Προς το περιεχόμενο

Εδώ ο κόσμος καίγεται...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεπτόμενος απλά θεωρώ πως από την στιγμή που έγινε αυτό στην Ιταλία όλες οι υπόλοιπες χώρες με εμφάνιση κρουσμάτων μπαίνουν μοιραία σε δεινή οικονομική θέση καθώς ο φόβος μόνος του μειώνει την οικονομική δραστηριότητα έτσι και αλλιώς. Οπότε αφού η ζημιά θα γίνει τότε πρέπει τουλάχιστον να ληφθούν μέτρα για μην γίνει ανεπανόρθωτη λόγω της κατάρρευσης του συστήματος υγείας η οποία έρχεται όταν ο ρυθμός εξάπλωσης είναι ημερησίως μεγαλύτερος από αυτόν που μπορεί να αντέξει το σύστημα

Ο μόνος τρόπος μέχρι στιγμής είναι αυτά τα αυστηρά μέτρα γιατί προσωπικά δεν βλέπω και δεν έχω καμιά εμπιστοσύνη στη ατομική υπευθυνότητα. Βλέπε τι γίνεται με τις εκκλησίες που οι πιστοί το βλέπουν σαν επίθεση εναντίον τους , τον πανικό στα SM που αδειάζουν τα ράφια χωρίς ντροπή για το αν θα φτάσουν για όλους , τους εργαζόμενους - γονείς που με την άδεια και το κλείσιμο των σχολείων κατέκλυσαν τις ανοικτές καφετέριες και τους αθλητικούς χώρους, παρκα, παιδικές χαρές συνωστιζόμενοι , τους πολίτες της Σπάρτης σήμερα για να βγάλουν μια φωτό τον κινηματογραφικό Λεωνίδα , τα τηλέφωνα από ιδιοκτήτες καφέ και εστιατορίων εδώ και δύο ώρες που με ρωτάνε αν γυρίσουν ανάποδα τα τραπέζια και τις καρέκλες και κάνουν delivery θα γλιτώσουν το κλείσιμο κλπ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4 ώρες πριν, salonikios55 είπε

και μεσα σε όλο αυτον τον πανικο και το χαος μου ηρθε σημερα τηλεφωνο απο ΔΟΥ στη Θεσσαλονικη να περάσω Δευτερα να παραλάβω πρόσκληση ελέγχου και προσκόμιση δικαιολογητικών. Οι Ανθρωποι εκει παρακολουθούν την επικαιρότητα?

Όχι ρε φίλε!

Μήπως ήταν εξωγήινοι!???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξαναρωτώ όλους αυτούς τους ξερόλες (παρόντων συμπεριλαμβανομένων), εγώ ο αρχιξερόλας:

Εσείς που είστε τόσο ευαίσθητοι και υποστηρικτές όλων αυτών των μέτρων, μπορέιτε να μαζέψετε και τα παιδάκια σας τα έφηβα από το να περιφέρονται μαζικά στους δρόμους με τα κινητά στα χέρια και να τους ξανακατεβάσετε τα χειμωνιάτικα ρούχα γιατί το καλοκαίρι δεν ήρθε ακόμη?

Με το συμπάθειο πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/3/2020 στις 4:47 ΜΜ, ponzi είπε

Επειδή μάλλον έχω αρχίσει να σχηματίζω μια λίγο διαφορετική άποψη, τονίζω λίγο διαφορετική για να μην παρεξηγηθώ, μπορείτε να μου πείτε σε τι θα ωφελήσει ακριβώς η υπερ-προστασία-υστερία-παύση της οικονομίας, επ' αόριστον?

.......................

Σε αυτή τη χώρα, που είναι μια δεκαετία σε βαθιά οικονομική κρίση, οι επιχειρήσεις κρέμονται από μια κλωστή περιμένοντας κάτι καλύτερο. Οι επιχειρήσεις είναι άνθρωποι, εργαζόμενοι. Είναι η καρδιά της οικονομίας μας. Αυτές στηρίζουν τα πάντα, μικρές και μεγάλες. Αν για λίγο (?) σβήσεις αυτή τη μηχανή, δεν ξέρεις αν και πότε θα ξαναπάρει μπροστά. 

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δυσκολεύεσαι να το καταλάβεις. Είσαι αρκετά ευφυής και καταρτισμένος απ'ότι έχω καταλάβει που σε διαβάζω εδώ στο φόρουμ. 

Ποιος μίλησε για επ' αόριστον παύση? Θέμα 2-3 βδομάδων. Μέχρι να ομαλοποιηθεί το όλο σκηνικό.

Ο PROAKIS το γράφει, το διάγραμμα το ανέβασα, έγραψα πέντε γραμμές, μαρτυρίες υπάρχουν από παντού, γιατροί αναλύουν συνεχώς το πως και το γιατί.

Υπάρχουν βέβαια και οι συνήθεις επιστήμονες ότι όλο αυτό είναι δημιούργημα των φαρμακευτικών εταιρειών για να κονομήσουν, των κυβερνήσενω για να ξεκάνουν τους γέρους και να μην πληρώνουν συντάξεις και ότι υπάρχει αντίδοτο αλλά μας το κρύβουν. Μερικοί παπάδες είπαν ότι μπορεί  να ψεκάσουμε τη μούρη μας και τα χέρια μας με αγιασμό και δεν θα πάθουμε τίποτα. 

Προτιμάς να μιλάς για ξερόλες που ζαλίζουν με νούμερα. Δεν πειράζει, δικαίωμα σου, δεν θα τσακωθούμε κιόλας. Υπάρχουν πιο σοβαρά πράγματα τώρα.

Θες το αισιόδοξο σενάριο? Ο ιός θα μεταλλαχθεί σε απλό συνάχι, θα μας βαρεθεί, θα εξαφανιστεί με τη ζέστη, θα βρεθεί εμβόλιο. Κάτι από αυτά ή όλα μαζί. Οπότε σε 2-3 βδομάδες θα τα λέμε και θα γελάμε.

Θες το απαισιόδοξο σενάριο? Θα αρρωστήσουμε όλοι κάποια στιγμή. Όλος ο πλανήτης. Οι ανθρώπινες ζωές που θα χαθούν θα αυξηθούν ακόμα περισσότερο.

Θα τ'αντέξουμε όλα.

Και στα δύο όμως σενάρια αυτό που δεν επιτρέπεται να γίνει με τίποτα είναι να καταρρεύσει η κοινωνία, η πίστη στην κρατική υπόσταση, στις δομές του ίδιου του κράτους και στους κανόνες της κοινωνίας.

Ένα από αυτά είναι το Σύστημα Υγείας. 

Επόμενο είναι η εσωτερική ασφάλεια.  

Ένα ακόμα είναι η Εθνική Άμυνα και ο στρατός.

Έχεις καταλάβει τι θα γίνει αν νοσήσουν ταυτόχρονα και σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα, ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού κάθε χώρας που στελεχώνουν τα παραπάνω?

Σήμερα διάβασα ότι στις ΗΠΑ μετά τις προμήθειες που στόκαραν, έχει μεγάλη αύξηση από αγορές σε όπλα. Λες και δεν είχαν αρκετά. Τα αγοράζουν πολίτες που δεν είχαν όπλα για να προφυλαχθούν από την παράνοια σε περίπτωση που γίνει το κακό.

Νομίζεις λοιπόν ότι επειδή υπάρχει πράγματι στάση πληρωμών, χαμένα μεροκάματα, βύθιση των χρηματιστηρίων και θα μείνουν ακάλυπτες επιταγές τέλος του μήνα ότι αυτό είναι το χάος και η υστερία όπως λες? Ολα αυτά θα διορθωθούν κάποια στιγμή.

Χάος και υστερία θα υπάρξει έτσι και δεν πάει καλά το σενάριο που έχουν ήδη μελετήσει και φοβούνται. Οταν θα παίζουν μπουνιές στο δρόμο οι άνθρωποι μεταξύ τους (στην Αμερική θα πυροβολούν) για ένα κρεβάτι σε νοσοκομείο, ένα αντισηπτικό από φαρμακείο και ένα ρολό υγείας από το μπακάλικο. Και δεν θα υπάρχει κανένας να τους σταματήσει.

Κερδίζουμε χρόνο λοιπόν. Μειώνουμε την κορύφωση του αριθμού των ταυτόχρονα νοσούντων επιμηκύνοντας το χρόνο που θα χρειαστεί μέχρι να νοσήσουμε όλοι ή να βρεθεί εμβόλιο. 

Συμφωνήσαμε με τα παιδιά στο γραφείο πως και τι θα γίνει αυτήν την περίοδο των 2-3 εβδομάδων, κάνω κουμάντο σε προμήθειες και τα οικονομικά μου και γυρίζω σπίτι στα παιδιά μου.

Αν τώρα όλα αυτά ακούγονται αερολογίες και εξυπνακισμοί, οκ ο καθένας ότι νομίζει. Μπορεί για κάποιον να είναι καταστροφή που δεν θα πίνει την φραπεδιά στην καφετέρια ή ότι δεν θα ακούσει τη φίρμα στη πίστα.    

Επεξεργασμένο από NIKANOR
Διόρθωση πρότασης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, NIKANOR είπε

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δυσκολεύεσαι να το καταλάβεις. Είσαι αρκετά ευφυής και καταρτισμένος απ'ότι έχω καταλάβει που σε διαβάζω εδώ στο φόρουμ. 

Ποιος μίλησε για επ' αόριστον παύση? Θέμα 2-3 βδομάδων. Μέχρι να ομαλοποιηθεί το όλο σκηνικό.

Ο PROAKIS το γράφει, το διάγραμμα το ανέβασα, έγραψα πέντε γραμμές, μαρτυρίες υπάρχουν από παντού, γιατροί αναλύουν συνεχώς το πως και το γιατί.

Υπάρχουν βέβαια και οι συνήθεις επιστήμονες ότι όλο αυτό είναι δημιούργημα των φαρμακευτικών εταιρειών για να κονομήσουν, των κυβερνήσενω για να ξεκάνουν τους γέρους και να μην πληρώνουν συντάξεις και ότι υπάρχει αντίδοτο αλλά μας το κρύβουν. Μερικοί παπάδες είπαν ότι μπορεί  να ψεκάσουμε τη μούρη μας και τα χέρια μας με αγιασμό και δεν θα πάθουμε τίποτα. 

Προτιμάς να μιλάς για ξερόλες που ζαλίζουν με νούμερα. Δεν πειράζει, δικαίωμα σου, δεν θα τσακωθούμε κιόλας. Υπάρχουν πιο σοβαρά πράγματα τώρα.

Θες το αισιόδοξο σενάριο? Ο ιός θα μεταλλαχθεί σε απλό συνάχι, θα μας βαρεθεί, θα εξαφανιστεί με τη ζέστη, θα βρεθεί εμβόλιο. Κάτι από αυτά ή όλα μαζί. Οπότε σε 2-3 βδομάδες θα τα λέμε και θα γελάμε.

Θες το απαισιόδοξο σενάριο? Θα αρρωστήσουμε όλοι κάποια στιγμή. Όλος ο πλανήτης. Οι ανθρώπινες ζωές που θα χαθούν θα αυξηθούν ακόμα περισσότερο.

Θα τ'αντέξουμε όλα.

Και στα δύο όμως σενάρια αυτό που δεν επιτρέπεται να γίνει με τίποτα είναι να καταρρεύσει η κοινωνία, η πίστη στην κρατική υπόσταση, στις δομές του ίδιου του κράτους και στους κανόνες της κοινωνίας.

Ένα από αυτά είναι το Σύστημα Υγείας. 

Επόμενο είναι η εσωτερική ασφάλεια.  

Ο στρατός.

Έχεις καταλάβει τι θα γίνει αν νοσήσουν ταυτόχρονα και σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα, ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού κάθε χώρας που στελεχώνουν τα παραπάνω?

Σήμερα διάβασα ότι στις ΗΠΑ μετά τις προμήθειες που στόκαραν, έχει μεγάλη αύξηση από αγορές σε όπλα. Λες και δεν είχαν αρκετά. Τα αγοράζουν πολίτες που δεν είχαν όπλα για να προφυλαχθούν από την παράνοια σε περίπτωση που γίνει το κακό.

Νομίζεις λοιπόν ότι επειδή υπάρχει πράγματι στάση πληρωμών, χαμένα μεροκάματα, βύθιση των χρηματιστηρίων και θα μείνουν ακάλυπτες επιταγές τέλος του μήνα ότι αυτό είναι το χάος και η υστερία όπως λες? Ολα αυτά θα διορθωθούν κάποια στιγμή.

Χάος και υστερία θα υπάρξει έτσι και δεν πάει καλά το σενάριο που έχουν ήδη μελετήσει και φοβούνται. Οταν θα παίζουν μπουνιές στο δρόμο οι άνθρωποι μεταξύ τους (στην Αμερική θα πυροβολούν) για ένα κρεβάτι σε νοσοκομείο, ένα αντισηπτικό από φαρμακείο και ένα ρολό υγείας από το μπακάλικο. Και δεν θα υπάρχει κανένας να τους σταματήσει.

Κερδίζουμε χρόνο λοιπόν. Μειώνουμε την κορύφωση του αριθμού των ταυτόχρονα νοσούντων επιμηκύνοντας το χρόνο που θα χρειαστεί μέχρι να νοσήσουμε όλοι ή να βρεθεί εμβόλιο. 

Συμφωνήσαμε με τα παιδιά στο γραφείο πως και τι θα γίνει αυτήν την περίοδο των 2-3 εβδομάδων, κάνω κουμάντο σε προμήθειες και τα οικονομικά μου και γυρίζω σπίτι στα παιδιά μου.

Αν τώρα όλα αυτά ακούγονται αερολογίες και εξυπνακισμοί, οκ ο καθένας ότι νομίζει. Μπορεί για κάποιον να είναι καταστροφή που δεν θα πίνει την φραπεδιά στην καφετέρια ή ότι δεν θα ακούσει τη φίρμα στη πίστα.    

Μην πηγαίνεις από το ένα άκρο στο άλλο. Είπα ότι έχω λίγο διαφορετική άποψη. Συμφωνώ απόλυτα με το να υπάρχει αυτοσυγκράτηση, να υπάρχει πρόληψη, να υπάρχουν κάποια μέτρα, να κερδίσουμε χρόνο (για να είναι πιο ομαλή η καμπύλη...). Ναι σε όλα αυτά.

Και ναι, θα έχουμε κρούσματα. Θα αρρωστήσουμε σχεδόν όλοι κάποια στιγμή.

Μακάρι να είναι μια μικρή κακή παρένθεση και μακάρι να είναι ζήτημα μόνο 2-3 εβδομάδων.

Δεν μπορώ όμως το "έλα μωρέ, τι έγινε να καθήσουμε ένα μήνα σπίτι?"

Έχω ζήσει δυο φορές την αφέλεια και την επικίνδυνη κουταμάρα. 

Το 2009: Η κρίση είναι για τους μεγάλους, εμείς είμαστε μικροί και ευέλικτοι, δεν θα φτάσει εδώ - Γελάνε και τα μάρμαρα του Παρθενώνα ακόμη.

Το 2015: Έλα μωρέ θα φύγουν τα capital control σε 2-3 μήνες. Βέβαια μέχρι τότε, σταματάω να σε πληρώνω ε? Μην ξηγιέσαι...

Και το 2020: Ρε παιδιά, δεν μπορούμε να κατεβάσουμε διακόπτες για 2-3 εβδομάδες? Τι θα πάθουμε δηλαδή? Ξέρω εγώ, ρώτα τους ξενοδόχους και πολλούς άλλους (πλέον)...

Σήμερα είπαν ότι τα νέα μέτρα είναι και λόγω μη συμμόρφωσης με τις οδηγίες.

Ε τότε πειθαρχήστε ρε πούστη μου. Μαζέψτε τα παιδία σας, φροντίστε τους γέρους σας. Λιγοστέψτε τις εξόδους σας για να μην φτάσουμε στο σημείο που φτάσαμε ήδη: Να νεκρώσουμε τα πάντα για "2-3 εβδομάδες"

Δεν μιλάω για μπουζούκια και βεγγέρες, μην τα ισοπεδώνεις όλα. Είναι εξαντλημένος ο Έλληνας μικροεπιχειρηματίας (τι διάολο ρε γαμώτο, αλλού δουλεύω εγώ?)

Μακάρι, ειλικρινά μακάρι, να έχεις δίκιο και να φταίει η δική μου έλλειψη ευφυίας, ή ο κακός μου ο φλάρος. Πρώτος θα βγω και θα πω εντάξει, έχασα την ψυχραιμία μου.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο σας, είστε ευαίσθητος άνθρωπος! Και από τον γραπτό σας λόγο βγαίνει πολύ συναίσθημα! Και στην αρχική ανάρτηση αλλά και σε αυτήν εδώ.

Η γνώμη μου είναι ότι θα δυσκολευτούμε δυστυχώς όλοι, γιατί χωρίς να λειτουργούν τα καταστήματα δεν θα έχουμε κι εμείς δουλειά. Ας προσπαθήσουμε να είμαστε ψύχραιμοι, μην αδειάζουμε όλο το σουπερ μαρκετ, μην παίρνουμε όλα τα αντισηπτικά, κ.α.

Γιατί αν λείψει κάτι από αυτά στον διπλανό μας, π.χ. τρόφιμα, μπορεί να μας τα πάρει με την βία, ή θα μας κολλήσει, αφού θα νοσήσει επειδή θα έχουμε πάρει όλα τα αντισηπτικά, οπότε δεν έχει νόημα.

Θα περάσει νομίζω πιο ελαφρυά σε σχέση με την Ιταλία, επειδή είμαστε φοβητσιάρηδες (οι περισσότεροι) οπότε θα ακολουθήσουμε τις οδηγίες.

Είναι και λίγο στοίχημα: ανθρωπότητα vs coronovirus δηλαδή να δείξουμε όλοι κατά πόσο ενδιαφερόμαστε για τους άλλους.

Είναι και σαν σενάριο επιστημονικής φαντασίας: Δηλαδή ένας ιός που τον μεταφέρουν τα παιδιά στον πληθυσμό χωρίς όμως τα ίδια να νοσούν. Οι μεγαλύτεροι σε ηλικία πεθαίνουν και η νέα γενιά δημιουργεί μια καινούργια κοινωνία. Ωραίο ακούγεται σαν σενάριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, zinon είπε

τα εντυπα εισικου σκοπου στο Εργανη ποτε ανοιγουν?

«Έντυπο 11.1 - Απολογιστικό Έντυπο Γνωστοποίησης Στοιχείων Λήψης Άδειας Ειδικού Σκοπού και Συσχετιζόμενης Κανονικής Άδειας του άρθρου 4 παρ. 3στ της Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου (Α΄ 55/ 11.03.2020)», μετά το πέρας της 10.4.2020 και σε κάθε περίπτωση μέχρι τις 15.4.2020.

Το εν λόγω έντυπο παύει να ισχύει από τις 16 Απριλίου 2020.».

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/47748/ta-nea-entypa-eidikoy-skopoy-toy-sepe-kai-to-neo-entypo-gnwstopoihshs-stoixeiwn-lhpshs-adeias-eidikoy-skopoy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς πως θα κάτσουμε σπίτι μας να προφυλαχθούμε δεν το καταλαβαίνω.

Ο ΕΦΚΑ ότι αφορά ηλεκτρονική συναλλαγή τους στέλνει σε εμάς , ο ΟΑΕΔ το ίδιο , και αν είδατε και την τελευταία ανακοίνωση του ΥΠ.ΟΙΚ για τις ΔΟΥ μόνο τηλεφωνικά και μέσω email με συγκεκριμένο μικρό αριθμό υπαλλήλων που θα ορίζεται από τον προϊστάμενο των ΔΟΥ και αν χρειαστεί ραντεβού! Από πού θα περάσουν όλοι αυτοί για να τηλεφωνήσουν (με τεράστια αναμονή φαντάζομαι) , να συνεννοηθούμε εμείς με τον υπάλληλο , να σκανάρουμε τα απαραίτητα έγγραφα, να τα στείλουμε , να συνεννοηθούμε ξανά , να περιμένουμε απάντηση κλπ . Μιλάμε για γελοιότητες , 2-3 εβδομάδες πρέπει να κλείσουν οι υπηρεσίες και οι αντίστοιχες προθεσμίες να παραταθούν.

Καλή τύχη από Δευτέρα με την έκδοση των ειδοποιητηρίων ΕΦΚΑ και την αποστολή τους με τους μισούς να περνάνε βόλτα από τα γραφεία μας για να τα πάρουν. Σε αυτό δεν μπορούν δώσουν άμεσα μια παράταση;

Έχουμε πλέον τόσες έκτακτες εργασίες με τις άδειες ειδικού , με την ενημέρωση για αυτούς που πρέπει να κλείσουν και αν μπορούν να δώσουν φαγητό και καφέ τελικά στο χέρι , με τα ξενοδοχεία κλπ , και μην ξεχάσετε τις συγκεντρωτικές παιδιά βεβαίως-βεβαίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, spirosvii είπε

Μπράβο σας, είστε ευαίσθητος άνθρωπος! Και από τον γραπτό σας λόγο βγαίνει πολύ συναίσθημα! Και στην αρχική ανάρτηση αλλά και σε αυτήν εδώ.

Η γνώμη μου είναι ότι θα δυσκολευτούμε δυστυχώς όλοι, γιατί χωρίς να λειτουργούν τα καταστήματα δεν θα έχουμε κι εμείς δουλειά. Ας προσπαθήσουμε να είμαστε ψύχραιμοι, μην αδειάζουμε όλο το σουπερ μαρκετ, μην παίρνουμε όλα τα αντισηπτικά, κ.α.

Γιατί αν λείψει κάτι από αυτά στον διπλανό μας, π.χ. τρόφιμα, μπορεί να μας τα πάρει με την βία, ή θα μας κολλήσει, αφού θα νοσήσει επειδή θα έχουμε πάρει όλα τα αντισηπτικά, οπότε δεν έχει νόημα.

Θα περάσει νομίζω πιο ελαφρυά σε σχέση με την Ιταλία, επειδή είμαστε φοβητσιάρηδες (οι περισσότεροι) οπότε θα ακολουθήσουμε τις οδηγίες.

Είναι και λίγο στοίχημα: ανθρωπότητα vs coronovirus δηλαδή να δείξουμε όλοι κατά πόσο ενδιαφερόμαστε για τους άλλους.

Είναι και σαν σενάριο επιστημονικής φαντασίας: Δηλαδή ένας ιός που τον μεταφέρουν τα παιδιά στον πληθυσμό χωρίς όμως τα ίδια να νοσούν. Οι μεγαλύτεροι σε ηλικία πεθαίνουν και η νέα γενιά δημιουργεί μια καινούργια κοινωνία. Ωραίο ακούγεται σαν σενάριο

Φίλε Σπύρο, αν θες συναίσθημα δες τα παρακάτω βίντεο από μια χώρα που δοκιμάζεται, αλλά παραμένη ενωμένη στα δύσκολα, αν και διχασμένη στα εύκολα...

https://www.repubblica.it/cronaca/2020/03/13/news/coronavirus_italia_al_balcone_canzoni_contro_la_paura-251221289/

 

Εδώ θα βρεις μόνο αδιάφορους κοιμώμενους πιτσιτρικάδες, μεσήλικες που αντιπαθούν ο ένας τον άλλο και πλέον αλλάζουν πεζοδρόμιο μόλις δουν άλλον άνθρωπο και παππούδες που νομίζουν ότι θα έρθει πίσω το ΠΑΣΟΚ και θα διώξει το κακό.

Αν μου δείξεις χειρότερη φάρα από τους Έλληνες, ακόμη και στο πώς αντιμετωπίζουν αυτή την κατάσταση, σου δίνω δώρο ένα Dettol!  

Σπύρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηρέμησε ponzi.  

διάβασε από που ξεκίνησες και που κατέληξες.

απαιτείται ψυχική ηρεμία ,πολλά υγρά ,καλός ύπνος και ευδιαθεσία για την καταπολέμηση του ιού.

 

Αυτό το ΓΕΜΗ πότε θα αξιώσει ο Θεός ,την ανακοίνωση ,τα πρακτικά που είναι ήδη ανεβασμένα ,να τα στέλνει απ'ευθείας στο μητρώο της Δ.Ο.Υ.? 

ΟΎΤΕ εξουσιοδότηση απαιτείται ,ούτε παρουσία της εταιρείας.    "σε συνέχεια του  ΓΕΜΗ".

και μήνυμα στο ταχις.  κατόπιν ενημέρωσης από το ΓΕΜΗ ,προβήκαμε στις κάτωθι μεταβολές ,τις οποίες μπορείτε να εκτυπώσετε.

 

ΠΑΣΟΚΑΡΑ λέμε.

είχαμε πανδημίες  με το κίνημα?

το μόνο μας πρόβλημα? δεν ξέραμε που να "φάμε" τα λεφτά !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PROAKIS είπε

ηρέμησε ponzi.  

διάβασε από που ξεκίνησες και που κατέληξες.

απαιτείται ψυχική ηρεμία ,πολλά υγρά ,καλός ύπνος και ευδιαθεσία για την καταπολέμηση του ιού.

 

Αυτό το ΓΕΜΗ πότε θα αξιώσει ο Θεός ,την ανακοίνωση ,τα πρακτικά που είναι ήδη ανεβασμένα ,να τα στέλνει απ'ευθείας στο μητρώο της Δ.Ο.Υ.? 

ΟΎΤΕ εξουσιοδότηση απαιτείται ,ούτε παρουσία της εταιρείας.    "σε συνέχεια του  ΓΕΜΗ".

και μήνυμα στο ταχις.  κατόπιν ενημέρωσης από το ΓΕΜΗ ,προβήκαμε στις κάτωθι μεταβολές ,τις οποίες μπορείτε να εκτυπώσετε.

 

ΠΑΣΟΚΑΡΑ λέμε.

είχαμε πανδημίες  με το κίνημα?

το μόνο μας πρόβλημα? δεν ξέραμε που να "φάμε" τα λεφτά !!!!

Οκ ότι πεις. Το ΓΕΜΗ δεν κατάλαβα πού κολλάει βέβαια. Έχεις όμως άποψη απάντηση και λύση επί παντός επιστητού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ponzi είπε

Οκ ότι πεις. Το ΓΕΜΗ δεν κατάλαβα πού κολλάει βέβαια. Έχεις όμως άποψη απάντηση και λύση επί παντός επιστητού!

TO ΓΕΜΗ κολλάει στο παραπάνω που έγραψε ο συνάδελφος ,που πρέπει να κλείσουμε ραντεβού με την Δ.Ο.Υ. και τα πιο επείγοντα είναι τα θέματα μητρώου.

για όλα τα άλλα έχω ,πρώτα λύση και μετά άποψη. πόσες λύσεις-προτάσεις  έχεις διαβάσει από μένα εδώ μέσα,που αφορούσαν το επάγγελμα ?

πες μου ΜΙΑ ,που ήταν η μη βέλτιστη.

για την πανδημία ,ακούω και τηρώ ότι λέει ο επιστήμονας  Σ.Τσιόδρας.

αυτό που είπα για ψυχική ηρεμία-καλό ύπνο ,σκέφτομαι ΛΟΓΙΚΑ. κάθε ιός αυτό φοβάται.

αν σε βρει στα πάνω σου ,άντε να σε πάει μέχρι την μέση.

αν σε βρει από την μέση και κάτω ,που θα σε στείλει?

όσο για τα οικονομικά που ξεκίνησες την συζήτηση,εσύ σκέφτεσαι το κόστος των μισθών ,το μέλλον των επιχειρήσεων.

αν διάβαζες προσεχτικά έγραψα "αυτός ο ιός ,ίσως μας ξαναστείλει στο ΔΝΤ".

μάλλον δεν κατάλαβες ,τι διάβασες και τώρα που στο επισημαίνω πάλι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Anyway, δεν συνεχίζω άλλο. 2-3 εβδομάδες είναι θα περάσει. Μετά θα αναλάβουν οι ψύχραιμοι. Έχουμε πολλούς ακόμη και εδώ μέσα. 
Ναι Proakis καλά το κατάλαβες. Δεν κάθομαι να διαβάσω όλα αυτά που γράφεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Trip_Accountant είπε

Εμείς πως θα κάτσουμε σπίτι μας να προφυλαχθούμε δεν το καταλαβαίνω.

Ο ΕΦΚΑ ότι αφορά ηλεκτρονική συναλλαγή τους στέλνει σε εμάς , ο ΟΑΕΔ το ίδιο , και αν είδατε και την τελευταία ανακοίνωση του ΥΠ.ΟΙΚ για τις ΔΟΥ μόνο τηλεφωνικά και μέσω email με συγκεκριμένο μικρό αριθμό υπαλλήλων που θα ορίζεται από τον προϊστάμενο των ΔΟΥ και αν χρειαστεί ραντεβού! Από πού θα περάσουν όλοι αυτοί για να τηλεφωνήσουν (με τεράστια αναμονή φαντάζομαι) , να συνεννοηθούμε εμείς με τον υπάλληλο , να σκανάρουμε τα απαραίτητα έγγραφα, να τα στείλουμε , να συνεννοηθούμε ξανά , να περιμένουμε απάντηση κλπ . Μιλάμε για γελοιότητες , 2-3 εβδομάδες πρέπει να κλείσουν οι υπηρεσίες και οι αντίστοιχες προθεσμίες να παραταθούν.

Καλή τύχη από Δευτέρα με την έκδοση των ειδοποιητηρίων ΕΦΚΑ και την αποστολή τους με τους μισούς να περνάνε βόλτα από τα γραφεία μας για να τα πάρουν. Σε αυτό δεν μπορούν δώσουν άμεσα μια παράταση;

Έχουμε πλέον τόσες έκτακτες εργασίες με τις άδειες ειδικού , με την ενημέρωση για αυτούς που πρέπει να κλείσουν και αν μπορούν να δώσουν φαγητό και καφέ τελικά στο χέρι , με τα ξενοδοχεία κλπ , και μην ξεχάσετε τις συγκεντρωτικές παιδιά βεβαίως-βεβαίως.

Σωστός

  αλλά ποιά δημόσια  υπηρεσία  (Δ.ο υ) έχει email  ;;;

Εδώ γελάμε  .

Αν και πέρσι ψηφίστηκε  νόμος να επικοινωνούν  οι δημόσιες  υπηρεσίες  με email  Ποιά δημόσια υπηρεσία εφαρμόσε αυτόν  τον νομο;

Αν μου διαφεύγει κάτι μπορεί  κάποιος  συνάδελφος  να αναρτήσει  τα email  των εφοριών  .

Κατά τα άλλα βγάλανε  Οδηγίες.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Και στα δύο όμως σενάρια αυτό που δεν επιτρέπεται να γίνει με τίποτα είναι να καταρρεύσει η κοινωνία, η πίστη στην κρατική υπόσταση, στις δομές του ίδιου του κράτους και στους κανόνες της κοινωνίας.

Ένα από αυτά είναι το Σύστημα Υγείας. 

Επόμενο είναι η εσωτερική ασφάλεια.  

Ο στρατός."...

 

Ελπίζω πως από παραδρομή αναφέρατε ως εγγυητή της εσωτερικής ασφάλειας τον στρατό. Της ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ αποκλειστικά και τέλος. 

 

Καλή δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ponzi είπε

Anyway, δεν συνεχίζω άλλο. 2-3 εβδομάδες είναι θα περάσει. Μετά θα αναλάβουν οι ψύχραιμοι. Έχουμε πολλούς ακόμη και εδώ μέσα. 
Ναι Proakis καλά το κατάλαβες. Δεν κάθομαι να διαβάσω όλα αυτά που γράφεις...

απαιτείται ψυχική ηρεμία ,σου έγραψα.

αν αυτό σε βοηθά ,καλά κάνεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Locomondo είπε

"Και στα δύο όμως σενάρια αυτό που δεν επιτρέπεται να γίνει με τίποτα είναι να καταρρεύσει η κοινωνία, η πίστη στην κρατική υπόσταση, στις δομές του ίδιου του κράτους και στους κανόνες της κοινωνίας.

Ένα από αυτά είναι το Σύστημα Υγείας. 

Επόμενο είναι η εσωτερική ασφάλεια.  

Ο στρατός."...

 

Ελπίζω πως από παραδρομή αναφέρατε ως εγγυητή της εσωτερικής ασφάλειας τον στρατό. Της ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ αποκλειστικά και τέλος. 

 

Καλή δύναμη.

Έχεις δίκιο. Δεν το έγραψα σωστά και δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις. Η λέξη "στρατός" είναι ένα ακόμα από αυτά που έγραφα και όχι συνέχεια του προηγούμενου που είναι η εσωτερική ασφάλεια και η επιβολή του νόμου.

Η σωστή φράση λοιπόν είναι... 

" Ενα ακόμα είναι η Εθνική Άμυνα και ο Στρατός" 

Καλή δύναμη σε όλους μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14 Μαρτίου 2020 στις 5:44 ΜΜ, ponzi είπε

Φίλε Σπύρο, αν θες συναίσθημα δες τα παρακάτω βίντεο από μια χώρα που δοκιμάζεται, αλλά παραμένη ενωμένη στα δύσκολα, αν και διχασμένη στα εύκολα...

https://www.repubblica.it/cronaca/2020/03/13/news/coronavirus_italia_al_balcone_canzoni_contro_la_paura-251221289/

 

Εδώ θα βρεις μόνο αδιάφορους κοιμώμενους πιτσιτρικάδες, μεσήλικες που αντιπαθούν ο ένας τον άλλο και πλέον αλλάζουν πεζοδρόμιο μόλις δουν άλλον άνθρωπο και παππούδες που νομίζουν ότι θα έρθει πίσω το ΠΑΣΟΚ και θα διώξει το κακό.

Αν μου δείξεις χειρότερη φάρα από τους Έλληνες, ακόμη και στο πώς αντιμετωπίζουν αυτή την κατάσταση, σου δίνω δώρο ένα Dettol!  

Σπύρος

Οι Εγγλεζοι εχουν άλλη τακτική λένε προτιμούν να νοσήσει όλος ο πληθυσμός και οποίος αντέξει , αλλα θα τελειώσουν σε 2 μήνες , παρά να σταματήσει η οικονομία , μπορεί να εχουν και 250.000  νεκρούς αλλα οι δουλειές πανω απο ολα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Εγώ, πάντως, παιδιά, θα μείνω σπίτι όλη τη βδομάδα για αρχή και βλέπουμε.

Ελπίζω να δοθούν έγκαιρα οι παρατάσεις για όλες τις φορολογικές υποχρεώσεις που λήγουν 31/3.

Ό,τι μπορώ θα το κάνω από το σπίτι και θα πηγαίνουμε βδομάδα βδομάδα και βλέπουμε.

Εύχομαι καλή δύναμη σε όλους μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ σπίτι από αύριο. Σποραδικά θα πηγαίνω που και που γραφείο για κάποια μικρά πράγματα που απαιτούν φυσική παρουσία και χωρίς να με πάρουν χαμπάρι..... 

Την εβδομάδα που πέρασε ερχόταν ο κάθε πικραμένος για ασήμαντο λόγο..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,  ΚΑΛΗ  ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.

ΑΠ' ΟΤΙ  ΔΙΑΒΑΖΩ  ΚΑΙ  ΑΚΟΥΩ  ΤΩΡΑ  ΑΡΧΙΖΕΙ  ΣΕ  ΕΜΑΣ....

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ  ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΠΑΡΘΗΚΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΘΑ

ΦΑΝΟΥΝ ΣΕ  14 ΗΜΕΡΕΣ.    ΣΥΖΗΤΑΝΕ ΓΙΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΚΡΟΥΣΜΑΤΑ ΤΗ

ΜΕΓΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.......ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΚΛΗΡΟΤΕΡΑ  ΜΕΤΡΑ...

ΜΕΝΟΥΜΕ  ΣΠΙΤΙ  ΛΟΙΠΟΝ !!!!   ΥΓΕΙΑ  ΠΑΝΩ  ΑΠ'ΟΛΑ !!  ΟΛΑ  ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ,,,  Η  ΖΩΗ  ΜΑΣ   ΟΧΙ  ΟΜΩΣ  ΑΝ  ΔΕΝ  ΠΡΟΣΕΞΟΥΜΕ...!!!

ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ  ΚΑΙ  ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ  ΣΕ  ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ !!   ΝΑ  ΕΙΜΑΣΤΕ  ΟΛΟΙ

ΜΙΑ  ΑΓΚΑΛΙΑ  ΣΤΙΣ  ΔΥΣΚΟΛΕΣ  ΜΕΡΕΣ  ΠΟΥ  ΕΡΧΟΝΤΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωινό τηλεφώνημα από πελάτη: "να πας στην εφορία να μου κάνεις συμψηφισμό της επιστροφής για να πάω τράπεζα να πληρώσω τη διαφορά". Απάντησα με ψυχραιμία, αλλά πόσο ακόμη??? Άσε τα τηλεφωνήματα από όσους έκλεισαν υποχρεωτικά "απέλυσε όλο το προσωπικό." Και πάλι απάντησα ψύχραιμα...

Ψυχραιμία σε όλους μας λοιπόν, ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ, και υπομονή..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...