αναστολή των εργασιακών συμβάσεων. Πως μπορεί να διορθωθεί η δήλωση αυτή ? Τι πρόβλημα θα υπάρξει για την επιχείρηση και τους εργαζόμενους ?

Ευχαριστώ.

Τι εννοείτε? Δεν σας άνοιξε ο πίνακας των εργαζόμενων να επιλέξετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οχι, εντάξει ο πίνακας εργαζομένων, υποβλήθηκε η αίτηση στο ΕΡΓΑΝΗ και πήρε αριθμό πρωτοκόλλου, αλλά όχι με την ένδειξη αναστολή εργασιακών συμβάσεων (εργαζομένων), αλλά ως αναστολή δραστηριότητας της επιχείρησης.  Αυτό δεν είναι σωστό. Δηλαδή αυτή την ένδειξη είχε αρχικά ο πίνακας αυτός στο ΕΡΓΑΝΗ.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν, ΤΖΩΡΤΖ είπε

ΣΗΜ:Η επιχείρηση είναι στις πληττόμενες βάσει ΚΑΔ.

STHN δήλωση δεν σου έχει πλήττομαι σημαντικά     Χ   τσεκαρισμένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα!

Μπαίνω σε επιχ/ση ΟΕ να κάνω την Υπεύθυνη Δήλωση εργοδότη (ανήκει στην κατηγορία Α-υποχρεωτική αναστολή λειτουργίας-καφετέρια)
και να συμπεριλάβω όλους τους εργαζόμενους.

Είχε έναν εργαζόμενο που η σύμβαση του ήταν υπό εξέλιξη όταν έκλεισε η επιχ/ση οπότε τώρα τίθεται σε αναστολή.
Αυτόν τον εμφανίζει κανονικά το σύστημα πατώντας ''Προσθήκη από τρέχουσα κατάσταση''.

Είχε και άλλους 2 εργαζομένους που οι συμβάσεις τους έληξαν πριν τις 20/3.
Αυτούς δεν τους εμφανίζει καθόλου στο ''Προσθήκη από τρέχουσα κατάσταση'', ενώ κανονικά δικαιούνται τα 800€.

Πάω στο ''Προσθήκη'' για να τους προσθέσω στην κατάσταση αλλά μου βγαίνει μήνυμα:
Για τα ΑΦΜ: τάδε δεν έχετε συμπληρώσει:
Α.Φ.Μ. στην Τρέχουσα Κατάσταση

Έχει τύχει σε άλλον; Πώς το χειριζόμαστε;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Μπαίνω στο ΕΡΓΑΝΗ-ΕΙΔΙΚΑ ΕΝΤΥΠΑ  για μένα ΚΑΔ στούς πληττόμενους  με τους κωδικούς του ταχις και μου βγάζει μόνο την επιλογή ΓΙΑ ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ 

Κάνω κάποιο λάθος? ή δεν δουλεύει το σύστημα?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, μήπως έχει κάποιος χρησιμοποιήσει , επιτυχώς κάποιο κανάλι επικοινωνίας για απορίες σχετικά με ειδικές περιπτώσεις της αίτησης αναστολής σύμβασης ?

Μια περίπτωση που μου έχει τύχει είναι εργαζόμενος να αποχωρήσει στις 20/3/20 για να επιστρέψει στη χώρα καταγωγής του (έχω αντίγραφο του εισιτηρίου) και τη Δευτέρα 23/3 να επιστρέψει τελικά καθώς είχαν ακυρωθεί όλες οι πτήσεις για τον ενδιάμεσο σταθμό. Επανα-προσελήφθει κανονικά 23/3/20.

Παρ'ολα αυτά τον φέρνει ως Οικειοθελή Αποχώρηση (χωρίς δυνατότητα επέμβασης), ενώ εργάζεται κανονικά και ενώ ο εργοδότης δεν θα τον συμπεριλάβει στην ομάδα εκείνη στην οποία θα κάνει την αίτηση αναστολής. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, PROAKIS είπε

STHN δήλωση δεν σου έχει πλήττομαι σημαντικά     Χ   τσεκαρισμένο?

ναι υπάρχει η ένδειξη πλήττομαι σημαντικά, αλλά στο μέσον της υπεύθυνης δήλωσης αναφέρει:

Γ. ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΔΗΛΩΣΗΣ
Με ατομική μου ευθύνη και γνωρίζοντας τις κυρώσεις, που προβλέπονται από τις διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 22
του Ν. 1599/19862, με την παρούσα ΔΗΛΩΝΩ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ότι, η ΚΥΡΙΑ επιχειρηματική δραστηριότητά μου
σύμφωνα με τα κατωτέρω (ΚΑΔ) έχει ανασταλεί:
Από Δημόσια Αρχή Από Ημερομηνία
Μισθώνω ακίνητο/-α:
Πλήττομαι σημαντικά x

Η κύρια επιχ.δραστηριότητά μου έχει ανασταλεί ? ή το σωστό να έλεγε: έχουν ανασταλεί οι συμβάσεις εργασίας ? Στην επιλογή << είδος κατάστασης>> είχα επιλέξει την μία και μοναδική ένδειξη ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ. Δεν υπήρχε άλλη ένδειξη τις πρώτες 2 ημέρες που άνοιξε το ΕΡΓΑΝΗ. Αυτό τώρα διορθώνεται ?  Και πως ? Δεν πρέπει να είναι σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει   αναψυκτήριο χωρίς τραπεζοκαθίσματα με καδ 56301003 ανήκει σε αυτούς που πλήττονται ή σε αυτούς που έκλεισαν με κρατική εντολή?   Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, 750 είπε

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει   αναψυκτήριο χωρίς τραπεζοκαθίσματα με καδ 56301003 ανήκει σε αυτούς που πλήττονται ή σε αυτούς που έκλεισαν με κρατική εντολή?   Ευχαριστώ

μηπως ειναι και στις δυο; 

o 56.30 ειναι  στους πλήττονται  να δουμε μηπως ο 56.30.01.003 ειναι στους υποχρεωτικά κλειστούς τώρα 

Επικαιροποιημένη λίστα ΚΑΔ που πλήττονται από την εξάπλωση του κορονοϊού

56.30

Δραστηριότητες παροχής ποτών

 

: https://www.taxheaven.gr/news/48011/epikairopoihmenh-lista-kad-poy-plhttontai-apo-thn-exaplwsh-toy-koronoioy

 

δεν  τον βλέπω στα κλειστα με πρωτη ματια αλλα ειναι 

Αναστολή λειτουργίας επιχειρήσεων: Συνεχής ενημέρωση, χρονικές περίοδοι και σχετικές αποφάσεις

: https://www.taxheaven.gr/news/47806/anastolh-leitoyrgias-epixeirhsewn-synexhs-enhmerwsh-xronikes-periodoi-kai-sxetikes-apofaseis

άλλα στην απόφαση 

Δ1α/ΓΠ.οικ. 19024/2020
Επιβολή του μέτρου της προσωρινής απαγόρευσης λειτουργίας ιδιωτικών επιχειρήσεων, στο σύνολο της Επικράτειας, για το χρονικό διάστημα από 18.3.2020 έως και 31.3.2020, προς περιορισμό της διασποράς του κορωνοϊού COVID-19

Αριθμ. Δ1α/ΓΠ.οικ. 19024/2020

τον έχει μέσα 

 Δραστηριότητες παροχής ποτών (χορευτικά κέντρα, αναψυκτήρια, καφέ μπαρ, καφενεία, καφετέριες, κέντρα διασκέδασης κτλ.), με εξαίρεση τις δραστηριότητες που αφορούν διανομή προϊόντων (delivery, room service κτλ.) και παροχή προϊόντων σε πακέτο από το κατάστημα (take away) στις οποίες δεν επιτρέπεται η χρήση τραπεζοκαθισμάτων και το σερβίρισμα σε αυτά (ΚΑΔ 5630).

 

των βλέπω και στις δυο λίστες 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρέπει να είναι σε αυτές που έκλεισαν με κρατική εντολή.Αλλά για να το επιβεβαιώσεις μπορείς μα μπεις στην Υ/Δ Εργοδότη και θα σου εμφανίζει την αιτιολογία,αν είναι από Δημόσια Αρχή η Πλήττομαι σημαντικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Είναι και στις 2 λίστες,για αυτό με μπερδρεύει.Στο εργάνη τραβάει το 5630,οπότε το έχει από δημόσια αρχή.΄Ομως στη πραγματικότητα δεν είχε ποτέ τραπεζοκαθίσματα,άρα στην ουσία δε του κόψανε καμία δραστηριότητα,οπότε τείνω στο να μη βάλω ημερομηνία στην ημερομηνία αναστολής δραστηριότητας και να τη πάω σαν πλειττόμενη 

→ Περιπτώσεις επιχειρήσεων στις οποίες ανεστάλη η μία δραστηριότητα
13. Σε επιχειρήσεις που ανεστάλη υποχρεωτικά η μία δραστηριότητά τους ενώ μία άλλη όχι (π.χ. εστιατόριο με τραπεζοκαθίσματα που ανεστάλη η λειτουργία του που όμως διαθέτει και υπηρεσία delivery η οποία εξακολουθεί να λειτουργεί), οι εργοδότες πρέπει να υποβάλλουν υπεύθυνη δήλωση στο Π.Σ. ΕΡΓΑΝΗ για να δηλώσουν όσους εργαζόμενους έχει ανασταλεί η σύμβασή τους, ενώ για τους υπόλοιπους δεν κάνουν κάτι αφού εργάζονται και αμείβονται κανονικά. 

Αυτό το παράδειγμα πιστεύω,είναι για επιχειρήσεις με τραπεζοκαθίσματα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 ώρες πριν, ElenaS είπε

Καλησπέρα, μήπως έχει κάποιος χρησιμοποιήσει , επιτυχώς κάποιο κανάλι επικοινωνίας για απορίες σχετικά με ειδικές περιπτώσεις της αίτησης αναστολής σύμβασης ?

Μια περίπτωση που μου έχει τύχει είναι εργαζόμενος να αποχωρήσει στις 20/3/20 για να επιστρέψει στη χώρα καταγωγής του (έχω αντίγραφο του εισιτηρίου) και τη Δευτέρα 23/3 να επιστρέψει τελικά καθώς είχαν ακυρωθεί όλες οι πτήσεις για τον ενδιάμεσο σταθμό. Επανα-προσελήφθει κανονικά 23/3/20.

Παρ'ολα αυτά τον φέρνει ως Οικειοθελή Αποχώρηση (χωρίς δυνατότητα επέμβασης), ενώ εργάζεται κανονικά και ενώ ο εργοδότης δεν θα τον συμπεριλάβει στην ομάδα εκείνη στην οποία θα κάνει την αίτηση αναστολής. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση ?

Αυτός μπαίνει υποχρεωτικά στη δήλωση αναστολής, αλλά αφού εργάζεται δεν δικαιούται την αποζημίωση ειδικού σκοπού, οπότε δεν του δίνετε καν γνωστοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, doctor είπε

Αυτός μπαίνει υποχρεωτικά στη δήλωση αναστολής, αλλά αφού εργάζεται δεν δικαιούται την αποζημίωση ειδικού σκοπού, οπότε δεν του δίνετε καν γνωστοποίηση.

Ευχαριστώ τόσο πολύ! Μου ήταν αδύνατο να σκεφτώ μια πρακτική λύση και ξενύχτησα ψάχνοντας ερωτο-απαντήσεις μήπως και βρω κάτι παραπλήσιο. Έχει γίνει το μυαλό μου κρέμα, πια.

Καλή συνέχεια & καλή Δύναμη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλημέρα.Επιχείρηση που βάση ΚΑΔ είναι στις πληττόμενες επιχειρήσεις,ο εργοδότης ας πούμε θέλει να θέσει σε αναστολή 01/04/2020 έναν εργαζόμενο 10/04/2020 δύο εργαζόμενους και στις 15/04/2020 άλλους τρεις εργαζόμενους,Υ/Δ Εργοδότη υποβάλλουμε τρεις ξεχωριστές κατά περίπτωση αυθημερόν δηλαδή στις 1-10-15/04/2020,η μία με το σύνολο των εργαζομένων έξι στην προκειμένη περίπτωση και στις παρατηρήσεις του κάθε εργαζόμενου αναφέρουμε την ημερομηνία αναστολής του καθενός με 1-10-15/04/2020 και την υποβάλουμε το αργότερο μέχρι 20/04/2020;Η λογική λέει διαφορετικές γιατί ο εργοδότης μπορεί να εφαρμόζει το μέτρο αναστολής των συμβάσεων εργασίας σταδιακά και για διαφορετικό αριθμό εργαζομένων,και ότι οι εργοδότες υποχρεούνται να γνωστοποιούν την Υ/Δ Εργοδότη αυθημερόν στους εργαζομένους,και εμείς δεν μπορούμε να γνωρίζουμε εκ των προτέρων αν μας πει ο εργοδότης βάλε τόσους σε αναστολή στις 10/04/2020 αν θα ξαναβάλει άλλους η όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το συγκεκριμένο θέμα το έχω φέρει προς συζήτηση σε άλλους δύο συναδέλφους και με την εταιρεία που με υποστηρίζει μηχανογραφικά και δεν  γνωρίζουν και αυτοί όντως πως πρέπει να κινηθούμε σε αυτή την περίπτωση.Η εταιρεία μου είπε ότι δεν υπάρχει πράγματι κάποια  ξεκάθαρη πρόβλεψη για αυτήν την διαδικασία και θα το δουν και θα με ενημερώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λογικά 3 διαφορετικές.Στις 01 04 θα διαγράψεις όλους τους εργαζομένος εκτός από αυτόν που θες να κάνεις αναστολή .Στις 10 04 θα διαγράψεις τους υπόλοιπους εκτός από τους 2 που θες για αναστολή και στις 15 04 θα βάλεις σε αναστολή τους υπόλοιπους 3. Ετσι θεωρώ οτι πρέπει να γίνει χωρίς όμως να το έχουμε δει στη πράξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε λαθος καταχωρηση τι κανουμε οταν εχουμε στειλει (σταλθηκε λαθος εργαζομενος αντι του σωστου). Θα υπαρξει διαδικασια για διορθωση? Με τετοιο χαμο που γινεται δεν θα γινουν λαθη?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
37 λεπτά πριν, 750 είπε

Λογικά 3 διαφορετικές.Στις 01 04 θα διαγράψεις όλους τους εργαζομένος εκτός από αυτόν που θες να κάνεις αναστολή .Στις 10 04 θα διαγράψεις τους υπόλοιπους εκτός από τους 2 που θες για αναστολή και στις 15 04 θα βάλεις σε αναστολή τους υπόλοιπους 3. Ετσι θεωρώ οτι πρέπει να γίνει χωρίς όμως να το έχουμε δει στη πράξη

ΈΤΣΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν, ΠΕΤΡΟΣ είπε

Σε λαθος καταχωρηση τι κανουμε οταν εχουμε στειλει (σταλθηκε λαθος εργαζομενος αντι του σωστου). Θα υπαρξει διαδικασια για διορθωση? Με τετοιο χαμο που γινεται δεν θα γινουν λαθη?...

κλεισμένη ή πληττόμενη?

κατ'αρχάς σε αυτόν που εργάζεται δεν θα του δώσεις αριθμό καταχώρησης.

αν κλεισμένη δοκίμασε σου παίρνει δεύτερη ,μόνο με αυτόν που δεν έβαλες και γράψε ο παραπάνω εκ παραδρομής αναφέρθηκε.

δεν νομίζω να θεωρεί την τελευταία σωστή.

στην πληττόμενη είναι σίγουρο ότι σε αφήνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό θα κάνω και ο Θεός βοηθός.Ευχαριστώ 750 & PROAKIS.Τώρα επικοινώνησα και με την εταιρεία και μου είπαν για διαφορετικές υποβολές κάθε φορά που θα βάζει κάποιος ο εργοδότης σε αναστολή τους εργαζομένους του σε διαφορετικά διαστήματα μέχρι της 20/04/2020.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
46 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

κλεισμένη ή πληττόμενη?

κατ'αρχάς σε αυτόν που εργάζεται δεν θα του δώσεις αριθμό καταχώρησης.

αν κλεισμένη δοκίμασε σου παίρνει δεύτερη ,μόνο με αυτόν που δεν έβαλες και γράψε ο παραπάνω εκ παραδρομής αναφέρθηκε.

δεν νομίζω να θεωρεί την τελευταία σωστή.

στην πληττόμενη είναι σίγουρο ότι σε αφήνει.

 

Έχω κι εγώ μία πληττόμενη όπου έβαλα τον ένα εκ των 2 υπαλλήλων. Για να βάλω τώρα και τον δεύτερο, υποβάλλω νέα και με τα 2 ονόματα?

Από 21/3, σωστά?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...