Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΝΑΣΤΟΛΗ


petrosmanasis

Ερώτηση

Καλησπέρα συνάδελφοι εύχομαι καλή δύναμη σε όλους με την κατάσταση που αντιμετωπίζουμε.

Ήθελα να ρωτήσω το εξής επιχείρηση που είναι στους πληττόμενους καδ και θέλει να κάνει αναστολή προσωπικού απο αύριο 27/3 θα πληρώσει κανονικά μέχρι και σήμερα 26/3 καλά τα λέω??

και πότε θα υποβάλλει την αίτηση για αναστολή μέχρι τις 31/3 ή δεν έχει πρόβλημα να την υποβάλλει και μετά απο αυτή την ημερομηνία ?

σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
18 λεπτά πριν, medousa είπε

Καλημέρα ,

επιχείρηση ΟΕ με κεντρικό χονδρική πώληση και υποκατάστημα λιανική που έκλεισε με απόφαση θα στείλει αναστολή βάσει πληττόμενων δηλαδή από το κεντρικό σωστά ?

Μπορεί να κάνει αναστολή συμβάσεων σε διαφορετικούς χρόνους οπότε μπορεί να στείλει   παραπάνω των μία αιτήσεων ?

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας !

γιατί  από το κεντρικό από το υποκατάστημα δεν αφήνει;δεν το γνωριζω 

ναι μπορει ειναι σε αυτές που πλήττονται  ε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα συνάδερφοι,

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση: εταιρία με αναστολή λειτουργίας (βάση εντολή κρατικής αρχής), θα κάνει αναστολή συμβάσεων, όμως σε έναν εργαζόμενο έχει γίνει από το σύστημα, διακοπή εργασίακης σχέσης στις 15-11-2019, η εταιρία δεν έχει καταθέση κανένα έντυπο. Έστειλα τα απαραίτητα έγγραφα στο [email protected], γιατί δεν με αφήνει να καταθέσω την αίτηση. Ξέρετε, αν σε περίπτωση που δεν μου το έχουν διορθόσει μέχρι αύριο, θα μπορώ να καταθέσω εκ νέου δήλωση μόνο για την έργαζόμενη αυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.

ΕΠΕ που έχει κλείσει από το 2017, έχει μπει στη ρύθμιση των 120 δόσεων, τις οποίες πληρώνει ο διαχειριστής, ο οποίος τώρα έχει ατομική με ΚΑΔ που πλήττεται.

Δικαιούται αναστολή πληρωμής δόσεων ρύθμισης για την ΕΠΕ?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και καλή δύναμη σε όλους τους συναδέλφους. Μετά το άνοιγμα εκ νεου τις πλατφόρμας , σε επιχείρηση που βάση ΚΑΔ πλήτεται σαν επιλογή για αναστολή σύμβασης εργασίας εργαζομένων μου βγάζει 2 επιλογές :
α) Επιχειρήση έκδοσης προτωγενούς (branded) ψηφιακού περιεχομένου , οι οποίες είνα εγγεγραμμένες στο μητρώου επιχείρησεων ηλεκτρονικών μέσων ενημέρωσης ( μητρώο online media) που τηρέιται στην ΓΓΕΕ..
β) Καταστήματα λιανικού εμπορίου που λειτουργούν με συμφωνίες συνεργασίας όλων των καταστήματων λιανικών εμπορίου τύπου "shops in a shop" κτλ
Η επιχείρηση δεν ανήκει σε καμία απο αυτές τις περιπτώσεις, την Παρασκευή έκανα για τον έναν εργαζόμενο, για τον άλλο πως θα κάνω? Υπάρχει κάτι άλλο , αναμένουμε να ανοιξει ξανα με σωστά πεδία επιλογής? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, ROMARIO είπε

Καλησπέρα και καλή δύναμη σε όλους τους συναδέλφους. Μετά το άνοιγμα εκ νεου τις πλατφόρμας , σε επιχείρηση που βάση ΚΑΔ πλήτεται σαν επιλογή για αναστολή σύμβασης εργασίας εργαζομένων μου βγάζει 2 επιλογές :
α) Επιχειρήση έκδοσης προτωγενούς (branded) ψηφιακού περιεχομένου , οι οποίες είνα εγγεγραμμένες στο μητρώου επιχείρησεων ηλεκτρονικών μέσων ενημέρωσης ( μητρώο online media) που τηρέιται στην ΓΓΕΕ..
β) Καταστήματα λιανικού εμπορίου που λειτουργούν με συμφωνίες συνεργασίας όλων των καταστήματων λιανικών εμπορίου τύπου "shops in a shop" κτλ
Η επιχείρηση δεν ανήκει σε καμία απο αυτές τις περιπτώσεις, την Παρασκευή έκανα για τον έναν εργαζόμενο, για τον άλλο πως θα κάνω? Υπάρχει κάτι άλλο , αναμένουμε να ανοιξει ξανα με σωστά πεδία επιλογής? Ευχαριστώ.

αυτα τα δυο προστέθηκαν σημερα  δεν υπαρχουν μονο αυτες οι δυο επιλογες πριν  δεν υπήρχαν κατα αλλα οι υπολοιπες οτι εκαναν αν και θα εχουμε αλλαγες με την σημερινη αποφασδη που ειπαν οτι θα εκδώσουν  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλημέρα.Επιχείρηση με ΚΑΔ που ανήκει στις πληττόμενες επιχειρήσεις θέλει από 01/04/2020 να θέση σε αναστολή 2 εργαζομένους και από 15/04/2020 άλλους 2 εργαζομένους υποβάλει δύο Υ/Δ Εργοδότη κατά περίπτωση ή μία με τους τέσσερις εργαζομένους μαζί και το αργότερο μέχρι 20/04/2020;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδερφοι την βοήθειά σας παρακαλώ.....Σε πληττόμενη επιχείρηση. Ο εργοδότης έβαλε τους υπαλλήλους σε τηλεργασία. Μπορεί να δηλώσει αναστολή σύμβασης στο εργάνη και να καταβάλλει μισθούς για τα ποσά ανω των 800€ μέχρι τον ονομαστικό τους μισθό? Κατάλαβα σωστά?Μέχρι πότε έχει τη δυνατότητα να το δηλώσει στο εργάνη? Μέχρι τις 10 του επόμενου μήνα?Πρέπει η αναστολή σύμβασης να παραμείνει για 45 μέρες σε αυτή τη περίπτωση ή ισχύει κάτι άλλο? Ισχύει αυτό ή δεν το κατάλαβα καλά? Από το χθεσινό σεμινάριο του με τον κο Αγραπίδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι, υπάρχει απάντηση στο παρακάτω

Εποχιακή επιχείρηση από Σεπτέμβριο μέχρι τέλος Απριλίου, απασχολεί προσωπικό  με συμβάσεις αορίστου χρόνου (γιατί δεν ξέρει την ημερομηνία διακοπής της , η οποία εξαρτάται από τις καιρικές συνθήκες)

Έχει κλείσει με εντολή Δημόσιας Αρχής (είναι καφέ)....

Μπορώ να υποβάλλω αίτηση αναστολής εργασιών, όταν μέσα στον Απρίλιο θα έχω οπωσδήποτε απόλυση προσωπικού?

Αν δεν τους απολύσω, θα έχω έχω το παράδοξο, κλειστή επιχείρηση χωρίς παροχή ηλεκτρικού ρεύματος με εργαζόμενους να φαίνονται ότι εργάζονται

Υπάρχει απάντηση?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, να θέσω και εγώ το ερώτημα μου. Αν κάνουμε υποβολή της Δήλωσης Αναστολής Συμβάσεων σε εταιρεία που πλήττεται με ημερομηνία 5 Απρίλη,  μπορώ να δηλώσω ότι οι συμβάσεις μπήκαν σε Αναστολή με 21/03/2020.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 28/3/2020 στις 11:21 ΠΜ, solwn 1 είπε

Έχω υποχρεωτική αναστολή, με κρατική εντολή  από 14/03,.....με 5 εργαζόμενους...εκ των οποίων η μια διανύει το 6 μηνο του ΟΑΕΔ (λόγω κύησης)

Άρα την διαγράφω και υποβάλλω για τους υπόλοιπους την αναστολή ώστε να πάρουν τα 800?

Σωστά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει πρόβλημα εάν σε επιχείρηση η οποία έχει κλείσει με κρατική εντολή έχει δηλωθεί η 18/03 ως ημερομηνία αναστολής των συμβάσεων αντί της 14/03?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερώτηση  επιχείρηση  που έχει κλείσει  με κρατική  εντολή  έως σήμερα κάνει αίτηση στην εργάνη η έως 10/04 Και αν ναι βαση ποιου  νόμου η απόφασης  .

Μόνο ένα δελτίο  τύπου  έχει πάρει το μάτι μου και ότι ακούστηκε στο επι της ουσίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό που φοβόμασταν έγινε: Σε αίτηση εργαζόμενου σε πληττόμενη, ημερομηνία αναστολής έχει την ημερομηνία που ο εργοδότης υπέβαλε την αίτηση.

 

Θα κλάψει ο κάθε πικραμένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 ώρες πριν, Auditor είπε

Αυτό που φοβόμασταν έγινε: Σε αίτηση εργαζόμενου σε πληττόμενη, ημερομηνία αναστολής έχει την ημερομηνία που ο εργοδότης υπέβαλε την αίτηση.

 

Θα κλάψει ο κάθε πικραμένος

Επειδή δεν το γνωρίζω  .

Που είναι το πρόβλημα  αφού μισθοδοσία έμεις  δεν θα βγάλουμε Για τις εταιρίες μας;

Η το πρόβλημα είναι στην μισθοδοσία  που θα βγάλει για τους μισθωτούς  μας το κρατος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα,εσεις βλεπετε να εχει ανοιξει η αιτηση?επισης ισχυονυ οι περιορισμοι για μερα και αφμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα , και καλό μήνα μαζί με το κουράγιο που πρέπει να έχουμε . Έχω περίπτωση που εργαζόμενος σε επιχείρηση που λειτουργεί κανονικά και συνεχίζει να εργάζεται αλλά ο εργαζόμενος έχει επιπλέον δική του ατομική επιχείρηση που πλήττεται(συγκεκριμένα ΤΑΞΙ). Δικαιούται να κάνει την αίτηση σαν επιχείρηση για τα 800 ευρώ . Επίσης έχω και το εντελώς αντίθετο. Εργαζόμενος έχει τεθεί σε αναστολή από επιχείρηση που εργάζεται αλλά ταυτόχρονα είναι και αγρότης κανονικού καθεστώτος.Αυτός δικαιούται τίποτα . Δεν έχω δει πουθενά αντίστοιχο παράδειγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

υποβολη απο.....εως...... που λεει ειναι απο πότε εκλεισε ή απο πότε εγινε η αιτηση του εργοδοτη>? για τα αφμ που ληγουν σημερα θα τα αφησουν ανοιχτα και αυριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα

σε περιπτωση που βαλαμε ατομα σ αναστολη αλλα τελικα θα δουλεψουν απο την επομενη εβδομαδα τι κανουμε ρε παιδια ξερει κανεις κατι????????👽😳

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 λεπτά πριν, Georgenikolo είπε

καλημερα

σε περιπτωση που βαλαμε ατομα σ αναστολη αλλα τελικα θα δουλεψουν απο την επομενη εβδομαδα τι κανουμε ρε παιδια ξερει κανεις κατι????????👽😳

Από τη στιγμή που μπήκαν σε αναστολή, είναι για 45 μέρες. ΤΕΛΟΣ! Δεν υπάρχει αναίρεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιχείρηση με ΚΑΔ στους πληττόμενους.......7 εργαζόμενοι....δεν βάζει σε αναστολή ΚΑΝΕΝΑΝ εργαζόμενο και δεν την ενδιαφέρει η μείωση ενοικίου ( εργάζονται όλοι κανονικά)........δεν χάνει τα φορολογικά και ασφαλιστικά οφέλη.....Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

To θεμα αυτο με απασχολησε και ρωτησα τη διευθυντρια του ΣΕΠΕ,η οποια μου ειπε οτι μπορεις

να επαναφερεις τον εργαζομενο που βρισκεται σε αναστολη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, lavidas είπε

To θεμα αυτο με απασχολησε και ρωτησα τη διευθυντρια του ΣΕΠΕ,η οποια μου ειπε οτι μπορεις

να επαναφερεις τον εργαζομενο που βρισκεται σε αναστολη.

 

Να της πεις να δου το δώσει γραμμένο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι μια απορία.

Επιχείρηση που δεν έχει ανασταλεί η  λειτουργία της ,ούτε πλήττεται ,  δουλεύει κανονικά.

Στις 15-03-2020 προσλαμβάνει  εργαζόμενη με σύμβαση αορίστου χρόνου.

Στις 20-03-2020 την απολύει με καταγγελία της σύμβασης.

Έρχεται ο ΟΑΕΔ και ο επόπτης εργασίας και λένε ότι είναι άκυρη η καταγγελία της σύμβασης  διότι η εργαζόμενη δεν έχει κλείσει 18 μήνες από την στιγμή που γέννησε.

Ερώτηση,  είναι υποχρεωμένη η επιχείρηση να ξέρει αν ένας νέος εργαζόμενος που πάει για δουλειά διανύει το διάστημα προστασίας  μητρότητας.

Αν το ήξερε η επιχείρηση προφανώς και δεν θα την προσλάμβανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

προσπαθω να κανω αναστολη σε καδ 4673 απο το πακεττο που ανακοινωσε χθες το 

υπουργειο ,και το εργανη λεει οτι δεν ειναι πλητομενος. Ξερει καποιος κατι?  μηπως δεν ενημερωθηκε ακονα το εργανη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...