Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΜΑΡΤΙΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΝΑΣΤΟΛΗ


ady

Ερώτηση

Καλησπερα και καλο κουραγιο σε ολους τους συναδελφους

Θα ηθελα την γνώμη σας για τον υπολογισμο μισθοδοσιας Μαρτιου σε επιχειρησεις που εχει γινει η αναστολη των εργαζομενων .

Εχω 1 περιπτωση πχ :

1)Ενα τουριστικο  γραφειο με 3 ατομα προσωπικο οπου εχω κανει το αιτημα αναστολης στις 26/03

(Δεν αφορά αναστολή με εντολή δημοσιάς αρχής)

 

Θεωρω ως ημερομηνια αναστολής, την ημερομηνια υποβολης της αιτησης στο Εργανη, λογω οτι δεν εχω καταλάβει ακομα αν μπορεις να βαλεις και προγενέστερη ημερ/νια πχ 21/03 

Στον υπολογισμό της μισθοδοσίας Μαρτιου ,έχω υπολογίσει  τις αποδοχές εως 26/03 και τις αντίστοιχες εισφορές.

Για το διαστημα 27/03-31/03 πρέπει να υπολογίσουμε εισφορές η να κάνουμε κάποια ενεργεία εμείς ?

Εσεις πως το αντιμετωπιζετε ?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Δεκτες ολες οι αποψεις 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

χωρις να εχω και τις αριστες γνωσεις αλλα απ όσο το εχω ψαξει στο φόρουμ μισθοδοσια υπολογιζεις μεχρι την αναστολή λειτουργίας και και εργοδοτικες εισφορές θα βγούν μέχρι τότε. τωρα για ποια ημερομηνια θα δηλωσεις για διακοπη ειναι θεμα δικο σου αλλα εγω στην αίτηση έγραψα για τον κάθε εργαζόμενο πότε έγινε αναστολή της σύμβασής του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδη, στην μισθοδοσια Μαρτιου εχεις υπολογίσει αποδοχες και αντιστοιχες εισφορες εως την ημερ/νια της αναστολης που εχεις δηλώσει για καθε εργαζομενο στο ΕΡΓΑΝΗ  ,ανεξάρτητα απο την ημερ/νια της υποβολης της αιτησης( η της ανακοίνωσης των νεων ΚΑΔ  με δικαιωμα αναστολης??)

Το εχω ψάξει και εγω αλλα δεν εχω βρει καπου ξεκαθαρα  ποια  ημερ/νια μπορεις να βαλεις για την αναστολή .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ακριβως αυτο εκανα. πχ ο εργοδοτης ο ενας με ειπε οτι σταματησε ο Α στις 18/3 και ο Β στις 20/3 υπολογισα μισθοδοσιες αντιστοιχα και εισφορές και στην αιτηση που υπεβαλα στον καθε εργαζομενο διπλα στις παρατηρησεις εγραψα το ποτε σταματησε να εργαζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΚ,ευχαριστω 

Εγω δεν εχω δηλωσει την ημερ/νια αναστολης  με την αιτηση που εκανα στο ΕΡΓΑΝΗ  λογω οτι δεν  ειχα καταλαβει που πρεπει να δηλωθεί .

Μάλλον θα προκυψει απο το ΑΠΔ Μαρτιου που θα υποβαλλουμε.

Ελπιζω  μεχρι τοτε να  βγαλουν  οδηγίες... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, salonikios55 είπε

χωρις να εχω και τις αριστες γνωσεις αλλα απ όσο το εχω ψαξει στο φόρουμ μισθοδοσια υπολογιζεις μεχρι την αναστολή λειτουργίας και και εργοδοτικες εισφορές θα βγούν μέχρι τότε. τωρα για ποια ημερομηνια θα δηλωσεις για διακοπη ειναι θεμα δικο σου αλλα εγω στην αίτηση έγραψα για τον κάθε εργαζόμενο πότε έγινε αναστολή της σύμβασής του.

Στις  παρατηρήσεις   ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα

 

Δηλαδή ,στις επιχειρήσεις στις οποίες οι ΚΑΔ προστέθηκαν τελευταία πχ  26/3, μπορουν να δηλωσουν αναστολη  εργαζομένων απο 18/3 ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Η αναστολή συμβάσεων ισχύει και για τους έμμισθους δικηγόρους?

Ρωτάω επειδή οι έμμισθοι δικηγόροι δεν συμπεριλαμβάνονται στον πίνακα προσωπικού και δεν τους φέρνει αυτόματα.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν εχουν δωσει οδηγιες απο ποτε μπορουν να ισχυσουν οι αναστολες στους "πληττοντες".

Για αυτες δε που τις κλεισαν βαση νομου, ισχυει η ημερομηνια που τις κλεισαν.

πχ καφετεριες 14/3,κομμωτηρια 13/3,εμπορικα καταστηματα 18/3 κλπ

Άρθρο 1
Αναστολή συμβάσεων εργασίας


1. Οι εργαζόμενοι σε επιχειρήσεις – εργοδότες που έχουν αριθμό μητρώου εργοδότη (ΑΜΕ) στον e- ΕΦΚΑ, των οποίων απαγορεύτηκε η επιχειρηματική τους δραστηριότητα με εντολή δημόσιας αρχής, δεν οφείλουν να παρέχουν την εργασία τους και οι επιχειρήσεις – εργοδότες δεν οφείλουν αποδοχές, λόγω του ότι η απαγόρευση λειτουργίας της επιχειρηματικής τους δραστηριότητας, με εντολή δημόσιας αρχής, συνιστά γεγονός ανωτέρας βίας.

https://www.taxheaven.gr/circulars/32663

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Η αναστολή συμβάσεων ισχύει και για τους έμμισθους δικηγόρους?

Ρωτάω επειδή οι έμμισθοι δικηγόροι δεν συμπεριλαμβάνονται στον πίνακα προσωπικού και δεν τους φέρνει αυτόματα.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχω την εντυπωση δεν ξέρω ότι η έμμισθη δικηγοροι  δεν ειναι εξαρτημένη εργασία .μπορει ένας δικηγόρος να έχει εξαρτημένη εργασία; 

δεν ξέρω πάρτε οπωσδήποτε τρεις γνώμες 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, floydpink είπε

Δεν εχουν δωσει οδηγιες απο ποτε μπορουν να ισχυσουν οι αναστολες στους "πληττοντες".

Για αυτες δε που τις κλεισαν βαση νομου, ισχυει η ημερομηνια που τις κλεισαν.

πχ καφετεριες 14/3,κομμωτηρια 13/3,εμπορικα καταστηματα 18/3 κλπ

Άρθρο 1
Αναστολή συμβάσεων εργασίας


1. Οι εργαζόμενοι σε επιχειρήσεις – εργοδότες που έχουν αριθμό μητρώου εργοδότη (ΑΜΕ) στον e- ΕΦΚΑ, των οποίων απαγορεύτηκε η επιχειρηματική τους δραστηριότητα με εντολή δημόσιας αρχής, δεν οφείλουν να παρέχουν την εργασία τους και οι επιχειρήσεις – εργοδότες δεν οφείλουν αποδοχές, λόγω του ότι η απαγόρευση λειτουργίας της επιχειρηματικής τους δραστηριότητας, με εντολή δημόσιας αρχής, συνιστά γεγονός ανωτέρας βίας.

https://www.taxheaven.gr/circulars/32663

 

 

ναι αλλα απο τη στιγμη που κανουμε και εμεις αναστολη της συμβασης δε γινεται να υπολογισουμε μισθοδοσια για τις ημερες που υπάρχει αναστολη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 29/3/2020 στις 10:14 ΜΜ, salonikios55 είπε

ακριβως αυτο εκανα. πχ ο εργοδοτης ο ενας με ειπε οτι σταματησε ο Α στις 18/3 και ο Β στις 20/3 υπολογισα μισθοδοσιες αντιστοιχα και εισφορές και στην αιτηση που υπεβαλα στον καθε εργαζομενο διπλα στις παρατηρησεις εγραψα το ποτε σταματησε να εργαζεται.

Πολύ σωστός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 ώρες πριν, ady είπε

Καλημερα

 

Δηλαδή ,στις επιχειρήσεις στις οποίες οι ΚΑΔ προστέθηκαν τελευταία πχ  26/3, μπορουν να δηλωσουν αναστολη  εργαζομένων απο 18/3 ???

Όχι, αυτό δεν γίνεται. Θα βάλουν 25/3 και εφεξής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Η αναστολή συμβάσεων ισχύει και για τους έμμισθους δικηγόρους?

Ρωτάω επειδή οι έμμισθοι δικηγόροι δεν συμπεριλαμβάνονται στον πίνακα προσωπικού και δεν τους φέρνει αυτόματα.

Ευχαριστώ.

Αυτοί δεν μπαίνουν στο Εργάνη και δεν θεωρούνται εργαζόμενοι, είναι γαλαζοαίματοι και δεν υπόκεινται στις διατάξεις περί 8ωρου κλπ. Όταν όμως είναι να πάρουν, τότε γίνονται εργαζόμενοι και παίρνουν άδεια, επίδομα αδείας κλπ κλπ.

Επειδή δεν είναι στην Εργάνη, δεν μπορεί να τρέξει η διαδικασία γι'αυτούς με τις υπεύθυνες δηλώσεις στο Εργάνη. Ίσως θα πρέπει να γίνει διμερής συμφωνία μαζί τους και να υπογράψουν τροποποίηση της υφιστάμενης σύμβασης έμμισθης εντολής με μείωση αποδοχών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, doctor είπε

Αυτοί δεν μπαίνουν στο Εργάνη και δεν θεωρούνται εργαζόμενοι, είναι γαλαζοαίματοι και δεν υπόκεινται στις διατάξεις περί 8ωρου κλπ. Όταν όμως είναι να πάρουν, τότε γίνονται εργαζόμενοι και παίρνουν άδεια, επίδομα αδείας κλπ κλπ.

Επειδή δεν είναι στην Εργάνη, δεν μπορεί να τρέξει η διαδικασία γι'αυτούς με τις υπεύθυνες δηλώσεις στο Εργάνη. Ίσως θα πρέπει να γίνει διμερής συμφωνία μαζί τους και να υπογράψουν τροποποίηση της υφιστάμενης σύμβασης έμμισθης εντολής με μείωση αποδοχών.

doctor ,για τον υπολογισμό θα χρησιμοποιήσουμε αυτό που είχες γράψει παλιότερα,

με το πάνω ή κάτω από 11 μέρες απουσίας?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.

Επειδή λέω να στείλω σήμερα να τελειώνω, είναι οριστικό ότι σε επιχειρήσεις με ΚΑΔ που πλήττεται, στην αναστολή σύμβασης προσωπικού δεν βάζουμε ημερομηνία?

Ευχαριστώ πολύ και καλή δύναμη σε όλους μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλημέρα.

Επειδή λέω να στείλω σήμερα να τελειώνω, είναι οριστικό ότι σε επιχειρήσεις με ΚΑΔ που πλήττεται, στην αναστολή σύμβασης προσωπικού δεν βάζουμε ημερομηνία?

Ευχαριστώ πολύ και καλή δύναμη σε όλους μας!

αν το γράψεις στις παρατηρήσεις ,έχεις να χάσεις τίποτα ,εκτός του 2-λεπτου αναγραφής? με κόπυ πάστε θα το κάνεις ,ρώτα τον Πολλάκη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

αν το γράψεις στις παρατηρήσεις ,έχεις να χάσεις τίποτα ,εκτός του 2-λεπτου αναγραφής? με κόπυ πάστε θα το κάνεις ,ρώτα τον Πολλάκη .

Και αν βάλω, θα είναι αναγκαστικά μετά τις 21/3?

Και αν κάποιος πληρώσει τον μισθό Μαρτίου θα βάλει ημερομηνία 31/3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Και αν βάλω, θα είναι αναγκαστικά μετά τις 21/3?

Και αν κάποιος πληρώσει τον μισθό Μαρτίου θα βάλει ημερομηνία 31/3?

την πραγματική θα βάλεις.

εγώ θα στείλω σήμερα "αναστολή από 01/04/20"

 

διευκρίνηση ,μιλάμε πάντα για πληττόμενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στη μισθοδοσία Μαρτίου η άδεια ειδικού σκοπού να πληρωθεί από τον εργοδότη και στο εκαθαριστικό του μήνα ανα γράψουμε ότι αν επιδοτηθεί κατευθείαν ο εργαζόμενοε θα συμψηφιστεί σε επόμενη μισθοδοσία κάποια άποψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
30 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

την πραγματική θα βάλεις.

εγώ θα στείλω σήμερα "αναστολή από 01/04/20"

 

διευκρίνηση ,μιλάμε πάντα για πληττόμενες.

Ωραία.

Άρα και δώρο Πάσχα θα υπολογιστεί από 1/1 έως την ημερομηνία αναστολής.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τις πληττόμενες και μονο:

Αυτες οι ημερομηνιες που βαλαμε στις παρατηρησεις διπλα απο τον καθε εργαζομενο  γιατι η επιχειρηση ενταχθηκε στους ΚΑΔ πχ στις 21/3/2020 αλλά την αιτηση την καναμε στις 25/3/2020, θα ισχυσουν ομως για να βγαλουμε τη μισθοδοσια του Μαρτιου ή ισχυει ως ημερομηνια αναστολης η ημερα που καναμε την αιτηση και πηραμε πρωτοκολλο;

Την ημερομηνια πρωτοκόλλου βγαζει και το συστημα οταν μπαινει να κανει την αιτηση ο εργαζομενος (και αρα λαμβανει και γνωση της ημερομηνιας της αναστολης).

Μια επισημη απαντηση πως μπορουμε να εχουμε;

Χωρις επισημη απαντηση,αν μας χρεωσει επιπλεον ενσημα το ΙΚΑ σε μελλοντικο ελεγχο τι κανουμε;

Και δε ξερουμε επισης με τις εγκυους τι κανουμε (που καλως δεν προσερχονται για εργασια) καθως και με οσους πηραν αδεια ειδικου σκοπου σε επιχειρησεις που ακομη λειτουργουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Έχετε καταλάβει πώς θα απεικονιστεί η αναστολή σύμβασης στην ΑΠΔ Μαρτίου?

Θα κάνουμε μία εγγραφή για τις κανονικές ημέρες, ας πούμε 21 ημέρες, με αντίστοιχες αποδοχές και εισφορές.

Και άλλες 4 ημέρες, με αντίστοιχες αποδοχές και εισφορές για τις ημέρες με αναστολή? Και τι κωδικό αποδοχών θα βάλουμε? 01 ή θα βγει κάποιος άλλος ειδικός κωδικός?

Πώς θα καταλάβουν ποιες είναι οι εισφορές των ημερών αναστολής της σύμβασης?

Παρακαλώ για τις γνώμες σας!

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...