Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ανοιξε η εφαρμογή για τα 800 € των ελεύθερων επαγγελματιών - ατομικών επιχειρήσεων ?


ΓΙΩΡΓΟΣ Β.

Ερώτηση

Έχει ανοίξει η εφαρμογή για την επιδότηση των 800 € , γιατί στον Εργάνη βλέπω ότι έχει επιλογή για να δηλώσουμε μόνο τους εργαζόμενους μας και το ενοίκιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Μπορεί κάποιος να μου πει που λέει η ΠΝΠ ότι δικαιούχοι των 800 ευρώ είναι οι επιχειρήσεις που δεν έχουν υποβάλει μηδενικό ΦΠΑ το τελευταίο 6μήνο? Γιατί το διαβάζω παντού στα ειδησεογραφικά το παραπάνω και δεν μπορώ να το βρω σε ΦΕΚ.

ΥΓ,Δεν αναφέρομαι στην επιστρεπτέα προκ/βη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 ώρες πριν, no slave είπε

Μπορεί κάποιος να μου πει που λέει η ΠΝΠ ότι δικαιούχοι των 800 ευρώ είναι οι επιχειρήσεις που δεν έχουν υποβάλει μηδενικό ΦΠΑ το τελευταίο 6μήνο? Γιατί το διαβάζω παντού στα ειδησεογραφικά το παραπάνω και δεν μπορώ να το βρω σε ΦΕΚ.

ΥΓ,Δεν αναφέρομαι στην επιστρεπτέα προκ/βη

επαναφέρω το ερώτημα,

Δεν ξέρω τι να απαντήσω σε ατομική -ΚΑΦΕ/ΑΝΑΨΥΚΤΗΡΙΟ που έκανε έναρξη 13/03/2020!

Ισχύει η εξαίρεση του επιδόματος σε περίπτωση μηδενικών ΦΠΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, no slave είπε

επαναφέρω το ερώτημα,

Δεν ξέρω τι να απαντήσω σε ατομική -ΚΑΦΕ/ΑΝΑΨΥΚΤΗΡΙΟ που έκανε έναρξη 13/03/2020!

Ισχύει η εξαίρεση του επιδόματος σε περίπτωση μηδενικών ΦΠΑ?

Θα κάνεις λίγη υπομονή. Αν αύριο με το καλό ανοίξει η εφαρμογή, υποβάλεις την αίτηση και θα δεις το αποτέλεσμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, no slave είπε

επαναφέρω το ερώτημα,

Δεν ξέρω τι να απαντήσω σε ατομική -ΚΑΦΕ/ΑΝΑΨΥΚΤΗΡΙΟ που έκανε έναρξη 13/03/2020!

Ισχύει η εξαίρεση του επιδόματος σε περίπτωση μηδενικών ΦΠΑ?

στείλε φπα εσύ. δεν έχεις τίποτα αγορές?

εγώ νομίζω θέλει να αποκλείσει αυτές που είναι σε αδράνεια και όχι τις νέες.

δηλ. 6 μήνες μηδενικό φπα στην σειρά ? εσένα δεν σε πείραξε η πανδημία , είχες "πεθάνει" πριν 6-μηνου.

μηδενικό δεν εννοεί στο υπόλοιπο ή πιστωτικό.

μηδέν σε όλα που λένε ,λευκή κόλλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, no slave είπε

επαναφέρω το ερώτημα,

Δεν ξέρω τι να απαντήσω σε ατομική -ΚΑΦΕ/ΑΝΑΨΥΚΤΗΡΙΟ που έκανε έναρξη 13/03/2020!

Ισχύει η εξαίρεση του επιδόματος σε περίπτωση μηδενικών ΦΠΑ?

Καλησπέρα λίγο που το έψαξα είδα μόνο της δύο αποφάσεις   που αφορούν  την επιστροφή ΦΠΑ προκαταβολής    που αναφέρεις στην αρχική  ανάρτηση  .

Κάτι είχε   παρει το ματι μου αλλα  μάλλον θα ναι γι το ΦΠΑ και προκαταβολή  .

Έπισης  δεν ανάρτας  την Π.ν.π να την μελετήσουμε  καλύτερα  γιατί  ούτε αυτήν βρήκα που αναφέρεις.

 

Μιλάμε για το 800€ ελ επαγγελματιών  .

Αλλά και γι το καφέ.το καφέ για αρχή τι καδ  έχει 56.10 έκλεισε η κρατική  εντολή  η έιναι  στις πληττομενες;

Είχε προσωπικό;

Αυτές  πότε έκλεισαν  με κρατική  εντολή  14 η πριν της 13/03/2020

Γιατί να μην το παίρνει  ; το σωστό για εμένα είναι να το πάρει  .αν έκλεισε  με κρατική  εντολή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακούω τώρα το webinar του ΕΕΑ

https://event.webinarjam.com/live/8/n7gpwbrbxbyb22m

Απαντούν για τις μηδενικές ΦΠΑ ότι δεν έχει καταγραφεί σε κάποια ΠΝΠ αλλά αναμένεται, όπως αναμένονται και διευκρινήσεις για τους ΚΑΔ που δεν υπάγονται σε ΦΠΑ όπως οι ασφαλιστές.

Όπως σωστά ανέφερε παραπάνω ο PROAKIS ,θέλουν να αποκλείσουν τα φαντάσματα,αλλά αν δούμε πως θα γίνει αυτό τεχνικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, 125883623 είπε

Καλησπέρα λίγο που το έψαξα είδα μόνο της δύο αποφάσεις   που αφορούν  την επιστροφή ΦΠΑ προκαταβολής    που αναφέρεις στην αρχική  ανάρτηση  .

Κάτι είχε   παρει το ματι μου αλλα  μάλλον θα ναι γι το ΦΠΑ και προκαταβολή  .

Έπισης  δεν ανάρτας  την Π.ν.π να την μελετήσουμε  καλύτερα  γιατί  ούτε αυτήν βρήκα που αναφέρεις.

 

Μιλάμε για το 800€ ελ επαγγελματιών  .

Αλλά και γι το καφέ.το καφέ για αρχή τι καδ  έχει 56.10 έκλεισε η κρατική  εντολή  η έιναι  στις πληττομενες;

Είχε προσωπικό;

Αυτές  πότε έκλεισαν  με κρατική  εντολή  14 η πριν της 13/03/2020

Γιατί να μην το παίρνει  ; το σωστό για εμένα είναι να το πάρει  .αν έκλεισε  με κρατική  εντολή. 

Τα 800€ τα παίρνουν μόνο οι κλειστές με κρατική εντολή? Θεωρώ πως τα παίρνουν και οι πληττόμενες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έναρξη 13/3/20 θα υποβάλει ΦΠΑ για το διάστημα  13-31/3 για Α 3μηνο 2020,αν δεν είναι μηδενική η δήλωση που θα υποβάλεις  τώρα,δεν πιστεύω ότι θα εξαιρεθεί . Αν και ακόμα τουλάχιστον,δεν είναι απαραίτητη προυπόθεση η υποβολή Α 3μήνου  ,οπότε μπορείς να κάνεις πρώτα την αίτηση για τα 800 όταν με το καλό ανοίξει η εφαρμογή.Μπορεί βέβαια οι φωστήρες να θέλουν να γίνει πρώτα η υποβολή ΦΠΑ και μετά αίτηση για 800,να ανοίξει η εφαρμογή 16 -23/4 και να τρέχουμε ακόμα περισσότερο.

Επί τη ευκαιρία, αναφέρθηκε κάπου αν θα εξαιρούνται οι αρχικές μηδενικές με τροποποιητικές πιστωτικές ή χρεωστικές? 

Ειδικά με εποχικές έχουμε τέτοια θεματάκια,φεύγουν Σεπτέμβριο ,και Μάρτη που επιστρέφουν σου φέρνουν και 1-2 λογαριασμούς ΔΕΗ ,ΟΤΕ να καταχωρίσεις .

Κυριακή κοντή γιορτή συνάδελφοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε παιδιά αν γνωρίζει κανείς γιατι δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

 

Εχω εταιρεία η οποία είναι στούς πληττόμενους ΚΑΔ αλλά δεν έχει κάνει άιτηση αναστολής στο εργάνη.

Απέλυσε χθές 10 άτομα .

Δικαιούται αυτή η εταιρεία την παράταση στην καταβολή των βεβαιωμένων οφειλών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, EvangeliaK είπε

Τα 800€ τα παίρνουν μόνο οι κλειστές με κρατική εντολή? Θεωρώ πως τα παίρνουν και οι πληττόμενες..

Δεν το παίρνουν μόνο όσοι έκλεισαν  με κρατική εντολή το παίρνουν  και όσοι πλήττονται  .

Στις  ερωτήσεις  τι απαντάται;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, tsiligiorgis είπε

Ρε παιδιά αν γνωρίζει κανείς γιατι δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

 

Εχω εταιρεία η οποία είναι στούς πληττόμενους ΚΑΔ αλλά δεν έχει κάνει άιτηση αναστολής στο εργάνη.

Απέλυσε χθές 10 άτομα .

Δικαιούται αυτή η εταιρεία την παράταση στην καταβολή των βεβαιωμένων οφειλών?

Παρατάσεις φορολογικών και ασφαλιστικών υποχρεώσεων - Πλήρης οδηγός

 

: https://www.taxheaven.gr/news/48049/parataseis-forologikwn-kai-asfalistikwn-ypoxrewsewn-plhrhs-odhgos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, no slave είπε

Ακούω τώρα το webinar του ΕΕΑ

https://event.webinarjam.com/live/8/n7gpwbrbxbyb22m

Απαντούν για τις μηδενικές ΦΠΑ ότι δεν έχει καταγραφεί σε κάποια ΠΝΠ αλλά αναμένεται, όπως αναμένονται και διευκρινήσεις για τους ΚΑΔ που δεν υπάγονται σε ΦΠΑ όπως οι ασφαλιστές.

Όπως σωστά ανέφερε παραπάνω ο PROAKIS ,θέλουν να αποκλείσουν τα φαντάσματα,αλλά αν δούμε πως θα γίνει αυτό τεχνικά!

Και γιατί να τα αποκλείσουν;

Εχω μερικά Casperακια .

Αν θέλουν να πάρουν τα 800€ τότε μετά λογικά  δεν θα έχουν το δικαίωμα  να κάνουν  διακοπή  πριν την ημερομηνία  αίτησής  των 800€ .

Ποιος θα πάει να πάρει 800€ και να πληρώσει ΠΧ 50.000€ σε Ε.φ.κ.ά πρόστιμα  κτλ κτλ.

Η ερώτηση μου είναι αν κάποιο  φαντασματακι  πάρει τα 800€ μπορεί  μέρα να κλείσει  με ημερομηνία  ΠΧ 31/12/2010 ; 

Αν όχι τότε ας το αφήσουμε και στο Τέλος  πιο πολλά  θα βγάλουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Δεν το παίρνουν μόνο όσοι έκλεισαν  με κρατική εντολή το παίρνουν  και όσοι πλήττονται  .

Στις  ερωτήσεις  τι απαντάται;

 

Με αυτό που γράψατε για την περίπτωση του καφέ παραπάνω κατάλαβα αρχικά ότι τα 800 τα παίρνουν μόνο οι κλειστές.. Αλλά οκ το ξεκαθαρίσαμε! Ίδια γνώμη έχουμε! Νομίζω πως αδυνατώ πια να ερμηνεύω το οτιδήποτε διαβάζω. Μπλόκαρα τελείως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 λεπτά πριν, EvangeliaK είπε

Με αυτό που γράψατε για την περίπτωση του καφέ παραπάνω κατάλαβα αρχικά ότι τα 800 τα παίρνουν μόνο οι κλειστές.. Αλλά οκ το ξεκαθαρίσαμε! Ίδια γνώμη έχουμε! Νομίζω πως αδυνατώ πια να ερμηνεύω το οτιδήποτε διαβάζω. Μπλόκαρα τελείως..

λογικο ηταν κακο διατυπωμενο απλα πηγαινε πιο πολλη στην  πανω ερωτηση εχω καφε εναρξη 03/2020 το παιρνω το 800 αφου δεν εχω τα προηγούμενα φπα . 

αν και την απόφαση με την προϋπόθεση του φπα δεν την έχω δει εγω τουλαχιστον ,εσεις ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, no slave είπε

Ακούω τώρα το webinar του ΕΕΑ

https://event.webinarjam.com/live/8/n7gpwbrbxbyb22m

Απαντούν για τις μηδενικές ΦΠΑ ότι δεν έχει καταγραφεί σε κάποια ΠΝΠ αλλά αναμένεται, όπως αναμένονται και διευκρινήσεις για τους ΚΑΔ που δεν υπάγονται σε ΦΠΑ όπως οι ασφαλιστές.

Όπως σωστά ανέφερε παραπάνω ο PROAKIS ,θέλουν να αποκλείσουν τα φαντάσματα,αλλά αν δούμε πως θα γίνει αυτό τεχνικά!

η λευκη κολλα θα ισχυει αλλα μην το κανουν επιστημη παμε απλα οποιος εχει στειλει τα τελευτεα δυο χρονια μηδενικο ε3 τελος ,

μην μπλεκουν φπα ειδικά έξαμηνο αφου στην Ελλαδα οι μισες επιχειρησεις δουλευουν σεζον . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 13/4/2020 στις 5:58 ΜΜ, no slave είπε

Μπορεί κάποιος να μου πει που λέει η ΠΝΠ ότι δικαιούχοι των 800 ευρώ είναι οι επιχειρήσεις που δεν έχουν υποβάλει μηδενικό ΦΠΑ το τελευταίο 6μήνο? Γιατί το διαβάζω παντού στα ειδησεογραφικά το παραπάνω και δεν μπορώ να το βρω σε ΦΕΚ.

ΥΓ,Δεν αναφέρομαι στην επιστρεπτέα προκ/βη

Γιατί, που λέει η ΠΝΠ, και σε ποιο ΦΕΚ την βρήκατε, ότι δικαιούνται 800 ευρώ οι επιχειρήσεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, Locomondo είπε

Γιατί, που λέει η ΠΝΠ, και σε ποιο ΦΕΚ την βρήκατε, ότι δικαιούνται 800 ευρώ οι επιχειρήσεις; 

με καις ..αλλα μπορει και να χεις δικιο .

καφετερια εκλεισε με κρατικη εντολη δεν δικαιουτε τα 800 ευρω ο επιχειρηματιας  μονο ο μισθωτος τα παιρνει ; 

αυτα πρεπει να ναι στις πρωτες πνπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ηρεμήστε συνάδελφοι. Μόνο δελτία τύπου και συνεντεύξεις έχουμε για την ώρα. ΘΑ βγει ΚΥΑ, ΘΑ βγει έντυπο. Για την ώρα 800 ευρώ δικαιούνται μόνο εργαζόμενοι που παραιτήθηκαν ή απολύθηκαν 01-20/03 και εργαζόμενοι που αναστάλθηκε η σύμβαση εργασία τους σε εργοδότες που έκλεισαν υποχρεωτικά ή σε πληττόμενους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, Locomondo είπε

Ηρεμήστε συνάδελφοι. Μόνο δελτία τύπου και συνεντεύξεις έχουμε για την ώρα. ΘΑ βγει ΚΥΑ, ΘΑ βγει έντυπο. Για την ώρα 800 ευρώ δικαιούνται μόνο εργαζόμενοι που παραιτήθηκαν ή απολύθηκαν 01-20/03 και εργαζόμενοι που αναστάλθηκε η σύμβαση εργασία τους σε εργοδότες που έκλεισαν υποχρεωτικά ή σε πληττόμενους.

οκ αναμενουμε την εφαρμογη της ααδε αλλα πες οτι ανοιξε αυριο δεν θα κανεις σε κανεναν; 

τοτε τι θα ανοιγαν πριν μια βδομαδα 

κατα τα αλλα μαλλον εχεις δικιο αλλά θελει ψαξιμο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οκ μαζι σου να δεκτω οτι εχεις δικιο που το πιο πιθανον εχεις , δλδ τι συζηταμε οτι με τα απο εναν μηνα και μετα απο 5 νομους + μετα απο καμια 200 αποφασεις + δεν εχει βγει η κ.υ.α η ακομα χειροτερα δεν ειναι ετοιμη ...

τοτε αυτο κατι δειχνει......σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όπως το λέει ο συνάδελφος ,και αν δεν υπογραφεί ΚΥΑ μέχρι την Πέμπτη,πάμε για Τρίτη μετά το Πάσχα.

''μέχρι την Μεγάλη Πέμπτη θα ανοίξει η πλατφόρμα για την υποβολή αιτήσεων από ελεύθερους επαγγελματίες για το επίδομα των 800 ευρώ, λόγω κορονοϊού, εφόσον υπογραφεί και η σχετική υπουργική απόφαση''

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/48418/g-pitsilhs-mexri-thn-megalh-pempth-oa-anoixei-h-platforma-gia-to-epidoma-twn-800-eyrw-opws-kai-oi-forologikes-dhlwseis

Το είπε και ο Mr ΑΑΔΕ άλλωστε,ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ...

Υ.γ. Εν το μεταξύ, οι μισοί τουλάχιστον που έχουν ατομική επιχείρηση ,αυτοαπασχολούμενοι, κτλ κτλ πιστεύουν ότι αύριο και μεθαύριο θα πάρουν χρήματα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

1 λεπτό πριν, ikaria log είπε

Όπως το λέει ο συνάδελφος ,και αν δεν υπογραφεί ΚΥΑ μέχρι την Πέμπτη,πάμε για Τρίτη μετά το Πάσχα.

''μέχρι την Μεγάλη Πέμπτη θα ανοίξει η πλατφόρμα για την υποβολή αιτήσεων από ελεύθερους επαγγελματίες για το επίδομα των 800 ευρώ, λόγω κορονοϊού, εφόσον υπογραφεί και η σχετική υπουργική απόφαση''

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/48418/g-pitsilhs-mexri-thn-megalh-pempth-oa-anoixei-h-platforma-gia-to-epidoma-twn-800-eyrw-opws-kai-oi-forologikes-dhlwseis

Το είπε και ο Mr ΑΑΔΕ άλλωστε,ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ...

Υ.γ. Εν το μεταξύ, οι μισοί τουλάχιστον που έχουν ατομική επιχείρηση ,αυτοαπασχολούμενοι, κτλ κτλ πιστεύουν ότι αύριο και μεθαύριο θα πάρουν χρήματα ...

Γνώμη μου. Αύριο αργά θα βγει η απόφαση και θα ανοίξει η πλατφόρμα. Ετοιμαστείτε για μεγάλη νύχτα...

Και Πέμπτη θα ανοίξουν οι δηλώσεις. Εμείς φέτος θα τις κάνουμε ανέπαφα. Λέμε να μην τις ακουμπήσουμε καθόλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν, ikaria log είπε

Όπως το λέει ο συνάδελφος ,και αν δεν υπογραφεί ΚΥΑ μέχρι την Πέμπτη,πάμε για Τρίτη μετά το Πάσχα.

''μέχρι την Μεγάλη Πέμπτη θα ανοίξει η πλατφόρμα για την υποβολή αιτήσεων από ελεύθερους επαγγελματίες για το επίδομα των 800 ευρώ, λόγω κορονοϊού, εφόσον υπογραφεί και η σχετική υπουργική απόφαση''

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/48418/g-pitsilhs-mexri-thn-megalh-pempth-oa-anoixei-h-platforma-gia-to-epidoma-twn-800-eyrw-opws-kai-oi-forologikes-dhlwseis

Το είπε και ο Mr ΑΑΔΕ άλλωστε,ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ...

Υ.γ. Εν το μεταξύ, οι μισοί τουλάχιστον που έχουν ατομική επιχείρηση ,αυτοαπασχολούμενοι, κτλ κτλ πιστεύουν ότι αύριο και μεθαύριο θα πάρουν χρήματα ...

ωραια τοτε μηπως ο κυριος ααδε πρεπει να παει σπιτι του ;;; λεμε για τον υπευθηνο του ο.ε.ε  αλλα μηπως δεν φταιει μονο το ψαρακι αλλα και ο καρχαριας ;;; 

αν δεν κανω λαθος μεσα στον 03/2020 εκανε εν μεσω αναμπουμπούλας ανανέωση της θητείας του .. άλλοι με λιγότερες  αμαρτίες είδαν την πόρτα της εξόδου ...μηπως ήρθε η ώρα του ;;; 

πέντε νομοί 157 αποφάσεις plus  και με  την συγκεκριμενη τι;;;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...