Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ειδοποιητήρια ΕΦΚΑ 2020 & συμψηφισμός πιστωτικού υπολοίπου εκκαθάρισης


sfgeorgiadou

Ερώτηση

Καλησπέρα

 

Το παρατηρήσατε ότι όσοι έχουν ενεργό συμψηφισμό πιστωτικού υπολοίπου απο εκκαθάριση δεν το βλέπουν να μεταφέρεται στο ειδοποιητήριο Ιανουαρίου; Αυτοί δεν πρέπει να το πληρώσουν. Έχει διαβάσει κανείς καμιά ανακοίνωση, γιατί δε θυμάμαι στο νόμο να γράφει κάπου αν οι συμψηφισμοί μεταφέρονται ή γενικά τι πρόβλεψη υπάρχει.

 

Αν ξέρει κανείς κάτι ας ενημερώσει, ευχαριστώ!

Σ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
2 ώρες πριν, sfgeorgiadou είπε

Καλησπέρα

 

Το παρατηρήσατε ότι όσοι έχουν ενεργό συμψηφισμό πιστωτικού υπολοίπου απο εκκαθάριση δεν το βλέπουν να μεταφέρεται στο ειδοποιητήριο Ιανουαρίου; Αυτοί δεν πρέπει να το πληρώσουν. Έχει διαβάσει κανείς καμιά ανακοίνωση, γιατί δε θυμάμαι στο νόμο να γράφει κάπου αν οι συμψηφισμοί μεταφέρονται ή γενικά τι πρόβλεψη υπάρχει.

 

Αν ξέρει κανείς κάτι ας ενημερώσει, ευχαριστώ!

Σ

δεν κάνανε ακόμη εκκαθάριση 2019.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα ποσά του 2019 (όπως και όσοι πλήρωσαν τον Ιανουάριο με τον παλιό κωδικό) θα επιστραφούν τον Ιούνιο. Έτσι μου είπαν χθες στο 1555, καθώς έχω αρκετούς πελάτες που πλήρωσαν τον Ιανουάριο με το παλιό RF..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 17/3/2020 στις 5:34 ΜΜ, PROAKIS είπε

δεν κάνανε ακόμη εκκαθάριση 2019.

μιλάω για συμψηφισμούς επιστροφής απο εκκαθάριση του 18 που δεν έχει συμψηφιστεί το σύνολο του υπολοίπου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 18/3/2020 στις 12:21 ΜΜ, EvangeliaK είπε

Τα ποσά του 2019 (όπως και όσοι πλήρωσαν τον Ιανουάριο με τον παλιό κωδικό) θα επιστραφούν τον Ιούνιο. Έτσι μου είπαν χθες στο 1555, καθώς έχω αρκετούς πελάτες που πλήρωσαν τον Ιανουάριο με το παλιό RF..

τι εννοούν τα ποσά του 19; μήπως εννοούν τότε γιατί τότε θα κάνουν εκκαθάριση για το 19..το θέμα είναι οτι θα περιμένουν για συμψηφισμούς που του έγιναν το 19 από εκκαθάριση του 18 να σταματήσουν και να ξαναξεκινήσουν μέσα στο χρόνο, αυτο είναι παράλογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, sfgeorgiadou είπε

τι εννοούν τα ποσά του 19; μήπως εννοούν τότε γιατί τότε θα κάνουν εκκαθάριση για το 19..το θέμα είναι οτι θα περιμένουν για συμψηφισμούς που του έγιναν το 19 από εκκαθάριση του 18 να σταματήσουν και να ξαναξεκινήσουν μέσα στο χρόνο, αυτο είναι παράλογο

ακριβώς από το υπόλοιπο του 2018 ,σου κλείνανε εισφορές του 2019.

τώρα σου λένε stop. να εκκαθαρίσουμε το 2019 και να μεταφέρουμε εκ νέου το υπόλοιπο του υπολοίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, PROAKIS είπε

ακριβώς από το υπόλοιπο του 2018 ,σου κλείνανε εισφορές του 2019.

τώρα σου λένε stop. να εκκαθαρίσουμε το 2019 και να μεταφέρουμε εκ νέου το υπόλοιπο του υπολοίπου.

κατάλαβα, κλαυσίγελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 18/3/2020 στις 12:21 ΜΜ, EvangeliaK είπε

Τα ποσά του 2019 (όπως και όσοι πλήρωσαν τον Ιανουάριο με τον παλιό κωδικό) θα επιστραφούν τον Ιούνιο. Έτσι μου είπαν χθες στο 1555, καθώς έχω αρκετούς πελάτες που πλήρωσαν τον Ιανουάριο με το παλιό RF..

Εγώ έχω πληρώσει με τον παλιό RF μέχρι και τον Μάρτιο καθώς δεν περιμένω το ειδοποιητήριο αλλά φροντίζω να τα πληρώνω νωρίς. Το θέμα είναι ότι η ειδοποίηση για την αλλαγή του RF μας ήρθε στις 16/03.. Τι λογική είναι αυτή; Εγώ τώρα δεν έχω την άνεση να ξαναπληρώσω ενώ έχω ένα πιστωτικό υπόλοιπο να κάθεται και να λιμνάζει στον ΕΦΚΑ. Και όταν λένε θα επιστραφούν τον Ιούνιο εννούν τραπεζικά ή θα συμψιφιστούν; 

Απαράδεκτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, katrinns είπε

Εγώ έχω πληρώσει με τον παλιό RF μέχρι και τον Μάρτιο καθώς δεν περιμένω το ειδοποιητήριο αλλά φροντίζω να τα πληρώνω νωρίς. Το θέμα είναι ότι η ειδοποίηση για την αλλαγή του RF μας ήρθε στις 16/03.. Τι λογική είναι αυτή; Εγώ τώρα δεν έχω την άνεση να ξαναπληρώσω ενώ έχω ένα πιστωτικό υπόλοιπο να κάθεται και να λιμνάζει στον ΕΦΚΑ. Και όταν λένε θα επιστραφούν τον Ιούνιο εννούν τραπεζικά ή θα συμψιφιστούν; 

Απαράδεκτοι.

ανάλογα τι θα επιλέξεις τον Ιούνιο ,επιστροφή ή συμψηφισμό.

για μένα εάν δεν χρειάζεσαι ενημερότητα ,μην ξαναπληρώνεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλημέρα σε όλους

στην αρχική σελίδα που φαίνονται οι εισφορές μου, υπάρχει ο Ιαν 2020 με τον νέο κωδικό και από κάτω Οικονομικές Εκκρεμότητες έως 31/12/2019 

ο0,00 . Πηγαινοντας όμως στην καρτέλα των οφειλών φαίνεται ότι οφείλω 100,00€ από το 2019 που είναι και αλήθεια (δεν είμαι σίγουρος για το ποσό όμως είναι πάνω κάτω τόσο). Τι κάνω; πληρώνω με τον παλιό κωδικό τα 100 και τα 220,00€ με τον καινούργιο; Και γιατί στην αρχική σελίδα φαίνεται 0,00€; δεν έχω κάνει ρύθμιση ποτέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...