Jump to content
Sign in to follow this  
PROAKIS

ΠΟΦΕΕ ΚΑΙ ΟΕΕ περιμένουν την ΑΑΔΕ.

Recommended Posts

η ΑΑΔΕ ως όργανο των δανειστών ,αναμένει εντολή αυτών ,για ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΠΑΣΗΣ ΦΥΣΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ.*

έχετε προσέξει ότι η πολιτική και οι πολιτικοί γενικότερα ,δεν έχουν καμία δικαιοδοσία επί προθεσμίας δηλώσεων?

ποιός και με τι μυαλό θα υποβάλλει τις δηλώσεις και με τι παραστατικά?

κανένας δεν τολμά να ψελλίσει το παραμικρό ,χωρίς εντολή.

και τέλος.

όταν κλείνει η λιανική ,κλείνει και η χοντρική,εκ των πραγμάτων.

όταν κλείσουν αυτές ,κλείνουν και όλες οι υποστηρικτικές υπηρεσιών.

δηλ. το σύνολο της ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ.

άρα ούτε οι ΚΑΔ έχουν νόημα ,ούτε τα επαγγέλματα περιγραφικά,για ενισχύσεις και βοήθεια.

ακόμη και τα εστίασης με ημερήσιο τζίρο των 100 ευρώ την παλεύουν και είναι αναγκασμένα να έχουν 3-4 υπαλλήλους.

* θα μπορούσατε να πείτε ,παρατείνονται τα πάντα έως 31/07/20 ,συνίσταται στους λογιστές όσοι μπορούν να υποβάλλουν για να μην μαζεύονται και μπροστά τους θα το βρουν.

εμείς δεν έχουμε το άγχος του κορωναίου για μας ,μεγαλύτερο είναι των κορονω-δηλώσεων και πλατφορμών.

αυτό το σύστημα φτιάξατε. χωρίς τον φουκαρά τον λογιστή ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ,πέρα από το να σκορπάτε πλατφόρμες.

Αυτό δεν καταλάβανε οι αναμένοντες και πάνε παρακαλώντας στους διαδρόμους για λίγη συμπόνοια.

ή κάντε το άλλο στην τελική.

αποδεδειγμένο κρούσμα λογιστή ,ότι υποβληθεί και όποτε από από τους κωδικούς του ,χωρίς πρόστιμο. η γνωμάτευση να καταχωρείται στο ταχις ,για την "ειδική παράταση".

Εξαιρετική τοποθέτηση !

Ειδικά πως το απαιτείται εντολή των δανειστών το είχα ξεχάσει μετά το φιάσκο της παράτασης των περσινών δηλώσεων!

Proaki 100% μαζί σου Αλλά.. 

Όσο αφορά το τα επιμελητήρια σωματεία    μας κτλ , η προσωπική  μου άποψη και εμπειρία είναι ότι όσο δεν έχεις καπετάνιο  στην αμμουδιά (ότι βιώσαμε τοσα χρόνια με την φορολογική -ασφαλιστική  λαίλαπα και το αναφέρω σαν αμμουδιά  μπροστά στο τωρινό  τσουνάμι Γιατί  μονο αμμουδιά  δεν ήταν  ) μην τον ψάχνεις στην φουρτούνα  και στην αντάρα  .

Μόνο το email  Για τις εισφορές  και την παράταση  της υποχρεωτικής  εκπαίδευσης  και συνδρομες .μέχρι εκεί και πολλή γι αυτούς  είναι  και αυτό  .σάμπως  δουλεύει  σωστά και το τα site τους;;;

νομίζω ότι οι γερμανοί ,δεν θα μας στερήσουν το δικαίωμα στην εργασία!!!!

αυτοί ενδιαφέρονται για την βεβαίωση φόρων και μόνο.

μαζί σου ετσι οπως τα λες θα γινει αλλα αλλα αφου τα παιρναν και τα παιρνουν ετσι και αλλιως μια ζωη γιατι να βαλουν τωρα φρενο μηπως θελουν κατι παραπανω απο ΑΥΤΟ πλεον;;; 

ΔΕΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ  ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑ ΕΝΑ ΘΑ ΠΑΕΙ Ο ΜΑΡΤΙΟΣ ΤΕΛΟΣ ΑΠΡΙΛΗ ΜΕ ΔΙΠΛΕΣ ΚΑΤΑΒΟΛΕΣ  ΑΠΛΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΑΤΡΩΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ

30 λεπτά πριν, 700 είπε

ΔΕΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ  ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑ ΕΝΑ ΘΑ ΠΑΕΙ Ο ΜΑΡΤΙΟΣ ΤΕΛΟΣ ΑΠΡΙΛΗ ΜΕ ΔΙΠΛΕΣ ΚΑΤΑΒΟΛΕΣ  ΑΠΛΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΑΤΡΩΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ

έχουμε 2 θέματα.

1) πληρωμή δηλώσεων και 2) υποβολή δηλώσεων +πρόστιμα.

εδώ αναφέρομαι στο 2 κυρίως .

Καλημέρα σας συνάδελφοι,

ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ,ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΛΟΓΙΣΤΑΔΕΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΞΕΡΟΛΕΣ (ΞΕΧΝΟΥΝ ΑΠΟ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ) ΓΙΑΤΙ ΧΑΙΔΕΥΟΥΝ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΟΥΝ.................

ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ, ΤΑ ΕΧΟΥΝ, ΡΙΞΕΙ ΟΛΑ ΠΑΝΩ ΜΑΣ.

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΜΑΣ,ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΝΟ ΧΡΗΜΑΤΑ ΖΗΤΟΥΝ.

ΕΙΜΑΙ ΚΛΕΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΝΑ ΡΙΧΝΩ ΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΜΟΥ ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΩΤΗΡΙΑ..............ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΘΥΜΩΜΕΝΗ ΚΑΙ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ.

Δυστυχως για ολους εμας , ολοι αυτοι οι συλογοι λειτουργουν σε πολυ κλειστα συντεχνιακα κυκλωματα και για εξηπηρετηση πολλυ ολιγων . Δεν εκφραζουν καμια πλειοψηφια. το δε οοε ανυπερκτο.

Οσον αφορα πιος κλεινει ποιος επιδοτειται , αργα και σιγα σιγα οδηγουμαστε σε ατερμονες συζητησεις περι καδ,  εξαιρεσεις , τι ισχυει, τι δεν ισχυει , συνδεσεις κλπ    μπουρδες.

το κυριο θεμα ειναι οτι ΟΛΟΚΛΗΡΗ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΑΝΕΣΤΑΛΗ .

τι διάολο εμένα περιμένανε όλοι τους για να ξυπνήσουν?

ΠΡΟΤΑΣΗ. μετά και το σημερινό διάγγελμα.  και μετά τα ΚΑΔ και τις γραφικότητες.

το εργάνη έχει την τρέχουσα κατάσταση εργαζομένων εν ενεργεία με τα ΑΦΜ τους.

η ΑΑΔΕ βλέπει τα ΑΦΜ και χορηγεί το /τα επιδόματα ,χωρίς παρέμβαση των ταλαιπωρημένων λογιστάδων.

τον βλέπω ενεργό στο ΕΡΓΑΝΗ ,πάρε επίδομα.

άντε να σας δούμε....

44 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

τι διάολο εμένα περιμένανε όλοι τους για να ξυπνήσουν?

ΠΡΟΤΑΣΗ. μετά και το σημερινό διάγγελμα.  και μετά τα ΚΑΔ και τις γραφικότητες.

το εργάνη έχει την τρέχουσα κατάσταση εργαζομένων εν ενεργεία με τα ΑΦΜ τους.

η ΑΑΔΕ βλέπει τα ΑΦΜ και χορηγεί το /τα επιδόματα ,χωρίς παρέμβαση των ταλαιπωρημένων λογιστάδων.

τον βλέπω ενεργό στο ΕΡΓΑΝΗ ,πάρε επίδομα.

άντε να σας δούμε....

Πολύ σωστό!

Δίνε ιδέες, μάλλον σε διαβάζουν και κάνουν ό,τι ακριβώς λες!

Νιώσω ένα κύμα να μου έρχεται επάνω μου και να πνίγομαι .

Από ένα κορονοιος που σκοτώνει ότι αδύνατο βρίσκει μπροστά του  , να μην σκοτωθούμε μεταξύ μας στο τέλος .

Προσωπικά , εύχομαι να περάσει γρήγορα αυτή η μπόρα και να σταματάμε για λίγο να ασχολούμαστε με τα επιδόματα . Θέλουν μάλλον να αρρωστήσουμε όλοι και να πάμε από κάτι άλλο ( και ας πνίγομαι και εγώ απο τις αδικίες ) . Πάλι προσωπικά , δεν νομίζω ότι θα αντέξω η φάση του " day after " γιατί δεν έχω ξεχάσει ακόμα την προηγούμενη μπόρα του 2008  . 

Εύχομαι να περάσει ομαλά η φάση και να δώσουμε αγώνα μετά για τα δικαιώματα μας . 

Καλή νύχτα σε όλους .

ΥΓ : είναι fake news  ή όχι ότι υπάρχουν πιο πολλούς παπάδες από γιατρούς ;;;

αφήστε τις σαχλαμάρες με τους ΚΑΔ και βάλτε το σύνολο των επιχειρήσεων.

οι μόνες που έχουν αύξηση τζίρου είναι φαρμακεία και σούπερ μάρκετ ,αλλά με το διευρυμένο ωράριο και τον κίνδυνο έκθεσης στον ιό ,επιτελούν κοινωνικό έργο.

22 λεπτά πριν, ΣΩΤΗΡΗΣ είπε

Καλημέρα

Θα πληρώσουμε σήμερα τον ΕΦΚΑ μας  ???

Καλημέρα.

Εγώ τον πλήρωσα αφού μπορούσα

Μετά δεν ξέρω τι θα γίνει.

Γενικά, έτσι κάνω. Βάζω προτεραιότητες και πληρώνω ό,τι μπορώ για να μην τα βρω όλα μαζεμένα μετά.

Καλή δύναμη σε όλους μας.

Καλημέρα σε όλους ,

Δεν έχω καταλάβει τελικά...

Διαβάζω τις δηλώσεις του Σταικουρα...

Την ενίσχυση θα λάβουν αυτοί (εργαζόμενοι και αυτοαπασχολούμενοι )που ανεστάλλη η λειτουργία τους τελικα;

Εχθες απο τον πρωθυπουργό είχα καταλάβει οτι αφορούσε όλους !

Ανεξαρτητως αναστολής η οχι...

Τι τελικά ισχύει;

Kαι επιβεβαιώνεται οτι οντως ισχυει για συγκεκριμένους καδ απο τη λιστά που έχει και στην αχρική σελίδα!

Απο όπου και οι λογιστές ΔΕΝ είνα μέσα!

Και οι σύλλογοι μας ακίμα περιμένουν ....

Οι λογιστές απλώς πρέπει να είναι υγιείς και  να φροντίσουν να τα πάρουν όλες οι κατηγορίες που ανακοινώθηκαν.......θλίψη και παράπονο για άλλη μια φορά

να δημιουργηθει Συλλογικο οργανο πανελλαδικο οπως ο δικηγορικοσ συλλογος με δικαιωμα να καθερει την αδεια ασκησεως επαγγελματος αν δεν ακολουθει το υποχρεωμενο μελος του την συλλογικοτητα

οι λογιστές έκαναν ιδιαίτερα σε δικηγόρους πως να μαθουν εργατικά και λοιπά θέματα κι αυτοί εμφανίζονται ισχυρότεροι των λογιστών ...λόγω τι? συντεχνίας? εκπροσώπων στη βουλή? άδικο!

Εγώ πάλι, δεν έχω καταλάβει το εξής:

Ατομική επιχείρηση με εργαζομένους που πλήττεται (αλλά δεν έχει ανασταλεί η λειτουργία της με υπουργική απόφαση) δικαιούται 800,00 ευρώ οικονομική ενίσχυση ως εργοδότης αλλά για να δικαιούνται οι εργαζόμενοι της οικονομική ενίσχυση θα πρέπει να προβεί στην αναστολή των συμβάσεων εργασίας τους για ένα μήνα. Κι αν αυτό ισχύει τι επίδομα θα λάβουν δεδομένου ότι τα 800,00 ευρώ αφορούν 45 ημέρες ενώ η αναστολή σύμβασης μπορεί να γίνει για ένα μήνα;

ακούστε λογική.

έχω ΚΑΔ μη πληττόμενο κατά τα υπουργεία.

και η δουλειά μου ανέκαθεν ήταν να πουλάω σε ΚΑΔ πληττόμενους .

εγώ θεωρούμε ευτυχισμένος ,γιατί κατάφερα να πουλάω στον Αρη!!! ( τον πλανήτη.)

όταν περάσει η πανδημία ,θα ξαναπουλήσω στους πρώην πληττόμενους.

βρε ακούτε τι λέτε?