Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΟ ΕΡΓΑΝΗ


TANIA

Ερώτηση

Καλημέρα,γνωρίζουμε πότε θα λειτουργήσει στο ΕΡΓΑΝΗ η υποβολή υπεύθυνης δήλωσης  για  αναστολή δραστηριοτητας από τους εργοδότες?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
15 λεπτά πριν, TANIA είπε

Καλημέρα,γνωρίζουμε πότε θα λειτουργήσει στο ΕΡΓΑΝΗ η υποβολή υπεύθυνης δήλωσης  για  αναστολή δραστηριοτητας από τους εργοδότες?

Ευχαριστώ

Ακούγεται από Τρίτη 24/3.

Καλημέρα και καλή δύναμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχει ακουστει αν μπορει ο εργοδοτης να κανει αναστολη σε 2 φάσεις?Καποιους εργαζομενους αμεσα και τους υπολοιπους ως 31/03?

Αν δινει την δυνατοτητα το συστημα?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ανήκω στους ΚΑΔ που πλήττονται....μπορώ να διακόψω τη λειτουργία της επιχείρησης από μόνος μου?.....να θέσω σε αναστολή τους εργαζόμενους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, solwn 1 είπε

Δεν ανήκω στους ΚΑΔ που πλήττονται....μπορώ να διακόψω τη λειτουργία της επιχείρησης από μόνος μου?.....να θέσω σε αναστολή τους εργαζόμενους?

Και αν θέσω σε αναστολή και πληρώσω κανονικά τον Μάρτιο, μπορούν εκείνοι να πάρουν τα 800 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

solwn 1  OXI δεν μπορείς (να έχεις τις διευκολύνσεις εσυ και οι εργαζόμενοι) εφόσον δεν ανήκεις στους ΚΑΔ που πλήττονται ή σε αυτούς που ανεστάλη η λειτουργία υποχρεωτικά.Θεωρείται οικειοθελής διακοπή με οτι συνεπάγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα έχω τα εξής θέματα.

α) εργαζόμενος σε επιχείρηση που έχει γίνει ΑΝΑΣΤΟΛΗ  λειτουργίας λήγει η σύμβασή του 31/3/2020,  Τι κάνω ? από ότι είδα δεν μπορώ να κάνω λήξη σύμβασης όσο κρατά η αναστολή σωστά?

 

β) εργαζόμενος σε επιχείρηση με ΚΑΔ σε αυτές που πλήττονται  λήγει η σύμβασή του 31/3/2020  δεν θέλει να κάνει αναστολή αλλά λήξη σύμβασης κανονικά και να πέσει έπειτα ο εργαζόμενος στο ταμείο ανεργίας.  Εδω προχωράω κανονικά??

Ευχαριστώ και καλή δύναμη σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 λεπτά πριν, pako είπε

Καλησπέρα έχω τα εξής θέματα.

α) εργαζόμενος σε επιχείρηση που έχει γίνει ΑΝΑΣΤΟΛΗ  λειτουργίας λήγει η σύμβασή του 31/3/2020,  Τι κάνω ? από ότι είδα δεν μπορώ να κάνω λήξη σύμβασης όσο κρατά η αναστολή σωστά?

 

β) εργαζόμενος σε επιχείρηση με ΚΑΔ σε αυτές που πλήττονται  λήγει η σύμβασή του 31/3/2020  δεν θέλει να κάνει αναστολή αλλά λήξη σύμβασης κανονικά και να πέσει έπειτα ο εργαζόμενος στο ταμείο ανεργίας.  Εδω προχωράω κανονικά??

Ευχαριστώ και καλή δύναμη σε όλους!

εκ πρώτης όψεως σωστά τα λες. ειδικά στο α.

στο β ,ναι μεν η απόφαση λέει να μην δω απόλυση  γιατί βγαίνεις από τα μέτρα ,που δεν θα δει εδώ ,αλλά πρέπει να διατηρήσεις τον ίδιο αριθμό εργαζομένων .

εδώ θέλει λίγο προσοχή ,ανάλογα με το τι θα πουν τις επόμενες μέρες. εάν δεν καταλάβεις τι λένε και δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος ,κάνε και εδώ το α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γενικά σταμάτησα να αγχώνομαι και λέω στους πελάτες ,ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΙ ΛΕΝΕ ,θα σας πω και εγώ τι είπαν.

μέσα σε όλα αυτά ,σε λίγο θα πιστέψουμε και  εμείς στα σοβαρά ότι ,αποκτήσαμε ανοσία στον ιό!!!

θα μας κυνηγάνε οι φαρμακευτικές να πάρουν dna ανοσίας!!! στον Ελληνα λογιστή ,που τον σκέφτονται όλοι.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω μπερδευτεί.... 

1. Επιχειρήσεις που είτε έκλεισαν βάσει κρατικής εντολής είτε επειδή ανήκουν στους καδ που πλήττονται αλλά δεν έχουν προσωπικό, τι κάνουν?? Δεν περιγράφεται πουθενά ποια θα είναι η διαδικασία για αυτή την κατηγορία. Δικαιούνται μείωση ενοικίου 60%, 800 ευρώ και αναστολή πληρωμής φορων και εισφορών? 

2. Επιχείρηση που έκλεισε με κρατική εντολή και έχει εργαζόμενο, είναι υποχρεωτικό να κάνει αναστολή της σύμβασης στον εργαζόμενο? Και στην πράξη πως δηλώνεται η αναστολή? Με τη διαδικασία που περιγράφεται στην απόφαση ή χρειάζεται και κάποια άλλη διαδικασία από τον εργοδότη (πχ μια γνωστοποίηση στον εργαζόμενο, δήλωση αλλαγής σύμβασης στο έργανη κλπ)? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, mariamik είπε

Έχω μπερδευτεί.... 

1. Επιχειρήσεις που είτε έκλεισαν βάσει κρατικής εντολής είτε επειδή ανήκουν στους καδ που πλήττονται αλλά δεν έχουν προσωπικό, τι κάνουν?? Δεν περιγράφεται πουθενά ποια θα είναι η διαδικασία για αυτή την κατηγορία. Δικαιούνται μείωση ενοικίου 60%, 800 ευρώ και αναστολή πληρωμής φορων και εισφορών? 

2. Επιχείρηση που έκλεισε με κρατική εντολή και έχει εργαζόμενο, είναι υποχρεωτικό να κάνει αναστολή της σύμβασης στον εργαζόμενο? Και στην πράξη πως δηλώνεται η αναστολή? Με τη διαδικασία που περιγράφεται στην απόφαση ή χρειάζεται και κάποια άλλη διαδικασία από τον εργοδότη (πχ μια γνωστοποίηση στον εργαζόμενο, δήλωση αλλαγής σύμβασης στο έργανη κλπ)? 

Καλημέρα.

1. Δεν αναφέρεται πουθενά η διαδικασία για αυτοαπασχολούμενους χωρίς προσωπικό.

Ελπίζω να βγει απόφαση μέχρι το τέλος της βδομάδας.

2. Από ό,τι κατάλαβα μόνο την αναστολή δηλώνει ο εργοδότης. Δεν κάνει κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας,

να ρωτήσω τι εννοούν αναστολή εργασίας σε επιχειρήσεις που πλήττονται ?

Ατομική για παράδειγμα με προσωπικό τους οποίους θέλει να δηλώσει αναστολή των συμβάσεων μπορεί να κόβει κάποιες πολύ μειωμένες αποδείξεις αυτό το διάστημα που εξυπηρετεί ο ίδιος ο ιδιοκτήτης ή αναστολή σημαίνει το κλείνω και δεν έχω καθόλου κινήσεις ?

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας

προσωπική άποψη εφόσον κάνει αναστολή προσωπικού το προσωπικό δεν δουλεύει, ο εργοδότης αν ανήκει στους κωδικούς που επιδοτούνται για μείωση τζίρου μπορεί να εργάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βλεπετε την εφαρμογή ανοιχτή? γιατι σε ολες τις ειδησεις λενε οτι ειναι ανοιχτη αλλα εγω δε μπορω να εισελθω... μια βοηθεια ρε παιδια μηπως κανω κατι λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν έχω καταλάβει τίποτα!

Επιχειρήσεις που έκλεισαν από μόνες τους και πληρώνουν κανονικά τον μισθό Μαρτίου πρέπει να μπουν στο ΕΡΓΑΝΗ για να δηλώσουν αναστολή εργασιών? Από 1/4? Τον μισθό του Απριλίου πρέπει να τον πληρώσουν?

Αυτοαπασχολούμενοι που πλήττονται, χωρίς προσωπικό και έκλεισαν από μόνοι τους ΔΕΝ δικαιούνται ούτε μείωση ενοικίου, ούτε τα 800 ευρώ?

Αυτοαπασχολούμενοι, χωρίς προσωπικό, που έκλεισαν με κρατική απόφαση δικαιούνται μείωση ενοικίου και τα 800 ευρώ? Αν ναι, πώς θα τα πάρουν? Από το IBAN του επαγγελματικού λογαριασμού?

Νομικά πρόσωπα που πλήττονται, χωρίς προσωπικό και έκλεισαν από μόνοι τους, ΔΕΝ δικαιούνται τίποτα?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Δεν έχω καταλάβει τίποτα!

Επιχειρήσεις που έκλεισαν από μόνες τους και πληρώνουν κανονικά τον μισθό Μαρτίου πρέπει να μπουν στο ΕΡΓΑΝΗ για να δηλώσουν αναστολή εργασιών? Από 1/4? Τον μισθό του Απριλίου πρέπει να τον πληρώσουν?

Αυτοαπασχολούμενοι που πλήττονται, χωρίς προσωπικό και έκλεισαν από μόνοι τους ΔΕΝ δικαιούνται ούτε μείωση ενοικίου, ούτε τα 800 ευρώ?

Αυτοαπασχολούμενοι, χωρίς προσωπικό, που έκλεισαν με κρατική απόφαση δικαιούνται μείωση ενοικίου και τα 800 ευρώ? Αν ναι, πώς θα τα πάρουν? Από το IBAN του επαγγελματικού λογαριασμού?

Νομικά πρόσωπα που πλήττονται, χωρίς προσωπικό και έκλεισαν από μόνοι τους, ΔΕΝ δικαιούνται τίποτα?

Ευχαριστώ!

πότε έκλεισε το λιανεμπόριο με την απόφαση 18/03 ?

αν το βάλεις από 18/03 ,τα υπόλοιπα μαύρα.    αν πας με πραγματική ημερομηνία αναστολής ,από κει και πέρα. οπότε αν δηλώσεις 01/04 για Απρίλιο δεν δίνεις μισθό . ανάλογα μέχρι πότε θα λήξει η απαγόρευση.

για ενοίκιο ,εγώ κατάλαβα το 40% το επιβαρύνεται ο ιδιοκτήτης.

τα άλλα χωρίς προσωπικό ,περίμενε τον Αδωνι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

πότε έκλεισε το λιανεμπόριο με την απόφαση 18/03 ?

αν το βάλεις από 18/03 ,τα υπόλοιπα μαύρα.    αν πας με πραγματική ημερομηνία αναστολής ,από κει και πέρα. οπότε αν δηλώσεις 01/04 για Απρίλιο δεν δίνεις μισθό . ανάλογα μέχρι πότε θα λήξει η απαγόρευση.

για ενοίκιο ,εγώ κατάλαβα το 40% το επιβαρύνεται ο ιδιοκτήτης.

τα άλλα χωρίς προσωπικό ,περίμενε τον Αδωνι.  

Σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιχειρησεις που εκλεισαν απο μονες τους, δε δηλωνουν καμια "αναστολη" συμβασεων ουτε εχουν δικαιωμα να κανουν κατι τετοιο.

Για αυτες ισχυει οτι ισχυε και πριν προκειμενου να μειωσουν τα κοστη τους.

Προς το παρων, αν δύναται, ας χορηγησουν κανονικες αδειες υστερα απο συνεννοηση με τους εργαζομενους μηπως τις ενταξουν και αυτες μελλοντικα στις "πληττόμενες" ή να κανουν χρηση τιυ αρθρου 9 για οσες υπολειτουργουν.

Προς το παρων "πληττομενες" νοουνται ΜΟΝΟ αυτες που εχουν τον αντιστοιχο ΚΥΡΙΟ ΚΑΔ και καμια αλλη.

Και λογικα οταν εχουν υποκαταστηματα ισχυει ο ΚΑΔ του υποκαταστηματος ως κυριος για το ¨κλεισιμο " αυτου, ενω το κεντρικο μπορει να παραμενει ανοιχτο γιατι εχει αλλη δραστηριοτητα.

Σε αυτη την περιπτωση θα διαλεξουμε στο Εργανη ποιο υποκαταστημα θα δηλωσουμε οτι εκλεισε βαση νομου ή υπολειτουργει (πχ μια καφετερια που το "εριξε" στο delivery να καλυψει κανα εξοδο)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...