Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ανοιξε η εφαρμογή για τα 800 € των ελεύθερων επαγγελματιών - ατομικών επιχειρήσεων ?


ΓΙΩΡΓΟΣ Β.

Ερώτηση

Έχει ανοίξει η εφαρμογή για την επιδότηση των 800 € , γιατί στον Εργάνη βλέπω ότι έχει επιλογή για να δηλώσουμε μόνο τους εργαζόμενους μας και το ενοίκιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
4 λεπτά πριν, ikaria log είπε

Να ρωτήσω και κάτι άλλο:

Το 25% μείωση τι είναι που διαβάζω?

Δεν έχω καταλάβει.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από τις εξαγγελίες που ακούμε τόσες μέρες, συμπεραίνω ότι κάποια στιγμή  θα αφαιρέσουν το 25% από τις δόσεις ρυθμίσεων είτε ΑΑΔΕ είτε ΕΦΚΑ κτλ ,και τρεχουσών εισφορών ΕΦΚΑ ,αν παρ'όλο που μπορούμε να τις καταβάλουμε 31/8 πχ ,τις καταβάλουμε εμπρόθεσμα.

Τώρα για τα 600,ε, όλο και κάποιοι ημέτεροι θα τα καρπωθούν για να μας καταρτίσουν...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

KAΛΗΣΠΕΡΑ

ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΗΜΕΡΕΣ Σ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΣΤΟΛΗ.

ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΟΜΩΣ  Κ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ Σ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητοί συνάδελφοι ,

1.  οk Ατομική επιχείρηση σε αναστολή ή πληττόμενη  χωρίς προσωπικό , από αρχής της σύστασης της , ή είχε προσωπικό και τώρα δεν έχει , κάνουμε μία ΥΔ κατά τα γνωστά .

2.  Ατομική επιχείρηση με προσωπικό , που βρίσκεται σε αναστολή ή είναι πληττόμενη , κάνουμε ΥΔ για τους εργαζόμενους κατά τα γνωστά . Θα πρέπει να κάνουμε και δεύτερη ΥΔ  για ον εργοδότη που δικαιούται τα  800  € ( αν βέβαια τα δικαιούται  ) μπαίνοντας πάλι με τους ΚΩΔ. ΕΦΚΑ ΕΡΓΟΔΟΤΗ , αφήνοντας κενό τον πίνακα για τους εργαζόμενους και συμπληρώνοντας μόνο τα στοιχεία εκμισθωτών αν νοικιάζει ακίνητο ?????    ή αρκεί η Πρώτη ΥΔ  που κάναμε για τους εργαζόμενους ως εργοδότες .

Με εκτίμηση και σεβασμό προς όλους σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το ενοίκιο στους εκμισθωτές, στο πεδίο Διεύθυνση τι βάζουμε έχει ξεκαθαρίσει; 

Την Διεύθυνση του εκμισθωτή ;;   (την έχουν από ΑΑΔΕ)

ή

Την Διεύθυνση του καταστήματος της επιχείρησης ;; (την έχουν από ΑΑΔΕ και 1η σελίδα εντύπου)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια χαρά!

Μπαίνω με στοιχεία Τάξις ατομική επιχείρησης και μου βγάζει: "Πρόβλημα στην αναγνώριση στοιχείων Α.Φ.Μ. από την Γ.Γ.Δ.Ε."

Έτυχε σε κάποιον;

Καμιά ιδέα προς τα που θα απευθυνθούμε για να ξεπεραστεί, το κώλυμα;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Τι σημαίνει 600 ευρώ επιταγές κατάρτισης?

Πού τα σκέφτονται ήθελα να ήξερα?

Καλύτερα να δώσουν 600 ευρώ επιδότηση για αγορά η/υ ή λάπτοπ.

Ή 600 ευρώ έκπτωση φόρου, προκαταβολής, τέλους επιτηδεύματος, κάτι που να έχει πρακτική αξία, αφού δεν θέλουν να δώσουν λεφτά, αν και δεν καταλαβαίνω τον λόγο.

Καλή δύναμη σε όλους μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως έχει τύχει σε κανέναν ?

κάνω την αίτηση και μου βγάζει το μήνυμα

Για το ΑΦΜ: χχχχχχχχχχ δεν έχετε συμπληρώσει:
Α.Φ.Μ. στην Τρέχουσα Κατάσταση.

ενώ μου γράφει το ΑΦΜ , μου λέι πωσ δεν το έχω συμπληρώσει.

Τι κάνω , έχετε κάποιο τηλέφωνο που να απαντά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν, fotisx είπε

Για το ενοίκιο στους εκμισθωτές, στο πεδίο Διεύθυνση τι βάζουμε έχει ξεκαθαρίσει; 

Την Διεύθυνση του εκμισθωτή ;;   (την έχουν από ΑΑΔΕ)

ή

Την Διεύθυνση του καταστήματος της επιχείρησης ;; (την έχουν από ΑΑΔΕ και 1η σελίδα εντύπου)

 

Τη διεύθυνση της εγκατάστασης βάζουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν, fotisx είπε

Την Διεύθυνση του εκμισθωτή ;;   (την έχουν από ΑΑΔΕ)

8 λεπτά πριν, fotisx είπε

Όπως έγραψε ο φίλος μου ο ponzi

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Τι σημαίνει 600 ευρώ επιταγές κατάρτισης?

Πού τα σκέφτονται ήθελα να ήξερα?

Καλύτερα να δώσουν 600 ευρώ επιδότηση για αγορά η/υ ή λάπτοπ.

Ή 600 ευρώ έκπτωση φόρου, προκαταβολής, τέλους επιτηδεύματος, κάτι που να έχει πρακτική αξία, αφού δεν θέλουν να δώσουν λεφτά, αν και δεν καταλαβαίνω τον λόγο.

Καλή δύναμη σε όλους μας.

ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΙΔΕΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ.

ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΜΕ ΤΙ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΡΑΓΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
51 λεπτά πριν, mixdio είπε

Αγαπητοί συνάδελφοι ,

1.  οk Ατομική επιχείρηση σε αναστολή ή πληττόμενη  χωρίς προσωπικό , από αρχής της σύστασης της , ή είχε προσωπικό και τώρα δεν έχει , κάνουμε μία ΥΔ κατά τα γνωστά .

2.  Ατομική επιχείρηση με προσωπικό , που βρίσκεται σε αναστολή ή είναι πληττόμενη , κάνουμε ΥΔ για τους εργαζόμενους κατά τα γνωστά . Θα πρέπει να κάνουμε και δεύτερη ΥΔ  για ον εργοδότη που δικαιούται τα  800  € ( αν βέβαια τα δικαιούται  ) μπαίνοντας πάλι με τους ΚΩΔ. ΕΦΚΑ ΕΡΓΟΔΟΤΗ , αφήνοντας κενό τον πίνακα για τους εργαζόμενους και συμπληρώνοντας μόνο τα στοιχεία εκμισθωτών αν νοικιάζει ακίνητο ?????    ή αρκεί η Πρώτη ΥΔ  που κάναμε για τους εργαζόμενους ως εργοδότες .

Με εκτίμηση και σεβασμό προς όλους σας

ρε Μάγκες τίποτα για το παραπάνω ????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, mixdio είπε

ρε Μάγκες τίποτα για το παραπάνω ????????????

Μιχάλη καλησπέρα,

Υπάρχει κάπου γραμμένο ότι θα πάρουν 800€ οι επαγγελματίες. Προβλέπεται να πάρουν επίδομα, αλλά δεν ξέρουμε ακόμα ποιοί και πώς. Μιλάει για αυτοαπασχολούμενους, ελ. επαγγελματίες και ατομ επιχειρήσεις. Αυτό αν το ερμηνεύσεις σωστά (όπως γράφει και η ΠΝΠ) πιάνει και τα μέλη εταιρειών. Για εμένα περίμενε με αυτούς λιγό.

Καλή δύναμη,

Σπύρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κάνω την αίτηση και μου βγάζει το μήνυμα

Για το ΑΦΜ: χχχχχχχχχχ δεν έχετε συμπληρώσει:
Α.Φ.Μ. στην Τρέχουσα Κατάσταση.

ενώ μου γράφει το ΑΦΜ , μου λέι πως δεν το έχω συμπληρώσει

 

Αυτό μόνο σε μένα συμβαίνει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με τις ΕΠΟΧΙΑΚΕΣ τί κάνουμε;

1.Λειτουργία κάθε χρόνο από Μάιο  έως  Οκτώβριο και

2.Λειτουργία κάθε χρόνο από τέλη Απριλίου έως Οκτώβριο.

 

Η απλή λογική λέει να αναστείλουμε τώρα τί;

Με έχουν πρήξει χτες και σήμερα.Η απλή λογική ''δεν χωράει'' πουθενά μπροστά   στα 800,00 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,ήθελα να ρωτήσω επιχείρηση που κλείνει με κρατική απόφαση,δεν κάνει αναστολή καμιάς σύμβασης, γιατί δουλεύουν όλοι οι εργαζόμενοι με τηλεργασία,μπορεί να κάνει ΥΔ  στο ΕΡΓΑΝΗ και να συμπληρώσει μόνο τα στοιχεία που αφορούν τα ενοίκια? 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 λεπτά πριν, TANIA είπε

Καλησπέρα,ήθελα να ρωτήσω επιχείρηση που κλείνει με κρατική απόφαση,δεν κάνει αναστολή καμιάς σύμβασης, γιατί δουλεύουν όλοι οι εργαζόμενοι με τηλεργασία,μπορεί να κάνει ΥΔ  στο ΕΡΓΑΝΗ και να συμπληρώσει μόνο τα στοιχεία που αφορούν τα ενοίκια? 

Ευχαριστώ

Φυσικά και μπορεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
55 λεπτά πριν, ponzi είπε

Μιχάλη καλησπέρα,

Υπάρχει κάπου γραμμένο ότι θα πάρουν 800€ οι επαγγελματίες. Προβλέπεται να πάρουν επίδομα, αλλά δεν ξέρουμε ακόμα ποιοί και πώς. Μιλάει για αυτοαπασχολούμενους, ελ. επαγγελματίες και ατομ επιχειρήσεις. Αυτό αν το ερμηνεύσεις σωστά (όπως γράφει και η ΠΝΠ) πιάνει και τα μέλη εταιρειών. Για εμένα περίμενε με αυτούς λιγό.

Καλή δύναμη,

Σπύρος

Σπύρο σου εύχομαι ολόκαρδα , όπως και σε όλα τα παιδιά στο forum , υγεία , υγεία .

Φοβούμαι πως αν συνεχίζω να στέλνω ΥΔ μόνο για τους εργαζόμενους , φάω πόρτα για τους την ΥΔ του Εργοδότη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με τις ΕΠΟΧΙΑΚΕΣ τί κάνουμε;

1.Λειτουργία κάθε χρόνο από Μάιο  έως  Οκτώβριο και

2.Λειτουργία κάθε χρόνο από τέλη Απριλίου έως Οκτώβριο.

Έχω εποχιακή επιχείρηση  Σεπτέμβριος έως Απρίλιος που έκλεισε με κρατική εντολή

Τι κάνω?....αναστολή του προσωπικού μέχρι 30/04 και μετά απόλυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
30 λεπτά πριν, mixdio είπε

Σπύρο σου εύχομαι ολόκαρδα , όπως και σε όλα τα παιδιά στο forum , υγεία , υγεία .

Φοβούμαι πως αν συνεχίζω να στέλνω ΥΔ μόνο για τους εργαζόμενους , φάω πόρτα για τους την ΥΔ του Εργοδότη .

Μιχάλη εμείς κάνουμε τωρα τους με προσωπικό και ενοίκιο, με προσωπικό χωρίς μειωμένο ενοίκιο και τους με ενοίκιο σκέτο.

Θα μας μείνουν οι ατομικές (ή και οι εταιρείες?) χωρίς προσωπικό και χωρίς μειωμένο ενοίκιο. Βλέπουμε τις επόμενες μέρες. Αν χρειάζεται (και αν αρκεί) τελικά η δήλωση αναστολής, θα την κάνουμε. Γενικά είμαστε πολύ προσεκτικοί με το τι και πώς το υποβάλλουμε, ας γκρινιάζουν (άγνωστο γιατί) οι εργαζόμενοι.

Παρεμπιπτόντως, σε όσους πελάτες μας λένε είδα, μου είπαν, άκουσα, τους δίνω τους κωδικούς μου για το Netflix για να σταματήσουν να βλέπουν ειδήσεις. Εγώ έτσι και αλλιώς δεν προλαβαίνω να δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...