Προς το περιεχόμενο
  • 0

Να υποβάλλει κανείς μηδενικές δηλώσεις για αυτούς που πλήττονται ή να μην υποβάλλει;;;;Ιδού το ερώτημα


DENNY

Ερώτηση

Διαβάζω στην απόφαση του υποργείου εργασίας για τη διαδικασία τη λήψη αποζημίωσης ειδικού σκοπού

3.Σε περίπτωση που οι επιχειρήσεις-εργοδότες δεν υποβάλλουν την υπεύθυνη δήλωση του περίπτωσης 1 της παρούσας παραγράφου, κηρύσσονται έκπτωτοι από την υπαγωγή τους στα μέτρα αναστολής οφειλών δόσεων ή ρυθμίσεων ή διευκολύνσεων τμηματικής καταβολής και κάθε είδους βεβαιωμένων οφειλών προς το Δημόσιο.

4.Σε κάθε περίπτωση, οι επιχειρήσεις-εργοδότες, που πλήττονται σημαντικά, λόγω των αρνητικών συνεπειών του φαινόμενου του κορωνοϊού-COVID 19 και δεν κάνουν χρήση του μέτρου της αναστολής των συμβάσεων εργασίας, όπως αυτή ορίζεται στην παράγραφο 1 του άρθρου πρώτου του παρόντος Κεφαλαίου, υπάγονται στα μέτρα αναστολής οφειλών δόσεων ή ρυθμίσεων ή διευκολύνσεων τμηματικής καταβολής και κάθε είδους βεβαιωμένων οφειλών προς το Δημόσιο.

 

Αρα πρέπει να υποβάλλουν μηδενικές αυτοί που πλήττονατι αλλά δε να ναστέλουν σύμβαση εργαζόμενου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Μη λέτε τέτοια ρε παιδιά,ώρα που είναι .Εχω και εγώ έναν που έκλεισε με κρατική εντολή  και έμεινα ήσυχος με το δελτίο τύπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, 750 είπε

Μη λέτε τέτοια ρε παιδιά,ώρα που είναι .Εχω και εγώ έναν που έκλεισε με κρατική εντολή  και έμεινα ήσυχος με το δελτίο τύπου...

γιατι;;;

αστα μπλεξαμε η εγω εχω καει τελειως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, 750 είπε

'Εμεινα στο ότι μπορούμε να φτιάξουμε την υπεύθυνη δήλωση μέχρι 10/04 και όχι μέχρι 31/03

και γω εκει ειχα μεινει αλλα  δεν ειδα τπτ σημερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βρε μην μας πρήζετε και σεις.

αρχικός σχεδιασμός. ΚΛΕΙΣΜΕΝΕΣ εως 31/03 ,εργαζόμενοι αυτών με ΑΦΜ. από 01/04 σταδιακά.

τελικός σχεδιασμός . παράταση έως 10/04. πως στο διάβολο θα ξεκινήσουν από 01/04 οι εργαζόμενοι  ,όταν του εργοδότη παρατάθηκε έως 10/04?

 

όποιου είναι έτοιμη ,μπαίνει και την αποδέχεται. για να μην πέσει και η πλατφόρμα.

και το είπαν για τους εργαζόμενους ενδεικτική είναι η σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

βρε μην μας πρήζετε και σεις.

αρχικός σχεδιασμός. ΚΛΕΙΣΜΕΝΕΣ εως 31/03 ,εργαζόμενοι αυτών με ΑΦΜ. από 01/04 σταδιακά.

τελικός σχεδιασμός . παράταση έως 10/04. πως στο διάβολο θα ξεκινήσουν από 01/04 οι εργαζόμενοι  ,όταν του εργοδότη παρατάθηκε έως 10/04?

 

όποιου είναι έτοιμη ,μπαίνει και την αποδέχεται. για να μην πέσει και η πλατφόρμα.

και το είπαν για τους εργαζόμενους ενδεικτική είναι η σειρά.

μα εγω θελω να κανω του εργοδοτη ..μπορω αυριο ; 

και να ειμαι νόμιμος και το 10/04 τ οσχεδιασαν αν δεν γινει;;;;; οεοοο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και γω εκει ειχα μεινει αλλα  δεν ειδα τπτ σημερα 

Δεν είδες τίποτα γιατί δε πέρασε η 31/03 χα χα    Ετσι για να είμαστε σε εγρήγορση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, 750 είπε

και γω εκει ειχα μεινει αλλα  δεν ειδα τπτ σημερα 

Δεν είδες τίποτα γιατί δε πέρασε η 31/03 χα χα    Ετσι για να είμαστε σε εγρήγορση

ΧΧΑΧΧΧΑΑ ΤΟ ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ;;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν, 125883623 είπε

ΧΧΑΧΧΧΑΑ ΤΟ ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ;;;; 

Παράταση μέχρι 10 Απριλίου για την προθεσμία υποβολής Υ.Δ. Εργοδοτών στο πληροφοριακό σύστημα ΕΡΓΑΝΗ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Παρατείνεται μέχρι και την 10.4.2020 η προθεσμία υποβολής της Υπεύθυνης Δήλωσης Εργοδοτών στο Πληροφοριακό Σύστημα "ΕΡΓΑΝΗ" που η επιχειρηματική τους δραστηριότητα ανεστάλη με εντολή δημόσιας αρχής, που κανονικά έληγε αύριο 31.3.2020.

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/48104/paratash-mexri-10-aprilioy-gia-thn-prooesmia-ypobolhs-yd-ergodotwn-sto-plhroforiako-systhma-erganh

 

βρε πάτε καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, PROAKIS είπε

Παράταση μέχρι 10 Απριλίου για την προθεσμία υποβολής Υ.Δ. Εργοδοτών στο πληροφοριακό σύστημα ΕΡΓΑΝΗ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ 😭

Παρατείνεται μέχρι και την 10.4.2020 η προθεσμία υποβολής της Υπεύθυνης Δήλωσης Εργοδοτών στο Πληροφοριακό Σύστημα "ΕΡΓΑΝΗ" που η επιχειρηματική τους δραστηριότητα ανεστάλη με εντολή δημόσιας αρχής, που κανονικά έληγε αύριο 31.3.2020.

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/48104/paratash-mexri-10-aprilioy-gia-thn-prooesmia-ypobolhs-yd-ergodotwn-sto-plhroforiako-systhma-erganh

 

βρε πάτε καλά?

ΠΛΕΟΝ ΟΧΙ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΝΟΜΟΘΕΤΕΊEI ;;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιτέλους ξεκαθάρισε το θέμα με τους πληττόμενους νωρίς νωρίς 😀

Πλέον δεν δέχεται αν δεν έχουν προσωπικό με το παρακάτω μήνυμα 

"Υποβολές από oντότητες οι οποίες δεν έχεουν ενεργό ΑΜΕ στον ΕΦΚΑ επιτρέπονται μόνο σε περίπτωση που η λειτουργία τους έχει ανασταλεί προσωρινά με εντολή Δημόσιας Αρχής."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν, 125883623 είπε

ΠΛΕΟΝ ΟΧΙ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΝΟΜΟΘΕΤΕΊEI ;;;; 

εσύ τι θέλεις ,αυτοκρατορικό διάταγμα με βουλοκέρι?

αν περιμένεις αυτό ,θα έχουν φάει και τα 800 ,ίσως λήξει και η πανδημία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

εσύ τι θέλεις ,αυτοκρατορικό διάταγμα με βουλοκέρι?

αν περιμένεις αυτό ,θα έχουν φάει και τα 800 ,ίσως λήξει και η πανδημία.

Ειναι ωρα για αστεια ;;; oκ την εκανα τελος . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Ειναι ωρα για αστεια ;;; oκ την εκανα τελος . 

τι έκανες δεν κατάλαβα?

όταν βγάζανε δελτίο τύπου ,παρατείνονται οι ΑΠΔ ,τα ειδοποιητήρια των μη μισθωτών ΕΦΚΑ ,περιμέναμε τίποτα άλλο εμείς ή κοιτάζαμε πότε θα πάρει φεκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

τι έκανες δεν κατάλαβα?

όταν βγάζανε δελτίο τύπου ,παρατείνονται οι ΑΠΔ ,τα ειδοποιητήρια των μη μισθωτών ΕΦΚΑ ,περιμέναμε τίποτα άλλο εμείς ή κοιτάζαμε πότε θα πάρει φεκ?

Δεν ξέρω τι κάνατε άλλα επειδη έχω καεί από δελτίο τύπου με παράταση δηλώσεων που έσκασαν μετά τα πρόστιμα το θυμάσαι σιγουρα μπορει να έχεις πληρωσει και κανένα δεν με παίρνει να το παίξω .

τελος πάντων .ευχαριστω για τις απαντήσεις έχει νόημα να το συζητάμε .

δίκιο έχεις άλλα θα το βρεις ;;;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, skylogiannis είπε

τρένο  παει το πράγμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μάλλον δεν δουλεύει σωστά γιατί πάω να μπω με κωδικούς εργαζομένου σε "πληττόμενη" όχι "κλεισμένη από δημόσια αρχή" και βγάζει μήνυμα ο ΑΦΜ λήγει σε 4 μπείτε 4/4/20.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, skylogiannis είπε

Μάλλον δεν δουλεύει σωστά γιατί πάω να μπω με κωδικούς εργαζομένου σε "πληττόμενη" όχι "κλεισμένη από δημόσια αρχή" και βγάζει μήνυμα ο ΑΦΜ λήγει σε 4 μπείτε 4/4/20.

Σε αφμ 1 μια χαρά και τα λεφτά μπήκαν μέσα σε  πέντε λεπτά στον λογαριασμό  του ( τραπεζα  -εθνική )

Κομπλέ  ..μηπως σε εσένα  επειδή πάει με το αφμ τον έχει για 04/04 Και όχι 01/04 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Σε αφμ 1 μια χαρά και τα λεφτά μπήκαν μέσα σε  πέντε λεπτά στον λογαριασμό  του ( τραπεζα  -εθνική )

Κομπλέ  ..μηπως σε εσένα  επειδή πάει με το αφμ τον έχει για 04/04 Και όχι 01/04 

Χρόνια Πολλά! Καλή πρωταπριλιά! 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ένα "κουφό" που μου καρφώθηκε.... 

Εκτός από την δήλωση αναστολής εργασίας θα πρέπει να υποβάλουν και Ε4? 

Πώς θα ξέρει η εργανη ποτε σταμάτησε ο υπάλληλος μια επιχείρησης που πλήττεται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, monty είπε

Ένα "κουφό" που μου καρφώθηκε.... 

Εκτός από την δήλωση αναστολής εργασίας θα πρέπει να υποβάλουν και Ε4? 

Πώς θα ξέρει η εργανη ποτε σταμάτησε ο υπάλληλος μια επιχείρησης που πλήττεται? 

μέσω παρατηρήσεων.

και στο Ε4 εκεί δεν θα το έγραφες?

τροποποιητικό ωραρίου για λειτουργούσες επιχειρήσεις ,μπορούμε να στείλουμε?

γιατί δεν είδα επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...