Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΙΔΟΠΟΙΗΤΗΡΙΑ ΕΦΚΑ


asklipios

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλησπέρα έχετε δει τα νεα ειδοποιητήρια ΕΦΚΑ ? Γιατί εμένα μου εμφανίζονται όλα μηδενικά , μη υπόχρεων σε ασφάλιση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Μια από τα ίδια. Και σε κάποιους αναγράφει στην θέση οπου φαίνεται το ειδοποιητήριο αναγράφει Δε βρέθηκε Τρέχουσα Εισφορά. Και αυτούς τους εμφανίζει το Δεν προκύπτει υποχρέωση ασφάλισης για το έτος 2020.

Και σε αυτούς που εμφανίζει τα ειδοποιητήρια με μηδενικά δεν έχει νέα γραμμογράφιση το ειδοποιητήριο αφού οι παλαιά με το ΚΦΑ δεν ισχύει πλέον.

edit: Μόλις τα ανέβασαν του Ιαν '20. Πάντως το Δεν προκύπτει υποχρέωση ασφάλισης για το έτος 2020.υπάρχει ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ θέλω να ρωτήσω ,η ταυτότητα οφειλής άλλαξε ,άλλα κάποιοι έχουν πληρώσει εκ παραδρομής παραπάνω την παλιά ταυτότητα οφειλής .

αν πας όμως στις οφειλές δεν τα συμψηφίζει ,τι θα γίνει σε αυτή την περίπτωση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τέτοια θέματα υποθέτω θα λυθούν όταν γίνει η εκκαθάριση και θα προκύψει πιστωτικό (αλλά με μόνη επιλογή μάλλον προς επιστροφή και όχι για συμψηφισμό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
51 λεπτά πριν, dodos είπε

Εγώ θέλω να ρωτήσω ,η ταυτότητα οφειλής άλλαξε ,άλλα κάποιοι έχουν πληρώσει εκ παραδρομής παραπάνω την παλιά ταυτότητα οφειλής .

αν πας όμως στις οφειλές δεν τα συμψηφίζει ,τι θα γίνει σε αυτή την περίπτωση ?

σε βλέπω για ΕΦΚΑ . με μάσκα και βατραχοπέδιλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, dodos είπε

παραταση δεν δωσανε σε αυτά όλα ?

δηλαδη θα πληρωσουν 20/03 και μετα 31/03 ,πλακα μας κανουν ?

ΔΕΝ χρειάζεται να πας ,τώρα.

μπορεί να το φτιάξουν και μόνοι τους ,αν δουν ότι δεν χρωστάς τίποτα το 2019.

να το κάνουν μαζικά ,γιατί είναι αρκετοί αυτοί που βιάστηκαν.

Στην Ελλάδα ,έχει αποδειχθεί ότι δεν είμαστε για βιασύνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 ώρες πριν, monty είπε

Άλλαξε ο κωδικός πληρωμής? Άρα πρέπει να δώσουμε νέα πάγια εντολή? 

ΝΑΙ και αυτό θα το πληρώσεις χειροκίνητα. μέχρι να ενεργοποιηθεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιδιά αν εκ παραδρομής διαλέξαμε την κατώτατη αλλά δεν έχει κλείσει 5ετία μπορούμε να την αλλάξουμε με κάποια αίτηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
42 λεπτά πριν, ΗΛΙΑΣ ΜΠ. είπε

παιδιά αν εκ παραδρομής διαλέξαμε την κατώτατη αλλά δεν έχει κλείσει 5ετία μπορούμε να την αλλάξουμε με κάποια αίτηση ?

ηλεκτρονικά δεν υπάρχει περίπτωση.

με επίσκεψη ,ίσως και αν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στη σύζυγό μου εμφανίζει "Οι εισφορές σας είναι υπό επεξεργασία".

Γνωρίζει κάποιος κάτι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, geka είπε

Στη σύζυγό μου εμφανίζει "Οι εισφορές σας είναι υπό επεξεργασία".

Γνωρίζει κάποιος κάτι;

 

είναι και μισθωτή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, geka είπε

Στη σύζυγό μου εμφανίζει "Οι εισφορές σας είναι υπό επεξεργασία".

Γνωρίζει κάποιος κάτι;

 

Εμένα αυτό μου το έβγαζε μόνο σε αυτούς που είναι και μισθωτοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην αρχή είχε δηλώσει και μισθωτή (λόγω εποχικότητας), αλλά το άλλαξε εντός της προθεσμίας και έτσι (μη μισθωτή) εμφανίζεται και στον ΕΦΚΑ. Ίσως να φταίει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 17/3/2020 στις 12:38 ΜΜ, ΗΛΙΑΣ ΜΠ. είπε

παιδιά αν εκ παραδρομής διαλέξαμε την κατώτατη αλλά δεν έχει κλείσει 5ετία μπορούμε να την αλλάξουμε με κάποια αίτηση ?

Το σύστημα δεν "είδε" ότι πρόκειται για νέο ασφαλισμένο? Πόσο σου ήρθε το ειδοποιητήριο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, monty είπε

Το σύστημα δεν "είδε" ότι πρόκειται για νέο ασφαλισμένο? Πόσο σου ήρθε το ειδοποιητήριο? 

δεν φταίει το σύστημα.  σου λέει ετούτος είναι υπεράνω και θέλει τις από πάνω κατηγορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 17/3/2020 στις 7:46 ΜΜ, geka είπε

Στην αρχή είχε δηλώσει και μισθωτή (λόγω εποχικότητας), αλλά το άλλαξε εντός της προθεσμίας και έτσι (μη μισθωτή) εμφανίζεται και στον ΕΦΚΑ. Ίσως να φταίει αυτό.

Τελικά, παρ' όλο που τους στείλαμε e-mail και στην καρτέλα της εμφανίζεται η σωστή (τελευταία, εντός προθεσμίας) επιλογή, εντούτοις, σήμερα, εμφανίστηκε μήνυμα ότι το ειδοποιητήριο θα εμφανισθεί εντός του Απριλίου, μετά την επεξεργασία των εισφορών από μισθωτή απασχόληση.

Ελπίζω αυτό να γίνει μόνο αυτή τη φορά και να μην υπολογιστεί με την αμέσως ανώτερη ασφαλιστική κατηγορία (αφού οι εισφορές από μισθωτή εργασία θα είναι μηδέν και οι συνολικές εισφορές, στην περίπτωση και μισθωτής απασχόλησης, δεν μπορούν να υπολείπονται της αμέσως ανώτερης ασφαλιστικής κατηγορίας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 17/3/2020 στις 1:33 ΜΜ, geka είπε

Στη σύζυγό μου εμφανίζει "Οι εισφορές σας είναι υπό επεξεργασία".

Γνωρίζει κάποιος κάτι;

 

Καλημέρα.

Στη σύζυγό μου, παρόλο που στην καρτέλα της στον ΕΦΚΑ αναφέρεται ότι «Με την αρ. _________/03/2020 αίτησή σας έχετε επιλέξει την κατάταξή σας στην ασφαλιστική κατηγορία και έχετε δηλώσει ότι δεν απασχολείστε παράλληλα ως μισθωτός», εντούτοις, μέχρι σήμερα, δεν έχει αναρτηθεί κανένα ειδοποιητήριο για εισφορές του 2020 και αναγράφεται συνεχώς το εξής μήνυμα: «Σας ενημερώνουμε ότι οι εισφορές είναι υπό επεξεργασία και θα εκδοθούν μετά από διασταύρωση στοιχείων από μισθωτή απασχόληση».

Ούτε με το τηλέφωνο, ούτε με τα e-mail έχουμε βγάλει κάποια άκρη (η απάντηση είναι: Περιμένετε).

Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει κάτι ή να το έχει αντιμετωπίσει;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

υπαρχουν αρκετες περιπτωσεις λυση μεχρι τωρα οχι .μηπως εργαζεται παραλαηλα σαν μισθωτη και κολλαει μηπως ειναι εναρξη εντος πενταετιας και κολλλαει το θεμα ειναι οτι και να ειναι τοσους μηνες και με τον εφκα κλειστο για μηνες κατι τετοια δεν εχουν λυθει ακομα τι να πεις; 

ας κανει ενα τσεκ μπας και στο σημερινο εχει διορθωθει και αυτοι οχι μονο  χανουν το δικαιωμα του 25% αλλα θα επιβαρυνθουν και με προσαυξημένες εισφορες  

Εισφορές Μαΐου - Αναρτήθηκαν τα ειδοποιητήρια - Προθεσμία μέχρι τις 3 Ιουλίου για έκπτωση 25%

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/49500/eisfores-maioy-anarthohkan-ta-eidopoihthria-prooesmia-mexri-tis-3-ioylioy-gia-ekptwsh-25

και δεν μιλαει κανεις για την εκκαθαριση του εφκα το 2019 οκ μιλαμε ολοι οτι δεν εχουν  βγει αιτηματα σνυταξεων εδω και πεντε χρονια ,η εκκαθαριση εφκα του 2019 : τι να πεςι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 λεπτά πριν, 125883623 είπε

υπαρχουν αρκετες περιπτωσεις λυση μεχρι τωρα οχι .μηπως εργαζεται παραλαηλα σαν μισθωτη και κολλαει μηπως ειναι εναρξη εντος πενταετιας και κολλλαει το θεμα ειναι οτι και να ειναι τοσους μηνες και με τον εφκα κλειστο για μηνες κατι τετοια δεν εχουν λυθει ακομα τι να πεις; 

ας κανει ενα τσεκ μπας και στο σημερινο εχει διορθωθει και αυτοι οχι μονο  χανουν το δικαιωμα του 25% αλλα θα επιβαρυνθουν και με προσαυξημένες εισφορες  

Εισφορές Μαΐου - Αναρτήθηκαν τα ειδοποιητήρια - Προθεσμία μέχρι τις 3 Ιουλίου για έκπτωση 25%

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/49500/eisfores-maioy-anarthohkan-ta-eidopoihthria-prooesmia-mexri-tis-3-ioylioy-gia-ekptwsh-25

και δεν μιλαει κανεις για την εκκαθαριση του εφκα το 2019 οκ μιλαμε ολοι οτι δεν εχουν  βγει αιτηματα σνυταξεων εδω και πεντε χρονια ,η εκκαθαριση εφκα του 2019 : τι να πεςι; 

Καλημέρα.

Καταρχάς, σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Όχι, ούτε σήμερα αναρτήθηκε κάτι (το έλεγξα πριν κάνω την ανάρτηση), αλλά ούτε ανήκει σε καμιά από τις κατηγορίες που αναφέρεις.

Το μόνο καλό, που ξέχασα να αναφέρω, είναι ότι στις απαντήσεις τους, εκτός από υπομονή και περιμένετε, είπαν ότι δεν θα χαθεί η έκπτωση του 25%, ούτε θα υπάρξουν προσαυξήσεις.

Το θέμα είναι ότι, όσο συσσωρεύονται οφειλές και με την οικονομική κατάσταση που υπάρχει, αλλά και τις λοιπές υποχρεώσεις (φόρος εισοδήματος κλπ) να τρέχουν, τόσο δυσκολεύει η αποπληρωμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και πως γινεται να μην χαθει το 25% οταν ο νομος αναφερει ξεκαθαρα  την περιοδο πληρωμης της εισφορας για να παρεις την εκπτωση αυτο που ειπαν που το στηριζουν; δλδ αν εγω δεν εχω πληρωσει τον 04 και τον πληρωσω τωρα μπορω να δωσω 25% λιγοτερα και θα ισχυει ; 

τι να πεςι ; μακαρι να εχεις δικιο αλλα δεν νομιζω να ισχυει . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, 125883623 είπε

και πως γινεται να μην χαθει το 25% οταν ο νομος αναφερει ξεκαθαρα  την περιοδο πληρωμης της εισφορας για να παρεις την εκπτωση αυτο που ειπαν που το στηριζουν; δλδ αν εγω δεν εχω πληρωσει τον 04 και τον πληρωσω τωρα μπορω να δωσω 25% λιγοτερα και θα ισχυει ; 

τι να πεςι ; μακαρι να εχεις δικιο αλλα δεν νομιζω να ισχυει . 

Απ' ό,τι θυμάμαι, της απάντησαν να μην ανησυχεί, τα ειδοποιητήρια (επειδή μάλλον θα τα βγάλουν καθυστερημένα) θα έχουν τη μείωση κλπ κλπ...

Τι να πω; Ίδωμεν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...