Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ανοιξε η εφαρμογή για τα 800 € των ελεύθερων επαγγελματιών - ατομικών επιχειρήσεων ?


ΓΙΩΡΓΟΣ Β.

Ερώτηση

Έχει ανοίξει η εφαρμογή για την επιδότηση των 800 € , γιατί στον Εργάνη βλέπω ότι έχει επιλογή για να δηλώσουμε μόνο τους εργαζόμενους μας και το ενοίκιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

έχετε υποβάλει μέχρι και τις 20.3.2020 δήλωση φορολογίας εισοδήματος του φορολογικού έτους 2018, με ποσό ακαθαρίστων εσόδων (κωδ. 047 της δήλωσης Ε3) μεγαλύτερο του μηδενός.

αν είστε επιχείρηση με έναρξη εργασιών μέχρι και τις 31.3.2019, δεν έχετε υποβάλει, μέχρι και τις 16.4.2020, πιστωτικές δηλώσεις ΦΠΑ με μηδενικές εκροές για όλες τις φορολογικές περιόδους από 1.4.2019 μέχρι και τις 29.2.2020.

Εντάξει πρόκειται για εμπαιγμό, από τις δυο αυτές προϋποθέσεις μενουν χιλιάδες εκτός, δηλ κύριοι όσοι έκαναν έναρξη μετά τις 31-03-2019 και τους έχετε κλείσει δεν πλήττονται; 

ΠΟΦΕΕ ΚΑΙ ΟΕΕ ανύπαρκτοι εως τώρα πολύ κατώτεροι των περιστάσεων,ζούμε το θέατρο του παράλογου εδώ και ένα μήνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
33 λεπτά πριν, monty είπε

Κατά τα δικά μου ελληνικά, πάει να πει:

Αν έπρεπε να κάνεις δήλωση για το 2018 (αν υπήρχες τότε δηλαδή), αυτή η δήλωση έπρεπε να είχε έσοδα.

Αν δεν έπρεπε να κάνεις (γιατί δεν υπήρχες το 2018), τότε κοίτα μήπως είσαι πιο παλιός από τις 31/03/19 οπότε και δεν θα έπρεπε να μην τις έχεις όλες (τις περιοδικές) μηδενικές από έσοδα. Αν είσαι νεότερος (μετά την 31/03/19), τότε και να είσαι μηδενικός στον ΦΠΑ δεν μας πειράζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, ponzi είπε

Κατά τα δικά μου ελληνικά, πάει να πει

μηδενικές για όλες. όχι για κάποια απο αυτές... θα πρόσθετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, dimitris_78 είπε

μηδενικές για όλες. όχι για κάποια απο αυτές... θα πρόσθετα

Για όλες γράφω (ο πριν την 01/04/19). Να μην είσαι "ακίνητος" δηλαδή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, ponzi είπε

Κατά τα δικά μου ελληνικά, πάει να πει:

Αν έπρεπε να κάνεις δήλωση για το 2018 (αν υπήρχες τότε δηλαδή), αυτή η δήλωση έπρεπε να είχε έσοδα.

Αν δεν έπρεπε να κάνεις (γιατί δεν υπήρχες το 2018), τότε κοίτα μήπως είσαι πιο παλιός από τις 31/03/19 οπότε και θα έπρεπε να μην τις έχεις όλες (τις περιοδικές) μηδενικές από έσοδα. Αν είσαι νεότερος (μετά την 31/03/19), τότε και να είσαι μηδενικός στον ΦΠΑ δεν μας πειράζει.

Ωραία τα λες συνάδελφε,αλλά αυτοί που βγάζουν τις ΚΥΑ μιλούν  άλλα ελληνικά θα περιμένουμε διευκρινιστικες για άλλη μια φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 λεπτά πριν, ponzi είπε

Κατά τα δικά μου ελληνικά, πάει να πει:

Αν έπρεπε να κάνεις δήλωση για το 2018 (αν υπήρχες τότε δηλαδή), αυτή η δήλωση έπρεπε να είχε έσοδα.

Αν δεν έπρεπε να κάνεις (γιατί δεν υπήρχες το 2018), τότε κοίτα μήπως είσαι πιο παλιός από τις 31/03/19 οπότε και δεν θα έπρεπε να μην τις έχεις όλες (τις περιοδικές) μηδενικές από έσοδα. Αν είσαι νεότερος (μετά την 31/03/19), τότε και να είσαι μηδενικός στον ΦΠΑ δεν μας πειράζει.

Εσύ μιλάς με λογική αλλά η ΥΔ λέει άλλα..... 

Προφανώς και αυτό που γράφεις είναι το ορθό και αύριο θα τις "μπουμπουνισω" κι ούτι γίνει έγινε..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 λεπτά πριν, monty είπε

Εσύ μιλάς με λογική αλλά η ΥΔ λέει άλλα..... 

Προφανώς και αυτό που γράφεις είναι το ορθό και αύριο θα τις "μπουμπουνισω" κι ούτι γίνει έγινε..... 

      με τη φούρια σου

      Βάρα τα κουμπούρια σου

      Βάρα τα κουμπούρια σου

      Πανάθεμα τη φούρια σου

      

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα καλό Πάσχα

συνάδελφοι τις εταιρείες (ΟΕ κλπ), αν συμπεραίνω καλά, θα τις υποβάλλουμε με τους κωδικούς του νομικού προσώπου, αφού μπαίνω με κωδικούς εκπροσώπου αλλά και δικούς μου και δε βλέπω επιλογή ρόλου για υποβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι γίνεται , από νωρίς το πρωί , δεν μπαίνεις με τίποτα !! 😡

Ωραία Μ.Παρασκευή , θα περάσουμε.

Υπομονή σε όλους . Η Κυριακή είναι κοντά (Ανάσταση).

 

Καλό Πάσχα σε όλους. !!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 ώρες πριν, ponzi είπε

Κατά τα δικά μου ελληνικά, πάει να πει:

Αν έπρεπε να κάνεις δήλωση για το 2018 (αν υπήρχες τότε δηλαδή), αυτή η δήλωση έπρεπε να είχε έσοδα.

Αν δεν έπρεπε να κάνεις (γιατί δεν υπήρχες το 2018), τότε κοίτα μήπως είσαι πιο παλιός από τις 31/03/19 οπότε και δεν θα έπρεπε να μην τις έχεις όλες (τις περιοδικές) μηδενικές από έσοδα. Αν είσαι νεότερος (μετά την 31/03/19), τότε και να είσαι μηδενικός στον ΦΠΑ δεν μας πειράζει.

Πολύ καλό μου ακούγεται αλλά εμένα με φοβίζει αυτό που γράφει ότι πρέπει να πληρούνται σωρευτικά. Γιατί σε μια τέτοια περίπτωση δεν έχουμε όλες τις προϋποθέσεις να ισχύουν ταυτόχρονα αλλά κάποιες από αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

o ΚΚ (taxheaven)  μπροστά γράφει ότι οι νεοσύστατες δεν το δικαιούνται.

εγώ νομίζω ότι το δικαιούνται χωρίς καμία προυπόθεση ,λόγω νεότητας.

και αν θυμάμαι ο νόμος ,μιλούσε για εντελώς μηδενική περιοδική δηλ. ΣΕ ΟΛΑ ΜΗΔΕΝ και όχι μόνο εκροές.

εξάλλου για το μηδέν έσοδα έχει το 2018.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
25 λεπτά πριν, Constantinos είπε

Πολύ καλό μου ακούγεται αλλά εμένα με φοβίζει αυτό που γράφει ότι πρέπει να πληρούνται σωρευτικά. Γιατί σε μια τέτοια περίπτωση δεν έχουμε όλες τις προϋποθέσεις να ισχύουν ταυτόχρονα αλλά κάποιες από αυτές.

τότε πως λέει όσοι κάνανε έναρξη μεχρι 31/03/19?

αυτοί εξ ορισμού είναι εκτός δήλωσης 2018.

να πληρούνται όλες οι προυποθέσεις ,που  έπρεπε ,βάσει  έτους έναρξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 ώρες πριν, dimitris_78 είπε

πώς ακυρώνεις την αίτηση για τα 800;

Που το βρήκες? Έκανα μια με 6 άτομα προσωπικό (α ν και δουλεύουν 1-2 ώρες την εβδομάδα) και θέλω να την ακυρώσω ώστε να την κάνω όταν ξεκινήσουν οι σχετικές επιχειρήσεις. 

Αλήθεια, πότε κάνουν οι επιχειρήσεις με προσωπικο 6-20 ατόμων? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, serafino είπε

Καλημέρα καλό Πάσχα

συνάδελφοι τις εταιρείες (ΟΕ κλπ), αν συμπεραίνω καλά, θα τις υποβάλλουμε με τους κωδικούς του νομικού προσώπου, αφού μπαίνω με κωδικούς εκπροσώπου αλλά και δικούς μου και δε βλέπω επιλογή ρόλου για υποβολή.

Εγώ υπέβαλα με τους κωδικούς της εταιρείας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, monty είπε

Που το βρήκες? Έκανα μια με 6 άτομα προσωπικό (α ν και δουλεύουν 1-2 ώρες την εβδομάδα) και θέλω να την ακυρώσω ώστε να την κάνω όταν ξεκινήσουν οι σχετικές επιχειρήσεις. 

Αλήθεια, πότε κάνουν οι επιχειρήσεις με προσωπικο 6-20 ατόμων? 

Καλημέρα, το ξανατσεκάρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 minutes ago, monty said:

Που το βρήκες? Έκανα μια με 6 άτομα προσωπικό (α ν και δουλεύουν 1-2 ώρες την εβδομάδα) και θέλω να την ακυρώσω ώστε να την κάνω όταν ξεκινήσουν οι σχετικές επιχειρήσεις. 

Αλήθεια, πότε κάνουν οι επιχειρήσεις με προσωπικο 6-20 ατόμων? 

έχω την εντύπωση από Δευτέρα.
από την ερχόμενη παρασκευή σύμφωνα με τον μπουμπούκο.

https://www.taxheaven.gr/news/48496/me-tropologia-oa-ayxhoei-apo-5-se-20-to-orio-twn-ergazomenwn-twn-epixeirhsewn-gia-thn-apozhmiwsh-twn-800-eyrw-sthn-platforma-ths-aade

Επεξεργασμένο από chrisFr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά δεν την ακυρώνω. Άλλωστε μπορώ μέχρι τις 24/4 οπότε θα μπω από δευτέρα να κάνω ακύρωση και επανυποβολή (σε δουλειά να βρισκόμαστε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...