Προς το περιεχόμενο
  • 0

αναστολη πληρωμων σε δημόσιο , απορίες....


DENNY

Ερώτηση

Καλημέρα σε όλους

Σχετικά με τις υποχρεώσεις πληρωμών που λήγουν στο τέλος του μήνα αλλά και με τα ειδοποιητήρια εφκα, δε μπορώ να καταλάβω τι έχει γίνει ...

Αυτοί που υποχρεωτικά "έκλεισαν" , προσωρινά αναστέλλεται η υποχρέωση .

Τι γίνεται με τους άλλους που ναι μεν είναι ακόμα ανοικτοί (πχ φούρνοι , συνεργεία ) αλλά προφανώς και η δουλειά έχει περιορισθεί στο ελάχιστο ;

Τι γίνεται και με εμάς , που πχ εγω συνεχίζω να δουλέυω απο το σπίτι και το ίδιο και ο υπάλληλός μου , αλλά προφανώς και ΔΕΝ πρόκειται να πληρωθώ άμεσα απο κανέναν;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
24 λεπτά πριν, DENNY είπε

Καλημέρα σε όλους

Σχετικά με τις υποχρεώσεις πληρωμών που λήγουν στο τέλος του μήνα αλλά και με τα ειδοποιητήρια εφκα, δε μπορώ να καταλάβω τι έχει γίνει ...

Αυτοί που υποχρεωτικά "έκλεισαν" , προσωρινά αναστέλλεται η υποχρέωση .

Τι γίνεται με τους άλλους που ναι μεν είναι ακόμα ανοικτοί (πχ φούρνοι , συνεργεία ) αλλά προφανώς και η δουλειά έχει περιορισθεί στο ελάχιστο ;

Τι γίνεται και με εμάς , που πχ εγω συνεχίζω να δουλέυω απο το σπίτι και το ίδιο και ο υπάλληλός μου , αλλά προφανώς και ΔΕΝ πρόκειται να πληρωθώ άμεσα απο κανέναν;;;;;

Καλημέρα.

Φαντάζομαι και ελπίζω ότι θα δοθεί παράταση, αρχικά, για όλες τις φορολογικές και ασφαλιστικές υποχρεώσεις που λήγουν στις 31/3.

Καλή δύναμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χαχα

Δυστυχως στο επάγγελμα μας πρέπει να ελπίζουμε και να φανταζόμαστε , μεχρι τελευταία στιγμή ...

Αλλα ο νεος εφκα λήγει στις 20/3 !Οπότε τι λέμε στους πελάτες μας;;;Καντε οτι νομίζετε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υποψιαζεσαι οτι υπαρχει πιθανοτητα το συστημα του ΕΦΚΑ ή του ΤΑΧΙΣ να μπορει να καταλαβει ποιος εκλεισε και ποιος οχι για να του δωσει παραταση δηλαδη και να μη βαλει προσαυξηση;

Εκτος απο το να μαζευουν τα ιδια(!!!!) cookies καθε φορα που μπαινουμε, δεν τα εχω ικανα για κατι τετοιο.Αν ζητησει  αδεια ειδικου σκοπου κανας τεχνικος αυτα μπορει και να πεσουν. 💣💨💥

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά, ενημερωτικά σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον ΕΦΚΑ (ΠΡΩΗ ΙΚΑ) εδώ τοπικά, μου είπαν ότι έχουν οδηγία από τα Κεντρικά του ΕΦΚΑ ότι θα δοθεί παράταση ΟΛΩΝ των προθεσμιών που έληγαν στις 31/03/2020.

Μου είπε η υπάλληλος ότι δεν έχει ανακοινωθεί επισήμως ακόμα αλλά οι οδηγίες που έχουν είναι αυτές.

Τώρα περί εισφορών ελ. επαγγελματιών κλπ.. Άβυσσος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τα 31.3 εγώ τουλάχιστον το θεωρώ δεδομένο ότι θα πάμε σε αναστολή πληρωμών 4 μηνων... Για τα 20.3 ρωτάω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Από ό,τι κατάλαβα, μετά την ανακοίνωση των νέων μέτρων, δεν δόθηκε γενική παράταση για όλες τις προθεσμίες που λήγουν 31/3.

Μόνο αναστολή πληρωμών δόσεων που λήγουν 31/3 και μόνο σε επιχειρήσεις που έκλεισαν υποχρεωτικά.

Κατάλαβα καλά?

Όποιος κατάλαβε κάτι διαφορετικό, ας με διορθώσει.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και εγω αυτο κατάλαβα ....

Και για αυτους που μενουν ανοιχτοι θα εξετασθεί και η πτώση του τζίρου....

Αρα εγω που εξακολουθω και δουλεύω απο το σπίτι ,για να μη πνιγώ σε 2 μήνες απο τον όγκο της δουλειάς , τις δηλώσεις κλπ...τι πρέπει να κάνω ;Να μη κόψω τα τιμολόγια στις επιχειρήσεις-πελάτες μου για να "φανεί" οτι έπεσε ο τζίρος μου, αφου δεν θα πληρωθώ απο κανέναν;;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και τι θα γίνει με τις επιχειρήσεις που κατέπιλογην κλείνουν αφου δεν έχουν δουλειά ή απο φόβο;

Αυτες οι επιχειρήσεις πρέπει να πληρωσουν τους εργαζομένους και με τα μέτρα αυτά και τις φορολογικές και ασφαλιστικές υποχρεώσεις τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, DENNY είπε

Και τι θα γίνει με τις επιχειρήσεις που κατέπιλογην κλείνουν αφου δεν έχουν δουλειά ή απο φόβο;

Αυτες οι επιχειρήσεις πρέπει να πληρωσουν τους εργαζομένους και με τα μέτρα αυτά και τις φορολογικές και ασφαλιστικές υποχρεώσεις τους;

Τώρα διαβάζω ότι το υπουργείο ανάπτυξης ανακοίνωσε επίδομα 800 ευρώ και σε ελέυθερους επαγγελματίες και ατομικές επιχειρήσεις.

Κάτσε να δούμε τι θα γίνει, να τα συγκεντρώσουμε όλα, να δούμε τι πλατφόρμες θα συμπληρώνουμε πάλι και εδώ είμαστε να τα λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

   Το μέτρο για τη μείωση του ενοικίου είναι όλα τα λεφτά :

μείωση στο 60% και για αντιστάθμισμα η παράταση υποχρέωσεων του ιδιοκτήτη.

😀🤣😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Είναι πολλές οι εκκρεμότητες που λήγουν στις 31/3 και για τις οποίες δεν υπάρχει ενημέρωση για παράταση.

ΜΥΦ

Εισφορά συναλλάγματος για εταιρείες ν.89

Πληρωμή ΦΜΥ και Φόρων Επιχ. Δραστηριότητας Ιανουαρίου

ΦΠΑ για διπλογραφικά

Vies Φεβρουαρίου στις 26/3

ΑΠΔ και πληρωμή εισφορών Φεβρουαρίου

Εισφορές αυτοαπασχολούμενων Ιανουαρίου και Φεβρουαρίου

Φορολογική ενημερότητα με παρακράτηση με υποχρεωτική επίσκεψη στη ΔΟΥ

Και πολλά άλλα που σίγουρα ξεχνάω.

Παρακαλώ τους διαχειριστές να μας ενημερώσουν για το αν γνωρίζουν οτιδήποτε για παράταση σε όλες τις υποχρεώσεις, για όλους, όχι μόνο για αυτούς που έκλεισαν υποχρεωτικά.

Για άλλη μια φορά σας ευχαριστούμε για την άμεση και έγκυρη ενημέρωση που μας προσφέρετε σε αυτές τις πρωτόγνωρες στιγμές που ζούμε.

Καλή δύναμη σε όλους μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, DENNY είπε

Και το επιμελητήριο μας που είναι σε όλα αυτά;;;; 

Έλα ντε?

Μόνο μία ανακοίνωση της ΠΟΦΕΕ είδα χθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όσο αφορά το τα επιμελητήρια σωματεία    μας, η προσωπική  μου άποψη και εμπειρία είναι ότι όσο δεν έχεις καπετάνιο  στην αμμουδιά (ότι βιώσαμε τοσα χρόνια με την φορολογική -ασφαλιστική  λαίλαπα και το αναφέρω σαν αμμουδιά  μπροστά στο τωρινό  τσουνάμι Γιατί  μονο αμμουδιά  δεν ήταν  ) μην τον ψάχνεις στην φουρτούνα  και στην αντάρα  .

Μόνο το email  Για τις εισφορές  και την παράταση  της υποχρεωτικής  εκπαίδευσης  .μέχρι εκεί και πολλή γι αυτούς  είναι  και αυτό  .σάμπως  δουλεύει  σωστά και τι site τους;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΕΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ  ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑ ΕΝΑ ΘΑ ΠΑΕΙ Ο ΜΑΡΤΙΟΣ ΤΕΛΟΣ ΑΠΡΙΛΗ ΜΕ ΔΙΠΛΕΣ ΚΑΤΑΒΟΛΕΣ  ΑΠΛΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΑΤΡΩΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, 700 είπε

ΔΕΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ  ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑ ΕΝΑ ΘΑ ΠΑΕΙ Ο ΜΑΡΤΙΟΣ ΤΕΛΟΣ ΑΠΡΙΛΗ ΜΕ ΔΙΠΛΕΣ ΚΑΤΑΒΟΛΕΣ  ΑΠΛΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΑΤΡΩΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ

Και εγώ αυτό βλέπω. Δουλεύουν το σύστημα των δηλώσεων, παράταση 1 μέρα πριν.

Τις ΜΥΦ γιατί δεν τις ανακοινώνουν? Αφού δεν είναι εισπρακτικού χαρακτήρα.

Καλημέρα σε όλους και καλή δύναμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ποιος βγήκε από τους κυρίους που μας αντιπροσωπεύουν στα παράθυρα να πει κάτι για τους λογιστές.Ενημέρωση μόνο στους πολίτες για τις υποχρεώσεις  κάνουν. Ας μην δουλέψουμε εμείς και να δω τι προυπολογισμό θα κάνει το κράτος........δυστυχώς ΑΜΜΙΣΘΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΚΟΜΗ.

Καλημέρα και καλή δύναμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όσο παραμένουμε στα λόγια και δεν κάνουμε πράξεις ,συλλογικά ότι πρέπει για την διεκδίκηση των επαγγελματικών μας δικαιωμάτων, έτσι θα μας έχουν, του πεταματού! Αδιαφορώντας όχι μόνο για το επάγγελμα μας, για όσα περνάμε και τι προσφέρουμε αλλά ακόμα και για την υγεία μας. Όταν άλλοι κλάδοι εδώ και χρόνια έχουν διεκδικήσει τα συμφέροντα τους, καθορίσει αμοιβές και κερδίσει τον σεβασμό των υπόλοιπων εμείς ακόμα ζητιανεύουμε τα βασικά. Μήπως μας αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...