Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
asteras5

ΠΝΠ 14-03-2020

Question

Εστιατόριο πιτσαρία με 20 άτομα προσωπικό , θα λειτουργεί μόνο delivery, αυτό σημαίνει ότι το 50% του προσωπικού ίσως και παραπάνω δεν έχει πλέον αντικείμενο  

Ερωτήσεις? όσοι δεν δουλέψουν πχ σερβιτόροι , δικαιούνται αποδοχές?  μπορεί να ισχυριστεί ότι οι λοιπές ειδικότητες διέκοψαν την εργασία τους λόγω έκτακτων μέτρων? (και αν μην αμοιφθούν)??η επιχείρηση θα συνεχίσει ως delivery χάνει το μέτρο αναστολής πληρωμής υποχρεώσεων? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

10 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

ΠΡΑΞΗ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ
(ΦΕΚ Α' 55/11-03-2020)
άρθρο 4 παρ 3 εδαφ ριξ2 μια ματιά σε αυτό τι άρθρο  .

προσωπική  άποψη μπορείς  να τους βγάλεις  και να μην χάσεις  και την αναστολή  .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημερα και καλη δυναμη σ ολους.

Εαν γνωριζει κανεις κατι επιπλεον να μ βοηθησει γιατι μας εχουν τρελανει.

εχω  μαγαζι με καδ 61104 βασικες υπηρεσιες διαδικτυου,και εχω και δευτερο καδ 479924 λιανικο εμποριο μεσω αυτ πωλητη.

Στις διαταξεις κατι συγκερκιμενο για τα καταστηματα αυτα δεν αναφερει,επειδη ομως μαζευονται ολο παιδια (και επειδη το ειδαμα με το σκεπτικο του οπαπ καταστηματων) κλεισανε.

Η ανυσηχια μας ειναι αν αποζημειωσουν οτιδιποτε και μας αφησουν εκτοσ λογο καδ???γνωριζει καποιος κατι επιπλεον η γνωριζει καποιο τηλεφωνο???

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

1.Των εστιατορίων και κινητών μονάδων εστίασης και τροφοδοσίας για εκδηλώσεις (catering), παροχής ποτών (χορευτικά κέντρα, αναψυκτήρια, καφέ μπαρ, καφενεία, καφετέριες, κέντρα διασκέδασης κ.λπ.)

8. Των ακόλουθων χώρων διασκέδασης και ψυχαγωγίας: ντισκοτέκ, σφαιριστηρίου, χώρων συναφών ψυχαγωγικών παιχνιδιών (ποδοσφαιράκια κ.λπ.), καθώς και χώρων όπου προσφέρονται άλλες υπηρεσίες θεάματος.

 

 

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/47750/analytika-oi-epixeirhseis-poy-oa-meinoyn-kleistes-apo-shmera-1432020-mexri-2732020

 

Και σεις χωρος συναθροισης ειστε και ποτα παρεχετε εστω μεσω αυτοματου πωλητη και οχι μπαρ.

Εξαλλου δεν εχουν βγαλει συγκεκριμενους ΚΑΔ επιχειρησεων ακομη.

Δεν ειναι λογικο να επιτρεπονται να λειτουργουν τα ιντερνετ καφε επειδη ο καφες ειναι απο μηχανημα....

 

Αναφορικα με τα εστιασης και τις καφετεριες οντως υπαρχει θεμα με το πλεοναζον προσωπικο οταν εχουν τη δυναντοτητα εστω να πουλαν κατιτις σαν take away ή delivery.

Προς το παρων δινουμε αδειες μεχρι να δουμε τι θα αποφασιστει πιο αναλυτικα τις επομενες μερες

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αρα τα μαγαζια που είναι ανοιχτά μπορούν να "υποχρεώσουν" σε αδεια τους εργαζομένους ;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα 

σε εμένα άρχισαν να μου ζητάν απολύσεις και οικειοθελείς αποχωρήσεις 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συνάδελφοι συγγνώμη αλλά μην γράφουμε για υποχρεωτικές άδειες. Δεν υπάρχουν αυτά. Είτε επιβλήθηκε αναστολή λειτουργίας οπότε δεν πληρώνεις και δεν ασφαλίζεις λόγω ανωτέρας βίας (βλ. ΑΚ άρθρο 656), είτε επιβάλεις μονομερώς εκ περιτροπής απασχόληση (τηρώντας τη διαδικασία), είτε τέλος απολύεις. Προσοχή με τις απολύσεις. Αν ξυπνήσουμε από τον εφιάλτη και αν δοθεί κάποια στήριξη στις επιχειρήσεις, λογικά αυτές που έχουν απολύσεις θα είναι "μη επιλέξιμες".

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο χρονος χορηγησης της μισης δικαιουμενης αδειας της χρονιας ανηκει στο διευθυντικο δικαιωμα του εργοδοτη.

Η υπολοιπη μιση για το χρονικο διαστημα χορηγησης ανηκει στον εργαζομενο.

Και εννοείται οτι ολα αυτα πρεπει να γινονται σε συνεννοηση μεταξυ των δυο μερων γιατι αν παμε σε ποσα διστηματα μπορει να σπασει η αδεια του εργαζομενου μεσα στη χρονια χωρις δικη του γραπτη αιτηση προς την επιχειρηση υπαρχει θεμα νομιμοτητας.

Εχει δικιο ο φιλος Ponzi.

Περιμενουμε να δουμε τις ανακοινωσεις της κυβερνησης.Το ιδιο προβλημα που αντιμετωπιζει μια επιχειρηση το αντιμετωπιζουν χιλιαδες αλλες.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα 

Μερικοί όμως πραγματικά δεν καταλαβαίνουν , μας έχουν ζαλίσει τι θα κάνουν , δεν γίνεται να κάθονται και να πληρώνονται , λες και φταίνε οι σερβιτόροι που δουλέυει μόνο το delivery, 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Παιδιά να ρωτήσω κάτι αυτονόητο μάλλον...

Τα Φαρμακεία υποχρεούνται στην απογραφή των αντισηπτικών κλπ ε?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...