Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΝΑΣΤΟΛΗ


petrosmanasis

Ερώτηση

Καλησπέρα συνάδελφοι εύχομαι καλή δύναμη σε όλους με την κατάσταση που αντιμετωπίζουμε.

Ήθελα να ρωτήσω το εξής επιχείρηση που είναι στους πληττόμενους καδ και θέλει να κάνει αναστολή προσωπικού απο αύριο 27/3 θα πληρώσει κανονικά μέχρι και σήμερα 26/3 καλά τα λέω??

και πότε θα υποβάλλει την αίτηση για αναστολή μέχρι τις 31/3 ή δεν έχει πρόβλημα να την υποβάλλει και μετά απο αυτή την ημερομηνία ?

σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
13 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Και πια είναι η σωστή ημερομηνία κατά την άποψη σας  .

Για τους υποχρεωτικά  οκ έχει βγει απόφαση. Για αυτούς  που πλήττονται  οκ να δεκτό από τότε  που μπήκε  ο καδ  τις επιχειρήσεις  γιατί και η κάθε επιχείρηση  μπήκε  με άλλη απόφαση  ΠΧ εμείς  μπήκαμε  τέλευτεοι. 

Αν και το πιο λογικό είναι από τότε που την κάνει και παίρνει  πρωτόκολλο  αλλά και να μπορείς  να  το δηλώσεις μεσα σε  ένα εύλογο  διάστημα  ΠΧ έκλεισε  την επιχείρηση  στο πε ο επιχειρηματίας  το βράδυ βράδυ στο πε .να χεις ένα εύλογο  διάστημα  να το δηλώσεις  .

Δλδ τι θα μαστε 24 ώρες το 24 πάνω από έναν  υπόλογιστη  stan  by να το δηλώνουμε;;;

Γιά τίς πληττόμενες, τίς οποίες θά υποβάλλω τήν Δευτέρα (τίς έχω ήδη προσωρινή αποθήκευση) απλά περιμένω μήπως προσθέσουν καί κανέναν επιπλέον, θά αναφέρω τήν ημερομηνία αναστολής δίπλα σέ κάθε εργαζόμενο, η οποία νομίζω δέν μπορεί νά ειναι προγενέσερη τής ημερομηνίας πού κάθε επιχείρηση συμπεριελήφθει στούς πληττόμενους ΚΑΔ. Μετά αναμένουμε επίσημες οδηγίες γιά τό τί θά ισχύσει γιά υπολογισμό μισθοδοσίας Μαρτίου. Καλό μας κουράγιο καί νά μήν αρρωστήσουμε.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 ώρες πριν, GEORGE62 είπε

Γιά τίς πληττόμενες, τίς οποίες θά υποβάλλω τήν Δευτέρα (τίς έχω ήδη προσωρινή αποθήκευση) απλά περιμένω μήπως προσθέσουν καί κανέναν επιπλέον, θά αναφέρω τήν ημερομηνία αναστολής δίπλα σέ κάθε εργαζόμενο, η οποία νομίζω δέν μπορεί νά ειναι προγενέσερη τής ημερομηνίας πού κάθε επιχείρηση συμπεριελήφθει στούς πληττόμενους ΚΑΔ. Μετά αναμένουμε επίσημες οδηγίες γιά τό τί θά ισχύσει γιά υπολογισμό μισθοδοσίας Μαρτίου. Καλό μας κουράγιο καί νά μήν αρρωστήσουμε.............

Εσκασαν οι οδηγίες  

Οι διαδικασίες για την λήψη αποζημίωσης ειδικού σκοπού - Aναστολή συμβάσεων εργασίας, ακυρότητα καταγγελίας σύμβασης - Δημοσιεύθηκε η απόφαση του υπ.Εργασίας

Καλύπτει  κάποια  θέματα  και αλλά ακόμα αναμένουμε 

https://www.taxheaven.gr/news/48073/oi-diadikasies-gia-thn-lhpsh-apozhmiwshs-eidikoy-skopoy-anastolh-symbasewn-ergasias-akyrothta-kataggelias-symbashs-dhmosieyohke-h-apofash-toy-ypergasias

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 ώρες πριν, GEORGE62 είπε

Γιά τίς πληττόμενες, τίς οποίες θά υποβάλλω τήν Δευτέρα (τίς έχω ήδη προσωρινή αποθήκευση) απλά περιμένω μήπως προσθέσουν καί κανέναν επιπλέον, θά αναφέρω τήν ημερομηνία αναστολής δίπλα σέ κάθε εργαζόμενο, η οποία νομίζω δέν μπορεί νά ειναι προγενέσερη τής ημερομηνίας πού κάθε επιχείρηση συμπεριελήφθει στούς πληττόμενους ΚΑΔ. Μετά αναμένουμε επίσημες οδηγίες γιά τό τί θά ισχύσει γιά υπολογισμό μισθοδοσίας Μαρτίου. Καλό μας κουράγιο καί νά μήν αρρωστήσουμε.............

θά αναφέρω τήν ημερομηνία αναστολής δίπλα σέ κάθε εργαζόμενο..

Δεν σου επιτρέπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα συνάδελφοι,και καλή δύναμη.Επιχείρηση που ο ΚΑΔ της ανήκει στους πληγέντες θέλει από τους οκτώ εργαζομένους να θέση τους τρεις σε αναστολή από 01/04/2020 και για 45 ημερολογιακές ημέρες.Την Υ/Δ Εργοδότη μπορώ να την υποβάλω και αύριο 30/03/2020 ή 31/03/2020 και στις παρατηρήσεις του κάθε εργαζομένου που τελεί σε αναστολή να αναφέρω ότι ξεκινάει η αναστολή από 01/04/2020 ή πρέπει 01/04/2020 μέχρι το αργότερο 20/04/2020.Με πιέζουν να της υποβάλω τώρα για να μπουν οι εργαζόμενοι από 01/04/2020 και αναλόγως το τελευταίο ψηφίο του ΑΦΜ τους να κάνουν και αυτοί της Αιτήσεις τους.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

. Οι εργοδότες μπορούν εντός του χρονικού διαστήματος από 21/3/2020 έως 20/4/020 να εφαρμόζουν το μέτρο της αναστολής των συμβάσεων εργασίας σταδιακά και για διαφορετικό αριθμό εργαζομένων.

μπορει δηλ να βγει σε αναστολή πρωτα ο Α υπάλληλος μετά απο 2 εβδομάδες ο Β κλπ.   ?

και να παιρνουν και τα 800?

Επίσης μπορει  να επιστρεψει ο Α ? πριν τις 45 ημερες?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, SOTPAR είπε

θά αναφέρω τήν ημερομηνία αναστολής δίπλα σέ κάθε εργαζόμενο..

Δεν σου επιτρέπει

Νομίζω οτι επιτρέπει στίς παρατηρήσεις δίπλα στόν εργαζόμενο (ανοίγεις παράθυρο) αλλά μετά τά τελεταία ανακοινωθέντα νομίζω δέν έχει νόημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, GEORGE62 είπε

Νομίζω οτι επιτρέπει στίς παρατηρήσεις δίπλα στόν εργαζόμενο (ανοίγεις παράθυρο) αλλά μετά τά τελεταία ανακοινωθέντα νομίζω δέν έχει νόημα....

Καλησπέρα.

Επειδή δεν έχω καταλάβει, γιατί δεν έχει νόημα?

Δεν παίζει ρόλο στην αίτηση των εργαζομένων η ημερομηνία αναστολής?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
46 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Επειδή δεν έχω καταλάβει, γιατί δεν έχει νόημα?

Δεν παίζει ρόλο στην αίτηση των εργαζομένων η ημερομηνία αναστολής?

Ευχαριστώ.

Σύμφωνα μέ τά τελευταία ανακοινωθέντα, συμπεραίνουμε ότι γιά τίς επιχειρήσεις μέ πληττόμενους ΚΑΔ, η έναρξη αναστολής τής σύμβασης τών εργαζομένων δέν αρχίζει από τήν ημερομηνία υποβολής τής Υ/Δ, όπως ερμήνευαν τίς προηγούμενες ημέρες αρκετοί συνάδελφοι μέσα στόν κόμβο. Επιπροσθέτως οι τελευταίες ανακοινώσεις αναφέρουν γιά τήν περίπτωση αυτή, ως ημερομηνία έναρξης τής αναστολής τήν 21/03/20, δηλαδή ημερομηνία πού είναι η επόμενη μέρα τής 20/03/2020 πού ανακοινώθηκε ο πρώτος κατάλογος τών πληττόμενων ΚΑΔ. Επειδή έχω μιά αμφιβολία γιά τό εάν σέ κάθε περίπτωση πληττόμενης επιχείρησης, η ημερομηνία αναστολής μπορεί νά είναι η επόμενη ημέρα από τήν ημερομηνία πού συμπεριελήφθει η επιχείρηση στούς πληττόμενους ΚΑΔ καί όχι γενικά γιά όλες τίς πληττόμες επιχειρήσεις η 21/03/2000, εφόσον η εφαρμογή δέν ζητά υποχρεωτικά ημερομηνία αναστολής τής σύμβασης, θεωρώ ότι δέν χρειάζεται νά συμπληρώσουμε, προαιρετικά, αυτό τό πληροφοριακό πεδίο τής δήλωσης πού μπορεί νά δημιουργήσει τίς όποιες δεσμεύσεις. Εκτιμώ ότι η Υ/Δ γίνεται γιά νά δηλωθεί η αναστολή τών συμβάσεων τών εργαζομένων ώστε νά μπορουν ακολούθως καί αυτοί νά υποβάλλουν από 01/04/2020 τήν δήλωση τους γιά νά επιδιτηθούν. Υποθέτω ότι η ημερομηνία αναστολής θά προσδιοριστεί από εμάς, η οποία θά είναι από 21/03/2020 καί μετά, κατά τόν υπολογισμό τής μισθοδοσίας Μαρτίου καθώς καί στήν συμπλήρωση τής ΑΠΔ Μαρτίου όπου θά υπάρχει διακριτή περίοδος κανονικής μισθοδοσίας καί περιόδου αναστολής. Αυριο, ,πληροφορήθηκα ότι εμπλουτίζεται η κατάσταση μέ πληττόμενους ΚΑΔ. Ολα αυτά πού γράφω είναι δική μου ερμηνεία καί θά εκτιμούσα καί δικές σας ερμηνείες ωστε νά βοηθηθούμε νά κάνουμε όσο τό δυνατόν σωστότερα τήν δουλειά μας. Καλή δύναμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, GEORGE62 είπε

Σύμφωνα μέ τά τελευταία ανακοινωθέντα, συμπεραίνουμε ότι γιά τίς επιχειρήσεις μέ πληττόμενους ΚΑΔ, η έναρξη αναστολής τής σύμβασης τών εργαζομένων δέν αρχίζει από τήν ημερομηνία υποβολής τής Υ/Δ, όπως ερμήνευαν τίς προηγούμενες ημέρες αρκετοί συνάδελφοι μέσα στόν κόμβο. Επιπροσθέτως οι τελευταίες ανακοινώσεις αναφέρουν γιά τήν περίπτωση αυτή, ως ημερομηνία έναρξης τής αναστολής τήν 21/03/20, δηλαδή ημερομηνία πού είναι η επόμενη μέρα τής 20/03/2020 πού ανακοινώθηκε ο πρώτος κατάλογος τών πληττόμενων ΚΑΔ. Επειδή έχω μιά αμφιβολία γιά τό εάν σέ κάθε περίπτωση πληττόμενης επιχείρησης, η ημερομηνία αναστολής μπορεί νά είναι η επόμενη ημέρα από τήν ημερομηνία πού συμπεριελήφθει η επιχείρηση στούς πληττόμενους ΚΑΔ καί όχι γενικά γιά όλες τίς πληττόμες επιχειρήσεις η 21/03/2000, εφόσον η εφαρμογή δέν ζητά υποχρεωτικά ημερομηνία αναστολής τής σύμβασης, θεωρώ ότι δέν χρειάζεται νά συμπληρώσουμε, προαιρετικά, αυτό τό πληροφοριακό πεδίο τής δήλωσης πού μπορεί νά δημιουργήσει τίς όποιες δεσμεύσεις. Εκτιμώ ότι η Υ/Δ γίνεται γιά νά δηλωθεί η αναστολή τών συμβάσεων τών εργαζομένων ώστε νά μπορουν ακολούθως καί αυτοί νά υποβάλλουν από 01/04/2020 τήν δήλωση τους γιά νά επιδιτηθούν. Υποθέτω ότι η ημερομηνία αναστολής θά προσδιοριστεί από εμάς, η οποία θά είναι από 21/03/2020 καί μετά, κατά τόν υπολογισμό τής μισθοδοσίας Μαρτίου καθώς καί στήν συμπλήρωση τής ΑΠΔ Μαρτίου όπου θά υπάρχει διακριτή περίοδος κανονικής μισθοδοσίας καί περιόδου αναστολής. Αυριο, ,πληροφορήθηκα ότι εμπλουτίζεται η κατάσταση μέ πληττόμενους ΚΑΔ. Ολα αυτά πού γράφω είναι δική μου ερμηνεία καί θά εκτιμούσα καί δικές σας ερμηνείες ωστε νά βοηθηθούμε νά κάνουμε όσο τό δυνατόν σωστότερα τήν δουλειά μας. Καλή δύναμη!

Επίσης στίς δηλώσεις τών εργαζομένων δέν αναφέρεται ότι συμπληρώνουν πεδίο από πότε αρχίζει η αναστολή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη που θα ρωτήσω αλλά πάνε να με τρελάνουν.

Οδηγός σε φορτηγό δημοσίας (πληττόμενος ΚΑΔ), Δουλεύει κανονικά και ο εργοδότης θα τον πληρώσει κανονικά. Δικαιούται ο οδηγός το 800άρι? Μπορεί ο πελάτης μου να τον βάλει σε αναστολή?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν, monty είπε

Συγνώμη που θα ρωτήσω αλλά πάνε να με τρελάνουν.

Οδηγός σε φορτηγό δημοσίας (πληττόμενος ΚΑΔ), Δουλεύει κανονικά και ο εργοδότης θα τον πληρώσει κανονικά. Δικαιούται ο οδηγός το 800άρι? Μπορεί ο πελάτης μου να τον βάλει σε αναστολή?

Ευχαριστώ

Μπορεί, αλλά μετά τήν αναστολή δέν μπορεί νά εργάζεται...............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν, monty είπε

Ευχαριστώ πολύ. Αρχίζω να το χάνω. Κάποιοι είναι πολύ πονηροί......

Μπορεί πάντως να εργάζεται και μετά ο οδηγός εκτάκτως και να παίρνει τον υπόλοιπο (πλέον του επιδόματος) μισθό του.

Μόνο όμως με τηλεργασία ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια ακόμη άσκηση......καφετέρια λειτουργεί από Σεπτέμβρη μέχρι μέσα ή τέλη Απριλίου ή αρχές Μαίου (ανάλογα με τον καιρό) και απασχολεί προσωπικό, με συμβάσεις αορίστου χρόνου. Έκλεισε με απόφαση Δημόσιας Αρχής στις 14/03.

1. Υποβάλλει αναστολή του προσωπικού?

2. Το απολύει σήμερα, χωρίς να υποβάλλει αναστολή και χάνει και τα λοιπά ευεργετήματα και ο εργοδότης και οι εργαζόμενοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, solwn 1 είπε

Μια ακόμη άσκηση......καφετέρια λειτουργεί από Σεπτέμβρη μέχρι μέσα ή τέλη Απριλίου ή αρχές Μαίου (ανάλογα με τον καιρό) και απασχολεί προσωπικό, με συμβάσεις αορίστου χρόνου. Έκλεισε με απόφαση Δημόσιας Αρχής στις 14/03.

1. Υποβάλλει αναστολή του προσωπικού?

2. Το απολύει σήμερα, χωρίς να υποβάλλει αναστολή και χάνει και τα λοιπά ευεργετήματα και ο εργοδότης και οι εργαζόμενοι?

Δεν μπορεί να κάνει απολύσεις αυτή η επιχείρηση. Απαγορεύεται για αυτούς. Δεν είναι όπως οι πληττόμενοι. Υποχρεωτικά σε αναστολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 λεπτά πριν, ponzi είπε

Μπορεί πάντως να εργάζεται και μετά ο οδηγός εκτάκτως και να παίρνει τον υπόλοιπο (πλέον του επιδόματος) μισθό του.

Μόνο όμως με τηλεργασία ...

Ευχαριστώ πάρα πολύ. 

Προσπαθούν όλοι να πάρουν το 800αρι πάσι θυσία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας , επιχείρηση έχει φοιτητή ΑΕΙ που κάνει την εξάμηνη πρακτική του , όπως γνωρίζουμε δεν είναι εξαρτημένη εργασία . Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει , αν πρέπει να τον βάλω σε αναστολή εργασίας και αν δικαιούται τα 800,00 ευρώ .

Να σας αναφέρω ότι , όταν πήγα να κάνω την αίτηση της επιχείρησης , δεν τον είχε φέρει μαζί με τους άλλους εργαζόμενους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

1 ώρα πριν, GEORGE62 είπε

Επίσης στίς δηλώσεις τών εργαζομένων δέν αναφέρεται ότι συμπληρώνουν πεδίο από πότε αρχίζει η αναστολή....

Σε ευχαριστώ πολύ. Είσαι απόλυτα κατανοητός και είναι πολύ λογική η σκέψη σου.

Και να φανταστώ ότι ο μισθός Μαρτίου θα είναι 21/25 αναλογικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, monty είπε

Ευχαριστώ πάρα πολύ. 

Προσπαθούν όλοι να πάρουν το 800αρι πάσι θυσία. 

Πλάκα έκανα ε! Οδηγός ... τηλεργασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
48 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Είσαι απόλυτα κατανοητός και είναι πολύ λογική η σκέψη σου.

Και να φανταστώ ότι ο μισθός Μαρτίου θα είναι 21/25 αναλογικός.

Εάν ισχύσουν αυτά κανονικη μισθοδοσία έως καί 20/03. Από 21/03 πλασματική γιά τίς ανάγκες τής αναστολής......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρα ΡΟΝΖΙ, πρέπει να διατηρήσει τις θέσεις εργασίας και το καλοκαίρι, παρόλο που είναι χειμερινή επιχείρηση και να πληρώνει τους εργαζόμενους χωρίς να εργάζονται, με κλειστή επιχείρηση, χωρίς ηλεκτρικό μιας και κάνει διακοπή ρεύματος τους θερινούς μήνες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
36 λεπτά πριν, solwn 1 είπε

Άρα ΡΟΝΖΙ, πρέπει να διατηρήσει τις θέσεις εργασίας και το καλοκαίρι, παρόλο που είναι χειμερινή επιχείρηση και να πληρώνει τους εργαζόμενους χωρίς να εργάζονται, με κλειστή επιχείρηση, χωρίς ηλεκτρικό μιας και κάνει διακοπή ρεύματος τους θερινούς μήνες

 

Όχι, διάβασε καλά τη σημερινή εγκύκλιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, ponzi είπε

Πλάκα έκανα ε! Οδηγός ... τηλεργασία...

Ναι, εννοείται. Απλά ήμουν..... αναμμένος με όλους του "έξυπνους".... 

Πάντως υπάρχουν και φορτηγά της Google χωρίς οδηγό...... :)

Θα δουν πολλά ακόμα τα μάτια μας. 

Ευχαριστώ που βοηθάς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα ,

επιχείρηση ΟΕ με κεντρικό χονδρική πώληση και υποκατάστημα λιανική που έκλεισε με απόφαση θα στείλει αναστολή βάσει πληττόμενων δηλαδή από το κεντρικό σωστά ?

Μπορεί να κάνει αναστολή συμβάσεων σε διαφορετικούς χρόνους οπότε μπορεί να στείλει   παραπάνω των μία αιτήσεων ?

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...