Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΜΕ ΕΝΤΟΛΗ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΑΡΧΗΣ


KGMAVROM

Ερώτηση

Καλημέρα,

έχω δύο Α.Ε. όπου στην ΕΡΓΑΝΗ τραβάει τους ΚΑΔ με το Λιανικό εμπόριο (αναστολή λειτουργίας με εντολή Δημόσιας Αρχής).

Οι ίδιες επιχειρήσεις έχουν δευτερεύουσες δραστηριότητες χονδρικού εμπορίου.

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Μπορούν να βγάλουν κάποιους εργαζόμενους σε αναστολή Σύμβασης & να αφήσουν κάποιους με εκ περιτροπής απασχόληση για τις ανάγκες της χονδρικής?

 

Σας ευχαριστώ,

εύχομαι υγεία & καλή δύναμη σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Κορωνοϊός: 35 απαντήσεις για εργοδότες και εργαζόμενους επιχειρήσεων που έκλεισαν ή πλήττονται βάσει ΚΑΔ

τσεκαρε αν εισαι σε αυτην την περιπτωση εγω καταλαβα οτι μπορεις 

→ Περιπτώσεις επιχειρήσεων στις οποίες ανεστάλη η μία δραστηριότητα
13. Σε επιχειρήσεις που ανεστάλη υποχρεωτικά η μία δραστηριότητά τους ενώ μία άλλη όχι (π.χ. εστιατόριο με τραπεζοκαθίσματα που ανεστάλη η λειτουργία του που όμως διαθέτει και υπηρεσία delivery η οποία εξακολουθεί να λειτουργεί), οι εργοδότες πρέπει να υποβάλλουν υπεύθυνη δήλωση στο Π.Σ. ΕΡΓΑΝΗ για να δηλώσουν όσους εργαζόμενους έχει ανασταλεί η σύμβασή τους, ενώ για τους υπόλοιπους δεν κάνουν κάτι αφού εργάζονται και αμείβονται κανονικά.

: https://www.taxheaven.gr/news/47999/korwnoios-35-apanthseis-gia-ergodotes-kai-ergazomenoys-epixeirhsewn-poy-ekleisan-h-plhttontai-basei-kad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε κομμωτήριο είχα και μια με πρακτική ΕΠΑΛ....την οποία δεν μου τη "φέρνει¨ στους εργαζόμενους.

Έχει κάποιος συνάδελφος κάτι αντίστοιχο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε κομμωτήριο είχα και μια με πρακτική ΕΠΑΛ....την οποία δεν μου τη "φέρνει¨ στους εργαζόμενους.

Έχει κάποιος συνάδελφος κάτι αντίστοιχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρακτική ΕΠΑΛ δεν είναι σύμβαση εξαρτημένης εργασίας.Oπότε θεωρώ σωστά δε στη φέρνει.

Το ερώτημά μου και αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει είναι:  αναψυκτήριο το οποίο είχε τραπεζοκαθίσματα ,αλλά συνεχίζει να δουλεύει μέχρι σήμερα με πακέτο,ανήκει στους καδ που έκλεισαν με κρατική εντολή ή στους πληττόμενους?Δηλαδή το κριτήριο είναι αν η άδεια γράφει ανάπτυξη τραπεζοκαθισμάτων? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...