Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΜΑΡΤΙΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΝΑΣΤΟΛΗ


ady

Ερώτηση

Καλησπερα και καλο κουραγιο σε ολους τους συναδελφους

Θα ηθελα την γνώμη σας για τον υπολογισμο μισθοδοσιας Μαρτιου σε επιχειρησεις που εχει γινει η αναστολη των εργαζομενων .

Εχω 1 περιπτωση πχ :

1)Ενα τουριστικο  γραφειο με 3 ατομα προσωπικο οπου εχω κανει το αιτημα αναστολης στις 26/03

(Δεν αφορά αναστολή με εντολή δημοσιάς αρχής)

 

Θεωρω ως ημερομηνια αναστολής, την ημερομηνια υποβολης της αιτησης στο Εργανη, λογω οτι δεν εχω καταλάβει ακομα αν μπορεις να βαλεις και προγενέστερη ημερ/νια πχ 21/03 

Στον υπολογισμό της μισθοδοσίας Μαρτιου ,έχω υπολογίσει  τις αποδοχές εως 26/03 και τις αντίστοιχες εισφορές.

Για το διαστημα 27/03-31/03 πρέπει να υπολογίσουμε εισφορές η να κάνουμε κάποια ενεργεία εμείς ?

Εσεις πως το αντιμετωπιζετε ?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Δεκτες ολες οι αποψεις 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Σε δική μου περίπτωση, δυο εργαζόμενοι μπήκαν σε αναστολή στις 18/3 γιατί εργαζονται στην λιανική.

Η επιχείρηση δεν σταμάτησε  να λειτουργεί με την χονδρική όπου συνέχισε να δουλεύει ένας τρίτος υπάλληλος.

Στην ΕΡΓΑΝΗ η ημηρομηνία που έχει πάρει η ΥΔ είναι 29/3, δεν έχω συμπληρώσει παρατηρήσεις.

Θα πρέπει οι υπάλληλοι να πληρωθούν έως τις 29/3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το έγραψα και στο άρθρο του Γραβιά.

και έτσι πρέπει να υπολογίζεται και η μισθοδοσία.

 

SOS.

ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΛΕΙΣΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΠΛΗΤΤΟΜΕΝΕΣ πρέπει να αναγράφεται η πραγματική ημερομηνία αναστολής.

παράδειγμα.
έκλεισε 14/03 ή 18/03 με κρατική εντολή.

οι εργαζόμενοι όμως δούλευαν στις αποθήκες μέχρι 24/3 ,πως θα πληρωθούν μαύρα?

πληττόμενη. στις 18/3 έβαλε λουκέτο από μόνη της. πως θα πληρώσει εργαζόμενους μέχρι 22/03?

 

σε κάθε περίπτωση ΔΕΝ νοείται ημερομηνία αναστολής προ 14/03/2020.

απλά και ξεκάθαρα.ότι και να βάλεις σαν ημερομηνία ,σύμφωνα με τα ανωτέρω που έγραψα,μετράς +45 μέρες.

άρα κανείς δεν ωφελείται ή ζημιώνεται!!!

ΤΟ ΕΡΓΑΝΗ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΚΟΜΗ. βρίσκεται πέριξ του μετρίου,ως λογική και πρόγραμμα.

τώρα φάνηκαν όλα τα προβλήματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, PROAKIS είπε

το έγραψα και στο άρθρο του Γραβιά.

και έτσι πρέπει να υπολογίζεται και η μισθοδοσία.

 

SOS.

ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΛΕΙΣΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΠΛΗΤΤΟΜΕΝΕΣ πρέπει να αναγράφεται η πραγματική ημερομηνία αναστολής.

παράδειγμα.
έκλεισε 14/03 ή 18/03 με κρατική εντολή.

οι εργαζόμενοι όμως δούλευαν στις αποθήκες μέχρι 24/3 ,πως θα πληρωθούν μαύρα?

πληττόμενη. στις 18/3 έβαλε λουκέτο από μόνη της. πως θα πληρώσει εργαζόμενους μέχρι 22/03?

 

σε κάθε περίπτωση ΔΕΝ νοείται ημερομηνία αναστολής προ 14/03/2020.

απλά και ξεκάθαρα.ότι και να βάλεις σαν ημερομηνία ,σύμφωνα με τα ανωτέρω που έγραψα,μετράς +45 μέρες.

άρα κανείς δεν ωφελείται ή ζημιώνεται!!!

ΤΟ ΕΡΓΑΝΗ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΚΟΜΗ. βρίσκεται πέριξ του μετρίου,ως λογική και πρόγραμμα.

τώρα φάνηκαν όλα τα προβλήματα.

 

σε κάθε περίπτωση ΔΕΝ νοείται ημερομηνία αναστολής προ 14/03/2020

Τά φροντιστήρια έκλεισαν στίς 11/03/2020

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, PROAKIS είπε

το έγραψα και στο άρθρο του Γραβιά.

και έτσι πρέπει να υπολογίζεται και η μισθοδοσία.

 

SOS.

ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΛΕΙΣΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΠΛΗΤΤΟΜΕΝΕΣ πρέπει να αναγράφεται η πραγματική ημερομηνία αναστολής.

παράδειγμα.
έκλεισε 14/03 ή 18/03 με κρατική εντολή.

οι εργαζόμενοι όμως δούλευαν στις αποθήκες μέχρι 24/3 ,πως θα πληρωθούν μαύρα?

πληττόμενη. στις 18/3 έβαλε λουκέτο από μόνη της. πως θα πληρώσει εργαζόμενους μέχρι 22/03?

 

σε κάθε περίπτωση ΔΕΝ νοείται ημερομηνία αναστολής προ 14/03/2020.

απλά και ξεκάθαρα.ότι και να βάλεις σαν ημερομηνία ,σύμφωνα με τα ανωτέρω που έγραψα,μετράς +45 μέρες.

άρα κανείς δεν ωφελείται ή ζημιώνεται!!!

ΤΟ ΕΡΓΑΝΗ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΚΟΜΗ. βρίσκεται πέριξ του μετρίου,ως λογική και πρόγραμμα.

τώρα φάνηκαν όλα τα προβλήματα.

 

Εννοείτε να αναγράφεται στο ΕΡΓΑΝΗ, εγώ δεν το έγραψα στις παρατηρήσεις και δεν πιστεύω ότι αυτή η παράληψη είναι λόγος να θεωρήσω ότι εργάστηκαν, οι υπάλληλοι της λιανικής, όταν με κρατική εντολή έκλεισαν τα καταστήματα λιανικής στις 18/3. Βεβαίως στην ΥΔ ο κύριος ΚΑΔ είναι χονδρικής και η επιχείρηση εντάσσεται στης πληττόμενες και αυτοί οι εργαζόμενοι δεν δικαιούνται μείωση ενοικιου ... Προφανώς δεν υπάρχει ίση αντιμετώπιση σε υπαλλήλους που έπαψαν να δουλεύουν σε επιχειρήσεις που πληττονται και σε αυτές που έκλεισαν με κρατική εντολή και δεν καταλαβαίνω τον λογο..... 

Όσο για το ΕΡΓΑΝΗ και την Υπεύθυνη Δήλωση είναι οτι πιο πρόχειρο μπορούσε να στηθεί δεδομένων των συνθηκών.

Κουράγιο σε όλους μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
44 λεπτά πριν, Anniek είπε

Εννοείτε να αναγράφεται στο ΕΡΓΑΝΗ, εγώ δεν το έγραψα στις παρατηρήσεις και δεν πιστεύω ότι αυτή η παράληψη είναι λόγος να θεωρήσω ότι εργάστηκαν, οι υπάλληλοι της λιανικής, όταν με κρατική εντολή έκλεισαν τα καταστήματα λιανικής στις 18/3. Βεβαίως στην ΥΔ ο κύριος ΚΑΔ είναι χονδρικής και η επιχείρηση εντάσσεται στης πληττόμενες και αυτοί οι εργαζόμενοι δεν δικαιούνται μείωση ενοικιου ... Προφανώς δεν υπάρχει ίση αντιμετώπιση σε υπαλλήλους που έπαψαν να δουλεύουν σε επιχειρήσεις που πληττονται και σε αυτές που έκλεισαν με κρατική εντολή και δεν καταλαβαίνω τον λογο..... 

Όσο για το ΕΡΓΑΝΗ και την Υπεύθυνη Δήλωση είναι οτι πιο πρόχειρο μπορούσε να στηθεί δεδομένων των συνθηκών.

Κουράγιο σε όλους μας!

Καλημέρα.

Εμένα ο προβληματισμός μου είναι πώς θα απεικονισθεί όλο αυτό το μπάχαλο στην ΑΠΔ Μαρτίου.

Θα έχουν ειδικό κωδικό αποδοχών για την αναστολή της σύμβασης?

Πώς θα διαβάσουν από την ΑΠΔ ποιο μέρος των εισφορών θα πληρωθεί από το κράτος?

Ελπίζω να δώσουν γρήγορα και κυρίως ξεκάθαρες οδηγίες!

Καλή δύναμη σε όλους μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
26 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλημέρα.

Εμένα ο προβληματισμός μου είναι πώς θα απεικονισθεί όλο αυτό το μπάχαλο στην ΑΠΔ Μαρτίου.

Θα έχουν ειδικό κωδικό αποδοχών για την αναστολή της σύμβασης?

Πώς θα διαβάσουν από την ΑΠΔ ποιο μέρος των εισφορών θα πληρωθεί από το κράτος?

Ελπίζω να δώσουν γρήγορα και κυρίως ξεκάθαρες οδηγίες!

Καλή δύναμη σε όλους μας!

Φαντάζομαι θα βγούν οδηγίες και ίσως χρειαστεί να γίνουν 2 υποβολές ΑΠΔ τον Μαρτιο, μια για όσο εργάστηκαν και μια για την αναστολή... Αλλά αυτό είναι προσωπική μου άποψη. Σε αναμονή διευκρινίσεων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 λεπτά πριν, Anniek είπε

Φαντάζομαι θα βγούν οδηγίες και ίσως χρειαστεί να γίνουν 2 υποβολές ΑΠΔ τον Μαρτιο, μια για όσο εργάστηκαν και μια για την αναστολή... Αλλά αυτό είναι προσωπική μου άποψη. Σε αναμονή διευκρινίσεων...

Όπως πάντα σε αναμονή.

Και με το Δώρο Πάσχα να δούμε τι θα κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Όπως πάντα σε αναμονή.

Και με το Δώρο Πάσχα να δούμε τι θα κάνουμε.

Για τις ΑΠΔ Μαρτίου συμφωνώ με Anniek

Το ΔΠ ..αναλογία για όσες ημέρες εργάστηκαν  απο ΙΑΝ εως και ΑΠΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και εγώ από χθες δε ξέρω τι να κάνω με το ΠΔ/2020.Επιχείρηση που ο ΚΑΔ είναι στους πληττόμενους,αν δεν δηλώσει κάποιων εργαζόμενο μέχρι 20/04/2020 για αναστολή σύμβασης μπορεί να καταβάλει το ΔΠ/2020 το αργότερο μέχρι 30/06/2020 για το σύνολο των εργαζομένων;Και αν αναστείλει σύμβαση εργασίας  ο εργοδότης  μετά της 15/04/2020,και έχει εξοφλήσει το αργότερο μέχρι Μεγάλη Τετάρτη 15/04/2020 τις αποδοχές του ΔΠ τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 30/3/2020 στις 12:30 ΜΜ, Fanl είπε

Εαν ειστε επιχειρηση που εκλεισε με αποφαση δημοσιας αρχης, θα βαλετε 15/3. Εαν ειστε πληττομενη με ΚΑΔ 18/3.

Συνάδελφε, 15/3 ακόμη και αν η δη,όσια αρχή εκλεισε την επιχείρηση στις 11/3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 ώρες πριν, GEORGE62 είπε

σε κάθε περίπτωση ΔΕΝ νοείται ημερομηνία αναστολής προ 14/03/2020

Τά φροντιστήρια έκλεισαν στίς 11/03/2020

Τα εκπαιδευτικά όποτε κλείσανε.

εγώ μιλάω για τις υπόλοιπες εταιρείες ,που γίνεται ο χαμός.

αλλά και έτσι ,ΔΕΝ νοείται ημερομηνία αναστολής προ 11/03/2020.

έτσι και αλλιώς 45 μέρες μετράνε όλοι.

αν βάλεις την πραγματική ημερομηνία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

Τα εκπαιδευτικά όποτε κλείσανε.

εγώ μιλάω για τις υπόλοιπες εταιρείες ,που γίνεται ο χαμός.

αλλά και έτσι ,ΔΕΝ νοείται ημερομηνία αναστολής προ 11/03/2020.

έτσι και αλλιώς 45 μέρες μετράνε όλοι.

αν βάλεις την πραγματική ημερομηνία .

Καλησπέρα.

Με επιχείρηση της οποίας ο ΚΑΔ μπήκε χθες στη λίστα πληττόμενων τι γίνεται?

Να στείλω δήλωση αναστολής ή να περιμένω να διορθωθεί το θέμα με τις ημερομηνίες αναστολής στις πληττόμενες?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Με επιχείρηση της οποίας ο ΚΑΔ μπήκε χθες στη λίστα πληττόμενων τι γίνεται?

Να στείλω δήλωση αναστολής ή να περιμένω να διορθωθεί το θέμα με τις ημερομηνίες αναστολής στις πληττόμενες?

Ευχαριστώ.

στο είχα πει και  σένα.

εγώ από την αρχή και συνεχίζω ,γράφω στις παρατηρήσεις "αναστολή από 01/04/2020". ,"αναστολή από 06/04/2020".

 τι θα κάνουν δε ξέρω.

τουλάχιστον να έχουμε μια ημερομηνία καταγεγραμμένη .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Με επιχείρηση της οποίας ο ΚΑΔ μπήκε χθες στη λίστα πληττόμενων τι γίνεται?

Να στείλω δήλωση αναστολής ή να περιμένω να διορθωθεί το θέμα με τις ημερομηνίες αναστολής στις πληττόμενες?

Ευχαριστώ.

αν εχουν μπει σε αναστολη στειλε. Την μερα αποστολης και καθαρισες. Μην μπλεξεις στο μπαχαλο που μπηκαμε εμεις γιατι πρωτα ανακοινωσαν και μετα εξηγησαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σε όλους ! τελικά τι θα ισχύσει ? θα μετραει η ημέρα της υποβολής της ΥΔ από τον εργοδότη? ή η ημέρα που όντως αποφάσισε ο εργοδότης να θέσει τους υπαλλήλους του σε αναστολή?  περιμένουμε να δούμε αν απαντήσoυν.....ΟΧΙ ας τους δώσουμε κ εμείς λογο δουλίτσα..  Εγώ προτείνω για να έχουν δουλειά και στο ΣΕΠΕ όταν ανοίξουν ή με email η κάθε εταρεία να στείλει διορθωτικό υπόμνημα του εντύπου αλλάζοντας την ημερομηνία (την οποία στείλαμε εκ παραδρομής την τάδε ημερομηνία!!). Από την στιγμή που η Πράξη νομοθετικού Περιεχομένου αναφέρει εφαρμογή του μέτρου απο 20/03-20/04 και η πλατφόρμα τους άνοιξε στις 25/03.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Με το Δώρο Πάσχα τι θα κάνουμε τελικά?

Μόλις διάβασα δηλώσεις του Βρούτση στον Σκάι, ότι θα δούμε πώς θα καλυφθεί το ποσό από το κράτος.

Οι περισσότεροι πελάτες μου θα το δώσουν τώρα το Δώρο Πάσχα, αναλογία βέβαια.

Το θέμα είναι, να το φτιάξουμε μειωμένο λόγω της αναστολής σύμβασης ή θα βρεθούμε εκτεθειμένοι μετά?

Δεν ξέρω τι να κάνω, αφού πρέπει να το υπολογίσω μέχρι την Μεγάλη Τετάρτη.

Πείτε γνώμες και εσείς.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαι εγω ειπα να βγαλω δωρα και αναθεμα αν εχω καταλαβει...

Σε σεμιναριο ηταν ξεκαθαροι.Μεχρι ημερομηνια αναστολης.

Αλλα στο πρόγραμμα δεν εχω βρει πως θα το κανω αυτο ...Γιατι μου το βγαζει ολοκληρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
58 λεπτά πριν, DENNY είπε

Kαι εγω ειπα να βγαλω δωρα και αναθεμα αν εχω καταλαβει...

Σε σεμιναριο ηταν ξεκαθαροι.Μεχρι ημερομηνια αναστολης.

Αλλα στο πρόγραμμα δεν εχω βρει πως θα το κανω αυτο ...Γιατι μου το βγαζει ολοκληρο!

Καλησπέρα.

Εγώ έβγαλα Δώρο Πάσχα 1/1/2020 έως 31/3/2020 (ημερομηνία αναστολής σε πληττόμενη).

Τώρα, πώς θα απεικονιστεί αυτό στην ΑΠΔ Απριλίου είναι ένα άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι ειναι ενα θεμα,αλλα ειναι σωστος ο τροπος...

Εγω που ρωτησα τη data , μου ειπαν εδω δε ξερουμε ακομα πως θα φυγει η απδ του 3 εσυ ψαχνεις τι θα γινει τον 4ο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε κάποιο σεμινάριο είπαν ότι τη μισθοδοσία του Μαρτίου(για αυτες που έκλεισαν υποχρεωτικα) θα την υπολογίσουμε σύμφωνα με τη

πραγματική ημερομηνία(το επίδομα ειναι για 15/03-30/04 αλλά αυτό δε σημαίνει ότι η μισθοδοσία είναι για όλους είναι έως 15/03).

Για κάποιους 11/03 ή 14/03 ή 18/03 ανάλογα με το πότε εκλεισαν πραγματικά.

Θέλω τις γνώμες σας παρακαλω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Α.Για τις τακτικές αποδοχες

1. Στους εργαζόμενους, επιχειρήσεων-εργοδοτών που έχει απαγορευτεί η επιχειρηματική τους δραστηριότητα με εντολή δημόσιας αρχής, των οποίων οι συμβάσεις τελούν σε αναστολή, παρέχεται πλήρης ασφαλιστική κάλυψη υπολογιζόμενη επί των ονομαστικών μισθών τους για χρονικό διάστημα 45 ημερών, η οποία καλύπτεται από τον κρατικό προϋπολογισμό.
2. Οι επιχειρήσεις-εργοδότες της προηγούμενης περίπτωσης, υποχρεούνται να υποβάλλουν τις Αναλυτικές Περιοδικές Δηλώσεις (ΑΠΔ) για τους εργαζόμενους, των οποίων οι συμβάσεις εργασίας τελούν σε αναστολή.

3.  Επιχειρήσεις - εργοδότες δύνανται να καταβάλλουν στους εργαζόμενούς τους δικαιούχους της αποζημίωσης ειδικού σκοπού, επιπλέον ποσό, και σε κάθε περίπτωση μέχρι του ποσού των μεικτών καταβαλλόμενων αποδοχών τους, εξ ελευθεριότητας. Για το επιπλέον ποσό αυτό, υποβάλλεται ΑΠΔ και καταβάλλονται οι ασφαλιστικές εισφορές που αντιστοιχούν στο επιπλέον ποσό αυτό, οι οποίες αφαιρούνται από την υποχρέωση κάλυψής τους από τον κρατικό προϋπολογισμό

Β.Και για το Δωρο Πασχα

 1.Στην περίπτωση κατά την οποία η εργασιακή σχέση των απασχολουμένων στις ανωτέρω επιχειρήσεις – εργοδότες τίθεται σε αναστολή, το ποσό εκ του επιδόματος εορτών Πάσχα που αντιστοιχεί στο χρονικό διάστημα αναστολής της εργασιακής σχέσης καταβάλλεται από τον κρατικό προϋπολογισμό.

Αυτές είναι οι,,, οδηγίες που έχουμε μέχρι να βγουν οι αναλυτικές εγκύκλιοι

 

Αρα Εχουμε 2 επιδόματα , αυτό των 800€ για τις 45 ημερολογιακές  ημερες και

το μελλοντικό για το ΔΠ.

 

 

Περιμένοντας την καταβολή του ακριβές ποσού της Αποζ.Ε.Σ. παρατηρώ τα εξης

 Για τις τακτικές αποδοχές

Πχ για τον Μήνα Μάρτιο

Θα εχουμε ?

α) μια  μισθοδοσία απο 01/03 εως μια μερα (*) πρίν την αναστολή της σύμβασης  Και

β) μια 2η μισθοδοσία απο την 1ημερα αναστολής εως 31/03.

 

Το α) θα είναι μια κανονική αναλογική  μισθοδοσία

Το β) φαίνεται να  έχει να κάνει ΜΟΝΟ με τις αναλογούσες  ασφαλιστικές εισφορές των ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΩΝ ΜΙΣΘΏΝ !! Εδω θα χρειαστούμε την εγκύκλιο που θα ερμηνεύει τον ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΟ ΜΙΣΘΟ ,,

(κατι μου λεέι πως θα είναι αυτος που φαίνεται στον Εντυπο Ε3 στο ΕΡΓΑΝΗ)

 

Το Α3 δυσκολεύει τους υπολογισμούς , σε αυτη την περίπτωση θα υπάρχει μια διαφοροποίηση

Πχ αν η εταιρεία ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ εναν εργαζόμενο με ΜΙΚΤΕΣ αποδοχές  1300€ , , τοτε θα πρέπει να δηλωθεί με ειδική ξεχωριστη ΑΠΔ για την  καταβολή της Διαφοράς των  ασφ.εισφορων ( 1300-800) ,και για ποια περίοδο είναι το βασικό ερώτημα  ? θα περιμένουμε  την εγυκλιο .

 

Για το ΔΩΡΟ ΠΑΣΧΑ

Θα ‘εχουμε

α) Εναν υπολογισμό εως μια ημερα ΠΡΙΝ την αναστολή , βαζοντας την ανάλογη ημερομηνία ΔΙΑκοπής της εργασιακής σχέσης στην καρτελα του Εργάζόμενου ,για να τον τρέξουμε .

β) Για το υπόλοιπο διάστημα και εως 30/4 , θα πρέπει αναγκαστικά να περιμένουμε την εγκύκλιο .καθώς γιαυτο το διάστημα θα γίνει πληρωμη απο .. τον Κρατικο Προυπολογισμό ..  

  

      (*) όποια και αν είναι αυτή .. :)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...