Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ανοιξε η εφαρμογή για τα 800 € των ελεύθερων επαγγελματιών - ατομικών επιχειρήσεων ?


ΓΙΩΡΓΟΣ Β.

Ερώτηση

Έχει ανοίξει η εφαρμογή για την επιδότηση των 800 € , γιατί στον Εργάνη βλέπω ότι έχει επιλογή για να δηλώσουμε μόνο τους εργαζόμενους μας και το ενοίκιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
36 λεπτά πριν, 125883623 είπε

προς το παρον έχει ανοίξει μόνο για τους ελεύθερους επαγγελματιες τον άλλο μηνά για τους μίσθωτους 

Που έχει ανοίξει για την επιδότηση των 800 € των ελεύθερων επαγγελματιών - ατομικών επιχειρήσεων , γιατί στον Εργάνη ΔΕΝ υπάρχει κάτι .(δεν μιλάω για το ενοίκιο ή τους εργαζόμενους)

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
  • 0
  1 ώρα πριν, 125883623 είπε

εγώ στην θέση σου πάντως αν ήθελα να την βρω θα επαιρνα  τηλεφωνο  εκει που έβγαλαν την 97 λογικά αυτοί θα έχουν και την 98 

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ
ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΚΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ, ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΣΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΕΝΤΑΞΗΣ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ
Δ/ΝΣΗ ΕΝΤΑΞΗΣ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ
ΤΜΗΜΑ Ι

Ταχ. Δ/νση : Σταδίου 29
Ταχ. Κώδικας : 10110, Αθήνα
Πληροφορίες : Σ. Γραικιώτη,
Ε. Κούρκουλου
Τηλ. : 2131516596, 093

Μόλις πήρα τηλέφωνο υπουργείο εργασίας. Μου είπαν τα εξής:

1. Η εφαρμογή που έχει ανοίξει στην ΕΡΓΑΝΗ, αφορά μόνο τους εργοδότες για να δηλώσουν τους εργαζομένους ώστε να πάρουν την αποζημίωση, γι αυτό δεν ζητάει IBAN εργοδότη. Για τον ίδιο τον εργοδότη και λοιπούς (ελ.επ, αυτ/νους, ατομικές μέχρι 5 άτομα) θα βγει νέα απόφαση.

2. Για αυτούς που "πλήττονται" και μπορούν να βάλουν το προσωπικό σε αναστολή ΔΕΝ είναι απαραίτητο να βάλουν σε αναστολή τον ΚΑΔ, δηλαδή να κλείσουν. Οπότε μου είπαν είναι κακή διατύπωση στο έντυπο και πρέπει να διορθωθεί. Όμως πρέπει να έχουν πτώση τζίρου 30%. Ρώτησα πόθεν προκύπτει αυτό και απάντησε "έχετε δίκιο έπρεπε να είναι ήδη γνωστό",  πρότεινε να πάρω στο γραφείο του κου Βεσυρόπουλου, διότι είναι αρμοδιότητας υπουργείου οικονομικών αυτή η απόφαση.

3. Μου είπε τέλος να δείξουμε κατανόηση γιατί γράφουν τις αποφάσεις 3-4 τα ξημερώματα. Ότι σχόλια έχουμε για ελλείψεις διορθώσεις να τους ενημερώνουμε.

Αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μόλις κάλεσα και στο γραφείο του κου Βεσυρόπουλου και μου είπαν τα εξής:

1. Γιατί να ανοίξει νέα πλατφόρμα δεν είναι η ίδια με τους εργοδότες στην ΕΡΓΑΝΗ 😉

2. Ρώτησα  για το IBAN. Που θα πιστωθούν τα χρήματα; Μου είπε "Λογική απορία..."

3. Ρώτησα αν υπάρχει απόφαση με κριτήρια για πτώση τζίρου κλπ και με παρακάλεσε να καλέσω το μεσημέρι που θα είναι περισσότερα άτομα.

Πάντως είναι πολύ ευγενικοί!

Αυτά 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
26 λεπτά πριν, skylogiannis είπε

Μόλις κάλεσα και στο γραφείο του κου Βεσυρόπουλου και μου είπαν τα εξής:

1. Γιατί να ανοίξει νέα πλατφόρμα δεν είναι η ίδια με τους εργοδότες στην ΕΡΓΑΝΗ 😉

2. Ρώτησα  για το IBAN. Που θα πιστωθούν τα χρήματα; Μου είπε "Λογική απορία..."

3. Ρώτησα αν υπάρχει απόφαση με κριτήρια για πτώση τζίρου κλπ και με παρακάλεσε να καλέσω το μεσημέρι που θα είναι περισσότερα άτομα.

Πάντως είναι πολύ ευγενικοί!

Αυτά 🙂

Τελικά συνάδελφε θα ανοίξει για τους ελ. επαγγελματιες που δεν απασχολούν προσωπικό άλλη εφαρμογη η όχι;

Μήπως δεν ξέρουν τι τους γίνεται στο υπουργείο εργασίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΥΟΦΟΡΙΑ-ΛΟΧΕΙΑ ΕΞΑΜΗΝΟ ΟΑΕΔ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
44 λεπτά πριν, Georgenikolo είπε

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΥΟΦΟΡΙΑ-ΛΟΧΕΙΑ ΕΞΑΜΗΝΟ ΟΑΕΔ??????

δεν διακιούνται αποζημίωση ειδικού σκοπού, 

Οι εργαζόμενοι, οι οποίοι τελούν σε κανονική άδεια, άδεια ασθενείας, ειδικού σκοπού, άδεια άνευ αποδοχών ή άδεια κυοφορίας-λοχίας, καθώς και 6μηνο ΟΑΕΔ, όπως και αυτοί που έχουν ορισθεί από τους εργοδότες ως προσωπικό ασφαλείας. Επειδή οι γνωστοποιήσεις περί αδειών δεν ενημερώνουν μηνιαία το Π.Σ. «ΕΡΓΑΝΗ», πάρα μόνο σε ετήσια βάσει, προτείνεται να ανακληθεί οποιοσδήποτε τύπος αδείας, εκτός της άδειας ασθενείας ή άδεια κυοφορίας-λοχίας, καθώς και 6μηνο ΟΑΕΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν νομίζω να χρειασθεί άλλη αίτηση για τα 800 ευρώ στις επιχειρήσεις. Το ότι δεν έχει ΙΒΑΝ επιχείρησης δεν σημαίνει τίποτα. Αφού είναι δηλωμένοι οι επαγγελματικοί λογαριασμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το απόλυτο μπάχαλο !!!

Να βγει επιτέλους κάποιος να μας πει:

1.άνοιξε ή όχι η εφαρμογή για τους ελεύθερους επαγγελματίες και τις ατομικές επιχειρήσεις ?

2. Ποια είναι η σωστή διαδικασία ? (βήμα-βήμα)

3. Πότε και αν θα δηλωθεί IBAN ?

από το πρωί προσπαθώ να βρω μια άκρη ........ΒΟΗΘΕΙΑ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΝΑ ΧΑΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ ΤΑ ΖΩΑ

ΑΝΑΘΕΜΑ Κ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΔΕΙ Κατι απο ολα αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιχείρηση που εντάσσεται στους ΚΑΔ ως πληγείσα , με  εργαζόμενους που θα δουλέψουν μέχρι την Παρασκευή, και εν συνεχεία θέλει να τους κάνει αναστολή σύμβασης , γνωρίζει κανείς πως θα δηλωθεί η εργασία τους έως την Παρασκευή 27.03.2020 και εν συνεχεία η αναστολή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αρκετές απαντήσεις από τις απορίες σας, αναφέρονται αναλυτικά εδώ: https://www.taxheaven.gr/attachment/6793

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πάντως υποβάλω κανονικά δηλώσεις για όλους τους επαγγελματίες και αν βγάλουν άλλη εφαρμογή, φτου κι απ' την αρχή....... Πρωτάρηδες είμαστε??? 😀😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν, monty είπε

Εγώ πάντως υποβάλω κανονικά δηλώσεις για όλους τους επαγγελματίες και αν βγάλουν άλλη εφαρμογή, φτου κι απ' την αρχή....... Πρωτάρηδες είμαστε??? 😀😀

τι συμπληρώνεις ΟΑΕΔ /ΣΕΠΕ και ακίνητο ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστούμε για την απάντηση.

Το διάστημα όμως που ξεκινάει η αναστολή πχ αναστολή από 30/03 έως 20/04 που θα γραφτεί? Στις παρατηρήσεις?

Δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλο πεδίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

τι συμπληρώνεις ΟΑΕΔ /ΣΕΠΕ και ακίνητο ε?

Ναι. Τώρα αν αυτή η αίτηση φτάνει θα το δείξει η νεκροψία......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, monty είπε

Ναι. Τώρα αν αυτή η αίτηση φτάνει θα το δείξει η νεκροψία......

AYTH EINAI. η ίδια δηλ. 

ημερομηνία δεν βάζουμε .

πλήττομαι γενικώς.

μιλάμε πάντα για χωρίς εργαζόμενους. 

γιατί έχω χαζέψει ,δεν κάνω τίποτα άλλο από το πρωί. διαβάζω-μπερδεύομαι και το ανάποδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 λεπτά πριν, monty είπε

Εγώ πάντως υποβάλω κανονικά δηλώσεις για όλους τους επαγγελματίες και αν βγάλουν άλλη εφαρμογή, φτου κι απ' την αρχή....... Πρωτάρηδες είμαστε??? 😀😀

Σε μια καταχώρηση ή σε δυο . και τι δηλαδή δηλώνεις για τον επαγγελματία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 λεπτά πριν, ΓΙΩΡΓΟΣ Β. είπε

Σε μια καταχώρηση ή σε δυο . και τι δηλαδή δηλώνεις για τον επαγγελματία ?

 

Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα τι εννοείς.

Μία αίτηση για όσους απασχολούν προσωπικό (με κωδικούς ΣΕΠΕ) όπου αναφέρουμε τα σχετικά (υπάλληλοι, ενοίκιο)

Άλλη αίτηση με κωδικούς ταχις  (όχι όμως για τους παραπάνω εργοδότες) όπου συμπληρώνουμε τις υπηρεσίες που ζητάει (ΟΑΕΔ, ΣΕΠΕ) κι αν δικαιούται ενοίκιο.

Οι εργοδότες με την αρχική είναι καλυμμένοι (θεωρώ) μιας και δεν μπορούν να μπουν στην εφαρμογή με κωδικούς taxis. ΌΎΤΕ ΚΑΝ ΑΥΤΟΊ ΠΟΥ ΈΧΟΥΝ ΧΡΌΝΙΑ ΧΩΡΊΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

AYTH EINAI. η ίδια δηλ. 

ημερομηνία δεν βάζουμε .

πλήττομαι γενικώς.

μιλάμε πάντα για χωρίς εργαζόμενους. 

γιατί έχω χαζέψει ,δεν κάνω τίποτα άλλο από το πρωί. διαβάζω-μπερδεύομαι και το ανάποδο.

 

Όλοι έχουμε καεί.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, monty είπε

 

Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα τι εννοείς.

Μία αίτηση για όσους απασχολούν προσωπικό (με κωδικούς ΣΕΠΕ) όπου αναφέρουμε τα σχετικά (υπάλληλοι, ενοίκιο)

Άλλη αίτηση με κωδικούς ταχις  (όχι όμως για τους παραπάνω εργοδότες) όπου συμπληρώνουμε τις υπηρεσίες που ζητάει (ΟΑΕΔ, ΣΕΠΕ) κι αν δικαιούται ενοίκιο.

Η εργοδότες με την αρχική είναι καλυμμένοι (θεωρώ) μιας και δεν μπορούν να μπουν στην εφαρμογή με κωδικούς taxis. ΌΎΤΕ ΚΑΝ ΑΥΤΟΊ ΠΟΥ ΈΧΟΥΝ ΧΡΌΝΙΑ ΧΩΡΊΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ.......

Σωστό.

Και εγώ αυτό κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν έχω καταλάβει αν πάρουμε κι εμείς το 800άρι.....

Επίσης, κάθομαι και ενημερώνω τον ΙΒΑΝ στα προσωπικά στοιχεία του καθενός μήπως αντί να τα βάλουν στο επαγγελματικό (που όλοι λίγο πολύ συμπληρώσαμε) τα βάλουν στον "προσωπικό"  (τους έχω ικανούς για όλα).

Απλά για ευκολία αντιγράφω τον επαγγελματικό και τον βάζω και στον προσωπικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, monty είπε

Δεν έχω καταλάβει αν πάρουμε κι εμείς το 800άρι.....

Επίσης, κάθομαι και ενημερώνω τον ΙΒΑΝ στα προσωπικά στοιχεία του καθενός μήπως αντί να τα βάλουν στο επαγγελματικό (που όλοι λίγο πολύ συμπληρώσαμε) τα βάλουν στο "προσωπικό"  (τους έχω ικανούς για όλα).

Απλά για ευκολία αντιγράφω τον επαγγελματικό και τον βάζω και στον προσωπικό.

προχώρα μια χαρά τα κάνεις.

ειδικά στο αντιγραφή iban.

δεν έγινε από Θεού να το βάλουμε μια φορά εκεί και να το έχουν για τα πάντα.

συνεχώς να το ζητάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...