Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΗΛΩΣΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ΤΩΝ ΔΗΜΩΝ


JVA

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΔΙΑΦΟΡΑΣ ΤΩΝ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΥΣ.

1) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΩ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΣΠΙΤΙΑ ΕΙΤΕ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΗΛΩΣΩ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΟΥΜΕΝΑ Η ΟΧΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΟΛΑ?

2) ΑΝ ΜΙΑ ΑΠΟΘΗΚΗ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΕΙΤΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΩ ΣΑΝ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΟΥΜΕΝΟ ΣΑΝ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ ΧΩΡΟ?

3) ΑΝ ΜΙΑ ΑΠΟΘΗΚΗ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΕΙΤΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΠΑΩ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΑΙΤΗΣΗ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΒΑΛΩ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΑ Τ.Μ. ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΤΙ ΚΑΝΩ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΠΟΙΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΔΩΣΤΟΥΣ    ΤΟ   Ε9   ΝΑ   ΠΑΝΕ   ΣΤΟΝ  ΥΠΑΛΛΗΛΟ  ΤΟΥ   ΔΗΜΟΥ    ΚΑΙ   ΝΑ  ΤΑ  ΔΗΛΩΣΟΥΝ   ΟΠΩΣ   ΘΕΛΟΝ     ΑΚΟΜΗ   ΑΥΤΑ   ΝΑ   ΚΑΝΟΥΜΕ    ΕΜΕΙΣ   ΟΙ  ΛΟΓΙΣΤΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το έχω κάνει εγώ αυτό. Ξέρετε την συνέχεια? Ο υπάλληλος του Δήμου του είπε να πάει στον λογιστή του κι έτσι ο πελάτης γύρισε σε μένα λέγοντας πως τον έκανα μπαλάκι....... 

Εννοείται πως του εξήγησα πως δεν είναι ΚΑΙ αυτό δουλειά μου αλλά περισσότερη ώρα έχασα έτσι...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όταν μπαίνει ο /η υπάλληλος του κάθε ΔΗΜΟΥ ΜΈΣΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΦΟΡΑ επιλέγει ως υπάλληλος του δήμου και όχι με τους κωδικούς του ταχις τώρα αν θες να ασχοληθείς νομίζω θα εκτεθείς, εξήγησε εσύ τον παππού που έχει στην αυλή του χωριού ένα τούρκικο καμπινέ 1,5 τ.μ ή η γιαγιά που έχει ένα μαγειρείο 2 τ.μ ή ένα πλυσταριό 1.τ.μ και τράβηξε καλώδιο ρεύματος από το σπίτι στα κτίσματα που θα πρέπει να τα δηλώσει ως ηλεκτροδοτούμενα. ας πάει στο δήμο και να τα δηλώσει όπως θέλει, η γνώμη μου είναι να μη αναλάβεις, αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος συνάδελφος Υ.Σ εκτός αν δεν έχεις να ασχοληθείς ΜΕ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΩΝ ΑΠΟΛΟΓΡΑΦΙΚΑ -ΔΙΠΛΟΓΡΑΦΙΚΑ ΦΠΑ,ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ , ΜΥΦ κλπ και περιμείνουμε την αγαπημένη μας MY/DATA που θα μας βγάλει τα μάτια ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έλα Αφού κατεβάζουν  να  παρει παράταση  έως 30/06 . να γίνει μάζι  με τις δηλώσεις  τους  αυτή  η εργασία-ειδικά τα πολύπλοκα  .

Τα απλά οκ καλό είναι να φεύγουν  σιγά  σιγά. 

Αύτον   τον μήνα έχουν  μαζεύτει  πολλά πάλι. 

Και εννοείται  ότι δεν είναι  υποχρέωση  του λογιστή  .

Όποιος  θέλει το αναλαμβάνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε κάποιους Δήμους η όλη διαδικασία προβάλλεται και διαφημίζεται  γιατί προσδοκούν προσεχώς περισσότερα έσοδα...σε άλλους Δήμους το 80% του κόσμου κάνει ότι δεν ξέρει και δεν ασχολείται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ξέρω ότι δεν είναι δική μας δουλειά ρωτώ αν γνωρίζει κάποιος που έχει ασχοληθεί κάποιες πληροφορίες και απαντήσεις στις ερωτήσεις μου μόνο αυτό.

1) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΩ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΣΠΙΤΙΑ ΕΙΤΕ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΗΛΩΣΩ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΟΥΜΕΝΑ Η ΟΧΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΟΛΑ?

2) ΑΝ ΜΙΑ ΑΠΟΘΗΚΗ ΡΕΥΜΑΤΟΔΟΤΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΩ ΣΑΝ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΟΥΜΕΝΟ ΣΑΝ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ ΧΩΡΟ?

3) ΑΝ ΜΙΑ ΑΠΟΘΗΚΗ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΠΑΩ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΑΙΤΗΣΗ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΒΑΛΩ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΑ Τ.Μ. ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΤΙ ΚΑΝΩ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΠΟΙΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 ώρες πριν, JVA είπε

Το ξέρω ότι δεν είναι δική μας δουλειά ρωτώ αν γνωρίζει κάποιος που έχει ασχοληθεί κάποιες πληροφορίες και απαντήσεις στις ερωτήσεις μου μόνο αυτό.

1) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΩ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΣΠΙΤΙΑ ΕΙΤΕ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΗΛΩΣΩ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΟΥΜΕΝΑ Η ΟΧΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΟΛΑ? 

2) ΑΝ ΜΙΑ ΑΠΟΘΗΚΗ ΡΕΥΜΑΤΟΔΟΤΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΩ ΣΑΝ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΟΥΜΕΝΟ ΣΑΝ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ ΧΩΡΟ?

3) ΑΝ ΜΙΑ ΑΠΟΘΗΚΗ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΠΑΩ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΑΙΤΗΣΗ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΒΑΛΩ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΑ Τ.Μ. ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΤΙ ΚΑΝΩ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΠΟΙΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ.

 

1) Τα αγροτεμάχια δεν δηλώνονται. Τα κτίσματα και τα οικόπεδα δηλώνονται είτε ηλεκτροδοτούμενα είτε μη ηλεκτροδοτούμενα.

2) Στο Ε9 πως είναι δηλωμένο ? Πάντως μπορείς να προσθέσεις όλα τα ακίνητα που ηλεκτροδοτούνται με την ίδια παροχή μαζί για να προστεθούν τα τμ. Επίσης μπορείς να ξεχωρίσεις τμ κυρίων χώρων και βοηθητικών χώρων τόσο ηλεκτροδοτούμενων όσο και μη ηλεκτροδοτούμενων χώρων, αν πχ έχεις δηλώσει μία αποθήκη ή μία θέση στάθμευσης που δεν ηλεκτροδοτείται στην ίδια γραμμή του Ε9.

3) Αν κάτι δεν είναι δηλωμένο στο Ε9 με τον αριθμό παροχής μπορείς να προσθέσεις ακίνητο στον ίδιο αριθμό παροχής από μόνος σου. Δεν χρειάζεται να δημιουργήσεις νέα αίτηση για την αποθήκη την προσθέτεις στην δήλωση του σπιτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...