Προς το περιεχόμενο
  • 0

ενοικιο 60% μαρτίου-απριλίου


dodos

Ερώτηση

Μείωση μισθώματος επαγγελματικών μισθώσεων και μισθώσεων κύριας κατοικίας
 
1. Ο μισθωτής επαγγελματικής μίσθωσης προς εγκατάσταση επιχείρησης, για την οποία έχουν ληφθεί ειδικά και έκτακτα μέτρα περί αναστολής ή προσωρινής απαγόρευσης λειτουργίας για προληπτικούς ή κατασταλτικούς λόγους που σχετίζονται με τον κορωνοϊό COVID-19, απαλλάσσεται από την υποχρέωση καταβολής του 40% του συνολικού μισθώματος για τους μήνες Μάρτιο και Απρίλιο 2020, κατά παρέκκλιση των κείμενων διατάξεων περί μισθώσεων.
Τέλος χαρτοσήμου και ΦΠΑ κατά περίπτωση υπολογίζονται εκ νέου και επιβάλλονται επί του μισθώματος που προκύπτει από την ανωτέρω μερική καταβολή.
Η μερική μη καταβολή του μισθώματος του πρώτου εδαφίου δεν γεννά δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασης εις βάρος του μισθωτή ούτε οποιαδήποτε άλλη αστική αξίωση.
Τα οριζόμενα στα προηγούμενα εδάφια ισχύουν και για την περίπτωση μισθωτών στους οποίους έχει παραχωρηθεί έναντι μισθώματος η χρήση πράγματος, κινητού ή ακινήτου, ή και των δύο μαζί, που προορίζεται αποκλειστικά για επαγγελματική χρήση, στο πλαίσιο χρηματοδοτικής μίσθωσης, και αφορά σε επιχειρήσεις για τις οποίες έχουν ληφθεί ειδικά και έκτακτα μέτρα περί αναστολής ή προσωρινής απαγόρευσης λειτουργίας για προληπτικούς ή κατασταλτικούς λόγους που σχετίζονται με τον κορωνοϊό COVID-19.
 
2. Η παρ. 1 ισχύει και για τις συμβάσεις μίσθωσης κύριας κατοικίας, στις οποίες μισθωτής είναι εργαζόμενος σε επιχείρηση της ίδιας παραγράφου, του οποίου έχει ανασταλεί προσωρινά η σύμβαση εργασίας λόγω των μέτρων αποφυγής της διασποράς του κορωνοϊού COVID-19. Για την εφαρμογή του προηγούμενου εδαφίου απαιτείται ο εργαζόμενος να συνδεόταν με σχέση εργασίας με την επιχείρηση κατά τον χρόνο έναρξης εφαρμογής των ειδικών και έκτακτων μέτρων περί αναστολής ή προσωρινής απαγόρευσης λειτουργίας για προληπτικούς ή κατασταλτικούς λόγους που σχετίζονται με τον κορωνοϊό COVID-19.

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/47940/dhmosieyohke-h-pnp-me-tis-nees-ergasiakes-kai-forologikes-ryomiseis-ti-problepei-analytika

ΝΑ Υποθέσω οτι αυτό αφορά μόνο όσους έχουν καδ που δημοσιεύθηκαν στις 20/03/2020?(των πληγέντων η αυτων που κλείνουν υποχρεωτικά,γιατί είναι 2 διαφορετικές καταστάσεις με καδ)

και το 2 δεν αφορά και τους επιχειρηματίες που έχουν τον καδ των πληγέντων ,για το ενοικιο της οικίας του ,αλλα μόνο για την επαγγελματική τους εγκατάσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΝΑ Υποθέσω οτι αυτό αφορά μόνο όσους έχουν καδ που δημοσιεύθηκαν στις 20/03/2020?(των πληγέντων η αυτων που κλείνουν υποχρεωτικά,γιατί είναι 2 διαφορετικές καταστάσεις με καδ)

και το 2 δεν αφορά και τους επιχειρηματίες που έχουν τον καδ των πληγέντων ,για το ενοικιο της οικίας του ,αλλα μόνο για την επαγγελματική τους εγκατάσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, dodos είπε

ΝΑ Υποθέσω οτι αυτό αφορά μόνο όσους έχουν καδ που δημοσιεύθηκαν στις 20/03/2020?(των πληγέντων η αυτων που κλείνουν υποχρεωτικά,γιατί είναι 2 διαφορετικές καταστάσεις με καδ)

και το 2 δεν αφορά και τους επιχειρηματίες που έχουν τον καδ των πληγέντων ,για το ενοικιο της οικίας του ,αλλα μόνο για την επαγγελματική τους εγκατάσταση?

DODO ,εγώ κατάλαβα ...

σου έκλεισα το μαγαζί δια νόμου? 60% μόνο σε αυτούς. προσωπική άποψη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας,

επειδή έχω μπερδευτεί να ρωτήσω αν έχει ξεκινήσει η δήλωση στο Εργάνη για αναστολή των επιχειρήσεων ?

Επιχειρήσεις που δεν έχουν κλείσει αλλά ανήκουν στην  λίστα πληγέντων και αναστέλλουν κάποιες συμβάσεις πρέπει να μπουν και να δηλώσουν την επιχειρήση στο Εργάνη ? Με συγχωρείτε για τις ερωτήσεις αλλά το έχω χάσει λίγο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, medousa είπε

Καλημέρα σας,

επειδή έχω μπερδευτεί να ρωτήσω αν έχει ξεκινήσει η δήλωση στο Εργάνη για αναστολή των επιχειρήσεων ?

Επιχειρήσεις που δεν έχουν κλείσει αλλά ανήκουν στην  λίστα πληγέντων και αναστέλλουν κάποιες συμβάσεις πρέπει να μπουν και να δηλώσουν την επιχειρήση στο Εργάνη ? Με συγχωρείτε για τις ερωτήσεις αλλά το έχω χάσει λίγο ...

Δεν έχει ανοίξει ακόμα η πλατφόρμα στο Εργάνη.  Μάλλον, αύριο, Τρίτη, 24/3.

Έχω καταλάβει ότι όλες οι επιχειρήσεις οι οποίες θα προβούν σε αναστολή συμβάσεων θα πρέπει να δηλώσουν τους εργαζομένους στο Εργάνη.

Ας πει και κάποιος άλλος συνάδελφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
39 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

DODO ,εγώ κατάλαβα ...

σου έκλεισα το μαγαζί δια νόμου? 60% μόνο σε αυτούς. προσωπική άποψη.

 

 

Συμφωνώ. Έτσι είναι διατυπωμένο στην ΠΝΠ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

''έκτακτα μέτρα περί αναστολής ή προσωρινής απαγόρευσης λειτουργίας για προληπτικούς ή κατασταλτικούς λόγους''

Ακούστε τώρα εδώ...Καφε,εννοείται είναι στην λίστα  των ΚΑΔ,μαζεύει τραπεζοκαθίσματα κτλ κτλ,αλλά παρέχει ,καφέδες κυρίως, σε διερχόμενους πελάτες take away δηλαδή. Θα πάρει βάση ΚΑΔ το 800ευρω,αλλά δεν αναστέλλει λειτουργία ,δεν κατεβάζει ρολά,έχει εννοείται ξεκάθαρα μείωση τζίρου,είναι πληττόμενη επιχείρηση.

Ο έχων το καφέ,έχει μείνει σε αυτό που λέγανε στα κανάλια, πριν βγει η ΠΝΠ,χοντρά το γράφω ΄΄ Οποιος πάρει το 800αρι, θα έχει και μείωση ενοικίου΄΄.

Εγώ ,όπως το καταλαβαίνω διαβάζοντας την ΠΝΠ,δεν δικαιούται την έκπτωση του ενοικίου . Και σε ανακοίνωση  της ΠΟΜΙΔΑ,διάβασα κάτι παρόμοιο.

Ααα,και ιδιοκτήτης και ενοικιαστής είναι πελάτες 😄

Μας φόρτωσαν πάλι τόσα,πρέπει να γίνουμε και λίγο Δικηγόροι τώρα?

Καλή δύναμη σε όλους.Πείτε γνώμες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, ponzi είπε

Συμφωνώ. Έτσι είναι διατυπωμένο στην ΠΝΠ

καλημέρα ,

΄΄ Οποιος πάρει το 800αρι, θα έχει και μείωση ενοικίου΄΄. έτσι είχαν πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αφου θα πληρωσει το 60% στον ιδιοκτητη, ποιος ο λογος συμπληρωσης της πλατφορμας απο τους καταστηματαρχες μισθωτες για τα ενοικια τους ? 

ωραια θα εχει γλιτωσει το 40  % ο μισθωτης. ποιος ο λογος συμπληρωσης του εντυπου ? που εμπλεκεται το κρατος? θα δωσει καποιο ποσο στον ενοικιαστη?

αφου η πληρωμη του 60% αφορα τα συμβαλλομενα μερη ,δεν καταλαβαινω που αποσκοπει αυτο το μετρο  στο να δηλωσει τι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, PIRATIS είπε

αφου θα πληρωσει το 60% στον ιδιοκτητη, ποιος ο λογος συμπληρωσης της πλατφορμας απο τους καταστηματαρχες μισθωτες για τα ενοικια τους ? 

ωραια θα εχει γλιτωσει το 40  % ο μισθωτης. ποιος ο λογος συμπληρωσης του εντυπου ? που εμπλεκεται το κρατος? θα δωσει καποιο ποσο στον ενοικιαστη?

αφου η πληρωμη του 60% αφορα τα συμβαλλομενα μερη ,δεν καταλαβαινω που αποσκοπει αυτο το μετρο  στο να δηλωσει τι? 

Θα πάρει ο εκμισθωτής παράταση στα χρέη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
24 λεπτά πριν, ponzi είπε

Θα πάρει ο εκμισθωτής παράταση στα χρέη

1) και την συμπληρωνει την πλατφορμα ο μισθωτης ? 

2) τοσο πολυ θα σκιαχτει ο νοικαρης να συμπληρωσει την αιτηση  για να παρει παραταση ο ιδιοκτητης του  για τα χρεη του ειδικα αν εχει πληρωσει ηδη το 60 %?

κατι δε μου κολλαει καλα στο δευτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν, PIRATIS είπε

1) και την συμπληρωνει την πλατφορμα ο μισθωτης ? 

2) τοσο πολυ θα σκιαχτει ο νοικαρης να συμπληρωσει την αιτηση  για να παρει παραταση ο ιδιοκτητης του  για τα χρεη του ειδικα αν εχει πληρωσει ηδη το 60 %?

κατι δε μου κολλαει καλα στο δευτερο.

Πώς θα καταλάβει το Καθεστώς ότι ο ιδιοκτήτης καλώς εισέπραξε μόνο 60%, καλώς δεν θα φορολογηθεί για το υπόλοιπο και ορθώς πρέπει να του δώσει παράταση, αν δεν υπάρχει κάπου δηλωμένο. Λέω εγώ τώρα, Πιερρακάκη έχουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν, ponzi είπε

Πώς θα καταλάβει το Καθεστώς ότι ο ιδιοκτήτης καλώς εισέπραξε μόνο 60%, καλώς δεν θα φορολογηθεί για το υπόλοιπο και ορθώς πρέπει να του δώσει παράταση, αν δεν υπάρχει κάπου δηλωμένο. Λέω εγώ τώρα, Πιερρακάκη έχουμε...

μου φαινεται μπλεξαμε...... αν δεν συμπληρωσει δηλαδη την πλατφορμα , και λιγοτερα θα εχουμε παρει σαν ιδιοκτητες ( 60%) και κινδυνευουμε να μας καλεσει η εφορια οτι την κλεψαμε για 2 μηνες............

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η μείωση του ενοικίου τελικά αφορά μόνο όσους έκλεισαν με απόφαση. Αυτό έχω καταλάβει και αυτό αναφέρει η ΠΟΜΙΔΑ σε μια ανακοίνωσή της 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
27 λεπτά πριν, tassig είπε

Ναι μόνο σε όσους ανεστάλη η Δραστηριότητα τους με απόφαση της Δημόσιας Αρχής.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,

ΠΟΙΟΙ ΚΑΔ ΑΝΕΣΤΑΛΗΣΑΝ ΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΑΡΧΗΣ ΤΟΥΣ ΘΥΜΑΣΤΕ; ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ;

ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΟΛΟΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΝ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στη διεύθυνση που ζητάει, γνωρίζει κανείς εάν βάζουμε τη διεύθυνση του εκμισθωτή ή της έδρας της επιχείρησης? Επίσης σε περίπτωση που είναι 3 οι εκμισθωτές, συμπληρώνουμε και για τους 3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 λεπτά πριν, Tazz είπε

Στη διεύθυνση που ζητάει, γνωρίζει κανείς εάν βάζουμε τη διεύθυνση του εκμισθωτή ή της έδρας της επιχείρησης?

Στο έντυπο των οδηγιών συμπλήρωσης της δήλωσης γράφει

Αναφορά σε κείμενο

ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ ΕΝΤΥΠOY
ΔΗΛΩΣΗΣ ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
ΕΚΔΟΣΗ 25.03.2020

....

ΕΝΟΤΗΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΚΜΙΣΘΩΤΗ/ΤΩΝ

Κάνοντας κλικ στο κουμπί «Προσθήκη», ανοίγει κάθε φορά η καρτέλα συμπλήρωσης στοιχείων εκμισθωτή/των, με υποχρεωτικά τα πεδία «ΑΦΜ, «ΕΠΩΝΥΜΟ, ΟΝΟΜΑ» για τα φυσικά πρόσωπα, «ΕΠΩΝΥΜΙΑ» για τα μη φυσικά πρόσωπα, «ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ» όπου αναγράφονται τα πλήρη στοιχεία οδός, αριθμός, Περιφερειακή Ενότητα, Δήμος, Δημοτική Τοπική/Κοινότητα. Με κλικ στο κουμπί «Αποθήκευση» καταχωρούνται και μπορεί αργότερα να ανασυρθούν τα σχετικά στοιχεία. Με την ίδια διαδικασία ανοίγει κάθε φορά η καρτέλα συμπλήρωσης στοιχείων νέου εκμισθωτή/των.
 

Τέλος, μετά από κλικ στο πεδίο [Υποβολή] πραγματοποιείται έλεγχος των στοιχείων του εντύπου και εφόσον δεν εντοπισθούν σφάλματα, αυτό οριστικοποιείται με την απόδοση αριθμού πρωτοκόλλου και την αποτύπωση της ημερομηνίας και ώρας της υποβολής.

Είμαι σίγουρος ότι έτσι όπως διαβάζουμε τις οδηγίες , δέν βοηθούν επί της ουσίας.

Επίσης να αναφέρω ότι στη φόρμα του εντύπου on-line η περιγραφή είναι σκέτο "διεύθυνση¨ , ενώ στην εκτύπωση της δήλωσης αναστολής στο πεδίο γράφει "διεύθυνση ακινήτου".

 

Υ.Σ.

Χουντίνι ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...