Προς το περιεχόμενο
  • 0

λιστα με καδ και ερωτήσεις


DENNY

Ερώτηση

Επιχείρηση που ανηκει στην επίμαχη λίστα , εξακολουθεί και λειτουργεί με απασχόληση του προσωπικού της εξ αποστάσεως ....

Ερωτήματα :

1.δικαιούται την αναστολή των πληρωμών ή όχι, αφού ανήκει στη λίστα;

2.αν ναι πρέπει να την δηλώσω στο εργανη σε αναστολή λειτουργίας;Ενω λειτουργεί;

3.αν δηλωθεί σε αναστολή λειτουργίας (;;;;) πως οι εργαζόμενοι "συνεχίζουν"και δουλεύουν;;;;

 

Πως έχω μπερδευτεί έτσι;;;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 141
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
2 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

εσύ είσαι στους πληττόμενους και όχι στους δια νόμου λουκέτο.

αναστολή  θα κάνεις με την πραγματική ημερομηνία και μάλιστα μπορείς και σε δόσεις. πχ. 5 εργαζόμενοι με 28/03 ,3 με 2/04 και οι υπόλοιποι με 15/04.

τώρα αν δώσεις κανονικά μισθούς ,θα σου πουν τι αναστολή σύμβασης μας δήλωσες και για ποιό λόγο?

εμείς σε βάλαμε σε ΚΑΔ που πλήττεσαι και συ μας λες είσαι μια χαρά.

γνώμη μου πάντα.

είναι σαν να λες διψάω ,αλλά από νερό είμαι χορτασμένος δόξασοι ο Θεός.

Κατάλαβα.

Ευχαριστώ πολύ.

Και κάτι άλλο. Επιχείρηση που δεν είναι ούτε κλειστή, ούτε με ΚΑΔ που πλήττεται, υποχρεούται να πληρώσει κανονικά τους μισθούς Μαρτίου, παρόλο που είναι κλειστή 2 εβδομάδες?

Κατάλαβα καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

αναστολή  θα κάνεις με την πραγματική ημερομηνία και μάλιστα μπορείς και σε δόσεις. πχ. 5 εργαζόμενοι με 28/03 ,3 με 2/04 και οι υπόλοιποι με 15/04.

 

Γίνεται αυτό ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Κατάλαβα.

Ευχαριστώ πολύ.

Και κάτι άλλο. Επιχείρηση που δεν είναι ούτε κλειστή, ούτε με ΚΑΔ που πλήττεται, υποχρεούται να πληρώσει κανονικά τους μισθούς Μαρτίου, παρόλο που είναι κλειστή 2 εβδομάδες?

Κατάλαβα καλά?

εκεί θα πας με άδεια ειδικού σκοπού ή με συμφωνία σε κανονική άδεια .

προς το παρόν ,αυτά ισχύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν, SOTPAR είπε

Γίνεται αυτό ???

το με δόσεις οι εργαζόμενοι? το διάβασα δεν το έκανα.

λογικά γίνεται και είναι η πραγματικότητα. μιλάμε για πληττόμενους ΚΑΔ ,όχι στο λουκέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

εκεί θα πας με άδεια ειδικού σκοπού ή με συμφωνία σε κανονική άδεια .

προς το παρόν ,αυτά ισχύουν.

Ευχαριστώ πολύ.

Καλή δύναμη και χρόνια πολλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, HURRICANE33 είπε

Ευχαριστώ! Και με τι ημερομηνία αναστολής?

Παίζει ρόλο?

 

1 ώρα πριν, PROAKIS είπε

εσύ είσαι στους πληττόμενους και όχι στους δια νόμου λουκέτο.

αναστολή  θα κάνεις με την πραγματική ημερομηνία και μάλιστα μπορείς και σε δόσεις. πχ. 5 εργαζόμενοι με 28/03 ,3 με 2/04 και οι υπόλοιποι με 15/04.

τώρα αν δώσεις κανονικά μισθούς ,θα σου πουν τι αναστολή σύμβασης μας δήλωσες και για ποιό λόγο?

εμείς σε βάλαμε σε ΚΑΔ που πλήττεσαι και συ μας λες είσαι μια χαρά.

γνώμη μου πάντα.

είναι σαν να λες διψάω ,αλλά από νερό είμαι χορτασμένος δόξασοι ο Θεός.

πάντως ο υπουργός την Κυριακή σε πρωινή εκπομπή το είπε ξεκάθαρα .πως εννοείται ότι οποίος θέλει να καταβάλει το σύνολο του μισθού και όχι μέρος του  μπορει κανονικα .και έχει λογική .ο.κ έχω προβλημα άλλα είμαι άνθρωπός και έχω ανθρώπους  ..τους (ανθρώπους ) μου στην επιχείρηση μου και το γνωριζω ότι με 400 ευρω τον μηνά ούτε για να ταΐσουν την οικογένεια  τους δεν φτάνουν γι αυτό αφού μου έχουν βάλει και θα μου μάλλον πλάτη και στο μέλλον θα τους καλύψω....ελάχιστοι θα το κάνουν και αυτό γιατί μιλάμε για υγειη  επιχείρηση που έχει οπως οφείλουν όλες cash flow για 3 μήνες και άνθρωπο επιχειρηματια με καλούς υπάλληλους  . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, 125883623 είπε

 

πάντως ο υπουργός την Κυριακή σε πρωινή εκπομπή το είπε ξεκάθαρα .πως εννοείται ότι οποίος θέλει να καταβάλει το σύνολο του μισθού και όχι μέρος του  μπορει κανονικα .και έχει λογική .ο.κ έχω προβλημα άλλα είμαι άνθρωπός και έχω ανθρώπους  ..τους (ανθρώπους ) μου στην επιχείρηση μου και το γνωριζω ότι με 400 ευρω τον μηνά ούτε για να ταΐσουν την οικογένεια  τους δεν φτάνουν γι αυτό αφού μου έχουν βάλει και θα μου μάλλον πλάτη και στο μέλλον θα τους καλύψω....ελάχιστοι θα το κάνουν και αυτό γιατί μιλάμε για υγειη  επιχείρηση που έχει οπως οφείλουν όλες cash flow για 3 μήνες και άνθρωπο επιχειρηματια με καλούς υπάλληλους  . 

Για τέτοια ακριβώς επιχείρηση μιλάω.

Είναι οι ίδιοι υπάλληλοι εδώ και χρόνια, είναι σαν οικογένεια.

Για αυτό είπα αν είναι να κάνουν τη δήλωση αναστολής, αφού είναι στους πληττόμενους καδ και να πάρουν τα 800 οι υπάλληλοι.

Αλλά να μην βρεθούν μπλεγμένοι οι εταίροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο υπουργος πάντως  το είπε ξεκαθαρα.

Και μου φαίνεται  και λογικό  .

Σκέψου ότι και το κράτος θα είσπραξη  παραπάνω  χρήματα  από αυτήν την διαδικασία  .

Να έλεγαν  όχι δεν μπορείτε  δεν θέλουμε  να εισπράξουμε  παραπάνω  χρήματα  από εσας;;;

Ε άμα το ακούσω  και αυτό  μετά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Για τέτοια ακριβώς επιχείρηση μιλάω.

Είναι οι ίδιοι υπάλληλοι εδώ και χρόνια, είναι σαν οικογένεια.

Για αυτό είπα αν είναι να κάνουν τη δήλωση αναστολής, αφού είναι στους πληττόμενους καδ και να πάρουν τα 800 οι υπάλληλοι.

Αλλά να μην βρεθούν μπλεγμένοι οι εταίροι.

ωραία γράψε στις παρατηρήσεις για καθε έναν  "μισθοί και εισφορές θα καταβληθούν οικειοθελώς,παρά την αναστολή σύμβασης".

την εταιρεία σκεφτόμουν ,μην έχει πρόβλημα ανακριβούς υ/δ,

θα  πεις εγώ το έγραψα ξεκάθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

ωραία γράψε στις παρατηρήσεις για καθε έναν  "μισθοί και εισφορές θα καταβληθούν οικειοθελώς,παρά την αναστολή σύμβασης".

την εταιρεία σκεφτόμουν ,μην έχει πρόβλημα ανακριβούς υ/δ,

θα  πεις εγώ το έγραψα ξεκάθαρα.

Και μπορούν να πάρουν και τη μείωση του ενοικίου.

Και θα το κάνω με ημερομηνία αναστολής 1/4.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Και μπορούν να πάρουν και τη μείωση του ενοικίου.

Και θα το κάνω με ημερομηνία αναστολής 1/4.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

αφού είσαι στους πληττόμενους δηλώνεις την ημερομηνία που έγινε η αναστολή.

πχ. 01/04 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα να ρωτησω εαν λογιστικό γραφείο ,χωρις υπάλληλο( δηλαδη ο εργοδοτης μονο εργάζεται εαν εχει δικαίωμα για το επιδομα των 800 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 λεπτά πριν, sokrates25 είπε

Θα ήθελα να ρωτησω εαν λογιστικό γραφείο ,χωρις υπάλληλο( δηλαδη ο εργοδοτης μονο εργάζεται εαν εχει δικαίωμα για το επιδομα των 800 ευρω.

Ναι αν κάνει  αναστολή λειτουργίας  και μπει να το δήλωση  .

Αυτό έχω καταλάβει  

Αλλά πώς θα κάνεις αναστολή  λειτουργίας;;

Οκ το έκαναν στις εκκλησίες  αλλά ο πάτερ λογιστιους  κάνει αντάρτικο  .

Αστειεύομαι  .

Αν κάνει αναστολή  λειτουργίας  αλλιώς πάει στην κατηγορία  στο μέλλον με πτώση τζίρου  να κάνει αυτά τα μέτρα  ..Αλλά πωε θα έχει πτώση  τζίρου  Αφού πρέπει  να τιμολογουμε  τους πελατες μας μας πληρώνουν  η δεν μας πληρώνουν;;

Πάρε και δεύτερη  γνώμη  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, PROAKIS είπε

εσύ είσαι στους πληττόμενους και όχι στους δια νόμου λουκέτο.

αναστολή  θα κάνεις με την πραγματική ημερομηνία και μάλιστα μπορείς και σε δόσεις. πχ. 5 εργαζόμενοι με 28/03 ,3 με 2/04 και οι υπόλοιποι με 15/04.

τώρα αν δώσεις κανονικά μισθούς ,θα σου πουν τι αναστολή σύμβασης μας δήλωσες και για ποιό λόγο?

εμείς σε βάλαμε σε ΚΑΔ που πλήττεσαι και συ μας λες είσαι μια χαρά.

γνώμη μου πάντα.

είναι σαν να λες διψάω ,αλλά από νερό είμαι χορτασμένος δόξασοι ο Θεός.

αυτό που με ρωτούν όλοι(πληττόμενοι και όχι λουκέτο) είναι με τι ημερομηνία να κάνουν αναστολή?

(για να πληρώσουν χαμηλούς μισθούς,ασφάλεια,κτλ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, BILLYS είπε

αυτό που με ρωτούν όλοι(πληττόμενοι και όχι λουκέτο) είναι με τι ημερομηνία να κάνουν αναστολή?

(για να πληρώσουν χαμηλούς μισθούς,ασφάλεια,κτλ...)

Έχει διάφορα οι πληττομενοι   με αυτούς που υποχρεωτικά  έκλεισαν  .

Αυτό έγιναν  πληττομενοι  επειδή  έκλεισαν οι άλλοι επειδή έμειναν ανοικτή και δεν έχει καθόλου  δουλειά  αλλά πτωση  τζίρου  80-90% 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να το ξεμπερδέψεις βρες  την συζήτηση  που συνάδελφος  τα αποσαφηνίσε

Συνάδελφος σε παρόμοια  συζήτηση  αναφέρει  καταλέξη τα έξεις  .

Από ότι έχω καταλάβει και για να συνοψίσουμε:
Υπάρχουν 3 περιπτώσεις.
Η πρώτη αφορά επιχειρήσεις που έχει ανασταλεί η κύρια επιχ.δραστηριότητα με εντολή δημόσιας αρχής .
Αυτές δηλώνουν : 1)την αναστολή της κύριας επιχ.δραστηριότητας  2) Τα στοιχεία του εκμισθωτή για μείωση ενοικίου 3)την αναστολή των συμβάσεων των εργαζομένων, 4) τη λύση σύμβασης των εργαζομένων για το διάστημα από 1/3/2020 έως 20/3/2020
Η δεύτερη αφορά τις επιχειρήσεις που εχουν κύριο ΚΑΔ πληττόμενο.
Αυτές δηλώνουν : 1) την αναστολή λειτουργίας 2)την αναστολή των συμβάσεων των εργαζομένων 3) τη λύση σύμβασης των εργαζομένων για το διάστημα από 1/3/2020 έως 20/3/2020.
Η τρίτη αφορά όλες τις άλλες επιχειρήσεις που μπορούν να δηλώσουν προσωπικό ασφαλείας για την λειτουργία της επιχείρησης.
Αυτές μπορούν : να μειώσουν το χρόνο εργασίας του προσωπικού τους έως το 50% της δηλωμένης απασχόλησης και για διάστημα έως 6 μηνών , και σε αυτό το μέτρο είναι υποχρεωτικό να ενταχθεί το 50% του προσωπικού τους , η ρύθμιση αυτή μπορεί να γίνει μονομερώς από τον εργοδότη. Με υποχρέωση να διατηρήσει τον ίδιο αριθμό εργαζομένων για το διάστημα των 6 μηνών. Στο τέλος κάθε μήνα δηλώνουν στο ΕΡΓΑΝΗ τον τρόπο εργασίας του προσωπικού τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, 125883623 είπε

Για να το ξεμπερδέψεις βρες  την συζήτηση  που συνάδελφος  τα αποσαφηνίσε

Συνάδελφος σε παρόμοια  συζήτηση  αναφέρει  καταλέξη τα έξεις  .

Από ότι έχω καταλάβει και για να συνοψίσουμε:
Υπάρχουν 3 περιπτώσεις.
Η πρώτη αφορά επιχειρήσεις που έχει ανασταλεί η κύρια επιχ.δραστηριότητα με εντολή δημόσιας αρχής .
Αυτές δηλώνουν : 1)την αναστολή της κύριας επιχ.δραστηριότητας  2) Τα στοιχεία του εκμισθωτή για μείωση ενοικίου 3)την αναστολή των συμβάσεων των εργαζομένων, 4) τη λύση σύμβασης των εργαζομένων για το διάστημα από 1/3/2020 έως 20/3/2020
Η δεύτερη αφορά τις επιχειρήσεις που εχουν κύριο ΚΑΔ πληττόμενο.
Αυτές δηλώνουν : 1) την αναστολή λειτουργίας 2)την αναστολή των συμβάσεων των εργαζομένων 3) τη λύση σύμβασης των εργαζομένων για το διάστημα από 1/3/2020 έως 20/3/2020.
Η τρίτη αφορά όλες τις άλλες επιχειρήσεις που μπορούν να δηλώσουν προσωπικό ασφαλείας για την λειτουργία της επιχείρησης.
Αυτές μπορούν : να μειώσουν το χρόνο εργασίας του προσωπικού τους έως το 50% της δηλωμένης απασχόλησης και για διάστημα έως 6 μηνών , και σε αυτό το μέτρο είναι υποχρεωτικό να ενταχθεί το 50% του προσωπικού τους , η ρύθμιση αυτή μπορεί να γίνει μονομερώς από τον εργοδότη. Με υποχρέωση να διατηρήσει τον ίδιο αριθμό εργαζομένων για το διάστημα των 6 μηνών. Στο τέλος κάθε μήνα δηλώνουν στο ΕΡΓΑΝΗ τον τρόπο εργασίας του προσωπικού τους. 

Στη 2η περίπτωση,το 2(αναστολή συμβάσεων) από ποια ημερομηνία μπορεί να γίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, 125883623 είπε

Ναι αν κάνει  αναστολή λειτουργίας  και μπει να το δήλωση  .

Αυτό έχω καταλάβει  

Αλλά πώς θα κάνεις αναστολή  λειτουργίας;;

Οκ το έκαναν στις εκκλησίες  αλλά ο πάτερ λογιστιους  κάνει αντάρτικο  .

Αστειεύομαι  .

Αν κάνει αναστολή  λειτουργίας  αλλιώς πάει στην κατηγορία  στο μέλλον με πτώση τζίρου  να κάνει αυτά τα μέτρα  ..Αλλά πωε θα έχει πτώση  τζίρου  Αφού πρέπει  να τιμολογουμε  τους πελατες μας μας πληρώνουν  η δεν μας πληρώνουν;;

Πάρε και δεύτερη  γνώμη  .

Και εγω δεν έχω καταλάβει τι πρέπει να κάνουμε πχ εμείς οι λογιστές ...

Αναστολή λειτουργίας τι σημαίνει; Ολοι ξέρουμε οτι οι περισσότεροι απο εμας εξακολουθούν να δουλεύουν και πιθανότατα δεν θα πληρωθούμε άμεσα...

Αν εγω λοιπόν δηλώσω αναστολή λειτουργίας , απαγορεύεται να δουλεύω; Και ποιος θα κάνειι όλα όσα πρέπει να γίνουν αν δεν αναβληθούν εως το τέλος του μήνα;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Εμένα ξέρετε τι με εκνευρίζει?

Ότι έρχονται οι 2 πιο κρίσιμες εβδομάδες για να δούμε τα αποτελέσματα της καραντίνας, όπως λένε όλοι οι ειδικοί και εμείς ασχολούμαστε με παπαριές.

Τι μείνε σπίτι λες? Δώσε παράταση για 1 μήνα σε όλα και πες μείνετε ΟΛΟΙ μέσα.

Και οι αιτήσεις για αναστολές, ενοίκια, 800άρια ανοίγουν μετά τις 15 Απριλίου.

Τώρα προέχει να είμαστε όλοι μέσα, μπας και καταφέρουμε και μειώσουμε την εξάπλωση του ιού.

Όχι να πηγαίνουμε στα γραφεία, να μαζεύουμε τιμολόγια και να φτιάχνουμε φπα λες και ζούμε σε άλλον πλανήτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Εμένα ξέρετε τι με εκνευρίζει?

Ότι έρχονται οι 2 πιο κρίσιμες εβδομάδες για να δούμε τα αποτελέσματα της καραντίνας, όπως λένε όλοι οι ειδικοί και εμείς ασχολούμαστε με παπαριές.

Τι μείνε σπίτι λες? Δώσε παράταση για 1 μήνα σε όλα και πες μείνετε ΟΛΟΙ μέσα.

Και οι αιτήσεις για αναστολές, ενοίκια, 800άρια ανοίγουν μετά τις 15 Απριλίου.

Τώρα προέχει να είμαστε όλοι μέσα, μπας και καταφέρουμε και μειώσουμε την εξάπλωση του ιού.

Όχι να πηγαίνουμε στα γραφεία, να μαζεύουμε τιμολόγια και να φτιάχνουμε φπα λες και ζούμε σε άλλον πλανήτη!

Δεν έχω ακουμπήσει τιμολόγιο. Ούτε καν την πόρτα του γραφείου μου. Ότι γίνεται από το Pc του σπιτιού μου έχει καλώς. Αρκετά πια. Ας κοιτάξω και λίγο την ασφάλεια της οικογένειας.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
33 λεπτά πριν, DENNY είπε

Και εγω δεν έχω καταλάβει τι πρέπει να κάνουμε πχ εμείς οι λογιστές ...

Αναστολή λειτουργίας τι σημαίνει; Ολοι ξέρουμε οτι οι περισσότεροι απο εμας εξακολουθούν να δουλεύουν και πιθανότατα δεν θα πληρωθούμε άμεσα...

Αν εγω λοιπόν δηλώσω αναστολή λειτουργίας , απαγορεύεται να δουλεύω; Και ποιος θα κάνειι όλα όσα πρέπει να γίνουν αν δεν αναβληθούν εως το τέλος του μήνα;

 

 

Και ποιος θα ξέρει ότι δούλεψες? Και στο φινάλε θα σε πληρώσει κανένας για όλο αυτό τον αγώνα που δίνεις από το σπίτι? Στις "υποχρεώσεις" σου είναι όπως τα πάντα εδώ και χρόνια...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, monty είπε

Δεν έχω ακουμπήσει τιμολόγιο. Ούτε καν την πόρτα του γραφείου μου. Ότι γίνεται από το Pc του σπιτιού μου έχει καλώς. Αρκετά πια. Ας κοιτάξω και λίγο την ασφάλεια της οικογένειας.... 

Και εγώ τα ίδια.

Από τις 13/3 είμαι καραντίνα στο σπίτι.

Αλλά άντε να μπορέσω να μείνω μέχρι τις 10 Απριλίου.

Μετά, αν δεν δώσουν παράταση υποβολής, τι θα κάνω?

Και άντε, ένας που έχει λίγα τιμολόγια θα μου τα στείλει με μέιλ.

Οι άλλοι που έχουν 1000 τιμολόγια στο τρίμηνο, δεν πρέπει να πάω να τα πάρω, να πάω στο γραφείο να τα καταχωρήσω και να βγάλω τον φπα?

Άστα να πάνε, σου λέω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Και εγώ τα ίδια.

Από τις 13/3 είμαι καραντίνα στο σπίτι.

Αλλά άντε να μπορέσω να μείνω μέχρι τις 10 Απριλίου.

Μετά, αν δεν δώσουν παράταση υποβολής, τι θα κάνω?

Και άντε, ένας που έχει λίγα τιμολόγια θα μου τα στείλει με μέιλ.

Οι άλλοι που έχουν 1000 τιμολόγια στο τρίμηνο, δεν πρέπει να πάω να τα πάρω, να πάω στο γραφείο να τα καταχωρήσω και να βγάλω τον φπα?

Άστα να πάνε, σου λέω!

Μέσα στον χαμό με παίρνει ο άλλος και μου λεει: έλα γραφείο να σου φέρω τα τιμολόγια να μου πεις που βρίσκομαι... 

Ξέρω που βρίσκεσαι του απαντάω, στον κόσμο σου..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...