Προς το περιεχόμενο
  • 0

Τι σημαίνει η ΚΥΡΙΑ επιχειρηματική δραστηριότητά μου σύμφωνα με τα κατωτέρω (ΚΑΔ) έχει ανασταλεί γιατί πλήττομαι σημαντικά;


skylogiannis

Ερώτηση

Γράφει στην αίτηση στην ΕΡΓΑΝΗ: "Με ατομική μου ευθύνη και γνωρίζοντας τις κυρώσεις, που προβλέπονται από τις διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 22 του Ν. 1599/19862, με την παρούσα ΔΗΛΩΝΩ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ότι, η ΚΥΡΙΑ επιχειρηματική δραστηριότητά μου σύμφωνα με τα κατωτέρω (ΚΑΔ) έχει ανασταλεί."
και παρακάτω...

"ΤΥΠΟΣ ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ Πλήττομαι σημαντικά"

Ερώτηση: Τι σημαίνει αναστολή δραστηριότητας; Ότι πρέπει να επιλέξω να κλείσω, ώστε να νομιμοποιούμαι να κάνω αίτηση και να πάρω τα 800; (Γι' αυτό αναφέρει για 10 χρόνια φυλακή;)
Η απλά είναι κακή διατύπωση; Δηλαδή εννοεί είμαι ανοιχτός, αλλά πληττόμενος, είτε χωρίς προσωπικό είτε με προσωπικό, για το οποίο προσωπικό έχω επιλέξει (κανέναν ή μέρος ή το σύνολο) να το θέσω σε αναστολή σύμβασης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Η μια άποψη είναι η παραπάνω  που μας βολεύει  όλους  και η άλλη 

Ότι πρέπει  να κάνει αναστολή λειτουργίας  .

Αλλιώς δεν τα δικαιούται  .

Αρκετοί τα έχουν κλείσει γιατί είχαν μειώσει  τζίρου  85% γι αυτό είναι στηβ κατηγορία  πλήττονται  .

Αν τώρα ΠΧ το έχεις  ανοικτό και έχεις μια μείωση του τζίρου  1% είσαι σε αυτούς  που πλήττονται;;;

Αν σκεφτούμε  ότι ξεκίνησε  με υποχρεωτικό  κλείσιμο  και μετά πρόσθεσαν  κ.α.δ αλλά που δεν πρέπει  να κλείσουν  υποχρεωτικά  τότε που καταλήγουμε  .

Ο εργοδότης για να πάρει τα 800€ πρέπει να το έχει κλείσει ο εργαζόμενος  του μπορεί  να τα πάρει αν μόνο αυτός  έχει βγει σε αναγκαστική  άδεια  επόμενος  πλήττεται  από την πανδημία  .

Πάρε δεύτερη  γνώμη όμως γιατί και γω τι χω χασεί με αυτές τις 3 αποφάσεις  που έχουν βγάλει  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστω για την άποψη σου!

Μα εμείς δεν ασκούμε οικονομική πολιτική! Εμείς θα ορίσουμε τα κριτήρια; Π.χ. Τι σημαίνει πλήττομαι; Έλεος...

Και αλήθεια αυτή η απόφαση φάντασμα που είναι;;;

αρ. πρωτ.12998/232/23-3-2020 ΚΥΑ «Μέτρα στήριξης εργαζομένων και επιχειρήσεων-εργοδοτών του ιδιωτικού τομέα, για την αντιμετώπιση των επιπτώσεων του κορωνοϊού COVID-19

Διότι έχουν γίνει περίπου 800 σχόλια σε 2-3 θέματα εδώ στο Taxheaven και αυτή την απόφαση δεν τη βρίσκω πουθενά...

Ούτε όμως κάποια απόφαση για ελέυθερους επαγγελματίες, αυτοαπασχολούμενους ατομικές και ότι άλλο μπορεί να εννοούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΔ στην λίστα αλλά χωρίς πραγματικά να έχει πληγεί (δεν έχει μείωση τζίρου) κάνει αίτηση για τα 800 € ?  Υπάρχει κάπου αναφορά για μείωση τζίρου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτή είναι η απορία...Και άντε και υπάρχουν σε κάποια απόφαση που μας κρύβουν τα κριτήρια, και άντε είναι και κριτήριο η πτώση τζίρου. Πώς θα το τσεκάρουν στα απλογραφικά;

Εκτός αν είναι κακή διατύπωση. Η εκτός αν βασίζονται στη συνείδηση του επαγγελματία να δηλώσει ότι πλήττεται (σίγουρα υπάρχει μείωση τζίρου) γι΄ αυτό και τον προειδοποιούν με 10 χρόνια φυλακη. Ή εν τέλει, που μας συμφέρει όλους, όσοι είναι στη λίστα πλήττονται ούτως ή άλλως και το δικαιούται όλοι.

Δε γίνεται δουλειά με υποθέσεις όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
37 λεπτά πριν, skylogiannis είπε

Σε ευχαριστω για την άποψη σου!

Μα εμείς δεν ασκούμε οικονομική πολιτική! Εμείς θα ορίσουμε τα κριτήρια; Π.χ. Τι σημαίνει πλήττομαι; Έλεος...

Και αλήθεια αυτή η απόφαση φάντασμα που είναι;;;

αρ. πρωτ.12998/232/23-3-2020 ΚΥΑ «Μέτρα στήριξης εργαζομένων και επιχειρήσεων-εργοδοτών του ιδιωτικού τομέα, για την αντιμετώπιση των επιπτώσεων του κορωνοϊού COVID-19

Διότι έχουν γίνει περίπου 800 σχόλια σε 2-3 θέματα εδώ στο Taxheaven και αυτή την απόφαση δεν τη βρίσκω πουθενά...

Ούτε όμως κάποια απόφαση για ελέυθερους επαγγελματίες, αυτοαπασχολούμενους ατομικές και ότι άλλο μπορεί να εννοούν.

μαζί σου ...και γω είδα τα σχόλια και σπάσαμε το παλιό περσινό   ρεκόρ. Αν για μια απόφαση γίνονται τοσα  σχολια γνώριζεις τι σημαίνει αυτό.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
44 λεπτά πριν, skylogiannis είπε

Σε ευχαριστω για την άποψη σου!

Μα εμείς δεν ασκούμε οικονομική πολιτική! Εμείς θα ορίσουμε τα κριτήρια; Π.χ. Τι σημαίνει πλήττομαι; Έλεος...

Και αλήθεια αυτή η απόφαση φάντασμα που είναι;;;

αρ. πρωτ.12998/232/23-3-2020 ΚΥΑ «Μέτρα στήριξης εργαζομένων και επιχειρήσεων-εργοδοτών του ιδιωτικού τομέα, για την αντιμετώπιση των επιπτώσεων του κορωνοϊού COVID-19

Διότι έχουν γίνει περίπου 800 σχόλια σε 2-3 θέματα εδώ στο Taxheaven και αυτή την απόφαση δεν τη βρίσκω πουθενά...

Ούτε όμως κάποια απόφαση για ελέυθερους επαγγελματίες, αυτοαπασχολούμενους ατομικές και ότι άλλο μπορεί να εννοούν.

μηπως δεν ξερω λεω ειναι η 

12997/231/2020
Μηχανισμός εφαρμογής των μέτρων στήριξης των εργαζομένων με εξαρτημένη εργασία για την αντιμετώπιση των επιπτώσεων του κορωνοϊού COVID-19

https://www.taxheaven.gr/circulars/32625

και οχι η 12998 αλλιως ψαχνεις την επομενη απο αυτην 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπικά δεν θα κάνω καμία αίτηση ακόμη για ατομικές αν δεν βγουν κριτήρια, προυποθέσεις και τρόπος καταβολής επιδόματος.

Τώρα όσον αφορά σε αυτούς που τους έκλεισαν που μπορεί να έχουν και εργαζόμενους, εκεί είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα με εξαίρεση τον τρόπο πίστωσης (ΙΒΑΝ; Συμψηφισμός με μελλοντικές οφειλές). Πρέπει όμως να τα ανακοινώσουν αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, 125883623 είπε

μηπως δεν ξερω λεω ειναι η 

12997/231/2020
Μηχανισμός εφαρμογής των μέτρων στήριξης των εργαζομένων με εξαρτημένη εργασία για την αντιμετώπιση των επιπτώσεων του κορωνοϊού COVID-19

https://www.taxheaven.gr/circulars/32625

και οχι η 12998 αλλιως ψαχνεις την επομενη απο αυτην 

OXI! Εννοώ αυτή που αναφέρει μέσα στην ήδη εκδοθείσα: https://www.taxheaven.gr/circulars/32624!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, skylogiannis είπε

Προσωπικά δεν θα κάνω καμία αίτηση ακόμη για ατομικές αν δεν βγουν κριτήρια, προυποθέσεις και τρόπος καταβολής επιδόματος.

Τώρα όσον αφορά σε αυτούς που τους έκλεισαν που μπορεί να έχουν και εργαζόμενους, εκεί είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα με εξαίρεση τον τρόπο πίστωσης (ΙΒΑΝ; Συμψηφισμός με μελλοντικές οφειλές). Πρέπει όμως να τα ανακοινώσουν αυτά.

εγώ στην θέση σου πάντως αν ήθελα να την βρω θα επαιρνα  τηλεφωνο  εκει που έβγαλαν την 97 λογικά αυτοί θα έχουν και την 98 

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ
ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΚΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ, ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΣΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΕΝΤΑΞΗΣ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ
Δ/ΝΣΗ ΕΝΤΑΞΗΣ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ
ΤΜΗΜΑ Ι

Ταχ. Δ/νση : Σταδίου 29
Ταχ. Κώδικας : 10110, Αθήνα
Πληροφορίες : Σ. Γραικιώτη,
Ε. Κούρκουλου
Τηλ. : 2131516596, 093

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
53 λεπτά πριν, 125883623 είπε

εγώ στην θέση σου πάντως αν ήθελα να την βρω θα επαιρνα  τηλεφωνο  εκει που έβγαλαν την 97 λογικά αυτοί θα έχουν και την 98 

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ
ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΚΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ, ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΣΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΕΝΤΑΞΗΣ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ
Δ/ΝΣΗ ΕΝΤΑΞΗΣ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ
ΤΜΗΜΑ Ι

Ταχ. Δ/νση : Σταδίου 29
Ταχ. Κώδικας : 10110, Αθήνα
Πληροφορίες : Σ. Γραικιώτη,
Ε. Κούρκουλου
Τηλ. : 2131516596, 093

Μόλις πήρα τηλέφωνο υπουργείο εργασίας. Μου είπαν τα εξής:

1. Η εφαρμογή που έχει ανοίξει στην ΕΡΓΑΝΗ, αφορά μόνο τους εργοδότες για να δηλώσουν τους εργαζομένους ώστε να πάρουν την αποζημίωση, γι αυτό δεν ζητάει IBAN εργοδότη. Για τον ίδιο τον εργοδότη και λοιπούς (ελ.επ, αυτ/νους, ατομικές μέχρι 5 άτομα) θα βγει νέα απόφαση.

2. Για αυτούς που "πλήττονται" και μπορούν να βάλουν το προσωπικό σε αναστολή ΔΕΝ είναι απαραίτητο να βάλουν σε αναστολή τον ΚΑΔ, δηλαδή να κλείσουν. Οπότε μου είπαν είναι κακή διατύπωση στο έντυπο και πρέπει να διορθωθεί. Όμως πρέπει να έχουν πτώση τζίρου 30%. Ρώτησα πόθεν προκύπτει αυτό και απάντησε "έχετε δίκιο έπρεπε να είναι ήδη γνωστό",  πρότεινε να πάρω στο γραφείο του κου Βεσυρόπουλου, διότι είναι αρμοδιότητας υπουργείου οικονομικών αυτή η απόφαση.

3. Μου είπε τέλος να δείξουμε κατανόηση γιατί γράφουν τις αποφάσεις 3-4 τα ξημερώματα. Ότι σχόλια έχουμε για ελλείψεις διορθώσεις να τους ενημερώνουμε.

Αυτά!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μόλις κάλεσα και στο γραφείο του κου Βεσυρόπουλου και μου είπαν τα εξής:

1. Γιατί να ανοίξει νέα πλατφόρμα δεν είναι η ίδια με τους εργοδότες στην ΕΡΓΑΝΗ ?

2. Ρώτησα  για το IBAN. Που θα πιστωθούν τα χρήματα; Μου είπε "Λογική απορία..."

3. Ρώτησα αν υπάρχει απόφαση με κριτήρια για πτώση τζίρου κλπ και με παρακάλεσε να καλέσω το μεσημέρι που θα είναι περισσότερα άτομα.

Πάντως είναι πολύ ευγενικοί!

Αυτά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλημερα σε όλους. Αν η επιχείρηση μου έχει καδ που ανήκει στους πληττομενους αλλά δεν έχει πτώση τζίρου τι κάνουμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οπως και στην αλλη περιπτωση οπου 

ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ ΣΕ ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΤΗΣ, ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΥΣ ΚΑΔ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΤΩΣΗ 25 % ΣΕ ΔΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΒΕΒΑΙΩΜΕΝΕΣ ΟΦΕΙΛΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚAΝΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ Η ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΘΑ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΤΙΣ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΣΕΙΣ?

Και αυτο συναδελφοι ειναι μεσα στις περιπτωσεις. η εταιρια θελει να συνεχισει να λειτουργει μιας και δεν ειναι στους ΚΑΔ με τις εταιριες μου κλεινουν υποχρεωτικα, αλλα σε αυτες που πληττονται ? τι κανουμε εδω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...