Προς το περιεχόμενο
  • 0

αναστολη πληρωμων και καδ....


DENNY

Ερώτηση

Επειδή ακόμα δεν είναι ξεκάθαρο , η αναστολή πληρωμών ισχύει μόνο για τους καδ που  συμπεριλαμβάνονται στη λίστα που ανακοινώθηκε ή οχι;

Ανάθεμα και αν έχω καταλάβει ...

Πχ εμεις οι λογιστές που δε συμπεριληφθήκαμε ( ελπίζω να αλλάξει αυτό...) , γιατί προφανώς και δεν μας πλήττει το γεγονός οτι οι περισσότεροι πελάτες μας έκλεισαν ή υπολειτουργούν , θα πρέπει 31/3 να πληρώσουμε τις ασφαλιστικές και φορολογικές μας υποχρεώσεις;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
2 ώρες πριν, DENNY είπε

Επειδή ακόμα δεν είναι ξεκάθαρο , η αναστολή πληρωμών ισχύει μόνο για τους καδ που  συμπεριλαμβάνονται στη λίστα που ανακοινώθηκε ή οχι;

Ανάθεμα και αν έχω καταλάβει ...

Πχ εμεις οι λογιστές που δε συμπεριληφθήκαμε ( ελπίζω να αλλάξει αυτό...) , γιατί προφανώς και δεν μας πλήττει το γεγονός οτι οι περισσότεροι πελάτες μας έκλεισαν ή υπολειτουργούν , θα πρέπει 31/3 να πληρώσουμε τις ασφαλιστικές και φορολογικές μας υποχρεώσεις;;;

 

Εμένα με έχει μπερδέψει πολύ η ΠΝΠ. Για παράδειγμα, στο μειωμένο ενοίκιο έχει μόνο αυτούς που έκλεισαν με υποχρεωτικό λουκέτο. Όχι λοιπόν όλους τους ΚΑΔ που πλήττονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εκτός από τις διατάξεις για το ΦΠΑ, το μόνο που κάνει η ΠΝΠ της 20/3, για τα θέματα που μας αφορούν, είναι να παραπέμπει σε εφαρμοστικές αποφάσεις και ΚΥΑ που ΘΑ βγουν για να εξειδικεύσουν αυτά με τα οποία καταπιάνεται. Όσον αφορά στο ενοίκιο που λέει ο ponzi, πώς θα καταβληθεί για παράδειγμα μειωμένος ο Μάρτης που έχει ήδη καταβληθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, Κάβα (ατομική επειχείρηση/φυσ.πρόσ.) με κανέναν εργαζόμενο, μόνο το ίδιο τον επαγγελματία, που είναι στους ΚΑΔ, πρέπει να υποβάλει στα «Ειδικά έντυπα» στην επιλογή «Δηλώσεις Αναστολής Δραστηριοτήτων Εργοδοτών» την σχετική δήλωση στην ΕΡΓΑΝΗ ?
Ο ίδιος τι πρέπει να κάνει για να παρει το επίδομα των 800€ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, σχετικά με το ερώτημα :

Αναφορά σε κείμενο

Καλησπέρα, Κάβα (ατομική επειχείρηση/φυσ.πρόσ.) με κανέναν εργαζόμενο, μόνο το ίδιο τον επαγγελματία, που είναι στους ΚΑΔ, πρέπει να υποβάλει στα «Ειδικά έντυπα» στην επιλογή «Δηλώσεις Αναστολής Δραστηριοτήτων Εργοδοτών» την σχετική δήλωση στην ΕΡΓΑΝΗ ?
Ο ίδιος τι πρέπει να κάνει για να παρει το επίδομα των 800€ ?

Δεν νομίζω να γίνει μεσώ "ΕΡΓΑΝΗΣ" η αιτηση για αυτούς που δεν έχουν προσωπικό. Καθώς δεν εχεις, για αυτή την επιχείρηση κωδικούς "ΕΡΓΑΝΗΣ". Εκτός και αν το συνδέσουν με το taxis. Την γνώμη μου λέω - μπορεί να είναι και λάθος. Είμαστε σε αχαρτογράφητα νερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 λεπτά πριν, GIANNISKOY είπε

Καλημέρα, σχετικά με το ερώτημα :

Δεν νομίζω να γίνει μεσώ "ΕΡΓΑΝΗΣ" η αιτηση για αυτούς που δεν έχουν προσωπικό. Καθώς δεν εχεις, για αυτή την επιχείρηση κωδικούς "ΕΡΓΑΝΗΣ". Εκτός και αν το συνδέσουν με το taxis. Την γνώμη μου λέω - μπορεί να είναι και λάθος. Είμαστε σε αχαρτογράφητα νερά.

Καλημέρα.

Εγώ πιστεύω για τους αυτοπασχολούμενους θα πάρουν το iban που έχει δηλωθεί ως επαγγελματικός λογαριασμός.

Αλλά περιμένουμε να μάθουμε και εμείς και αυτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τα εστιατόρια με ντελίβερυ που έχει κλείσει η λειτουργεία τους(τραπεζοκαθίσματα) αλλά όχι το ντελίβερυ επιδοτούνται ή όχι? Διότι λέει με εξαίρεση και όχι εκτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, GIANNISKOY είπε

Δεν νομίζω να γίνει μεσώ "ΕΡΓΑΝΗΣ" η αιτηση για αυτούς που δεν έχουν προσωπικό. Καθώς δεν εχεις, για αυτή την επιχείρηση κωδικούς "ΕΡΓΑΝΗΣ". Εκτός και αν το συνδέσουν με το taxis. Την γνώμη μου λέω - μπορεί να είναι και λάθος. Είμαστε σε αχαρτογράφητα νερά.

Οντως δεν έχει κωδικούς "ΕΡΓΑΝΗΣ", αλλά μπορεί αν μπει με κωδικούς taxis και υπάρχει ενεργοποιημένη η επιλογή στα "Ειδικά εντυπα" της "Δήλωσης αναστολής". Βεβαία δεν μπήκα στον πειρασμό να την ολοκληρώσω αφού όντως νιώθω τα αχαρτογράφητα νερά που λες και μπορέι να κάνω περισότερη ζημιά παρά καλό.

Αν κάπιος γνωρίζει κάτι περισσότερο ας πει.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε προσπάθεια που έκανα για να δω πως λειτουργεί η δήλωση δεν με άφηνε να προχωρήσω βγάζοντας το παρακάτω μνμ:

image.png

μάλλον δεν το έχουν ενεργοποιήσει ακόμα θεωρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επίσης μου μετέφερα ότι  χθες ο κ. Βρούτσης ανέφερε στον Αυτιά ότι επιχειρήσεις που είναι στους ΚΑΔ που πλήττονται και θα βάλουν το προσωπικό τους σε καθεστώς αναστολής θα έχουν τη δυνατότητα εφόσον το επιθυμούν να καλύψουν τη διαφορά του μισθού τους.

Άκουσε κάποιος συνάδελφος τη δήλωση αυτή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...