Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
DENNY

Να υποβάλλει κανείς μηδενικές δηλώσεις για αυτούς που πλήττονται ή να μην υποβάλλει;;;;Ιδού το ερώτημα

Question

Διαβάζω στην απόφαση του υποργείου εργασίας για τη διαδικασία τη λήψη αποζημίωσης ειδικού σκοπού

3.Σε περίπτωση που οι επιχειρήσεις-εργοδότες δεν υποβάλλουν την υπεύθυνη δήλωση του περίπτωσης 1 της παρούσας παραγράφου, κηρύσσονται έκπτωτοι από την υπαγωγή τους στα μέτρα αναστολής οφειλών δόσεων ή ρυθμίσεων ή διευκολύνσεων τμηματικής καταβολής και κάθε είδους βεβαιωμένων οφειλών προς το Δημόσιο.

4.Σε κάθε περίπτωση, οι επιχειρήσεις-εργοδότες, που πλήττονται σημαντικά, λόγω των αρνητικών συνεπειών του φαινόμενου του κορωνοϊού-COVID 19 και δεν κάνουν χρήση του μέτρου της αναστολής των συμβάσεων εργασίας, όπως αυτή ορίζεται στην παράγραφο 1 του άρθρου πρώτου του παρόντος Κεφαλαίου, υπάγονται στα μέτρα αναστολής οφειλών δόσεων ή ρυθμίσεων ή διευκολύνσεων τμηματικής καταβολής και κάθε είδους βεβαιωμένων οφειλών προς το Δημόσιο.

Αρα πρέπει να υποβάλλουν μηδενικές αυτοί που πλήττονατι αλλά δε να ναστέλουν σύμβαση εργαζόμενου;

Recommended Posts

• 0
2 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Όχι, από 9/4 είπαν, με προθεσμία 16/4 αν το κάνεις μόνος σου και 20/4 αν το δώσεις στον πάροχο.

Με κάθε επιφύλαξη, έτσι? Γιατί διαβάζω όλη μέρα αποφάσεις και τα έχω κάνει ένα κουρκούτι στο κεφάλι μου!

εγω πλεον το τερματισα

τηλεφωνα απο πελατες ,αναστολες ,επιταγες

δεν ξερω τι να πρωτοκανω

• 0
30 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Εγώ έχω καταλάβει ότι βρίσκεις έναν πάροχο και έχεις δύο επιλογές.

Ή κάνεις μόνος σου την αίτηση και του τη στέλνεις

Ή τον εξουσιοδοτείς και τα κάνει όλα αυτός για σένα.

Επειδή όλοι τους σκοτώνονται για να πάρουν όσους γίνεται περισσότερους, τους κάνεις μια εξουσιοδότηση και τελειώνεις εκεί. 

• 0

Παιδιά να ρωτήσω κάτι...

Επιχείρηση με κύριο ΚΑΔ στους πληττόμενους (έδρα - όπου και απασχολεί προσωπικό) και δευτερεύων ΚΑΔ (υποκαταστημάτων - που δεν απασχολεί προσωπικό) σε αυτούς που έκλεισαν με κρατική εντολή ο οποίος και έχει και τα μεγαλύτερα έσοδα για την επιχείρηση..

Αρχικά υποβλήθηκε στο ΕΡΓΑΝΗ δήλωση αναστολής με βάσει πληττόμενο ΚΑΔ όπου συμπεριελήφθη και ο εργαζόμενος κανονικά.

Μετά όταν ενεργοποιήθηκε η δυνατότητα για τους δευτερεύοντες ΚΑΔ υποβλήθηκε μια νέα δήλωση σαν αναστέλουσα βάση κρατικής εντολής (δεν ξέρω γιατί το έκανα - ίσως θεώρησα ότι πρέπει να πάει με βάση τον ΚΑΔ με τα μεγαλύτερα έσοδα)...

Είναι σωστό αυτό που έχω κάνει? Επειδή έχω υποψίες ότι δεν είναι, θα έπρεπε να κάνω κάτι άλλο τώρα ή να περιμένω να ανοίξουν οι διορθώσεις...?

Δεν ξέρω πια έχω πελαγώσει, δεν είμαι σίγουρη για τίποτα σχεδόν από ό,τι κάνω....

• 0
2 ώρες πριν, Viper είπε

Παιδιά να ρωτήσω κάτι...

Επιχείρηση με κύριο ΚΑΔ στους πληττόμενους (έδρα - όπου και απασχολεί προσωπικό) και δευτερεύων ΚΑΔ (υποκαταστημάτων - που δεν απασχολεί προσωπικό) σε αυτούς που έκλεισαν με κρατική εντολή ο οποίος και έχει και τα μεγαλύτερα έσοδα για την επιχείρηση..

Αρχικά υποβλήθηκε στο ΕΡΓΑΝΗ δήλωση αναστολής με βάσει πληττόμενο ΚΑΔ όπου συμπεριελήφθη και ο εργαζόμενος κανονικά.

Μετά όταν ενεργοποιήθηκε η δυνατότητα για τους δευτερεύοντες ΚΑΔ υποβλήθηκε μια νέα δήλωση σαν αναστέλουσα βάση κρατικής εντολής (δεν ξέρω γιατί το έκανα - ίσως θεώρησα ότι πρέπει να πάει με βάση τον ΚΑΔ με τα μεγαλύτερα έσοδα)...

Είναι σωστό αυτό που έχω κάνει? Επειδή έχω υποψίες ότι δεν είναι, θα έπρεπε να κάνω κάτι άλλο τώρα ή να περιμένω να ανοίξουν οι διορθώσεις...?

Δεν ξέρω πια έχω πελαγώσει, δεν είμαι σίγουρη για τίποτα σχεδόν από ό,τι κάνω....

Να σου κάνω μια ερώτηση  και να ήθελες πως θα το εκανες;

Αφού η εργανη  αυτόματα δεν στο φέρνει αν ανήκει στην Α ομάδα η στην Β; Δεν το επιλέγεις  εσύ.η κάνω κάτι λάθος  σε αυτό που σου λέω ;

Στην αρχή στο έφερε λάθος μετά στο έφερε σωστό μάλλον. 

Εσύ τι θέλεις; 

Πχ αυτός  Τώρα δουλεύει; Βασικη  ερώτηση  .

Αν όχι τι να αλλάξεις; αφού στην κατηγορία  κλειστός  με κρατική εντολή έχει περίσσοτερα  οφέλη  .

Το θέμα σου είναι αν οι μισθωτοί πάρουν την μείωση  του ενοικίου  ενώ δεν πρεπει;αφού είπαν θα βάλουν  και αυτούς που πλήττονται  .Αναμένουμε  να το ψηφίσουν  .η αν την πήρε ο εργοδότης που έκλεισε;

Τελικά σου έκανα παραπάνω  από μια ερώτηση  .

• 0
4 ώρες πριν, 125883623 είπε

Να σου κάνω μια ερώτηση  και να ήθελες πως θα το εκανες;

Αφού η εργανη  αυτόματα δεν στο φέρνει αν ανήκει στην Α ομάδα η στην Β; Δεν το επιλέγεις  εσύ.η κάνω κάτι λάθος  σε αυτό που σου λέω ;

Στην αρχή στο έφερε λάθος μετά στο έφερε σωστό μάλλον. 

Εσύ τι θέλεις; 

Πχ αυτός  Τώρα δουλεύει; Βασικη  ερώτηση  .

Αν όχι τι να αλλάξεις; αφού στην κατηγορία  κλειστός  με κρατική εντολή έχει περίσσοτερα  οφέλη  .

Το θέμα σου είναι αν οι μισθωτοί πάρουν την μείωση  του ενοικίου  ενώ δεν πρεπει;αφού είπαν θα βάλουν  και αυτούς που πλήττονται  .Αναμένουμε  να το ψηφίσουν  .η αν την πήρε ο εργοδότης που έκλεισε;

Τελικά σου έκανα παραπάνω  από μια ερώτηση  .

Αρχικά ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!

Στην πρώτη δήλωση μου έβγαζε από μόνο του το σύστημα πληττόμενη.

Στην δεύτερη έβγαλε πάλι από μόνο του το δεύτερο - δηλαδή κλειστή με κρατική εντολή λόγω ΚΑΔ - δεν επέλεξα εγώ κάτι..

Εγώ θεωρητικά δεν έχω προτίμηση, ο επιχειρηματίας (ατομική) δεν έχει ενοίκια, ούτε ο υπάλληλός του είναι στο νοίκι. Ίσως όμως αν βγάλουν κάποιες διευκολύνσεις σχετικά με τραπεζικά δάνεια και τόκους σε αυτές που έκλεισαν με κρατική εντολή, να τον συμφέρει αυτό..

Τώρα δεν δουλεύει πουθενά (ούτε το κεντρικό ούτε το υποκατάστημα).

Απλά λίγο με μπέρδεψε όλο αυτό που έκανα και δεν ήξερα σε τι βαθμό έχω κάνει πατάτα. Ή όχι.. Ή πόση σημασία έχει τελικά..

Και πάλι σε ευχαριστώ!!!

• 0
12 ώρες πριν, Viper είπε

Αρχικά ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!

Στην πρώτη δήλωση μου έβγαζε από μόνο του το σύστημα πληττόμενη.

Στην δεύτερη έβγαλε πάλι από μόνο του το δεύτερο - δηλαδή κλειστή με κρατική εντολή λόγω ΚΑΔ - δεν επέλεξα εγώ κάτι..

Εγώ θεωρητικά δεν έχω προτίμηση, ο επιχειρηματίας (ατομική) δεν έχει ενοίκια, ούτε ο υπάλληλός του είναι στο νοίκι. Ίσως όμως αν βγάλουν κάποιες διευκολύνσεις σχετικά με τραπεζικά δάνεια και τόκους σε αυτές που έκλεισαν με κρατική εντολή, να τον συμφέρει αυτό..

Τώρα δεν δουλεύει πουθενά (ούτε το κεντρικό ούτε το υποκατάστημα).

Απλά λίγο με μπέρδεψε όλο αυτό που έκανα και δεν ήξερα σε τι βαθμό έχω κάνει πατάτα. Ή όχι.. Ή πόση σημασία έχει τελικά..

Και πάλι σε ευχαριστώ!!!

Βγήκε αυτό που αναφέρεις ρίξε του μια ματιά δεν το χω διαβάσει  ακόμα. 

Άλλα σίγουρα  αυτοί που έκλεισαν  με κρατική  εντολή  και ο δικός σου που είναι κλειστός καλύτερα  ευεργετήματα  θα έχει από αυτούς που πλήττονται  και δουλεύουν ακόμα .

Επιδότηση τόκων δανείων Μικρομεσαίων Επιχειρήσεων - Όλες οι λεπτομέρειες, οι προθεσμίες και οι ΚΑΔ

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/48367/epidothsh-tokwn-daneiwn-mikromesaiwn-epixeirhsewn-oles-oi-leptomereies-oi-prooesmies-kai-oi-kad