Προς το περιεχόμενο
  • 0

Προς Taxheaven: Μήπως πρέπει να πάρετε θέση για αυτό που ανεβάσατε?


ponzi

Ερώτηση

Εφόσον όλοι ανοίγουν νέο θέμα, ας ανοίξω ένα ακόμη.

Κύριε Γραβιά και κύριε Κουλογιάννη. Σας εκτιμώ βαθύτατα, σας θαυμάζω σας ευχαριστώ για όλα όσα κάνετε για τον κλάδο, αλλά πραγματικά θέλω να μας απαντήσετε εδώ στο δωρεάν φόρουμ, από πού προκύπτει ο τίτλος του καρφιτσωμένου ενημερωτικού που έχετε βάλει μπροστά στη σελίδα https://www.taxheaven.gr/news/48015/anoixe-h-erganh-kai-gia-toys-el-epaggelmaties-kai-atomikes-epixeirhseis-pws-oa-laboyn-ta-800-eyrw

Με έχουν πάρει όλοι οι μηχανικοί, λογιστές, δικηγόροι, άπαντες!!!!

Άνοιξε όντως η πλατφόρμα για τους ελεύθερους επαγγελματίες, ατομικές επιχειρήσεις ?

Ή απλά λέτε να μπούμε να υποβάλλουμε μια "μηδενική" (ούτε προσωπικό, ούτε εκμισθωτές) αίτηση στο ΕΡΓΑΝΗ για να βρίσκεται?

Να πάμε με τις εγκυκλίους και τις αποφάσεις ή να πάμε με τις ανακοινώσεις. Αν είναι να πάμε με τις εγκυκλίους, τι δουλεια έχει αυτό το "άνοιξε η πλατφόρμα ......" μπροστά στη σελίδα?

Γιατί με τα γραπτά που έχουμε στα χέρια μας, ούτε πλατφόρμα άνοιξε, ούτε 800άρι υπάρχει.

Παρακαλώ διαφωτίστε μας.

 

Ευχαριστώ και με συγχωρείτε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
55 λεπτά πριν, ponzi είπε

Εφόσον όλοι ανοίγουν νέο θέμα, ας ανοίξω ένα ακόμη.

Κύριε Γραβιά και κύριε Κουλογιάννη. Σας εκτιμώ βαθύτατα, σας θαυμάζω σας ευχαριστώ για όλα όσα κάνετε για τον κλάδο, αλλά πραγματικά θέλω να μας απαντήσετε εδώ στο δωρεάν φόρουμ, από πού προκύπτει ο τίτλος του καρφιτσωμένου ενημερωτικού που έχετε βάλει μπροστά στη σελίδα https://www.taxheaven.gr/news/48015/anoixe-h-erganh-kai-gia-toys-el-epaggelmaties-kai-atomikes-epixeirhseis-pws-oa-laboyn-ta-800-eyrw

Με έχουν πάρει όλοι οι μηχανικοί, λογιστές, δικηγόροι, άπαντες!!!!

Άνοιξε όντως η πλατφόρμα για τους ελεύθερους επαγγελματίες, ατομικές επιχειρήσεις ?

Ή απλά λέτε να μπούμε να υποβάλλουμε μια "μηδενική" (ούτε προσωπικό, ούτε εκμισθωτές) αίτηση στο ΕΡΓΑΝΗ για να βρίσκεται?

Να πάμε με τις εγκυκλίους και τις αποφάσεις ή να πάμε με τις ανακοινώσεις. Αν είναι να πάμε με τις εγκυκλίους, τι δουλεια έχει αυτό το "άνοιξε η πλατφόρμα ......" μπροστά στη σελίδα?

Γιατί με τα γραπτά που έχουμε στα χέρια μας, ούτε πλατφόρμα άνοιξε, ούτε 800άρι υπάρχει.

Παρακαλώ διαφωτίστε μας.

 

Ευχαριστώ και με συγχωρείτε.

 

διάβασες μέσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και για να μην τα βάζω μόνο με το taxheaven, που επαναλαμβάνω ότι ευχαριστώ για όλα και για το βήμα που μας δίνει εδώ μέσα, υπάρχουν και άλλοι που όχι μόνο ανακάλυψαν την πλατφόρμα για τα 800 ευρώ, αλλά έχουν και απαντήσεις στις ερωτήσεις μας:

https://www.taxheaven.gr/news/48066/efeea-13-apanthseis-se-kyria-erwthmata-apo-ton-niko-kaboyrino

Μάλιστα, ισχυρίζονται ότι αν για παράδειγμα ένας έμπορος με ατομική επιχείρηση συπληρώσει την πλατφόρμα (οπότε και αυτόματα το ποσό των 800 ευρώ μεταφέρεται στον λογαρισμό του εντόκως από τις 18/03), απαγορεύεται να κόψει και κάποια απόδειξη για το eshop του, ενώ αντίστοιχα αν ήταν μηχανικός θα μπορούσε να συνεχίζει να δουλεύει κανονικά. Τον έμπορα θα τον τιμωρήσουμε επειδή λειτούργησε (νόμιμα) το eshop και δεν θα του δώσουμε το επίδομα. Τον δικηγόρο που "απλώς" πλήττεται σημαντικά, θα τον αφήσουμε να δουλεύει και θα τον επιβραβεύσουμε.

Γελάνε και τα τσιμέντα κύριε Καβουρίνο με αυτά που γράφετε. Η λογική πήγε διακοπές...

Ελάτε, πείτε την αλήθεια συνάδελφοι: Έχετε πάρει ήδη τα 800 και δεν μου το λέτε ε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, PROAKIS είπε

διάβασες μέσα?

Μέσα διάβασα. Για τον τίτλο γράφω Proakis. Διαβάζουν και άλλοι το taxheaven, όχι μόνο λογιστές. Εδώ οι λογιστές δεν καταλαβαίνουμε, οι άλλοι μετράνε ήδη τα 800€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

"Γελάνε και τα τσιμέντα κύριε Καβουρίνο με αυτά που γράφετε. Η λογική πήγε διακοπές..."

Αυτό ακριβώς,

Απλά ήθελα να το έχω γράψει πρώτος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια ατελείωτη σύγχυση και ίσως είναι λογική μέσα σε όλο αυτόν τον πανικό που ζούμε. 

Είμαι από αυτούς που έστειλε "μηδενικές" και ακόμα ψάχνω να δω αν έπραξα σωστά ή όχι. Ο λόγος? Γιατί δεν ξέρω αν αύριο είμαι καλά για να κάνω τα απαραίτητα..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έτσι είναι έχουμε  χάσει το γήπεδο πλέον και   όχι την μπάλα. 

Ένας αν είναι ικανός  και μπορεί  ας γράψει ένα άρθρο ένα θέμα στο chut με τις περιπτώσεις  όπως αναφέρει  συχνά και ο proakis  αν δεν μπορεί με όλα ας πιάσει το 80% των περιπτώσεων  και το 20% το βλέπουμε  .

Ο τίτλος  όντως ξεγελάει  αλλά το άρθρο  τα αναφέρει  όλα ξεκάθαρα.

Απλά πλέον  κάτι έχει τυλίξει  τα πράγματα  με ένα πέπλο  ,έναν ιστο  αράχνης  και πρέπει να σπάσει κάποιος  αυτό το νέφος την θολούρα   .

Καλή συνέχεια  σε όλους  και καλό κουράγιο  ακόμα δεν έχει ξεκινήσει  το πανηγύρι  (στα λογιστικά  αναφέρομαι  ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν, monty είπε

Μια ατελείωτη σύγχυση και ίσως είναι λογική μέσα σε όλο αυτόν τον πανικό που ζούμε. 

Είμαι από αυτούς που έστειλε "μηδενικές" και ακόμα ψάχνω να δω αν έπραξα σωστά ή όχι. Ο λόγος? Γιατί δεν ξέρω αν αύριο είμαι καλά για να κάνω τα απαραίτητα..... 

Θα είστε μια χαρά και στις επάλξεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Έτσι είναι έχουμε  χάσει το γήπεδο πλέον και   όχι την μπάλα. 

Ένας αν είναι ικανός  και μπορεί  ας γράψει ένα άρθρο ένα θέμα στο chut με τις περιπτώσεις  όπως αναφέρει  συχνά και ο proakis  αν δεν μπορεί με όλα ας πιάσει το 80% των περιπτώσεων  και το 20% το βλέπουμε  .

Ο τίτλος  όντως ξεγελάει  αλλά το άρθρο  τα αναφέρει  όλα ξεκάθαρα.

Απλά πλέον  κάτι έχει τυλίξει  τα πράγματα  με ένα πέπλο  ,έναν ιστο  αράχνης  και πρέπει να σπάσει κάποιος  αυτό το νέφος την θολούρα   .

Καλή συνέχεια  σε όλους  και καλό κουράγιο  ακόμα δεν έχει ξεκινήσει  το πανηγύρι  (στα λογιστικά  αναφέρομαι  ).

Ο τίτλος παίζει πολύ σημαντικό ρόλο αγαπητέ μου. Αντιλαμβάνεστε, είμαι σίγουρος.

Ακραίο (και ίσως ατυχές) παράδειγμα, αλλά αν βγει σήμερα ένας γιατρός και δηλώσει:

8 εκατομμύρια τα κρούσματα στην Ελλάδα

Αν δεν συνεχιστούν τα μέτρα 

 

Θα φάει κλωτσές και θα πει και ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, ponzi είπε

Θα είστε μια χαρά και στις επάλξεις!

Μακάρι. Μακάρι να είμαστε όλοι. Όμως πέρασα από ένα κατάστημα όπου την επόμενη μέρα έκλεισε λόγο κρουσματοτος οπότε τα είδα όλα. Είχα πάρει πάσης φύσεως μέτρα (και παραπάνω), πέρασα και την ατομική μου καραντίνα αλλά ο φόβος φυτεύτηκε βαθιά. Το κακό μπορεί να συμβεί ανά πάσα δευτερόλεπτο. Αλλά εμείς τρέχουμε πίσω από τις πλατφόρμες και η αμοιβή μας θα είναι ωραιότατα σεμινάρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, monty είπε

Μακάρι. Μακάρι να είμαστε όλοι. Όμως πέρασα από ένα κατάστημα όπου την επόμενη μέρα έκλεισε λόγο κρουσματοτος οπότε τα είδα όλα. Είχα πάρει πάσης φύσεως μέτρα (και παραπάνω), πέρασα και την ατομική μου καραντίνα αλλά ο φόβος φυτεύτηκε βαθιά. Το κακό μπορεί να συμβεί ανά πάσα δευτερόλεπτο. Αλλά εμείς τρέχουμε πίσω από τις πλατφόρμες και η αμοιβή μας θα είναι ωραιότατα σεμινάρια. 

Μην ανησυχείτε, καλά θα είστε 🙂 

Ο χαμός αυτός, τουλάχιστον μας αποσπά την προσοχή από τον φόβο που έχει πέσει επάνω μας.

Για εμένα, η καραντίνα στο σπίτι ξεπερνιέται μόνο αν "πίνω μπάφους και παίζω προ".

Για να μη βλέπω ειδήσεις δηλαδή. Οπότε, καλύτερα γραφείο με τα μέτρα, για τα άλλα... μεγάλωσα πια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχεις δίκιο, είχαμε αφήσει τις επίσημες αποφάσεις στο ότι οι εργοδότες και μόνο θα υποβάλλουν μέχρι τις 31/03 για αναστολή συμβάσεων, και από 01/04 οι εργαζόμενοι και οι επιχειρήσεις. Ξαφνικά, χωρίς επίσημη ενημέρωση, βαπτίζουμε εργοδότες όλους , είτε έχουν προσωπικό είτε όχι. Με προβληματίζει που δεν έχει πάρει κάποιος επίσημος φορέας θέση γιαυτό, αλλά πόσο να περιμένεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, prince είπε

έχεις δίκιο, είχαμε αφήσει τις επίσημες αποφάσεις στο ότι οι εργοδότες και μόνο θα υποβάλλουν μέχρι τις 31/03 για αναστολή συμβάσεων, και από 01/04 οι εργαζόμενοι και οι επιχειρήσεις. Ξαφνικά, χωρίς επίσημη ενημέρωση, βαπτίζουμε εργοδότες όλους , είτε έχουν προσωπικό είτε όχι. Με προβληματίζει που δεν έχει πάρει κάποιος επίσημος φορέας θέση γιαυτό, αλλά πόσο να περιμένεις?

Το λάθος είναι ότι πρόσθεσαν την επιλογή εισόδου με κωδικούς taxis. Γιατί? Για το ενοίκιο? Μα αυτό θα μπορούσαν να το δηλώσουν οι επιχειρήσεις στην αίτηση με το 800αρι. Τι σχέση έχουν εργανη και ενοίκιο??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 ώρες πριν, ponzi είπε

Άνοιξε όντως η πλατφόρμα για τους ελεύθερους επαγγελματίες, ατομικές επιχειρήσεις

Κατά τη γνώμη μου όχι ακόμη. Η υπηρεσία που άνοιξε αφορά δήλωση εργοδοτών, ώστε οι εργαζόμενοι τους να πάρουν την προβλεπόμενη αποζημίωση 800€ με την αντίστοιχη ασφαλιστική κάλυψη  για 1,5 μήνα από το κράτος. Αφορά επίσης την έκπτωση ενοικίου επ. στέγης 40% για όσους έκλεισαν με εντολή δημόσιας αρχής. Σχετικά με το ενοίκιο, εκτός από εργοδότες μάλλον περιλαμβάνει και τους μη εργοδότες που έκλεισαν από δημόσια αρχή αλλά μπαίνουν με κωδικούς taxisnet. Μιλάμε στην ουσία για τα άρθρα 11 και 2 της ΠΝΠ 20/3.

Όσον αφορά στα 800€ για επιχειρηματίες, περιμένω ΚΥΑ, πιθανόν εξειδίκευση του άρθρου 8 παρ.1 της ΠΝΠ 20/3 με όρους, προυποθέσεις, διαδικασία κλπ.

Προσωπικά μέχρι τώρα αποφάσεις-εφαρμογές, σχετικά με τα βασικότερα, έχω εντοπίσει για:

  1. Απόφαση για παράταση/αναστολή βεβαιομένων οφειλών ΔΟΥ και οφειλών ΦΠΑ πληττόμενων.
  2. Απόφαση για παράταση εισφορών ΕΦΚΑ-μισθωτών (ΙΚΑ) 2ου και 3ου/2020, δόσεων ρυθμίσεων και υπενθύμιση υποχρέωσης για υποβολή ΑΠΔ.
  3. Απόφαση για παράταση εισφορών ΕΦΚΑ-μη μισθωτών 2ου και 3ου/2020.
  4. Εφαρμογή Υ.Δ. Εργάνη εργοδοτών με διακοπή από δημόσια αρχή για υποχρεωτική αναστολή: α) της εργασίας τους και β) συμβάσεων εργαζομένων καθώς και έκπτωση ενοικίου επαγγελματικής στέγης, αλλά και πληττόμενων βάσει ΚΑΔ εργοδοτών για προαιρετική αναστολή συμβάσεων εργαζομένων μόνο (ΕΔΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟ-ΑΚΟΜΗ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΚΑΔ ΠΛΗΤΤΟΜΕΝΩΝ ΠΟΥ ΑΝΑΣΤΕΛΛΟΝΤΑΙ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΚΑΔ ΠΟΥ ΠΛΗΤΤΟΝΤΑΙ, ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΡΘΟ - Η σχετική απόφαση που εντοπίζει και διορθώνει το πρόβλημα βγήκε σήμερα από το υπουργείο εργασίας). Στην ίδια εφαρμογή μπαίνουν με κωδικούς taxisnet και όσοι κλείνουν από δημόσια αρχή και έχουν ενοίκιο αλλά όχι εργαζόμενους.
  5. Απόφαση για μορφή Υ.Δ. εργαζομένων, των οποίων η σύμβαση ανεστάλη (ΕΚΚΡΕΜΕΙ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ).
  6. Αναθεώρηση λίστας ΚΑΔ Υ.Ο. και επανακαθορισμός έννοιας πληττόμενου βάσει τζίρου δευτερεύουσας.
  7. Απόφαση για οικονομική ενίσχυση εκμισθωτών ακινήτων σε όσους έκλεισαν με εντολή δημόσιας αρχής και εργαζομένων των οποίων η σύμβαση ανεστάλη.
  8. ...

Αναμένω:

  1. Εφαρμογή αποζημίωσης 800€ και έκπτωσης ενοικίου εργαζομένων με σύμβαση σε αναστολή.
  2. Εφαρμογή αποζημίωσης 800€ ελεύθερων επαγγελματιών, αυτοαπασχολούμενων και ατομικών μέχρι 5 εργαζόμενους.
  3. Απόφαση-διευκρινίσεις αν το ανωτέρω επίδομα το δικαιούνται οι προσωπικές εταιρίες ή τα μέλη τους.
  4. Απόφαση-διευκρινίσεις αν θα ισχύσει τελικά η έκπτωση 25% για συνεπείς πληρωτές οφειλών.
  5. Απόφαση-διευκρινίσεις αν στα ευεργετήματα και στις παρατάσεις/αναστολές υπάγονται αυτοδικαίως όσοι έχουν ΚΑΔ που πλήττεται ή πρέπει να γίνει κάποια αίτηση πρώτα.
  6. Αναθεώρηση λιστών ΚΑΔ όλων των αποφάσεων του υπουργείου εργασίας.
  7. Οδηγίες για σαφείς προθεσμίες όλων των ανωτέρω συν προθεσμίες υποβολής ΦΠΑ κλπ
  8. Απόφαση για χρέη ΟΤΑ
  9. .......και πολλά ακόμη.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
47 λεπτά πριν, ponzi είπε

Ο τίτλος παίζει πολύ σημαντικό ρόλο αγαπητέ μου. Αντιλαμβάνεστε, είμαι σίγουρος.

Ακραίο (και ίσως ατυχές) παράδειγμα, αλλά αν βγει σήμερα ένας γιατρός και δηλώσει:

8 εκατομμύρια τα κρούσματα στην Ελλάδα

Αν δεν συνεχιστούν τα μέτρα 

 

Θα φάει κλωτσές και θα πει και ευχαριστώ.

 

Καλα Ναι εγώ την πάτησα  .

Αλλά τουλάχιστον αν κάποιος  διαβάσει  προσεκτικά  και έχει αντιλήψη   και κάποιες  στοιχειώδεις γνώσεις  οκ το αντιλαμβάνεται  το χουμε πει η ομορφιά  κρύβεται  σ4ην απλότητα  .

.με απλά λόγια όποιος  δεν μένει στην επιφάνεια  ...δεν θα τον παραπλανήσε το άρθρο  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 λεπτά πριν, monty είπε

Το λάθος είναι ότι πρόσθεσαν την επιλογή εισόδου με κωδικούς taxis. Γιατί? Για το ενοίκιο? Μα αυτό θα μπορούσαν να το δηλώσουν οι επιχειρήσεις στην αίτηση με το 800αρι. Τι σχέση έχουν εργανη και ενοίκιο??? 

δεν χρειάζεται πολλή ανάλυση, φυσικά και έπρεπε να ήταν ποιο προσεκτικοί στις διατυπώσεις των αποφάσεων. με μια σωστή πρόταση θα τα έλυναν όλα. φυσικά δεν εκπλήσσομαι που έγινε ότι έγινε.Την τετάρτη που θα έχει λήξει η προθεσμία τότε ίσως τα διευκρινίσουν. Τώρα τι κάνεις? Θα στείλεις, αυτό που κάνουν όλοι για να είσαι μέσα , η θα το ρισκάρεις με όποιο κόστος, σαν επαναστάτης με αιτία ? Εγώ θα προτιμήσω το πρώτο για να τελειώνει αυτή η κωμωδία και να πέσω στη μάχη μαζί με τόσους άλλους. Αν και επιστημονικά ποιο σωστό είναι το δεύτερο ,αλλά ποιος ρισκάρει με αυτούς? Άλλη γλώσσα η Ελληνική, άλλη των αποφάσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να χρειαστεί να απολογηθώ για μια αίτηση που θεωρούσα πως ορθώς δεν έκανα και στις 1/4 μου έλεγαν οι ανευθυνουπευθυνοι πως κακώς δεν έκανα. Καλύτερα 1-2 ώρες περιττής εργασίας πάρα το τσουναμι διαμαρτυριών. Στο φινάλε αυτοί (οι πελάτες) μου έσπασαν τα τηλέφωνα λέγοντας "άνοιξε η πλατφόρμα, κάνε μου αμέσως την δήλωση".... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
43 λεπτά πριν, monty είπε

Το λάθος είναι ότι πρόσθεσαν την επιλογή εισόδου με κωδικούς taxis. Γιατί? Για το ενοίκιο? Μα αυτό θα μπορούσαν να το δηλώσουν οι επιχειρήσεις στην αίτηση με το 800αρι. Τι σχέση έχουν εργανη και ενοίκιο??? 

Πολύ σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οι περισσότεροι δεν το κάνανε για το 800-αρι ,αλλά για τις παρατάσεις υποχρεώσεων.

σήμερα βγηκε το ταχις και έκανε το αυτόνοητο.

εγώ δεν καταλάβα ακόμη ,γιατί παιδεύουν τους εργαζόμενους και δεν τα στέλνει στο ταχις το εργάνη.

να τα επεξεργαστεί σε οικογενειακό επίπεδο και δήλωσης.

πάλι για το ενοίκιο μάλλον!!!  χάθηκε ο κόσμος να βάλουν μια γραμμή στο ταχις.

το οποίο εργάνη δεν κάνει επαλήθευση στο αφμ εκμισθωτή!  δεν ξέρω αν το βάλεις εντελώς λάθος αν το παίρνει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

οι περισσότεροι δεν το κάνανε για το 800-αρι ,αλλά για τις παρατάσεις υποχρεώσεων.

σήμερα βγηκε το ταχις και έκανε το αυτόνοητο.

εγώ δεν καταλάβα ακόμη ,γιατί παιδεύουν τους εργαζόμενους και δεν τα στέλνει στο ταχις το εργάνη.

να τα επεξεργαστεί σε οικογενειακό επίπεδο και δήλωσης.

πάλι για το ενοίκιο μάλλον!!!  χάθηκε ο κόσμος να βάλουν μια γραμμή στο ταχις.

το οποίο εργάνη δεν κάνει επαλήθευση στο αφμ εκμισθωτή!  δεν ξέρω αν το βάλεις εντελώς λάθος αν το παίρνει.

 

 

Ποιο είναι το αυτονόητο που έκανε σήμερα το taxis? Οι παρατάσεις? Ή τίποτα που έχασα??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 λεπτά πριν, monty είπε

Ποιο είναι το αυτονόητο που έκανε σήμερα το taxis? Οι παρατάσεις? Ή τίποτα που έχασα??? 

βάσει ΚΑΔ παρατάσεις υποχρεώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απαντήστε παρακαλώ από το taxheaven! Μου στέλνουν mail από συλλόγους μεταφραστών και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε. Θα καθήσω να τα κάνω, αλλά παρακαλώ απαντήστε. Δεν είναι τόσο δύσκολο να απαντήσετε. Από εσάς πήραν την πληροφορία και μάλιστα γράφουν να μην ακούνε τους λογιστές και να το κάνουν μόνοι τους, δίνοντας και οδηγίες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εμένα με παίρνουν και με ενημερώνουν ότι "πήραν παράταση οι φορολογικές δηλώσεις" για 2 μήνες, όπως διάβασαν σήμερα στο Internet! 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, skylogiannis είπε

Εμένα με παίρνουν και με ενημερώνουν ότι "πήραν παράταση οι φορολογικές δηλώσεις" για 2 μήνες, όπως διάβασαν σήμερα στο Internet! 🙂

Αυτό που το πας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 ώρες πριν, PROAKIS είπε

 

σήμερα βγηκε το ταχις και έκανε το αυτόνοητο.

 

Proakis τι εννοείς? Ξέρουμε ότι έχουμε παράταση, η εικόνα του taxis όμως δεν έχει αλλάξει. Τις παλιές προθεσμίες βγάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, ponzi είπε

Αυτό που το πας!

Γενικά συμφωνείς με την ανάρτηση που έκανα σχετικά με τι έχουμε και τι περιμένουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...