Προς το περιεχόμενο
  • 0

Να υποβάλλει κανείς μηδενικές δηλώσεις για αυτούς που πλήττονται ή να μην υποβάλλει;;;;Ιδού το ερώτημα


DENNY

Ερώτηση

Διαβάζω στην απόφαση του υποργείου εργασίας για τη διαδικασία τη λήψη αποζημίωσης ειδικού σκοπού

3.Σε περίπτωση που οι επιχειρήσεις-εργοδότες δεν υποβάλλουν την υπεύθυνη δήλωση του περίπτωσης 1 της παρούσας παραγράφου, κηρύσσονται έκπτωτοι από την υπαγωγή τους στα μέτρα αναστολής οφειλών δόσεων ή ρυθμίσεων ή διευκολύνσεων τμηματικής καταβολής και κάθε είδους βεβαιωμένων οφειλών προς το Δημόσιο.

4.Σε κάθε περίπτωση, οι επιχειρήσεις-εργοδότες, που πλήττονται σημαντικά, λόγω των αρνητικών συνεπειών του φαινόμενου του κορωνοϊού-COVID 19 και δεν κάνουν χρήση του μέτρου της αναστολής των συμβάσεων εργασίας, όπως αυτή ορίζεται στην παράγραφο 1 του άρθρου πρώτου του παρόντος Κεφαλαίου, υπάγονται στα μέτρα αναστολής οφειλών δόσεων ή ρυθμίσεων ή διευκολύνσεων τμηματικής καταβολής και κάθε είδους βεβαιωμένων οφειλών προς το Δημόσιο.

 

Αρα πρέπει να υποβάλλουν μηδενικές αυτοί που πλήττονατι αλλά δε να ναστέλουν σύμβαση εργαζόμενου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
13 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

μέσω παρατηρήσεων.

και στο Ε4 εκεί δεν θα το έγραφες?

τροποποιητικό ωραρίου για λειτουργούσες επιχειρήσεις ,μπορούμε να στείλουμε?

γιατί δεν είδα επιλογή.

Όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή δεν "τελειώσαμε" με την ΥΔ του εργοδότη? Πρέπει να υποβάλουν τροποποιητικο ωραρίου? Κι αν ναι, πότε και πως? Ένα στο τέλος του κάθε μήνα ή ένα στο τέλος της αναστολής? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 ώρες πριν, monty είπε

Δηλαδή δεν "τελειώσαμε" με την ΥΔ του εργοδότη? Πρέπει να υποβάλουν τροποποιητικο ωραρίου? Κι αν ναι, πότε και πως? Ένα στο τέλος του κάθε μήνα ή ένα στο τέλος της αναστολής? 

από που προκύπτει αυτό? εγώ νομίζω με την Υ/Δ τελειώσαμε και μένουν οι απδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σε όλους.

Δεν προκύπτει από κάπου. Απλώς μου δημιουργήθηκε η απορία αν μας ζητήσουν κάτι τέτοιο μιας ουσιαστικά έχει αλλάξει το ωράριο εργασίας. Με άλλα λόγια, όταν δηλώσαμε έναν εργαζόμενο σε πληττόμενη επιχείρηση ότι μπαίνει σε αναστολή, δεν δηλώσαμε ποια μέρα. Δεν πρέπει να γνωρίζει το ΣΕΠΕ ή μιας και θα καλύψει το κράτος τα υπόλοιπα (800αρι, ασφάλεια) δεν τους ενδιαφέρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, monty είπε

Καλημέρα σε όλους.

Δεν προκύπτει από κάπου. Απλώς μου δημιουργήθηκε η απορία αν μας ζητήσουν κάτι τέτοιο μιας ουσιαστικά έχει αλλάξει το ωράριο εργασίας. Με άλλα λόγια, όταν δηλώσαμε έναν εργαζόμενο σε πληττόμενη επιχείρηση ότι μπαίνει σε αναστολή, δεν δηλώσαμε ποια μέρα. Δεν πρέπει να γνωρίζει το ΣΕΠΕ ή μιας και θα καλύψει το κράτος τα υπόλοιπα (800αρι, ασφάλεια) δεν τους ενδιαφέρει?

λες εσύ δεν το έγραψα στις παρατηρήσεις και θέλω να έχω μια ημερομηνία γνωστοποίησης ?

πάντως και στις 2 περιπτώσεις στις παρατηρήσεις θα γραφεί ,δηλ. σε πεδίο μη αναγνώσιμο από το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα και καλη δυναμη σε ολους

εκανα μια δηλωση αναστολης σε καδ που εχει κλεισει απο δημοσια αρχη αλλα παρελειψα τον εναν εργαζομενο εκ παραδρομης 

θελω να υποβαλω νεα αλλα δεν ξερω αν πρεπει να την κανω εκ νεου συμπεριλαμβανοντας ολους τους υπολοιπους εργαζομενους και τον εκμισθωτη η να κανω νεα που θα περιλαμβανει μονο τον εργαζομενο που ξεχαστηκε?

ετυχε σε καποιον σας κατι παρομοιο να μου πει πως το αντιμετωπισε

ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, aellovel είπε

καλησπερα και καλη δυναμη σε ολους

εκανα μια δηλωση αναστολης σε καδ που εχει κλεισει απο δημοσια αρχη αλλα παρελειψα τον εναν εργαζομενο εκ παραδρομης 

θελω να υποβαλω νεα αλλα δεν ξερω αν πρεπει να την κανω εκ νεου συμπεριλαμβανοντας ολους τους υπολοιπους εργαζομενους και τον εκμισθωτη η να κανω νεα που θα περιλαμβανει μονο τον εργαζομενο που ξεχαστηκε?

ετυχε σε καποιον σας κατι παρομοιο να μου πει πως το αντιμετωπισε

ευχαριστω 

Κανεις νεα  και σου φερνει ολους τους εργαζομενους παλι, διαγραφεις αυτους που εστειλες και στελνεις τη νεα μονο με αυτον που αφησες. Αν πας να κανεις για ολους σου βγαζει μηνυμα οτι δεν μπορεις για τα αφμ...... εχει υποβληθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συναδελφε σου εχει τυχει κι εσενα και το προχωρησες ηδη με αυτον τον τροπο?  τα υπολοιπα στοιχεια τα εμφανιζει στην εκτυπωση της δευτερης συμπληρωματικης αιτησης η απλα ισχυουν και οι δυο

συγνωμη που επιμενω αλλα φοβαμαι μην γινει κανα μπερδεμα 

σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση και το ενδιαφερον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, ΠΕΤΡΟΣ είπε

Κανεις νεα  και σου φερνει ολους τους εργαζομενους παλι, διαγραφεις αυτους που εστειλες και στελνεις τη νεα μονο με αυτον που αφησες. Αν πας να κανεις για ολους σου βγαζει μηνυμα οτι δεν μπορεις για τα αφμ...... εχει υποβληθει.

Εγώ που είχα ίδια περίπτωση, μου έφερε ΜΌΝΟ τους υπαλλήλους που δεν είχα βάλει σε αναστολή στην πρώτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, monty είπε

Εγώ που είχα ίδια περίπτωση, μου έφερε ΜΌΝΟ τους υπαλλήλους που δεν είχα βάλει σε αναστολή στην πρώτη. 

μην ήταν πληττόμενη εσένα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οπως σας ειπα εμενα με ενδιαφερει με αναστολη απο δημοσια αρχη . εχω στειλει κ εμαιλ απο χτες κ δεν απανταει κανεις και ο υπαλληλος περιμενει ειναι σημερα το αφμ του ληγει σε 2 

ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω η λογικη λεει να προσθεσουμε μονο αυτον που λειπει αλλα πλεον δεν υπαρχει λογικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, PROAKIS είπε

μην ήταν πληττόμενη εσένα?

Σωστά, ήταν πληττόμενη...

Αυτό το "επιστρεπτέας προκαταβολής" που θα ξεκινήσουν αιτήσεις τι είναι?????

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, aellovel είπε

οπως σας ειπα εμενα με ενδιαφερει με αναστολη απο δημοσια αρχη . εχω στειλει κ εμαιλ απο χτες κ δεν απανταει κανεις και ο υπαλληλος περιμενει ειναι σημερα το αφμ του ληγει σε 2 

ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω η λογικη λεει να προσθεσουμε μονο αυτον που λειπει αλλα πλεον δεν υπαρχει λογικη

o συνάδελφος Πέτρος μπορεί να σε βοηθήσει μόνο.

στείλε μήνυμα ,εάν αυτούς που έσβησε την δεύτερη φορά ,μπορούν να κάνουν υ/δ. βλέπουν δηλ. πρωτόκολλα κλπ.

για μένα μην το ρισκάρεις ,πριν βεβαιωθείς.

έτσι και αλλιώς πήραν παράταση μέχρι 10/04 και θα ανοίξει πάλι για όλους τους εργαζόμενους.

πολύ φοβάμαι ότι στις κλεισμένες ,λαμβάνει την  τελευταία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 ώρες πριν, monty είπε

Σωστά, ήταν πληττόμενη...

Αυτό το "επιστρεπτέας προκαταβολής" που θα ξεκινήσουν αιτήσεις τι είναι?????

 

Δες το άρθρο 3  στο Πνδ α75 30/03/2020

https://www.taxheaven.gr/law/ΠΝΠ30.03.2020/2020

+ την ομιλία 

https://www.taxheaven.gr/news/48179/shmera-h-ayrio-anoigei-h-platfora-gia-thn-epistreptea-prokatabolh-h-omilia-toy-yp-oik-sth-boylh

 

Η εφαρμογή  αν δεν εχει ανοίξει ήδη είπαν θα ανοίξει  όπου να ναι  .

Με απλά λόγια αυτό που έχω καταβάλει  είναι κάτι σαν άτοκο  δάνειο  επιστρέφεις  των χρημάτων  σου (προκαταβολή φόρου που πληρώνεις  κάθε χρονο) που κατά  την άποψη μου κακός  στα μας τα  παίρνουν  .

Τι πάει να πει προκαταβολή  φόρου  για την επόμενη  χρονιά; Αυτό απ την αρχή ήταν παράνομο  .Αλλά....

Σκέψου απλά.

Κάθεσαι στο γραφείο σου και ξαφνικά μπαίνει μέσα ένας πελάτης  για πρώτη φορά και θέλει να του κάνεις την φορολογική του δήλωση  .σέ ρωτήσει ποσό κοστίζει και σου του λες ΠΧ 30€ για φέτος και για του χρόνου  αλλά 30€ αλλά του χρόνου  θα σας τα επιστρέψω  και θα μου δωσετε  πάλι 30€ για την επόμενη  χρονιά  .

Και όταν λήξη  η συνεργασία μας θα σας επιστρέψω  τα 30 ευρώ που μου δώσατε  ΠΧ πριν 30 χρόνια που ξεκίνησε  η συνεργασία  μας άτοκα .

Ωραίοι;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 ώρες πριν, aellovel είπε

συναδελφε σου εχει τυχει κι εσενα και το προχωρησες ηδη με αυτον τον τροπο?  τα υπολοιπα στοιχεια τα εμφανιζει στην εκτυπωση της δευτερης συμπληρωματικης αιτησης η απλα ισχυουν και οι δυο

συγνωμη που επιμενω αλλα φοβαμαι μην γινει κανα μπερδεμα 

σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση και το ενδιαφερον

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλημέρα, δεν ανοίγω άλλο θέμα, ας είναι όλα μαζί τα σχετικά προβλήματα επί του θέματος που έχουμε. θα ήθελα απόψεις σχετικά με 1) εργαζόμενος που ανεστάλει η σύμβαση του, αλλά έχει και επιχείρηση με ΚΑΔ που ανήκει στο 800αρι, θα κάνει 2 αιτήσεις? 2) ο εκμισθωτής έχει αλλάξει από το 2020 (το έγραψε στον γιο του) και δεν το ήξερε ο ιδιοκτήτης (που να ξέρουμε πότε κάνει ε9 ο καθένας) και βάλαμε στην αίτηση για έκπτωση ενοικίου τον παλιό ιδιοκτήτη, έχει προβλεφθεί κάτι γιαυτό? με το μηδενικό ΦΠΑ σαν προυπόθεση ισχύει για όλους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 ώρες πριν, 125883623 είπε

Δες το άρθρο 3  στο Πνδ α75 30/03/2020

https://www.taxheaven.gr/law/ΠΝΠ30.03.2020/2020

+ την ομιλία 

https://www.taxheaven.gr/news/48179/shmera-h-ayrio-anoigei-h-platfora-gia-thn-epistreptea-prokatabolh-h-omilia-toy-yp-oik-sth-boylh

 

Η εφαρμογή  αν δεν εχει ανοίξει ήδη είπαν θα ανοίξει  όπου να ναι  .

Με απλά λόγια αυτό που έχω καταβάλει  είναι κάτι σαν άτοκο  δάνειο  επιστρέφεις  των χρημάτων  σου (προκαταβολή φόρου που πληρώνεις  κάθε χρονο) που κατά  την άποψη μου κακός  στα μας τα  παίρνουν  .

Τι πάει να πει προκαταβολή  φόρου  για την επόμενη  χρονιά; Αυτό απ την αρχή ήταν παράνομο  .Αλλά....

Σκέψου απλά.

Κάθεσαι στο γραφείο σου και ξαφνικά μπαίνει μέσα ένας πελάτης  για πρώτη φορά και θέλει να του κάνεις την φορολογική του δήλωση  .σέ ρωτήσει ποσό κοστίζει και σου του λες ΠΧ 30€ για φέτος και για του χρόνου  αλλά 30€ αλλά του χρόνου  θα σας τα επιστρέψω  και θα μου δωσετε  πάλι 30€ για την επόμενη  χρονιά  .

Και όταν λήξη  η συνεργασία μας θα σας επιστρέψω  τα 30 ευρώ που μου δώσατε  ΠΧ πριν 30 χρόνια που ξεκίνησε  η συνεργασία  μας άτοκα .

Ωραίοι;;;

Η προκαταβολή είναι ένα άτοκο δάνειο για το κράτος.. Ωραία πατέντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
31 λεπτά πριν, monty είπε

Η προκαταβολή είναι ένα άτοκο δάνειο για το κράτος.. Ωραία πατέντα. 

Και θέλει και αποτελέσματα τριμήνου έως τις 10/4!

Είναι προφανές, πλέον, ότι μας κάνουν πλάκα και προσπαθούν με κάθε τρόπο να μας εκνευρίσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 λεπτά πριν, monty είπε

Πάντως σε μένα άρχισαν να "σκάνε" SMS και emails για προγράμματα δωρεάν κατάρτισης επιστημόνων. 

Και σε μένα, εννοείται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, monty είπε

Η προκαταβολή είναι ένα άτοκο δάνειο για το κράτος.. Ωραία πατέντα. 

εννοείται 

myBusinessSupport: Δημοσιεύθηκε η απόφαση για την επιστρεπτέα προκαταβολή - Οδηγίες συμπλήρωσης της αίτησης

https://www.taxheaven.gr/news/48198/mybusinesssupport-dhmosieyohke-h-apofash-gia-thn-epistreptea-prokatabolh-odhgies-symplhrwshs-ths-aithshs

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 3/4/2020 στις 3:26 ΜΜ, monty είπε

Πάντως σε μένα άρχισαν να "σκάνε" SMS και emails για προγράμματα δωρεάν κατάρτισης επιστημόνων. 

πρεπει να γινει αιτηση πρωτα και απο ποια πλατφορμα ?

και μετα συννενοηση με τον παροχο η κατευθειαν ο παροχος κανει ολες τις ενεργειες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, klery είπε

πρεπει να γινει αιτηση πρωτα και απο ποια πλατφορμα ?

και μετα συννενοηση με τον παροχο η κατευθειαν ο παροχος κανει ολες τις ενεργειες?

Καλησπέρα.

Εγώ έχω καταλάβει ότι βρίσκεις έναν πάροχο και έχεις δύο επιλογές.

Ή κάνεις μόνος σου την αίτηση και του τη στέλνεις

Ή τον εξουσιοδοτείς και τα κάνει όλα αυτός για σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Εγώ έχω καταλάβει ότι βρίσκεις έναν πάροχο και έχεις δύο επιλογές.

Ή κάνεις μόνος σου την αίτηση και του τη στέλνεις

Ή τον εξουσιοδοτείς και τα κάνει όλα αυτός για σένα.

εχει ανοιξει πλατφορμα για την αιτηση?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν, klery είπε

εχει ανοιξει πλατφορμα για την αιτηση?

 

Όχι, από 9/4 είπαν, με προθεσμία 16/4 αν το κάνεις μόνος σου και 20/4 αν το δώσεις στον πάροχο.

Με κάθε επιφύλαξη, έτσι? Γιατί διαβάζω όλη μέρα αποφάσεις και τα έχω κάνει ένα κουρκούτι στο κεφάλι μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...