Προς το περιεχόμενο
  • 0

λιστα με καδ και ερωτήσεις


DENNY

Ερώτηση

Επιχείρηση που ανηκει στην επίμαχη λίστα , εξακολουθεί και λειτουργεί με απασχόληση του προσωπικού της εξ αποστάσεως ....

Ερωτήματα :

1.δικαιούται την αναστολή των πληρωμών ή όχι, αφού ανήκει στη λίστα;

2.αν ναι πρέπει να την δηλώσω στο εργανη σε αναστολή λειτουργίας;Ενω λειτουργεί;

3.αν δηλωθεί σε αναστολή λειτουργίας (;;;;) πως οι εργαζόμενοι "συνεχίζουν"και δουλεύουν;;;;

 

Πως έχω μπερδευτεί έτσι;;;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 141
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ας κάνω κι εγώ μία ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος που έχει ίδια περίπτωση να με βοηθήσει, γιατί έχω μπερδευτεί αρκετά: Για τον ΚΑΔ 5520(τουριστικά καταλύματα)  ποιά ημερομηνία αναστολής είναι η σωστή? Τον έχω δει σε διάφορες λίστες 15/3, 18/3, 23/3.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 26/3/2020 στις 1:50 ΜΜ, adel είπε

Στις οδηγίες αναφέρει 24/3 έως 20/4. Τελικά από πότε και έως πότε ισχύει η αναστολή ώστε να υπολογίσουμε σωστά και την μισθοδοσία

Επίσης μπορεί να γίνει αναστολή για μέρος του προσωπικού ?

Ναι μπορείς  αν είσαι σε αυτούς  που πλήττονται  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, STRIGKLA είπε

Ας κάνω κι εγώ μία ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος που έχει ίδια περίπτωση να με βοηθήσει, γιατί έχω μπερδευτεί αρκετά: Για τον ΚΑΔ 5520(τουριστικά καταλύματα)  ποιά ημερομηνία αναστολής είναι η σωστή? Τον έχω δει σε διάφορες λίστες 15/3, 18/3, 23/3.  

Ανάλογα  τι τουριστικό  κάταλυμα  είσαι. 

Δες το άρθρο  του κόμβου  που τ έχει όλα και με τις αποφάσεις τους  μαζί  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί δεν τα έδινε αυτόματα? ΙΒΑΝ έχουν ( ή έστω να το βάζαμε εμείς όπου δεν υπάρχει), ΚΑΔ ξέρουν, εκμισθωτές ξέρουν. Ποιος δεν θα ήθελε 800αρι όταν το δικαιούται? μόνο για τους εργοδότες έπρεπε να κάνουμε λόγω συμβάσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
56 λεπτά πριν, prince είπε

Γιατί δεν τα έδινε αυτόματα? ΙΒΑΝ έχουν ( ή έστω να το βάζαμε εμείς όπου δεν υπάρχει), ΚΑΔ ξέρουν, εκμισθωτές ξέρουν. Ποιος δεν θα ήθελε 800αρι όταν το δικαιούται? μόνο για τους εργοδότες έπρεπε να κάνουμε λόγω συμβάσεων.

επειδη....   γιατί πρώτη φορά ειναι που μηχανογραφουμε τα ίδια και τα ίδια σε όλες τις  διαφορετικές υπηρεσίες του δημοσίου 

θα στο πω άπλα πιο φτηνά μου ειναι να δώσω λίγα ψίχουλα συσσίτιο από το φαγητό που σου έχω κλέψει  στον κόσμο που το έκλεψα  και να φανώ +  κάλως πάρα να πληρώσω να μου κάνουν αυτή  την δουλειά  η να βάλω τα παιδιά του ανώτερου Θεού να την κάνουν που έτσι και αλλιως γι αυτά πληρώνονται ,, έχω τα κορόιδα τους λογιστές που μου το κάνουν τσάμπα και αν μου πουν και τ.π.τ τους λέω ότι εσείς φταίτε που δεν εισπράττετε  εγώ δουλεία σας δίνω κάλο σας κάνω  και για το κάλο όλων ενδιαφέρομαι ..η πραγματικοτητα ειναι ότι  έχει γίνει παύση πληρωμών προς του συνάδελφους ,δεν ηταν  στην λίστα που πλήττονται και με παρακάλια κάτι έγινε άλλα θα το δουμε γι αυτούς  και η ουσία η  δουλειά μας με όλα αυτά έχει 3 τριπλασιαστεί ....

καληνύχτα  λογιστή 

 

σιγουρα δεν ειναι η ώρα τις διχόνοιας και όλοι μαζί να βάλουμε πλάτη για όλα άλλα η αποψη μου στην ερώτηση σου αυτή ειναι..

 καθαρά προσωπικη  αποψη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα... γνωριζετε αν καποια εταιρεια προγραμματων εχει δωσει οδηγιες πως θα βγει η μισθοδοσια του μαρτιου... πχ αν η αναστολη συμβασεων ξεκιναει απο 16/3... στη γιουνιον που ρωτησα μου ειπαν προς το παρον να βγαλω μισθοδοσια μεχρι πριν την αναστολη και μετα βλεπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

β) Δικαιούχοι της έκτακτης οικονομικής ενίσχυσης, ως αποζημίωσης ειδικού σκοπού, είναι επίσης οι εργαζόμενοι των οποίων η σύμβαση εργασίας έχει λυθεί από 1ης Μαρτίου 2020 έως 20 Μαρτίου 2020, είτε με καταγγελία από τον εργοδότη είτε με οικειοθελή αποχώρηση από τους ίδιους.

Σύμφωνα με την ΠΝΠ ισχύει αυτό, δάβ΄ζοντας κάποια άρθρα λένε οτι δικαιούνται τν οικονιμική ε΄νίαχυση κ άλλοι π αποχωρούν μετά την 20/3. με ποια απόφαση έχει γίνει αυτο, τί μ διέφυγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, ashetos είπε

καλημερα... γνωριζετε αν καποια εταιρεια προγραμματων εχει δωσει οδηγιες πως θα βγει η μισθοδοσια του μαρτιου... πχ αν η αναστολη συμβασεων ξεκιναει απο 16/3... στη γιουνιον που ρωτησα μου ειπαν προς το παρον να βγαλω μισθοδοσια μεχρι πριν την αναστολη και μετα βλεπουμε

Και γω αυτό θεωρώ   το πιο σωστό  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, georges είπε

β) Δικαιούχοι της έκτακτης οικονομικής ενίσχυσης, ως αποζημίωσης ειδικού σκοπού, είναι επίσης οι εργαζόμενοι των οποίων η σύμβαση εργασίας έχει λυθεί από 1ης Μαρτίου 2020 έως 20 Μαρτίου 2020, είτε με καταγγελία από τον εργοδότη είτε με οικειοθελή αποχώρηση από τους ίδιους.

Σύμφωνα με την ΠΝΠ ισχύει αυτό, δάβ΄ζοντας κάποια άρθρα λένε οτι δικαιούνται τν οικονιμική ε΄νίαχυση κ άλλοι π αποχωρούν μετά την 20/3. με ποια απόφαση έχει γίνει αυτο, τί μ διέφυγε?

Μα μερα τις 20/03 Σε κάποιους  δεν απαγορεύεται  να γίνει απόλυση;αναγκαστικό  κλείσιμό  αναστολή πλήττονται  .και αν γίνει θα θεωρήται  άκυρη. Δεν το ψήφισαν  αυτό μόνο από διάγγελμα  το χω ακούσει;

Προσωπική άποψη αν δεν είσαι σε κανέναν  κ.α.δ έχω την εντύπωση  ότι μπορείς  να κάνεις  ότι θέλεις δλδ απόλυση  η και αυτοί δεν μπορούν;

 

Πάντως ο υπουργός (εργασίας) το πρωί είπε ότι σήμερα το βράδυ  θα βγει απόφαση  Που θα ξεκαθαρίζει  πράγματα. 

Πάρε δεύτερη  γνώμη  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,  στην απόφαση 29/3 (ξημερωματα) νομίζω ξεκαθαρίζουν πολλα σημεία. Πχ στις επιχειρήσεις με ΚΑΔ που πλήττονται η αναστολή μπορεί να γίνει από 21/3 έως 20/4 και για 45 ημέρες.  Εφόσον στην αναγγελια στο ΕΡΓΑΝΗ δεν αναφερεις ημερομηνία ολα αυτά θα αποτυπωθούν στην μισθοδοσία και στην ΑΠΔ για την οποια προφανώς θα αναμένουμε οδηγίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, όπως και να έχει δεν δικαιολογείται 2 3 ημέρες πριν λήξουν οι προθεσμίες να βγάζουν ανακοινώσεις. Βγάλτες πρώτα και μετά άνοιξε την πλατφόρμα. Πάρε συμβουλές από τους αρμόδιους ( συνεργασία λογιστών και συλλόγων (γιαυτό δεν είναι άλλωστε? )για να λύσουν πρώτα οι ίδιοι που θα χρησιμοποιήσουν την πλατφόρμα τυχόν απορίες) και μετά βγάλε αποφάσεις και την πλατφόρμα. αυτό με τις τελευταίες μέρες πρέπει να σταματήσει. Κυρίως γιατί δείχνει προχειρότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα

συμφωνα με την αποφαση Αριθμ. 12998/232 που δημοσιευτηκε στο φεκ 1078/28-3-20 ξεκαθαριζονται τα της αναστολης συμβασεων, παρολο που η γλωσσα που χρησιμοποιειτε θελει ως συνηθως μεταφραση στα ελληνικα...                

ΟΣΟΙ ΕΚΛΕΙΣΑΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΟΥ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΥ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ...                  Άρθρο 1 Αναστολή συμβάσεων εργασίας 1. Οι εργαζόμενοι σε επιχειρήσεις – εργοδότες που έχουν αριθμό μητρώου εργοδότη (ΑΜΕ) στον e- ΕΦΚΑ, των οποίων απαγορεύτηκε η επιχειρηματική τους δραστηριότητα με εντολή δημόσιας αρχής, δεν οφείλουν να παρέχουν την εργασία τους και οι επιχειρήσεις – εργοδότες δεν οφείλουν αποδοχές, λόγω του ότι η απαγόρευση λειτουργίας της επιχειρηματικής τους δραστηριότητας, με εντολή δημόσιας αρχής, συνιστά γεγονός ανωτέρας βίας.

ΟΙ ΠΛΗΤΤΟΜΕΝΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ, ΠΟΥ ΘΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΟΠΟΤΕΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟ 21/3-21/4 (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΜΕ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ)...

αρθρο 6/α2/αρθρο 1/παρ7. Το μέτρο της αναστολής των συμβάσεων εργασίας, μπορεί να εφαρμοστεί από τις επιχειρήσεις – εργοδότες που πλήττονται σημαντικά, λόγω των αρνητικών συνεπειών του φαινόμενου του κορωνοϊού-COVID 19, μέχρι ένα (1) μήνα από την ημερομηνία δημοσίευσης, της από 20/3/2020 ΠΝΠ (Α΄68), δηλαδή από 21/3/2020 μέχρι και την 20/4/2020

παρ8. Εντός του χρονικού διαστήματος της προηγουμένης παραγράφου, οι επιχειρήσεις – εργοδότες που πλήττονται σημαντικά, λόγω των αρνητικών συνεπειών του φαινόμενου του κορωνοϊού-COVID 19, μπορούν να εφαρμόζουν το μέτρο της αναστολής των συμβάσεων εργασίας σταδιακά και για διαφορετικό αριθμό εργαζομένων.

ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΕΡΝΗΜΕΥΩ ΚΑΙ ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ, ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ...

ΤΕΛΟΣ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ... χτες (πριν βγουν οι διευκρινησεις) κατεθεσα σε πληττομενη, αναστολη συμβασεων και στις παρατηρησεις εγραψα ισχυει απο 16/3, λετε σε καποιον ελεγχο να υπαρξει μελλοντικα προβλημα;;; στη μισθοδοσια και στην απδ θα βαλω απο 21/3...

ευχαριστω

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, ashetos είπε

Καλημερα

συμφωνα με την αποφαση Αριθμ. 12998/232 που δημοσιευτηκε στο φεκ 1078/28-3-20 ξεκαθαριζονται τα της αναστολης συμβασεων, παρολο που η γλωσσα που χρησιμοποιειτε θελει ως συνηθως μεταφραση στα ελληνικα...                

ΟΣΟΙ ΕΚΛΕΙΣΑΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΟΥ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΥ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ...                  Άρθρο 1 Αναστολή συμβάσεων εργασίας 1. Οι εργαζόμενοι σε επιχειρήσεις – εργοδότες που έχουν αριθμό μητρώου εργοδότη (ΑΜΕ) στον e- ΕΦΚΑ, των οποίων απαγορεύτηκε η επιχειρηματική τους δραστηριότητα με εντολή δημόσιας αρχής, δεν οφείλουν να παρέχουν την εργασία τους και οι επιχειρήσεις – εργοδότες δεν οφείλουν αποδοχές, λόγω του ότι η απαγόρευση λειτουργίας της επιχειρηματικής τους δραστηριότητας, με εντολή δημόσιας αρχής, συνιστά γεγονός ανωτέρας βίας.

ΟΙ ΠΛΗΤΤΟΜΕΝΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ, ΠΟΥ ΘΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΟΠΟΤΕΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟ 21/3-21/4 (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΜΕ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ)...

αρθρο 6/α2/αρθρο 1/παρ7. Το μέτρο της αναστολής των συμβάσεων εργασίας, μπορεί να εφαρμοστεί από τις επιχειρήσεις – εργοδότες που πλήττονται σημαντικά, λόγω των αρνητικών συνεπειών του φαινόμενου του κορωνοϊού-COVID 19, μέχρι ένα (1) μήνα από την ημερομηνία δημοσίευσης, της από 20/3/2020 ΠΝΠ (Α΄68), δηλαδή από 21/3/2020 μέχρι και την 20/4/2020

παρ8. Εντός του χρονικού διαστήματος της προηγουμένης παραγράφου, οι επιχειρήσεις – εργοδότες που πλήττονται σημαντικά, λόγω των αρνητικών συνεπειών του φαινόμενου του κορωνοϊού-COVID 19, μπορούν να εφαρμόζουν το μέτρο της αναστολής των συμβάσεων εργασίας σταδιακά και για διαφορετικό αριθμό εργαζομένων.

ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΕΡΝΗΜΕΥΩ ΚΑΙ ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ, ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ...

ΤΕΛΟΣ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ... χτες (πριν βγουν οι διευκρινησεις) κατεθεσα σε πληττομενη, αναστολη συμβασεων και στις παρατηρησεις εγραψα ισχυει απο 16/3, λετε σε καποιον ελεγχο να υπαρξει μελλοντικα προβλημα;;; στη μισθοδοσια και στην απδ θα βαλω απο 21/3...

ευχαριστω

 

 

προσωπικη αποψη δεν νομιζω να υπαρχει κάποιο προβλημα άλλα να ρωτήσω κάτι που δεν το γνωριζω  νέα υποβολή η διόρθωση της ήδη υπάρχων   δεν αφήνει το σύστημα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Ερωτήσεις για πληττόμενη επιχείρηση με εργαζομένους:

1. Ημερομηνία αναστολής δεν βάζει πουθενά ή στις παρατηρήσεις? Παίζει ρόλο για την αίτηση των εργαζομένων?

2. Η προθεσμία υποβολής της δήλωσης αναστολής είναι έως 20/4. Μπορεί να κάνει την δήλωση 20/4 και να αφορά αναστολή από 1/4?

2. Η αναστολή ξεκινάει από 21/3. Θα πληρώσει αναλογία μισθοδοσίας Μαρτίου 21/25?

Και στην ΑΠΔ Μαρτίου θα βάλει μέρες 21 και  τις αντίστοιχες εισφορές?

Θα πρέπει να δηλωθεί στην ΑΠΔ Μαρτίου και το διάστημα αναστολής της σύμβασης με κάποιον ειδικό κωδικό?

Όποιος έχει καταλάβει ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, 125883623 είπε

προσωπικη αποψη δεν νομιζω να υπαρχει κάποιο προβλημα άλλα να ρωτήσω κάτι που δεν το γνωριζω  νέα υποβολή η διόρθωση της ήδη υπάρχων   δεν αφήνει το σύστημα ; 

ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ ΚΙ ΕΓΩ, ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...