Jump to content
  • 0
katrinns

Αδυναμια δήλωσης αναστολής εργαζομένου

Question

Καλησπέρα,

καταφεύγω κι εδώ μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί είναι λίγο ιδιαίτερη περίπτωση. Εργάζομαι χρόνια σε εμπορική επιχείρηση που ανήκει στους πληττόμενους ΚΑΔ και ο λογιστής της μας ενημέρωσε ότι αδυνατεί να κάνει την αίτηση αναστολής της σύμβασης μου. Συσγκεκριμένα : Έως και τα μέσα Μάρτη δούλευα 3 μέρες εβδομαδιαίως και στις 16 Μαρτίου θα ξεκινούσα την εξαήμερη εργασία. Καθώς όμως εκείνη την περίοδο δεν επιτρέπονταν αλλαγές ωραρίου στο ΣΕΠΕ, έκανα αποχώρηση (16/03/20) και νέα σύμβαση(πλήρους απασχόλησης) στις 17/03/20. Μετά τα πρόσφατα μέτρα όμως ο εργοδότης μου αποφάσισε να κλείσει και να μας θέσει σε αναστολή.

Στην αίτηση όμως φαίνεται μόνο η αποχώρηση μου στις 16/03 και δε φαίνεται ότι εργάζομαι με τη νέα σύμβαση (17/03). Ο λογιστής αδυνατεί να με προσθέσει, δοκίμασε να με διαγράψει και να με ξαναβάλει στη δήλωση ορθά και του βγάζει σφάλμα. Επικοινώνησε με το ΣΕΠΕ και άλλους συναδέλφους  και κανείς δεν είχε αντιμετωπίσει ανάλογη περίπτωση. Στο τέλος με προέτρεψε να βρω λύση μόνη μου καθώς δε ξέρει τι άλλο να κάνει. Επικοινώνησα με την επιθεώρηση εργασίας και εκεί μου είπαν ότι είναι θέμα μηχανογράφησης του ΣΕΠΕ, πιθανόν κάποιο κόλλημα του συστήματος. Εκεί έχουν ένα τηλέφωνο και όπως φαίνεται πιο πιθανό ειναι να κερδίσω το λαχείο παρά να πιάσω γραμμή. Τους προώθησα το θέμα και σε mail, ελπίζοντας κάποιος να το δει.

Αν έχει αντιμετωπίσει κάποιος ανάλογο πρόβλημα ή ίσως γνωρίζει κάποιο τρόπο επικοινωνίας πλην του τηλεφώνου που δίνεται (αυτό που λήγει σε 102 δε ξέρω αν επιτρέπεται να το γράψω, παρακαλώ θα εκτιμούσα λίγη βοήθεια.

Recommended Posts

• 0
Μόλις τώρα, PROAKIS είπε

στον ετήσιο τον έχεις?

Εγώ τον έχω και στον ετήσιο. Σε κλεισμένη είναι. Δεν τον παίρνει με την καμμία

• 0
3 λεπτά πριν, ponzi είπε

Εγώ τον έχω και στον ετήσιο. Σε κλεισμένη είναι. Δεν τον παίρνει με την καμμία

ούτε μεταφέρθηκε από παράρτημα που έκλεισε?

"με την καμία" ,εννοείς και με το αφμ και γράφει δεν υπάρχει?

στείλτη κενή και γράψε στις παρατήρησεις μπροστά ,ο εργαζόμενος τάδε τέθηκε σε αναστολή .ημερομηνία αφού είναι κλεισμένη έχεις.

ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΛΥΣΟΥΝ βλέπεις. για να έχει δικαίωμα και ο εργαζόμενος να κάνει την δήλωση εκ των υστέρων.

να σε ρωτήσω ,τα περίπτερα είναι πληττόμενα  και πάνε και αυτά για 800-ρι?

• 0
Μόλις τώρα, PROAKIS είπε

ούτε μεταφέρθηκε από παράρτημα που έκλεισε?

"με την καμία" ,εννοείς και με το αφμ και γράφει δεν υπάρχει?

στείλτη κενή και γράψε στις παρατήρησεις μπροστά ,ο εργαζόμενος τάδε τέθηκε σε αναστολή .ημερομηνία αφού είναι κλεισμένη έχεις.

ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΛΥΣΟΥΝ βλέπεις. για να έχει δικαίωμα και ο εργαζόμενος να κάνει την δήλωση εκ των υστέρων.

να σε ρωτήσω ,τα περίπτερα είναι πληττόμενα  και πάνε και αυτά για 800-ρι?

Τον έχω λυπηθεί τον άνθρωπο. Δεν υπάρχει παράρτημα. Ντελιβεράς είναι. Δεν τον παίρνει από την αρχή. Θα δοκιμάσω άυριο κάτι πατέντες που μου είπαν από το Εργάνη.

Για περίπτερα που λές, αν έχουν ΚΑΔ 47191001 δεν είναι πληττόμενα.

• 0

για πήγαινε στους πίνακες προσωπικού ,τρέχουσα κατάσταση ,εκεί στον βγάζει?

έτσι από περιέργεια δηλ.

• 0

Άσχετο, είδατε ότι από το δελτίου τύπου του τέλους Μαρτίου με τους υπό ένταξη ΚΑΔ, μέχρι και την 1075 είχαμε τελικά και άλλες προσθήκες? Εταιρείες courier, εμπόριο ιατρικών οργάνων (!). Προσωπικά με συμφέρει (μέχρι και επιστολές στο υπουργείο είχα στείλει).

Ωστόσο, επιχειρήσεις όπως τα περίπτερα δεν έπρεπε να τις αφήσουν έξω. Δουλεύουν με περαστικούς και περαστικοί δεν υπάρχουν πια.

• 0
4 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

έτσι από περιέργεια δηλ.

Θα το δω αύριο αν και το είχα τσεκάρει. Έκλεισα server και πάω για σπίτι τώρα. Thanks πάντως

• 0
10 λεπτά πριν, ponzi είπε

Θα το δω αύριο αν και το είχα τσεκάρει. Έκλεισα server και πάω για σπίτι τώρα. Thanks πάντως

kai θα προσπαθήσεις να συμπληρώσεις με το ΑΦΜ του μια δήλωση οικειοθελούς.

δεν θα την στείλεις ,απλά για ενεργοποίηση....

• 0
8 ώρες πριν, PROAKIS είπε

στον ετήσιο τον έχεις?

Με προσθήκη και με το ΑΦΜ του μου τον εισαγάγει άλλα όταν πάω να κάνω υπόλογη μου γράφει ότι δεν υπάρχει στην τρέχουσα κατάσταση. Όσο για ετήσια κατάσταση στους οδηγούς ταξί δεν κάνουμε γιατί είναι με καθεστώς "οδηγός μη μισθωτός", μόνο πρόσληψη για να υποβάλουμε ΑΠΔ με τεκμαρτό ΙΚΑ. Έχει αλλάξει κάτι;;

• 0
9 ώρες πριν, PROAKIS είπε

έτσι από περιέργεια δηλ.

πήγα εγώ για τον δικό μου και μου μου λέει ότι έχει λήξη με 15/11/17 χωρίς να υπάρχει αποχώρηση  (καταλαβαίνει κάποιος κάτι;;)

ΑΑ Παραρτήματος: 0
Ημ/νια Από: 04/09/2017 00:00
Ημ/νια Έως: 15/11/2017 23:59
Ώρες Εβδομαδιαίως: 40,0
ΣΤΕΠ 92: ΟΔΗΓΟΙ ΤΑΞΙ
Πρόγραμμα ΟΑΕΔ:  
Φόρμα Τελευταίας Ενημέρωσης: Ειδική Κίνηση Εισαγωγής Λήξης Απασχόλησης
Κωδικός Συστήματος:

128308                                                                                   

• 0
40 λεπτά πριν, IOANNAFA είπε

πήγα εγώ για τον δικό μου και μου μου λέει ότι έχει λήξη με 15/11/17 χωρίς να υπάρχει αποχώρηση  (καταλαβαίνει κάποιος κάτι;;)

Πρόγραμμα ΟΑΕΔ:  
Κωδικός Συστήματος:

128308                                                                                   

εμ κάπου θα υπάρχει εξήγηση.

χωρίς ετήσιο ,δεν στον βγάζει. το γιατί μην ρωτάς εμένα,το εργάνη.

για προσπάθησε και συ οικειοθελή.

αλλά τι πρόγραμμα ΟΑΕΔ λέει ?

εσένα pozni ,είναι κανονικός εργαζόμενος ,μην είναι αλλοδαπός ,άλλαξε τίποτα στοχεία ,άδειες κλπ.

• 0

στους οδηγούς ταξί δεν κάνουμε γιατί είναι με καθεστώς "οδηγός μη μισθωτός", μόνο πρόσληψη για να υποβάλουμε ΑΠΔ 

οπότε αυτοί είναι ειδική κατηγορία. δεν νομίζω να βρεις άκρη χωρίς τηλέφωνο.

έχουν έναρξη αυτοί ?

• 0

Καλημέρα, σε αρχική υποβολή αναστολής πλητόμενης επιχείρησης δεν είχε δηλωθεί το ενοίκιο. Παώ με ορθή επανάληψη να βάλω το ενοίκιο για τον Απρίλιο και μου διαγράφει όλους  τους εργαζόμενους . Στην αρχική γράφει ότι έχει ανακληθεί! Προσπαθώντας να βάλω με άλλη υποβολή τους εργαζόμενους μου γράφει ότι υπάρχουν σε άλλη αίτηση? Το πρόβλημα είναι με την αίτηση των εργαζόμενων, θα υπάρξει πρόβλημα με τα 800€?

• 0
29 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

στους οδηγούς ταξί δεν κάνουμε γιατί είναι με καθεστώς "οδηγός μη μισθωτός", μόνο πρόσληψη για να υποβάλουμε ΑΠΔ 

οπότε αυτοί είναι ειδική κατηγορία. δεν νομίζω να βρεις άκρη χωρίς τηλέφωνο.

έχουν έναρξη αυτοί ?

έναρξη επαγγέλματος όχι, είναι με αποδ. Δαπανών. Μόλις μίλησα σε ένα τηλ που μου απάντησαν και μου είπαν ότι με τους οδηγούς αυτής της κατηγορίας υπάρχει μεγάλο πρόβλημα, πολλές ερωτήσεις και να περιμένω απάντηση στο μήνυμα που έστειλα. Το πόσο θα περιμένω κ αν θα απαντήσουν  μέχρι τις 20/4/2020 δεν ξέρω. 

Προσπάθησα και αποθήκευσα μια οικειοθελή αποχώρηση άλλα τίποτα. Αν του κάνω οικειοθελή πρέπει να βάλω 4 ήμερες πίσω. θα θεωρείται άκυρη;; θα μπορέσει να κάνει αίτηση για τα 800;; θα επωφεληθεί ο εργοδότης το ΙΚΑ του;;

και η πραγματικότητα είναι ότι ο άνθρωπος σταμάτησε από 16/03/2020 γιατί έχει την μάνα του με αιμοκάθαρση και φοβόταν. Που να το πεις και να πιστέψουν!!!!

Αν δω ότι δεν μου απαντήσουν και σήμερα θα στείλω μια κενή και θα βάλω στις παρατηρήσεις τον οδηγό και θα του πω να προσπαθήσει να μπει να δούμε αν θα μπορέσει. 

Περιμένω και άλλες ιδέες....

• 0

Εχει αλλάξει αυτό. Ή ο οδηγός θα είναι  μισθωτός με πίνακες και ότι άλλο προβλέπεται για τους μισθωτούς ή θα κάνει έναρξη επαγγέλματος.

• 0
6 ώρες πριν, IOANNAFA είπε

Πρόγραμμα ΟΑΕΔ:  
Κωδικός Συστήματος:

128308                                                                                   

καλησπερα συνάδελφοι, είχα παρόμοιο πρόβλημα κ έστειλα στο [email protected] και το διόρθωσαν. (10 ημέρες μετά)

• 0
53 λεπτά πριν, christosx είπε

καλησπερα συνάδελφοι, είχα παρόμοιο πρόβλημα κ έστειλα στο [email protected] και το διόρθωσαν. (10 ημέρες μετά)

ευχαριστώ για την ενημέρωση!  μετά από 10 μέρες το χάσαμε το παιχνίδι. Θα δώσουν παράταση...;;  

• 0
Στις 15/4/2020 στις 2:43 ΜΜ, christosx είπε

από περιέργεια τι σου είπαν να κάνεις;;