Προς το περιεχόμενο
  • 0

Προς Taxheaven: Μήπως πρέπει να πάρετε θέση για αυτό που ανεβάσατε?


ponzi

Ερώτηση

Εφόσον όλοι ανοίγουν νέο θέμα, ας ανοίξω ένα ακόμη.

Κύριε Γραβιά και κύριε Κουλογιάννη. Σας εκτιμώ βαθύτατα, σας θαυμάζω σας ευχαριστώ για όλα όσα κάνετε για τον κλάδο, αλλά πραγματικά θέλω να μας απαντήσετε εδώ στο δωρεάν φόρουμ, από πού προκύπτει ο τίτλος του καρφιτσωμένου ενημερωτικού που έχετε βάλει μπροστά στη σελίδα https://www.taxheaven.gr/news/48015/anoixe-h-erganh-kai-gia-toys-el-epaggelmaties-kai-atomikes-epixeirhseis-pws-oa-laboyn-ta-800-eyrw

Με έχουν πάρει όλοι οι μηχανικοί, λογιστές, δικηγόροι, άπαντες!!!!

Άνοιξε όντως η πλατφόρμα για τους ελεύθερους επαγγελματίες, ατομικές επιχειρήσεις ?

Ή απλά λέτε να μπούμε να υποβάλλουμε μια "μηδενική" (ούτε προσωπικό, ούτε εκμισθωτές) αίτηση στο ΕΡΓΑΝΗ για να βρίσκεται?

Να πάμε με τις εγκυκλίους και τις αποφάσεις ή να πάμε με τις ανακοινώσεις. Αν είναι να πάμε με τις εγκυκλίους, τι δουλεια έχει αυτό το "άνοιξε η πλατφόρμα ......" μπροστά στη σελίδα?

Γιατί με τα γραπτά που έχουμε στα χέρια μας, ούτε πλατφόρμα άνοιξε, ούτε 800άρι υπάρχει.

Παρακαλώ διαφωτίστε μας.

 

Ευχαριστώ και με συγχωρείτε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα.

Εγώ έχω κάνει δηλώσεις αναστολής δραστηριότητας σε ατομικές εμπορικές με καδ που πλήττονται και δικηγόρους, ΧΩΡΙΣ προσωπικό. Σε αυτόυς άφησα κενό το πεδίο εργαζομένων και το ενοίκιο, αφού δεν το δικαιούνται. Τις έκανα για να υπάρχουν, ό,τι και αν αποφασίσει το υπουργείο για αυτούς.

Την Τρίτη θα κάνω τις επιχειρήσεις με καδ που πλήττονται ΜΕ προσωπικό για να πάρουν το 800άρι οι εργαζόμενοι.

Ελπίζω να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα άμεσα και να μπορέσουμε να κάνουμε διορθώσεις αν χρειαστέί.

Καλή δύναμη σε όλους μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα. Δεν μπορώ να απολογηθώ για το γεγονός ότι διαβάζουν μη λογιστές τον κόμβο ή για το γεγονός ότι και συνάδελφοι διαβάζουν μόνο τους τίτλους και όχι τα πλήρη κείμενων των άρθρων και της ειδησιογραφίας. Ποτέ μου δεν στάθηκα ως επαγγελματίας στην ανάγνωση των τίτλων ενός άρθρου ή μιας είδησης. Αλίμονο αν ως επαγγελματίες στεκόμαστε στην ανάγνωση τίτλων για να εξάγουμε συμπεράσματα. Μην πάμε όμως και στα άκρα με τα παραδείγματα που φέρατε γιατί δεν θα βγάλουμε άκρη. Επίσης, ξεκαθαρίζω κάτι, γιατί πολλοί συνάδελφοι βαυκαλίζονται, ο κόμβος δεν αρθρογραφεί για να «μαζέψει» κλικ γιατί πολύ απλά τα έσοδά του είναι από συνδρομητικές υπηρεσίες και όχι από διαφημίσεις (όποιος θέλει του δίνω τα οικονομικά στοιχεία). Επίσης, τίποτα από ό,τι αφορά στον κορωνοϊό δεν είναι συνδρομητικό όπως θα χετε διαπιστώσει. Ούτε σεμινάρια επί πληρωμή κάναμε όπως αρκετοί στο χώρο, ούτε τίποτα. Όλα δωρεάν. 

Όλες αυτές τις μέρες εργαζόμαστε νυχθημερόν για να έχετε άμεση πληροφόρηση για όλα τα θέματα που αναφύονται γύρω από την εξάπλωση της πανδημίας του κορωνοϊού. Παρατήσαμε τα πάντα, μείναμε άυπνοι για να σταθούμε στο ύψος των περιστάσεων. Δεν το κάνουμε για να μας πείτε ευχαριστώ, ούτε για να ακούσουμε ευχολόγια, δεν είναι αυτός ο σκοπός μας άλλωστε. Εδώ και πολλά χρόνια, ο κόμβος πορεύεται με βάση το μεράκι της ομάδας που τον πλαισιώνει, την αέναη προσπάθεια και τη συνεχόμενη αναβάθμιση των υπηρεσιών του, έχοντας πάντα ως γνώμονα την παροχή ορθής, αντικειμενικής, επιστημονικά τεκμηριωμένης και άμεσης ενημέρωσης. Κάποιοι το εκτιμούν, άλλοι όχι, άλλοι στέκονται με το δάκτυλο στη σκανδάλη να σε πυροβολήσουν με την πρώτη ευκαιρία, ενώ άλλοι απλώς αδιαφορούν, ωστόσο εμείς τους ενημερώνουμε όλους. 

Ποτέ δεν μου άρεσαν οι γενικεύσεις, γιατί με μαθηματική ακρίβεια πάντα οδηγούν σε στρεβλώσεις. Τα Δελτία τύπου των υπουργείων θεωρώ πως έχουν βαρύτητα, διότι μετά την κοινοποίησή τους ακολουθεί η εξειδίκευση όσων μνημονεύονται σ΄αυτά. Δεν είδα πουθενά σε τούτο τον κόμβο να μοιράζονται 800ευρα όπως ορισμένοι συνάδελφοι διατείνονται, ωστόσο είδα δελτία τύπου του υπ. Οικονομικών και Εργασίας, καθώς και Π.Ν.Π. 

Στο άρθρο που αναφέρεστε, κατέγραψα τα ισχύοντα μέχρι εκείνη τη στιγμή, θέλοντας να τονίσω πως τη δεδομένη στιγμή άνοιξε η πλατφόρμα του ΕΡΓΑΝΗ, ώστε να μπορεί να συμπληρώνεται και από επιχείρηση ή ελεύθερο επαγγελματία που ακόμα και αν δεν απασχολεί προσωπικό ή δεν έχει ενεργοποιημένο ΑΜΕ μόνο ως προς τα πεδία που αφορούν την έκπτωση του ενοικίου της επαγγελματικής μίσθωσης. Δικαιούχοι της έκπτωσης ενοικίου επαγγελματικής μίσθωσης είναι όσοι η λειτουργία τους έχει ανασταλεί ή προσωρινά απαγορευτεί με εντολή δημόσιας αρχής.  

Οι πληροφορίες που είχαμε από υψηλόβαθμους υπηρεσιακούς παράγοντες ήταν πως εφόσον άνοιξε η πλατφόρμα στο ΕΡΓΑΝΗ και για τους ανωτέρω φορολογούμενους θα μπορούσαν να λάβουν την επιδότηση κι αυτοί οι ίδιοι μέσω αυτής της διαδικασίας (με τις ιδιαιτερότητες και τους προβληματισμούς που κατατίθενται στο άρθρο) όταν οριστικοποιηθούν οι εξαγγελίες. Μάλιστα μας ενημέρωσαν πως θα δοθεί το αρχείο στην ΑΑΔΕ ώστε να πράξει στη συνέχεια τα δέονται. Το σκέφτηκαν έτσι ώστε να μην ανοίξει κι άλλη πλατφόρμα, κ.λπ., δηλαδή για χρηστικούς λόγους. 

Όμως γίνονται συνεχώς ζυμώσεις όπως διαπιστώνετε για όλα τα θέματα. Αν μέσα στον κυκεώνα που βιώνουμε αποφασίσει η ηγεσία κάτι διαφορετικό, αυτό δεν είμαστε σε θέση να το γνωρίζουμε. Εμείς μεταφέραμε την πληροφορία. Δεν έχω μάθει να μασάω τα λόγια μου, ούτε κρύβομαι πίσω από ανώνυμα σχόλια όπως πράττουν πολλοί συνάδελφοι σε διάφορους σχολιασμούς, γι΄αυτό και το άρθρο μου ήταν επώνυμο όπως πάντα. 

Αγαπητοί συνάδελφοι, ο κόμβος δεν δίνει κατευθύνσεις ως προς το χειρισμό των υποθέσεων των συναδέλφων, ούτε υποδεικνύει τον έναν ή τον άλλο τρόπο χειρισμού. Ο κάθε συνάδελφος θα πράξει αυτό που κρίνει βάσει της εμπειρίας και της επιστημονικής του επάρκειας. 

Στις στιγμές που βιώνουμε προέχει η ατομική ευθύνη, η ανθρωπιά και η αλληλεγγύη. Αν θεωρείτε πως εξαιτίας του άρθρου μου μπήκατε σε διαδικασία να απαντάτε στους πελάτες σας, κ.λπ. χάνοντας πολύτιμο χρόνο, σας ζητώ συγγνώμη και προτείνω να δώστε τα τηλέφωνα του κόμβου ώστε να τους απαντήσω προσωπικά για το όλο θέμα ώστε να καταλάβουν κι αυτοί τι ακριβώς ισχύει. Δεν έχω πρόβλημα να απαντήσω, όπως δεν είχα ποτέ πρόβλημα να απαντώ για ό,τι γνωρίζω στους συναδέλφους που τηλεφωνούν καθημερινά.

 

Κωνσταντίνος Γραβιάς. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
45 λεπτά πριν, ponzi είπε

Αυτό που το πας!

Έχει πάντως  μια λογική Αφού μπήκαμε στον πάγο δύο μήνες που σε δύο μήνες θα τελείωναν Αφού τώρα θα άνοιγαν    δεν θα πάρουν παράταση  δίμηνη;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 λεπτά πριν, KAROLOS είπε

 

Στις στιγμές που βιώνουμε προέχει η ατομική ευθύνη, η ανθρωπιά και η αλληλεγγύη. Αν θεωρείτε πως εξαιτίας του άρθρου μου μπήκατε σε διαδικασία να απαντάτε στους πελάτες σας, κ.λπ. χάνοντας πολύτιμο χρόνο, σας ζητώ συγγνώμη και προτείνω να δώστε τα τηλέφωνα του κόμβου ώστε να τους απαντήσω προσωπικά για το όλο θέμα ώστε να καταλάβουν κι αυτοί τι ακριβώς ισχύει. Δεν έχω πρόβλημα να απαντήσω, όπως δεν είχα ποτέ πρόβλημα να απαντώ για ό,τι γνωρίζω στους συναδέλφους που τηλεφωνούν καθημερινά.

 

Κωνσταντίνος Γραβιάς. 

 

Κύριε Γραβιά,

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σας. Αντιπαρέρχομαι τα όσα σχόλια γράφετε για αυτονόητα πράγματα, καθώς και άλλα πιο αιχμηρά (δάχτυλο στη σκανδάλη κλπ.). Είμαστε εδώ, μαζί αγωνιζόμαστε, μαζί ξενυχτάμε, σας ευχαριστούμε για όσα κάνετε, σας εμπιστευόμαστε και οι περισσότεροι εδώ μέσα είμαστε συνδρομητές.

Ωστόσο, ο τίτλος σε μια είδηση παίζει μεγάλο ρόλο. Ακόμα και σε εμάς τους υποτίθεται ειδικούς, πολλώ δε μάλλον σε άλλους κλάδους που παρακολουθούν το taxheaven, δημιουργήθηκε σύγχυση. Η είδηση κυκλοφόρησε και "απλώθηκε".

Εφόσον λοιπόν μας γράψατε ότι αυτή την ενημέρωση έχετε, δεν θα επιμείνω άλλο. Θα μπω και εγώ να υποβάλω για τις ατομικές επιχειρήσεις "μηδενικές" τέτοιες δηλώσεις στο ΕΡΓΑΝΗ.

Θα ήθελα επίσης αν θέλετε να μας πείτε ποια είναι η ενημέρωση σας για τα "800 ευρώ" και τις εταιρείες.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Σπύρος Σπετσιέρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, ponzi είπε

Κύριε Γραβιά,

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σας. Αντιπαρέρχομαι τα όσα σχόλια γράφετε για αυτονόητα πράγματα, καθώς και άλλα πιο αιχμηρά (δάχτυλο στη σκανδάλη κλπ.). Είμαστε εδώ, μαζί αγωνιζόμαστε, μαζί ξενυχτάμε, σας ευχαριστούμε για όσα κάνετε, σας εμπιστευόμαστε και οι περισσότεροι εδώ μέσα είμαστε συνδρομητές.

Ωστόσο, ο τίτλος σε μια είδηση παίζει μεγάλο ρόλο. Ακόμα και σε εμάς τους υποτίθεται ειδικούς, πολλώ δε μάλλον σε άλλους κλάδους που παρακολουθούν το taxheaven, δημιουργήθηκε σύγχυση. Η είδηση κυκλοφόρησε και "απλώθηκε".

Εφόσον λοιπόν μας γράψατε ότι αυτή την ενημέρωση έχετε, δεν θα επιμείνω άλλο. Θα μπω και εγώ να υποβάλω για τις ατομικές επιχειρήσεις "μηδενικές" τέτοιες δηλώσεις στο ΕΡΓΑΝΗ.

Θα ήθελα ωστόσο αν θέλετε να μας πείτε ποια είναι η ενημέρωση σας για τα "800 ευρώ" και τις εταιρείες.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Σπύρος Σπετσιέρης

 

Αγαπητέ κύριε Σπετσιέρη, δεν σας προέτρεψα να κάνετε μηδενικές δηλώσεις, άλλο πράγμα έγραψα. Αναφορικά με τις εταιρείες δεν θα μεταφέρω τις πληροφορίες που έχουμε γιατί, όπως γράψατε κι εσείς πρέπει να έχουμε τις αποφάσεις στα χέρια μας πρώτα και μετά να πράξουμε τα δέοντα. Μην δημιουργηθεί πάλι σύγχυση και πρέπει να απολογούμαστε όλοι πάλι.  

Επίσης, εφόσον όλοι οι συνάδελφοι θέλουν να έχουν στα χέρια τους τις επίσημες αποφάσεις, δεν θα μεταφέρω καμία πληροφορία περί παρατάσεως ή όχι (το τονίζω, γιατί πολλοί συνάδελφοι ζητούν τηλεφωνικά αυτή την πληροφορία). 

Καλή συνέχεια αγαπητοί συνάδελφοι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συγγνώμη βρε σεις.

γιατί να μην μεταφέρει ο κόμβος "το σύμφωνα με πληροφορίες ,αναμένεται να .....".?

τι θα περιμένουμε ,πότε θα περάσει στο ΦΕΚ?

και τώρα που διάβαζα ένα άρθρο σε άλλον κόμβο ,αυτό έγραφε ....σύμφωνα με πληροφορίες ,αναμένουμε αυτό.

η γνώμη μου ,κάντε ότι κάνατε ,να μπορούμε και μεις και να ενημερώνουμε και να ετοιμαζόμαστε.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
25 λεπτά πριν, KAROLOS είπε

 

Αγαπητέ κύριε Σπετσιέρη, δεν σας προέτρεψα να κάνετε μηδενικές δηλώσεις, άλλο πράγμα έγραψα. Αναφορικά με τις εταιρείες δεν θα μεταφέρω τις πληροφορίες που έχουμε γιατί, όπως γράψατε κι εσείς πρέπει να έχουμε τις αποφάσεις στα χέρια μας πρώτα και μετά να πράξουμε τα δέοντα. Μην δημιουργηθεί πάλι σύγχυση και πρέπει να απολογούμαστε όλοι πάλι.  

Επίσης, εφόσον όλοι οι συνάδελφοι θέλουν να έχουν στα χέρια τους τις επίσημες αποφάσεις, δεν θα μεταφέρω καμία πληροφορία περί παρατάσεως ή όχι (το τονίζω, γιατί πολλοί συνάδελφοι ζητούν τηλεφωνικά αυτή την πληροφορία). 

Καλή συνέχεια αγαπητοί συνάδελφοι. 

 

Κύριε Γραβιά, δεν σας ζήτησα να απολογηθείτε ποτέ. Σας ζήτησα να εξηγήσετε από που προκύπτει η δημοσίευση ότι άνοιξε η πλατφόρμα των 800 ευρώ για τις επιχειρήσεις.

Και απαντήσατε μεταξύ άλλων αυτό:

Οι πληροφορίες που είχαμε από υψηλόβαθμους υπηρεσιακούς παράγοντες ήταν πως εφόσον άνοιξε η πλατφόρμα στο ΕΡΓΑΝΗ και για τους ανωτέρω φορολογούμενους θα μπορούσαν να λάβουν την επιδότηση κι αυτοί οι ίδιοι μέσω αυτής της διαδικασίας (με τις ιδιαιτερότητες και τους προβληματισμούς που κατατίθενται στο άρθρο) όταν οριστικοποιηθούν οι εξαγγελίες. Μάλιστα μας ενημέρωσαν πως θα δοθεί το αρχείο στην ΑΑΔΕ ώστε να πράξει στη συνέχεια τα δέονται. Το σκέφτηκαν έτσι ώστε να μην ανοίξει κι άλλη πλατφόρμα, κ.λπ., δηλαδή για χρηστικούς λόγους. 

Από το οποίο καταλαβαίνω ότι ακόμη και αν κάποιος δεν έχει εργαζόμενους και δεν πληρώνει μίσθωμα, οι πληροφορίες λένε ότι θα χρησιμοποιηθεί η ίδια πλατφόρμα, οπότε συμπεραίνω ότι θα πρέπει να υποβάλω μια πρακτικά "μηδενική" δήλωση. Αυτό που έχουν συμπεράνει δηλαδή και όλοι οι ελέυθεροι επαγγελματίες. Ίσως αυτή η πλατφόρμα να χρησιμοποιηθεί ως δήλωση αναστολής εργασιών και να επιδοτηθούν αυτοί που ανέστειλαν τις εργασίες τους λοιπόν (κατά δήλωση ΕΡΓΑΝΗ) και όχι οι υπόλοιποι, ακόμη και αν διέθεταν τον ΚΑΔ.

Τα υπόλοιπα που γράφετε ότι δεν θα μεταφέρετε πληροφορίες, νομίζω ότι είναι μια γενίκευση.

Δεν θα μπω λοιπόν ούτε εγώ σε θέση απολογούμενου επειδή θα γίνω η αφορμή να μην ανακοινώνετε τις πληροφορίες που έχετε στους συναδέλφους.

Ζήτησα (για πρώτη - και τελευταία - φορά) μια εξήγηση - διευκρίνιση. Τη δώσατε. Αν η διευκρίνιση δεν χρειαζόταν, ο καθένας μπορεί να το κρίνει μόνος. Σε εμένα προσωπικά πάντως η δημοσίευση προκάλεσε μεγάλη σύγχυση. Εφόσον δεν προκάλεσε στους υπόλοιπους, έπρεπε να περιοριστώ σε προσωπική αλληλογραφία μάλλον.

Δεν έβαλα κανέναν σε θέση απολογούμενου! 

Καλή συνέχεια και σε εσάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνα με ενημέρωση που αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα του Πληροφοριακού Συστήματος Εργάνη, σήμερα 25 Μαρτίου 2020, "το νέο Έντυπο-Δήλωση μπορεί να συμπληρώνεται και από τις ατομικές επιχειρήσεις που δεν έχουν ΑΜΕ ή δεν είναι αυτό ενεργό.

Το ίδιο ισχύει και για τους ελεύθερους επαγγελματίες, επιτηδευματίες , ή αυτοαπασχολούμενους που επίσης  δεν έχουν ΑΜΕ  ή δεν είναι αυτό ενεργό, συμπληρώνοντας μόνο τα στοιχεία μίσθωσης ακινήτων, εφόσον είναι δικαιούχοι, μη συμπληρώνοντας τα πεδία που αφορούν τους εργαζόμενους."

 

Βρε παιδιά και εγώ έστειλα μηδενικές.... Διαβάζοντας και αυτό που επισύναψα και την ενημέρωση του taxheaven

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, ponzi είπε

Proakis τι εννοείς? Ξέρουμε ότι έχουμε παράταση, η εικόνα του taxis όμως δεν έχει αλλάξει. Τις παλιές προθεσμίες βγάζει.

δεν άλλαξε τις ημερομηνίες υποχρεώσεων?  που κοιτάζω εγώ ? 31/08 μου τα πήγε ,λογικά βάσει ΚΑΔ ,αφού δεν έκανα κάτι ακόμη σε αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

δεν άλλαξε τις ημερομηνίες υποχρεώσεων?  που κοιτάζω εγώ ? 31/08 μου τα πήγε ,λογικά βάσει ΚΑΔ ,αφού δεν έκανα κάτι ακόμη σε αυτές.

Που ρε γαμώτο, σε τι ΚΑΔ, ρυθμίσεις ανοιχτά ή ληξιπρόθεμα? Εχω μπει σε 1-2 και οι ημερομηνίες είναι 31/03 ή παλαιότερες. Μήπως το κάνουν σιγά-σιγά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 λεπτά πριν, DENNY είπε

Συμφωνα με ενημέρωση που αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα του Πληροφοριακού Συστήματος Εργάνη, σήμερα 25 Μαρτίου 2020, "το νέο Έντυπο-Δήλωση μπορεί να συμπληρώνεται και από τις ατομικές επιχειρήσεις που δεν έχουν ΑΜΕ ή δεν είναι αυτό ενεργό.

Το ίδιο ισχύει και για τους ελεύθερους επαγγελματίες, επιτηδευματίες , ή αυτοαπασχολούμενους που επίσης  δεν έχουν ΑΜΕ  ή δεν είναι αυτό ενεργό, συμπληρώνοντας μόνο τα στοιχεία μίσθωσης ακινήτων, εφόσον είναι δικαιούχοι, μη συμπληρώνοντας τα πεδία που αφορούν τους εργαζόμενους."

 

Βρε παιδιά και εγώ έστειλα μηδενικές.... Διαβάζοντας και αυτό που επισύναψα και την ενημέρωση του taxheaven

για να πιάσει τους κλεισμένους για το ενοίκιο κατ'αρχάς και να μην φτιάξουν άλλη πλατφόρμα.

μετά δεν είχε ξεκαθαρίσει ποιος θα δώσει την "εντολή" στο ταχις για παράταση υποχρεώσεων.

μέχρι που το ταχις πήρε τα ΚΑΔ και τις παρέτεινε ,από μόνο του.

τότε δεν ξέρανε και αυτοί πως θα λειτουργήσει.

όσοι ΔΕΝ έχουν ενοίκιο και ΔΕΝ έχουν προσωπικό ,ΔΕΝ έχει νόημα αυτό. (το ΕΡΓΑΝΗ εννοώ).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, ponzi είπε

Που ρε γαμώτο, σε τι ΚΑΔ, ρυθμίσεις ανοιχτά ή ληξιπρόθεμα? Εχω μπει σε 1-2 και οι ημερομηνίες είναι 31/03 ή παλαιότερες. Μήπως το κάνουν σιγά-σιγά?

τα ανοιχτά προς το παρόν ponzi. ΚΑΔ κλεισμένοι και πληττόμενοι ,από χτες το μεσημέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, PROAKIS είπε

στις δόσεις από κάτω κοίταξε ,έτσι?

Ναι έχεις δίκιο για ανοιχτά. Ρυθμίσεις όχι ακόμη. Ίσως να αφήσουν και τα δοσολόγια ως έχουν και να μην τρέχουν προσαυξήσεις. Μπαίνω να δω και ληξιπρόθεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα ληξιπρόθεσμα, ακόμη ληξιπρόθεσμα φαίνονται. Μάλλον δεν θα αλλάξει αυτό. Παίρνουν και αυτά παράταση όμως, καλά δεν έχω καταλάβει? Γιατι αμφιβάλω πια για την αντίληψη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, ponzi είπε

Τα ληξιπρόθεσμα, ακόμη ληξιπρόθεσμα φαίνονται. Μάλλον δεν θα αλλάξει αυτό. Παίρνουν και αυτά παράταση όμως, καλά δεν έχω καταλάβει? Γιατι αμφιβάλω πια για την αντίληψη μου

Μάλλον αναστολή ως προς τις προσαυξήσεις γιατί η παράταση λογικά αφορά ημερομηνία που δεν έχει λήξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, ponzi είπε

Τα ληξιπρόθεσμα, ακόμη ληξιπρόθεσμα φαίνονται. Μάλλον δεν θα αλλάξει αυτό. Παίρνουν και αυτά παράταση όμως, καλά δεν έχω καταλάβει? Γιατι αμφιβάλω πια για την αντίληψη μου

NAI τα ληξιπρόθεσμα έτσι φαίνονται και δεν ξέρω αν θα αλλάξουν από μόνα τους ή αν πρέπει να ενταχθούν σε ρύθμιση πρώτα.

για το 25% ή θα υπολογιστεί ,πατώντας πάνω στην εκτύπωση της ταυτότητας ,έκπτωση 25%   ή θα πάει σαν υπερ-είσπραξη.

εκ των προτέρων δεν το ξέρουν ,τι θα κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, skylogiannis είπε

Μάλλον αναστολή ως προς τις προσαυξήσεις γιατί η παράταση λογικά αφορά ημερομηνία που δεν έχει λήξει.

Χωρίς προσαυξήσεις (για το διάτημα αυτό) και αναστολή στην είσπραξη:

2. Αναστέλλεται μέχρι και την 31/08/2020 η είσπραξη των βεβαιωμένων και ληξιπρόθεσμων κατά τις 11/03/2020 οφειλών των ανωτέρω προσώπων.

3. Κατά την καταβολή δεν υπολογίζονται οι τόκοι και προσαυξήσεις του χρονικού διαστήματος της αναστολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

NAI τα ληξιπρόθεσμα έτσι φαίνονται και δεν ξέρω αν θα αλλάξουν από μόνα τους ή αν πρέπει να ενταχθούν σε ρύθμιση πρώτα.

για το 25% ή θα υπολογιστεί ,πατώντας πάνω στην εκτύπωση της ταυτότητας ,έκπτωση 25%   ή θα πάει σαν υπερ-είσπραξη.

εκ των προτέρων δεν το ξέρουν ,τι θα κάνεις.

Θέλει απόφαση το 25% (και πρώτα νόμο ή ΠΝΠ). Καλό αυτό που λες με την ταυτότητα, αλλά έχω πελάτες που έχουν πληρώσει από τις 15 του μήνα, πρέπει να υπάρξει πρόβλεψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν, ponzi είπε

Χωρίς προσαυξήσεις (για το διάτημα αυτό) και αναστολή στην είσπραξη:

2. Αναστέλλεται μέχρι και την 31/08/2020 η είσπραξη των βεβαιωμένων και ληξιπρόθεσμων κατά τις 11/03/2020 οφειλών των ανωτέρω προσώπων.

3. Κατά την καταβολή δεν υπολογίζονται οι τόκοι και προσαυξήσεις του χρονικού διαστήματος της αναστολής.

Ότι δεν θα του τα ζητήσουν δηλαδή (δεν θα λάβουν μέτρα κλπ) και όταν θα έχουν και πάλι το δικαίωμα να τα ζητήσουν δε θα βάλουν τόκους για το διάστημα που ήταν σε αναστολή. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί βγάλαν άλλη απόφαση για τα βεβαιομένα γενικά και άλλη για τον ΦΠΑ ξεχωριστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, skylogiannis είπε

Ότι δεν θα του τα ζητήσουν δηλαδή (δεν θα λάβουν μέτρα κλπ) και όταν θα έχουν και πάλι το δικαίωμα να τα ζητήσουν δε θα βάλουν τόκους για το διάστημα που ήταν σε αναστολή. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί βγάλαν άλλη απόφαση για τα βεβαιομένα γενικά και άλλη για τον ΦΠΑ ξεχωριστά.

Ναι συμφωνούμε. Στο taxis δεν θα έπρεπε να γράφει κάτω-κάτω σε αναστολή όμως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
24 λεπτά πριν, ponzi είπε

Ναι έχεις δίκιο για ανοιχτά. Ρυθμίσεις όχι ακόμη. Ίσως να αφήσουν και τα δοσολόγια ως έχουν και να μην τρέχουν προσαυξήσεις. Μπαίνω να δω και ληξιπρόθεσμα

βρε παιδι,α , τι διαφορετικό θα έπρεπε να φαίνεται;

Εχω μπει και σε πληττομενους και σε κλεισμένους και όλα , ανοιχτά και ρυθμισμένα , φαίνονται τα ίδια και με τις ιδιες ημερομηνίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...