Jump to content
  • 0

Ανοιξε η εφαρμογή για τα 800 € των ελεύθερων επαγγελματιών - ατομικών επιχειρήσεων ?

ΓΙΩΡΓΟΣ Β.
 Share

Question

Recommended Posts

• 0
1 λεπτό πριν, PROAKIS είπε

προχώρα μια χαρά τα κάνεις.

ειδικά στο αντιγραφή iban.

δεν έγινε από Θεού να το βάλουμε μια φορά εκεί και να το έχουν για τα πάντα.

συνεχώς να το ζητάνε.

Για το 800αρι?? Μιας και όλες τις αιτήσεις τις κάνω από το σπίτι οπότε αμοιβή γιοκ, τουλαχιστον να πάρει και ο καημένος λογιστάκος κάτι....... Αν και συνήθισε πλέον να δουλεύει τσάμπα...

• 0

ΣΤΟΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΒΑΖΑΜΕ ΟΣΟΥΝ ΕΙΧΑΝ pOS

AYTOI ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΒΡΟΥΝ ?

ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΣΑΝΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΙΧΑΜΕ ΣΤΕΙΛΕΙ ΠΑΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ?

ΔΟΥΛΕΥΟΜΑΣΤΕ ? ΝΕΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΜΥΡΙΖΕΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑ  ΓΙΑ ΤΟ ΙΒΑΝ

• 0
2 ώρες πριν, monty είπε

Δεν έχω καταλάβει αν πάρουμε κι εμείς το 800άρι.....

Επίσης, κάθομαι και ενημερώνω τον ΙΒΑΝ στα προσωπικά στοιχεία του καθενός μήπως αντί να τα βάλουν στο επαγγελματικό (που όλοι λίγο πολύ συμπληρώσαμε) τα βάλουν στον "προσωπικό"  (τους έχω ικανούς για όλα).

Απλά για ευκολία αντιγράφω τον επαγγελματικό και τον βάζω και στον προσωπικό.

Καλά, μιλάμε ότι κάνω ακριβώς το ίδιο!

Είδες αμά έχεις χρόνο!!!

• 0
26 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλά, μιλάμε ότι κάνω ακριβώς το ίδιο!

Είδες αμά έχεις χρόνο!!!

Μάλλον σε ξεπέρασα μιας που εγώ περνάω και το email επικοινωνίας....χαχαχαχα

Πάντως σε κάποιους ελάχιστους μου έβγαλε μήνυμα ότι ο λογαριασμός δεν γίνεται αποδεκτός!!!!

Καλό κουράγιο σε όλους

• 0
2 ώρες πριν, PROAKIS είπε

προχώρα μια χαρά τα κάνεις.

ειδικά στο αντιγραφή iban.

δεν έγινε από Θεού να το βάλουμε μια φορά εκεί και να το έχουν για τα πάντα.

συνεχώς να το ζητάνε.

Καλά τα λες..γιατί  δεν τα χουν και από τις τράπεζες Έτσι και αλλιώς;;;

• 0
25 λεπτά πριν, monty είπε

Μάλλον σε ξεπέρασα μιας που εγώ περνάω και το email επικοινωνίας....χαχαχαχα

Πάντως σε κάποιους ελάχιστους μου έβγαλε μήνυμα ότι ο λογαριασμός δεν γίνεται αποδεκτός!!!!

Καλό κουράγιο σε όλους

Εντάξει, το ομολογώ, είσαι πολύ μπροστά!

• 0
Παιδιά,

Επαγγελματίας με ΚΑΔ που είναι στους πλήτοντες βάση ΚΑΔ, με κωδικούς εργοδότη από παλιά, αλλά χωρίς ΚΑ-ΝΕ-ΝΑΝ εργάτη! Είναι ατομική επιχείρηση. "Ελεύθερο επάγγελμα" μιλάμε.
δηλώνει στην γαμ@δήλωση ότι θα λαμβάνειν 800 ευρώ και θα δηλώσει το αφμ για την μείωση; ή όχι ο χριστιανός αυτός; 

[ Σημείωση είναι ένας από αυτά τα κέντρα που κάνουν λογο/εργο θεραπείες και δεν ξέρω και γώ, και ο άνθρωπος αυτός όπως και πολλοί στον κλάδο, χωρίς το κράτος να τους θυμηθεί , κλείσανε μόνοι τους γιατί έχουν παιδιά! και οι χώροι τους είναι πραγματικά πιθανά κέντρα για την μετάδοση του ιού. ]

• 0
28 λεπτά πριν, dimitris_78 είπε
Παιδιά,

Επαγγελματίας με ΚΑΔ που είναι στους πλήτοντες βάση ΚΑΔ, με κωδικούς εργοδότη από παλιά, αλλά χωρίς ΚΑ-ΝΕ-ΝΑΝ εργάτη! Είναι ατομική επιχείρηση. "Ελεύθερο επάγγελμα" μιλάμε.
δηλώνει στην γαμ@δήλωση ότι θα λαμβάνειν 800 ευρώ και θα δηλώσει το αφμ για την μείωση; ή όχι ο χριστιανός αυτός; 

[ Σημείωση είναι ένας από αυτά τα κέντρα που κάνουν λογο/εργο θεραπείες και δεν ξέρω και γώ, και ο άνθρωπος αυτός όπως και πολλοί στον κλάδο, χωρίς το κράτος να τους θυμηθεί , κλείσανε μόνοι τους γιατί έχουν παιδιά! και οι χώροι τους είναι πραγματικά πιθανά κέντρα για την μετάδοση του ιού. ]

τι αφμ μείωσης ,του εκμισθωτή εννοείς?

μόνο όσοι κλείσανε με εντολή δημόσιας αρχής ,δικαιούνται μείωσης.

κοίταξες τον ΚΑΔ ,δεν σας έχουν στην εκπαίδευση γενικότερα? μην κλείσατε με εντολή.

• 0

μα το 800 λενε οτι μονο οποιος εκλεισε υποχρεωτικα το διακαιουτε .

οχι επιχειρηματιες πλητοντια δεν μπορουν να κλεισουν και δεν δικαιουντε το 800 αλλα μονο οπι εργαζομενοι τους που θα βγουν σε αναγκαστικη αδεια .

τελικα τι ισχυε; 

• 0
18 λεπτά πριν, 125883623 είπε

οχι επιχειρηματιες πλητοντια δεν μπορουν να κλεισουν και δεν δικαιουντε το 800 αλλα μονο οπι εργαζομενοι τους που θα βγουν σε αναγκαστικη αδεια .

τελικα τι ισχυε; 

Σύμφωνα με όσα ανέφερε χθες ο υπ. Εργασίας εξειδικεύοντας την πρόσφατη δέσμη μέτρων, οι ελεύθεροι επαγγελματίες, οι ατομικές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι που διαθέτουν Κ.Α.Δ. (κύριο) που περιλαμβάνεται στην επικαιροποιημένη λίστα του υπ. Οικονομικών με τους πληττόμενους Κ.Α.Δ., δικαιούνται κι αυτοί την αποζημίωση των 800 ευρώ (δείτε το δελτίο τύπου με τα μέτρα που ανακοινώθηκαν χθες).

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/48015/anoixe-h-erganh-kai-gia-toys-el-epaggelmaties-kai-atomikes-epixeirhseis-pws-oa-laboyn-ta-800-eyrw

• 0
15 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

τι αφμ μείωσης ,του εκμισθωτή εννοείς?

μόνο όσοι κλείσανε με εντολή δημόσιας αρχής ,δικαιούνται μείωσης.

κοίταξες τον ΚΑΔ ,δεν σας έχουν στην εκπαίδευση γενικότερα? μην κλείσατε με εντολή.

12 λεπτά πριν, 125883623 είπε

τελικα τι ισχυε; 

This is madness!!!!!

ο ΚΑΔ είναι ο 86901 ( έστειλα στο yeka.gr email, θα σας πω αν μου απαντήσουν  )

Ο καδ είναι υπηρεσίες ανθρώπινης υγείας και δεν ανήκουν στην εκπαίδευση καθ'αυτό.

Τους περάσανε στην λίστα με τους "Πλήτομαι σημαντικά" ( λές-και-δεν-το-ξέραμε ...με παιδιά έχουν να κάνουν και ενήλικους και υπερήλικες! )

Είναι ελεύθερος επαγγελματίας. Ο συγκεκριμένς έχει κωδικούς εργοδότη. έτυχε μια φορά πήρε υπάλληλο, μέχρι Αύγουστο 2019 μερική σύμβαση. Τώρα δεν έχει υπάλληλο. Απλά τους ΑΜΕ.

Οπότε σημπληρώνω τον τελευταίο πίνακα. 
Δεν βάζω το ΝΑΙ ότι εκλεισε από Δημόσια Αρχή. Δεν βάζω και το Οχι.

Η ερώτηση : "το πατάω;" 

Θα πάρει αυτός ο άνθρωπος τα 800 που δεν δουλεύει από τις 14 με 16 παρακαλώ.

εγώ δεν βγάζω άκρη με τα γραφόμενα τους.

• 0
33 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

Σύμφωνα με όσα ανέφερε χθες ο υπ. Εργασίας εξειδικεύοντας την πρόσφατη δέσμη μέτρων, οι ελεύθεροι επαγγελματίες, οι ατομικές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι που διαθέτουν Κ.Α.Δ. (κύριο) που περιλαμβάνεται στην επικαιροποιημένη λίστα του υπ. Οικονομικών με τους πληττόμενους Κ.Α.Δ., δικαιούνται κι αυτοί την αποζημίωση των 800 ευρώ (δείτε το δελτίο τύπου με τα μέτρα που ανακοινώθηκαν χθες).

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/48015/anoixe-h-erganh-kai-gia-toys-el-epaggelmaties-kai-atomikes-epixeirhseis-pws-oa-laboyn-ta-800-eyrw

Οκ αν το δεχτv τοτε αυτοι τα παιρνουν τα 800 ευρω αν και δεν εχει ψηφιστει και δεν μπορουν να κλεισουν επομενως τι συζητούσαμε για αναστολη λειτουργίας ..αναστολη εχουν μονο οι εργαζομενοι αυτοι που πλητονται δεν μπορουν να κλεισουν η μπορουν;;; 

και οι πρωτη κλεινουν υποχρεωτικα .

η ερωτηση ειναι 

ενας που ειναι στους καδ που πλήττονται μπορει να κλεισει το μαγαζι να μην δουλευει ο επιχειρηματιας η δεν μπορει ;

μηπως να τα ξανα δουμε παλι αυριο ;;;

χαθηκα με αυτα που ακουω βλεπω κτλ  

• 0
37 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

οκ απλα το δελτιο τυπου δεν μου λεει και τπτ τωρα που μιλαμε δεν ισχυει κατι.τρελα καλο ειναι να τα ξαναδουμε απο αυριο και με τα νεα δεδομενα 

καλη συνεχεια 

• 0
18 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Οκ αν το δεχτv τοτε αυτοι τα παιρνουν τα 800 ευρω αν και δεν εχει ψηφιστει και δεν μπορουν να κλεισουν επομενως τι συζητούσαμε για αναστολη λειτουργίας ..αναστολη εχουν μονο οι εργαζομενοι αυτοι που πλητονται δεν μπορουν να κλεισουν η μπορουν;;; 

και οι πρωτη κλεινουν υποχρεωτικα .

η ερωτηση ειναι 

ενας που ειναι στους καδ που πλήττονται μπορει να κλεισει το μαγαζι να μην δουλευει ο επιχειρηματιας η δεν μπορει ;

μηπως να τα ξανα δουμε παλι αυριο ;;;

χαθηκα με αυτα που ακουω βλεπω κτλ  

Γιατί να μη μπορεί να κλείσει? Δεν έχει δικαίωμα να φοβάται ή ακόμα χειρότερα να έχει βεβαρυμένο ιατρικό ιστορικό? 

• 0

Βλέπω πολλές ερωτήσεις αν θα πάρει κάποιος το 800άρι;

Προβλέπεται από κάπου (ΠΝΠ, ΚΥΑ, Εγκύκλιο) ότι πέρνουν 800άρι άλλοι πέραν των εργαζομένων που απολύθηκαν, παραιτήθηκαν ή αναστάλθηκε η εργασιακή τους σχέση;

Οι εργοδότες και αυταπασχολούμενοι έχουν, ανάλογα την κατηγορία Κ.Α.Δ., ένταξη σε συγκεκριμένα -άλλα- μέτρα.

Και δεν εννοώ δελτίο τύπου.

Επίσης ο ΙΒΑΝ έτσι και αλλιώς καλό είναι να δηλώνεται στα στοιχεία λογαριασμού του ΤΑΞΙΣΝΕΤ για την λοταρία.

• 0
10 λεπτά πριν, monty είπε

Γιατί να μη μπορεί να κλείσει? Δεν έχει δικαίωμα να φοβάται ή ακόμα χειρότερα να έχει βεβαρυμένο ιατρικό ιστορικό? 

Ρωτάω γιατί το ακούσα. 

Δεν ξέρω μου είπαν ότι αυτοί που πλήττονται  δεν κλείνουν  .οι πρώτοι κλείνουν  υποχρεωτικά  .

Εμείς πχ λογιστές δεν κλείνουμε αλλά μπορούμε  να βγάλουμε  το προσωπικό σε αναγκάστηκη  άδεια  .

Και με το υπουργικό  ανακοινωθέν  ανάλογα δικαιούμαστε το 800€ φημισμένο δεν είναι.

Τελικά  τι ισχύει;

Αν δεν μπορούμε  με τον νόμο όχι επειδή θέλουμε  τι νόημα  έχει ν δηλώσουμε  αναστολή λειτουργίας;

• 0
5 λεπτά πριν, Locomondo είπε

Βλέπω πολλές ερωτήσεις αν θα πάρει κάποιος το 800άρι;

Προβλέπεται από κάπου (ΠΝΠ, ΚΥΑ, Εγκύκλιο) ότι πέρνουν 800άρι άλλοι πέραν των εργαζομένων που απολύθηκαν, παραιτήθηκαν ή αναστάλθηκε η εργασιακή τους σχέση;

Οι εργοδότες και αυταπασχολούμενοι έχουν, ανάλογα την κατηγορία Κ.Α.Δ., ένταξη σε συγκεκριμένα -άλλα- μέτρα.

Και δεν εννοώ δελτίο τύπου.

Επίσης ο ΙΒΑΝ έτσι και αλλιώς καλό είναι να δηλώνεται στα στοιχεία λογαριασμού του ΤΑΞΙΣΝΕΤ για την λοταρία.

Προβλέπεται από το διάγγελμα του πρωθυπουργού, τις δηλώσεις του υπουργού εργασίας και τις οδηγίες του υπουργείου εργασίας.

• 0

Μήπως έχει τύχει σε κανέναν ?

κάνω την αίτηση και μου βγάζει το μήνυμα

Για το ΑΦΜ: χχχχχχχχχχ δεν έχετε συμπληρώσει:
Α.Φ.Μ. στην Τρέχουσα Κατάσταση.

ενώ μου γράφει το ΑΦΜ , μου λέι πωσ δεν το έχω συμπληρώσει.

Τι κάνω , έχετε κάποιο τηλέφωνο που να απαντά ?