Jump to content
  • 0

λιστα με καδ και ερωτήσεις

DENNY
 Share

Question

Επιχείρηση που ανηκει στην επίμαχη λίστα , εξακολουθεί και λειτουργεί με απασχόληση του προσωπικού της εξ αποστάσεως ....

Ερωτήματα :

1.δικαιούται την αναστολή των πληρωμών ή όχι, αφού ανήκει στη λίστα;

2.αν ναι πρέπει να την δηλώσω στο εργανη σε αναστολή λειτουργίας;Ενω λειτουργεί;

3.αν δηλωθεί σε αναστολή λειτουργίας (;;;;) πως οι εργαζόμενοι "συνεχίζουν"και δουλεύουν;;;;

Πως έχω μπερδευτεί έτσι;;;

Recommended Posts

• 0

Εχει υπάρξει κάποια πρόβλεψη ή κάποια έστω αναφορά , για Ν.Π. μη κερδοσκοπικά (ΚΑΔ 9102 - Δραστηριότητες μουσείων) με υποχρεωτική αναστολή δραστηριότητας.

Δέν έχει προσωπικό , ούτε επαγγελματική μίσθωση.

Να υποβάλλω στο ΕΡΓΑΝΗ , μπάς και προβλέψουν κάτι μελλοντικά ?

Κάποια γνώμη ?

• 0

θελω να κανω 3

παρατηρήσεις

1)γιατι ο καδ 6920 δεν είναι μεσα και

2)ημερομηνίες αναστολης και αν πληρωνουμε ενοικιο συμπληρώνουμε μονο αν εκλεισαν με εντολη του κρατους

και για τους εργαζομενους μονο αν υπαρχει απολυση η αποχωρηση όταν εχουμε αναστολή δεν βαζουμε ημερομηνίες και

3)ας πουμε ότι αυτοι που εχουν επαγγελματικο λογαριασμο τα 800 θα μπουν εκει αυτοι που δεν εχουν?

• 0
34 λεπτά πριν, DENNY είπε

Mα νομιζω καπου έλεγε οτι αν δεν κανουν αναστοη λειτοργίας δεν θα έχουν τα οφελη αυτα...

νομίζω αυτό ισχύει και εγώ οπότε ακόμη και αν έχεις προσωπικό που δουλεύει αν είσαι στου κύριους ΚΑΔ απλά υποβάλλεις αναστολή? 

• 0
16 ώρες πριν, PROAKIS είπε

kai λογικό δεν είναι να πάνε με τις ημέρες?

ο ένας βγήκε 24/03 πήρε 2/3 μισθού Μαρτίου και 0 τον Απρίλιο.

ο άλλος βγαίνει 17/04 , 1,5 μισθό.

και οι 2 800?

δεν το ξέρω ,αλλά δεν είναι και λάθος αν το κάνουν έτσι.

Ακούω στο ραδιόφωνο ότι τα 800,00 είναι για 45 ημέρες.Άρα απο 15/3 εως 30/4

Άν στείλουμε με 31/3 την αναστολή,η επιδότηση θα είναι 800,00 ??

Για επιδότηση  800,00 πρέπει να υποβάλλουμε σήμερα ??

• 0

Καλησπέρα.

Παρακαλώ, μία επιβεβαίωση:

επιχείρηση που δεν ανήκει σε καμία κατηγορία, ούτε κλειστή με κρατική εντολή, ούτε πληττόμενη, δικαιούται αναστολή πληρωμών δόσεων και εισφορών?

Ευχαριστώ.

• 0

Φίλος δικηγόρος μου είπε:

Η αναστολή σύμβασης  διαρκεί 45 ημ.Για την πρώτη κατηγορία ξεκινά απο 15 μαρτ εως 30 απρ.Για τη δεύτερη κατηγορία ξεκινά απο 01 απρ .Άν η αναστολή υποβληθεί

31/3 ο εργαζόμενος επιστρέφει  στη δουλειά του 15 Μαίου.Άν υποβληθει 10 Απρ θα επιστρέψει 25 /5.

• 0

Συνάδελφοι κάτι δεν μου κάθετια καλά 

Πληττόμενοι θα βγάλει λέει σα αναστολή εργαζόμενο την 18/4/2020. Από 01/4/2020 θα τον πληρώσει κανονικά 

Αυτός θα πάρει και 800€ ???? κάποιοι έτσι δεν παίρνουν και παραπάνω??? 

• 0
58 λεπτά πριν, asteras5 είπε

νομίζω αυτό ισχύει και εγώ οπότε ακόμη και αν έχεις προσωπικό που δουλεύει αν είσαι στου κύριους ΚΑΔ απλά υποβάλλεις αναστολή? 

Μα δε μπορεί να βγει μια επίσημη ανακοίνωση για να ξλέρουμε και εμεις τι να κάνουμε και τι να λέμε στους πελάτες μας;;;;

Αυτοί που έκλεισαν νομίζω είναι λίγο πολύ ξεκάθαρο.

Τι γίνεται όμως με τους υπόλοιπους και κυρίως με αυτούς που είναι στη λίστα αλλά δεν έχουν κλείσει;

Πληρώνουν ή όχι τις υποχρεώσεις σε δου και ικα ; Ισχύει και το 25%;

• 0

Διαβάζω και αυτό στο δελτίο τύπου 28/3 άρα τι να συμπεράνω οτι και αυτοί που απλά ανηκουν στη λίστα , χωρίς να κάνουν τίποτα στο εργανη ,δικιαούται αναστολή πληρωμων;

Τα μέτρα είναι οριζόντια, καθώς αφορούν όλες τις επιχειρήσεις συγκεκριμένων Κωδικών Αριθμών Δραστηριότητας (ΚΑΔ), είτε αυτές μένουν ανοικτές, είτε λειτουργεί μέρος της δραστηριότητάς τους, είτε κλείνουν με κρατική εντολή, είτε κλείνουν με δική τους πρωτοβουλία.

• 0
16 λεπτά πριν, ΣΩΤΗΡΗΣ είπε

Η αναστολή σύμβασης  διαρκεί 45 ημ.Για την πρώτη κατηγορία ξεκινά απο 15 μαρτ εως 30 απρ.Για τη δεύτερη κατηγορία ξεκινά απο 01 απρ .Άν η αναστολή υποβληθεί

31/3 ο εργαζόμενος επιστρέφει  στη δουλειά του 15 Μαίου.Άν υποβληθει 10 Απρ θα επιστρέψει 25 /5.

και φυσικά δεν επιτρέπεται στον εργοδότη να έρθει νωρίτερα....

• 0
22 λεπτά πριν, ΣΩΤΗΡΗΣ είπε

Απο που προκύπτςι αυτο ? Και ποιά είναι η 1η και ποιά η 2η κατηγορία ?

• 0

Επιχείρηση με ΚΑΔ έδρας πληττόμενο(χονδρικο εμπόριο με μηδενικό τζίρο)  αλλα με κύριο  ΚΑΔ των υποκαταστημάτων ΚΛΕΙΣΤΟ ΜΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΑΡΧΗ (καταστήματα λιανικής).Αρα απο 18/03 έσοδα ούτε ευρώ !!

Η αίτηση αναστολής γίνεται λέει μόνο στην ΕΔΡΑ. Άρα χάνεται η δυνατότητα μείωσης ενοικίου 15 καταστημάτων λιανικής καθώς και το ευεργέτημα σε πωλητές 15 καταστημάτων για το δικό τους ενοίκιο.Έχετε παρόμοια περίπτωση; Tι κάνουμε σ΄αυτή την περίπτωση;Aπλά περιμένουμε να κααλάβουν το λάθος τους; Kι όσο περιμένουμε η ημερομηνία αναστολής ως πληττόμενη όλο και ξεφεύγει από την πραγματική (18/3).Αν δεν το διορθώσουμε η επιχείρηση θα χρωστάει μεροκάματα και για τις ημέρες που ήταν κλειστά αφού δεν μας αφήνει να βάλουμε ημερομηνία αναστολής στις πληγείσες;

Με άδειες ασθενείας ,εξάμηνα ΟΑΕΔ κτλ. που θα λήξουν μέσα στον Απρίλη τι κάνεται.Συμπεριλαμβάνετε τα ονόματα αυτά στην λίστα με διευκρινήσεις ή όχι; 

• 0

Καλησπέρα.

Είμαι μπερδεμένος: μία επιχείρηση κάνει αναστολή συμβάσεων εργαζομένων στις 30/3, για παράδειγμα.

Οφείλει να πληρώσει τους μισθούς Μαρτίου ή από τη στιγμή που δηλώνει αναστολή δεν πληρώνει τίποτα και αντί του μισθού θα πάρουν τα 800 ευρώ οι εργαζόμενοι?

Σας ευχαριστώ πολύ.

• 0

Δεν μπορώ να βγάλω άκρη ούτε να επιβεβαιώσω όσα ακούγονται και γράφονται.  Αποφάσισα να δηλώσω σήμερα στο ΕΡΓΑΝΗ αναστολή συμβάσεων προσωπικού επιχείρησης της οποίας ο ΚΑΔ προστέθηκε στις 24/3 και θα υπολογίσω αναστολή και συνεπώς μισθοδοσία από 15/3 έως 30/4

• 0
14 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Είμαι μπερδεμένος: μία επιχείρηση κάνει αναστολή συμβάσεων εργαζομένων στις 30/3, για παράδειγμα.

Οφείλει να πληρώσει τους μισθούς Μαρτίου ή από τη στιγμή που δηλώνει αναστολή δεν πληρώνει τίποτα και αντί του μισθού θα πάρουν τα 800 ευρώ οι εργαζόμενοι?

Σας ευχαριστώ πολύ.

• 0

κάνω την αίτηση και μου βγάζει το μήνυμα

Για το ΑΦΜ: χχχχχχχχχχ δεν έχετε συμπληρώσει:
Α.Φ.Μ. στην Τρέχουσα Κατάσταση.

ενώ μου γράφει το ΑΦΜ , μου λέι πως δεν το έχω συμπληρώσει

το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος ?