Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
ΓΙΩΡΓΟΣ Β.

Ανοιξε η εφαρμογή για τα 800 € των ελεύθερων επαγγελματιών - ατομικών επιχειρήσεων ?

Question

Έχει ανοίξει η εφαρμογή για την επιδότηση των 800 € , γιατί στον Εργάνη βλέπω ότι έχει επιλογή για να δηλώσουμε μόνο τους εργαζόμενους μας και το ενοίκιο

Recommended Posts

• 0
9 λεπτά πριν, monty είπε

Στον υπολογισμό μισθοδοσίας Μαρτίου, επιχ/σεις που πλήττονται (δεν έκλεισαν), από ποια ημερομηνία μπορούν να δηλώσουν αναστολή εργασίας? 

αν επιλέξουν οποία  επιλέξουν αν και περιμένουμε οδηγίες άλλα έτσι  θα λειτουργούσα   

• 0

Καλημέρα υπάρχει πουθενά το κριτήριο της μείωσης τζίρου για τις πληττομενες βάσει ΚΑΔ ώστε να κάνουν την αίτηση; 

• 0
1 ώρα πριν, 125883623 είπε

αν επιλέξουν οποία  επιλέξουν αν και περιμένουμε οδηγίες άλλα έτσι  θα λειτουργούσα   

Πρέπει να γίνουν πληρωμές οπότε με πιέζουν....

Γι αυτά που έκλεισαν είναι ξεκάθαρο. Για τα υπόλοιπα θα μπορούσα να βάλω 18/3 πχ? Από ποια ημερομηνία θα μπορούσε να ξεκινήσει?

• 0
2 ώρες πριν, klery είπε

ξερουμε ποια ειναι η προθεσμια δηλωσης για τις επιχειρησεις(με εχουν πεθανει στα τηλεφωνα οτι ειναι εως 31/03) χωρις προσωπικο και εαν

υπαρχουν  προυποθεσεις πχ μειωση τζιρου για τις πληττομενες βασει καδ?

Καλημέρα.

Από ό,τι έχω καταλάβει οι επιχειρήσεις χωρίς προσωπικό μπορούν να κάνουν τη δήλωση και μετά τις 31/3.

Και αφορά επιχειρήσεις που έκλεισαν με κρατική εντολή και αυτές με ΚΑΔ που πλήττονται.

Πάντα, χωρίς προσωπικό.

Αν κάποιος έχει καταλάβει κάτι άλλο, ας βοηθήσει.

• 0
5 ώρες πριν, monty είπε

Πρέπει να γίνουν πληρωμές οπότε με πιέζουν....

Γι αυτά που έκλεισαν είναι ξεκάθαρο. Για τα υπόλοιπα θα μπορούσα να βάλω 18/3 πχ? Από ποια ημερομηνία θα μπορούσε να ξεκινήσει?

Μα πως θα βάλεις  18/03 αν πχ δουλεύουν  έως σήμερα  και τζιραρουν;

Γι αυτό  αναφέρω  να επιλέξουν  όποια ημερομηνία θέλουν  αν θέλουν  .δεν είναι στην κατηγορία  υποχρεωτικής  αναστολής  .επόμενος εκείνη επιλεγούν  πότε και αν θα κάνουν  αναστολή  λειτουργίας  .αν και κάτι έχω ακούσει δεν το χω ξεκάθαρο  ότι τπτ η που πλήττονται  δεν κλείνουν  μόνο το προσωπικό  μπορούν  να βάλουν  σε αναστολή λειτουργίας. Γι αυτο  μάλλον  αναφέρουν  την μείωση  του τζίρου  .

Πάρε δεύτερη γνώμη. Και για ποιες πληρωμές βιάζονται; δικαιούνται  τπτ; και αν  ναι τι και από που προκύπτει;

• 0

Καλησπέρα,

τελικά βγάλαμε άκρη για τις επιχειρήσεις που δεν εχουν προσωπικό και δεν έχουν μισθωμα? τι γίνεται? τους κανουμε την αιτηση στην εργανη και ο θεος βοηθος?τι γινετια με τις ατομικες και τι με τις εταιριες?

δοκιμασα να στειλω μια τετοια αλλα θελει και οαεδ και σεπε κανονικα. (αυτο για ενημερωση για τους υπολοιπους)

• 0
6 ώρες πριν, 125883623 είπε

Μα πως θα βάλεις  18/03 αν πχ δουλεύουν  έως σήμερα  και τζιραρουν;

Γι αυτό  αναφέρω  να επιλέξουν  όποια ημερομηνία θέλουν  αν θέλουν  .δεν είναι στην κατηγορία  υποχρεωτικής  αναστολής  .επόμενος εκείνη επιλεγούν  πότε και αν θα κάνουν  αναστολή  λειτουργίας  .αν και κάτι έχω ακούσει δεν το χω ξεκάθαρο  ότι τπτ η που πλήττονται  δεν κλείνουν  μόνο το προσωπικό  μπορούν  να βάλουν  σε αναστολή λειτουργίας. Γι αυτο  μάλλον  αναφέρουν  την μείωση  του τζίρου  .

Πάρε δεύτερη γνώμη. Και για ποιες πληρωμές βιάζονται; δικαιούνται  τπτ; και αν  ναι τι και από που προκύπτει;

Αυτό με τον τζίρο δεν το έχω καταλάβει. Πως θα βγει άκρη για το ποιος έχει μείωση τζίρου και ποιος όχι. Επίσης εγώ πχ αν και πλήττομαι δουλεύω από το σπίτι αλλά το προσωπικό σταμάτησε να δουλεύει. Τι κάνω? 

Τέλος, από τις ειδήσεις πάλι (θα γίνω κι εγω σαν τους παππούδες που το άκουσαν στον Αφτιά) παίζεται έντονα να μας εντάξουν στο 800αρι (χάρη στου δικηγόρους βέβαια). 

• 0
5 ώρες πριν, monty είπε

Αυτό με τον τζίρο δεν το έχω καταλάβει. Πως θα βγει άκρη για το ποιος έχει μείωση τζίρου και ποιος όχι. Επίσης εγώ πχ αν και πλήττομαι δουλεύω από το σπίτι αλλά το προσωπικό σταμάτησε να δουλεύει. Τι κάνω? 

Τέλος, από τις ειδήσεις πάλι (θα γίνω κι εγω σαν τους παππούδες που το άκουσαν στον Αφτιά) παίζεται έντονα να μας εντάξουν στο 800αρι (χάρη στου δικηγόρους βέβαια). 

Εσκασαν οι οδηγίες  

Οι διαδικασίες για την λήψη αποζημίωσης ειδικού σκοπού - Aναστολή συμβάσεων εργασίας, ακυρότητα καταγγελίας σύμβασης - Δημοσιεύθηκε η απόφαση του υπ.Εργασίας

Καλύπτει  κάποια  θέματα  και αλλά ακόμα αναμένουμε 

https://www.taxheaven.gr/news/48073/oi-diadikasies-gia-thn-lhpsh-apozhmiwshs-eidikoy-skopoy-anastolh-symbasewn-ergasias-akyrothta-kataggelias-symbashs-dhmosieyohke-h-apofash-toy-ypergasias

• 0

Καλημέρα σε όλους και καλή δύναμη. 

Αφού έχουμε κάνει την αρχική δήλωση του εργοδότη (όπου ακόμη δεν κατάλαβα αν πρέπει να υποβάλουν και "μηδενική αν κι εγώ το έκανα) μένει να ανοίξει η εφαρμογή για  Υπεύθυνη Δήλωση Εργαζόμενων με εξαρτημένη εργασία σε Επιχειρήσεις. Όπου θα τρέχουμε κάθε μέρα και για 1 ΑΦΜ.....(προφανως για να μη" πεσει" το σύστημα") 

• 0

Πριν από λίγο ο Άδωνις διευκρίνισε πως το 600 της εκπαίδευσης θα δινόταν "στο χέρι", θα εξεταστεί από την αρχή και άφησε να εννοηθεί πως μάλλον θα μπούμε στο 800αρι. Μεγάλο πράγμα να έχεις τους δικηγόρους στο ίδιο στρατόπεδο..... 

• 0

An υποθέσουμε ότι το 800άρι αφορά και τον ΚΑΔ μας, σε αυτοαπασχόλουμενο, αυτό σημαίνει ? ότι ως πληττόμενος σε υποχρεώνουν να κλείσεις την δουλειά σου ?

ή το πιο ορθό κατά την δική μου άποψη να σε βοηθήσουν στο, αν θες, να μην κλείσεις διατηρώντας την δουλειά σου όσο και αν  μπορείς ζωντανή, όσο μπορείς.

Το ότι την κρατάς ανοικτή με την βοήθεια του επιδόματος από την μία δεν σημαίνει υποχρεωτικά ότι δεν έχεις ανάγκη την περίοδο αυτή ένα χρηματικό βοήθημα να σε στηρίξει να είσαι σε λειτουργία και να καλύψεις κάποιες ανάγκες αλλά από την άλλη είναι άμεση βοήθεια και στο κράτος.
Δηλαδή αν 800€=κλείσιμο γραφείου, τότε αν όλοι οι λογιστές μπουν στην διαδικασία (ώς δικαιούνται) ποιος θα μείνει να στείλει πάσης φύσεως δηλώσεις/υποχρεώσεις πελατών ? και άρα αν η βοηθεια=κλείσιμο τότε υπάρχει έκθεση απέναντι στους πελάτες μας .

• 0
21 λεπτά πριν, stamgalaios είπε

An υποθέσουμε ότι το 800άρι αφορά και τον ΚΑΔ μας, σε αυτοαπασχόλουμενο, αυτό σημαίνει ? ότι ως πληττόμενος σε υποχρεώνουν να κλείσεις την δουλειά σου ?

ή το πιο ορθό κατά την δική μου άποψη να σε βοηθήσουν στο, αν θες, να μην κλείσεις διατηρώντας την δουλειά σου όσο και αν  μπορείς ζωντανή, όσο μπορείς.

Το ότι την κρατάς ανοικτή με την βοήθεια του επιδόματος από την μία δεν σημαίνει υποχρεωτικά ότι δεν έχεις ανάγκη την περίοδο αυτή ένα χρηματικό βοήθημα να σε στηρίξει να είσαι σε λειτουργία και να καλύψεις κάποιες ανάγκες αλλά από την άλλη είναι άμεση βοήθεια και στο κράτος.
Δηλαδή αν 800€=κλείσιμο γραφείου, τότε αν όλοι οι λογιστές μπουν στην διαδικασία (ώς δικαιούνται) ποιος θα μείνει να στείλει πάσης φύσεως δηλώσεις/υποχρεώσεις πελατών ? και άρα αν η βοηθεια=κλείσιμο τότε υπάρχει έκθεση απέναντι στους πελάτες μας .

πλήττεσαι γράφει ,όχι αναγκαστικά πρέπει να εξαφανιστείς από προσώπου γης.

• 0

@PROAKIS αρχικά συμφωνώ με την λογική της μη εξαφάνισης από την γη και λειτουργώ !!!! Αλλά το παρακάτω:

(Δηλώνω Υπεύθυνα---επιχειρηματική δραστηριότητά μου σύμφωνα με τα κατωτέρω (ΚΑΔ) έχει ανασταλεί---Πλήττομαι σημαντικά επιλογή Χ

πως συνδυάζεται ?

με το μένω σε λειτουργία=εξυπηρετώ πελάτες (εξαιτίας του βοηθήματος που μάλλον θα λάβουμε) ?

Εκεί δεν το έχω κατανοήσει.

Ευχαριστώ για την απάντηση πριν.

1.jpg

• 0

Ιατρός, με προσωπικό ανήκει σε αυτούς που πλήττονται σημαντικά. Η εργαζόμενη βρίσκεται σε άδεια ειδικού σκοπού.

Η δήλωση για την άδεια θα υποβληθεί τον Απρίλιο?....σωστά?

Για τον γιατρό, θα υποβάλλω αναστολή χωρίς να συμπληρώσω την εργαζόμενη στους απασχολούμενους, αφού δεν είναι σε αναστολή εργασίας?

• 0
33 λεπτά πριν, stamgalaios είπε

@PROAKIS αρχικά συμφωνώ με την λογική της μη εξαφάνισης από την γη και λειτουργώ !!!! Αλλά το παρακάτω:

(Δηλώνω Υπεύθυνα---επιχειρηματική δραστηριότητά μου σύμφωνα με τα κατωτέρω (ΚΑΔ) έχει ανασταλεί---Πλήττομαι σημαντικά επιλογή Χ

πως συνδυάζεται ?

με το μένω σε λειτουργία=εξυπηρετώ πελάτες (εξαιτίας του βοηθήματος που μάλλον θα λάβουμε) ?

1.jpg

Καλησπέρα.

Είναι προφανώς λάθος στο λεκτικό, λόγω προχειρότητας.

• 0

Καλησπέρα σας,

Σε ποιο ΣΕΠΕ ανηκει ενας ελευθερος επαγγελματιος με έδρα τα Ιλλίσια, που το βρίσκω?

• 0
5 ώρες πριν, stamgalaios είπε

πως συνδυάζεται ?

1.jpg

έχει ανασταλεί 

από δημόσια αρχή.   (με εντολή)

πλήττομαι σημαντικά. Χ  (περιρρέουσα κατάσταση).

με την έννοια έχει διαταραχθεί η ομαλή λειτουργία της.

• 0
53 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

έχει ανασταλεί 

από δημόσια αρχή.   (με εντολή)

πλήττομαι σημαντικά. Χ  (περιρρέουσα κατάσταση).

με την έννοια έχει διαταραχθεί η ομαλή λειτουργία της.

6 ώρες πριν, stamgalaios είπε

πως συνδυάζεται ?

1.jpg

• 0
2 ώρες πριν, klery είπε

την ουσία ψάχνετε ή τα δικηγορικά?

διορθώθηκε στο φεκ.   το έντυπο παρέμεινε ακόμη  ,από την στιγμή που κάνεις κλικ στο πλήττομαι -μάλλον σε πάει μόνο του- αυτό μας ενδιαφέρει.

• 0

Καλημέρα και καλή δύναμη σε όλους!

Τελικά άνοιξε 2η πλατφόρμα για την υποβολή αιτήσεων από τις επιχειρήσεις που δεν απασχολούν προσωπικό
ώστε να υποβάλλουμε αίτηση για τα 800€ ή παραμένουμε στα αρχικά δεδομένα της 1ης πλατφόρμας του ΣΕΠΕ;

Εγώ δεν είδα κάτι.

Ευχαριστώ

• 0
8 ώρες πριν, MarP είπε

Τελικά άνοιξε 2η πλατφόρμα για την υποβολή αιτήσεων από τις επιχειρήσεις που δεν απασχολούν προσωπικό
ώστε να υποβάλλουμε αίτηση για τα 800€ ή παραμένουμε στα αρχικά δεδομένα της 1ης πλατφόρμας του ΣΕΠΕ;

Εγώ δεν είδα κάτι.

Ευχαριστώ

Φυσικά και δεν υπάρχει πλατφόρμα στο ΣΕΠΕ για τα 800 ευρώ των επιχειρήσεων.

Καλησπέρα σας.

• 0
8 ώρες πριν, MarP είπε

Εγώ δεν είδα κάτι.

Ευχαριστώ

Καλησπέρα.

Θα ανοίξει πλατφόρμα στο Τάξις για αυτούς.

Καλή δύναμη!

• 0

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΞΕΙ. ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΞΕΙ ΣΤΗΝ ΑΑΔΕ ΣΤΟ myBusinessSupport ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΥ, ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΙΣΧΥΟΥΝ.

• 0
5 ώρες πριν, Παυλάκης είπε

Ακόμα δεν έχει ανοίξει, σωστά???

Σωστά, μέσα στην εβδομάδα, είπαν.

Αναμένουμε.

Καλησπέρα.