Προς το περιεχόμενο
  • 0

" ΚΛΙΚΑΡΩ " Η ΔΕΝ " ΚΛΙΚΑΡΩ " ΜΙΣΘΩΤΟς ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


cathy

Ερώτηση

Οι εποχιακά εργαζόμενοι που αυτή τη στιγμή δεν έχουν μισθωτή εργασία αλλά θα έχουν από τον Μάιο π.χ. θα το δηλώσουν τώρα;

Ευχαριστώ 

ps  ΝΟΜΊΖΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΆ ΌΤΙ ΔΕΝ ΚΛΙΚΆΡΩ ΣΕ ΑΥΤΉ ΤΗΝ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ ΑΛΛΆ ΕΊΠΑ ΝΑ ΡΩΤΉΣΩ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
8 λεπτά πριν, Saga1 είπε

Ερώτηση , δεν εχει αλλάξει κάτι ως προς τα ποσοστά των  Πακέτων Κάλυψης ,  σωστά ?

 

1ο παράδειγμα Μικτές αποδοχές  2000€ απο Μισθωτή εργασία ΚΠΚ 101 40,56% , Μηνιαίες εισφορες  811,20

Είναι και Μετοχος ΑΕ > 3% , τον δηλώνω πως εχει παράλληλα μισθωτη  ασφάλιση και τον βαζω στην 6η?,,

 

2ο παράδειγμα Μπλοκάκιας αρθ39πα9 Μηνιαία Αμοιβή 2100 ΚΠΚ 27,10% , Μηνιαίες εισφορές 569,10€

Δηλώνω πως εχει παράλληλα μισθωτή ασφάλιση και τον βαζω στην 6η? ... ?

 

αν κατάλαβα τι ρωτάς ,νομίζω τα έχεις καταλάβει λάθος.

πάμε στον μέτοχο-ΔΣ.

επιλέγει κατηγορία από τις 6 ,όποια θέλει. πρώτο βήμα.

 

είναι και μισθωτός με εισφορές 6 δις τον μήνα. ή 6 ευρώ το μήνα.

απλά κλικάρει ότι έχει και μισθωτή. δεύτερο βήμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Από: Τμήμα Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου <[email protected]>
Στάλθηκε: Πέμπτη, 12 Μαρτίου 2020 1:34 μμ
Θέμα: RE: ΕΦΚΑ ΔΗΛΩΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ
 
Αξιότιμε/η κύριε/α

Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε ότι:

Η διάταξη της παρ.9 του άρθρου 39 του Ν.4387/2016, περί εισφοροδότησης αμειβομένων με Δ.Π.Υ για τους οποίους προκύπτει ότι το εισόδημά τους προέρχεται από την απασχόλησή τους σε έως δύο φυσικά ή νομικά πρόσωπα, παραμένει σε ισχύ.

Οι ασφαλισμένοι που ανήκουν στην παραπάνω κατηγορία θα πρέπει να επιλέξουν ασφαλιστική κατηγορία και να επισημάνουν την επιλογή : «Δηλώνω ότι έχω παράλληλα μισθωτή απασχόληση».

Ευχαριστούμε για την επικοινωνία. Είμαστε στη διάθεσή σας.

Τμήμα Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου κ.α.Μ.Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Proakis , το ερώτημα είναι αν απο τις εισφορές που ήδη  πληρώνουν ( δεν εχει αλλάξει κάτι ως προς τα ποσοστα ΑΠΔ ,αυτό κατάλαβα )  θα τους βγεί να πληρώσουν κάτι επιπλέον  επιλέγοντας την Χ κατηγορία  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, Saga1 είπε

Proakis , το ερώτημα είναι αν απο τις εισφορές που ήδη  πληρώνουν ( δεν εχει αλλάξει κάτι ως προς τα ποσοστα ΑΠΔ ,αυτό κατάλαβα )  θα τους βγεί να πληρώσουν κάτι επιπλέον  επιλέγοντας την Χ κατηγορία  

Αυτό είναι το θέμα.

Μέχρι τώρα, νομίζω, τα ειδοποιητήρια ως ελεύθεροι επαγγελματίες ήταν μηδενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι ήταν μηδενικά .. το 10 μονο

https://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=216743

"Συνιστάται προς αποφυγή λαθών κατά την πρώτη εφαρμογή, η επιλογή της υποχρεωτικής 2ης Α.Κ. ώστε να μην υπάρχουν αδικαιολόγητες χρεώσεις, λόγω της ελλιπούς επικοινωνίας των συστημάτων του ΕΦΚΑ σε πραγματικό χρόνο."

Αυτο εκανα και εγω ,τους εβαλα όλους στης 2η , και κλικαρα την επιλογή της μισθωτής ..

( ακουσα και τον Μπούρλο στο σεμινάριο  να  λέει ,,πως  δεν είναι και ισόβια επιλογή ,, λάθη θα γίνουν σίγουρα , θα μας δώσουν την δυνατότητα να τα διορθώσουμε ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, Saga1 είπε

ναι ήταν μηδενικά .. το 10 μονο

https://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=216743

"Συνιστάται προς αποφυγή λαθών κατά την πρώτη εφαρμογή, η επιλογή της υποχρεωτικής 2ης Α.Κ. ώστε να μην υπάρχουν αδικαιολόγητες χρεώσεις, λόγω της ελλιπούς επικοινωνίας των συστημάτων του ΕΦΚΑ σε πραγματικό χρόνο."

Αυτο εκανα και εγω ,τους εβαλα όλους στης 2η , και κλικαρα την επιλογή της μισθωτής ..

( ακουσα και τον Μπούρλο στο σεμινάριο  να  λέει ,,πως  δεν είναι και ισόβια επιλογή ,, λάθη θα γίνουν σίγουρα , θα μας δώσουν την δυνατότητα να τα διορθώσουμε ) 

Αν επιλέξουν την πρώτη κατηγορία και παράλληλη μισθωτή δεν το δέχεται?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ δεν καταλαβαίνω τι λέτε.

έστω έχω εισφορές από μισθωτή 2.000 τον μήνα και τις υπερκαλύπτω όλες.

τι να επιλέξω την πρώτη ,τι την έκτη ,για αυτό τον μήνα το σύστημα δεν με θεωρεί μή μισθωτό και άρα τι νόημα έχει?

σου λέει θέλω μισθωτές +εισφ.μη μισθωτών να κάνουν τουλάχιστον 252.

αν έχω μισθωτές 200 και επέλεξα κατηγορία 500 πχ. δεν θα με βγάλει να δώσω 300?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

"σου λέει θέλω μισθωτές +εισφ.μη μισθωτών να κάνουν τουλάχιστον 252.

αν έχω μισθωτές 200 και επέλεξα κατηγορία 500 πχ. δεν θα με βγάλει να δώσω 300?

 

μα το ιδιο ρωτάω και εγω ...

1ο παράδειγμα  Μηνιαίες εισφορές  811,20 ,2ο παράδειγμα  Μηνιαίες εισφορές 569,10€

και στις 2 περιπτώσεις οι συνολικές εισφορές είναι πάνω απο την 6η κατηγορία  (566€) ,

αρα αυτη θα έπρεπε να επιλέξω ? (για να εχουμε και μεγάλη σύνταξη :( ..)

τελικά επέλεξα την 2η ...και βλέπουμε ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, Saga1 είπε

"σου λέει θέλω μισθωτές +εισφ.μη μισθωτών να κάνουν τουλάχιστον 252.

αν έχω μισθωτές 200 και επέλεξα κατηγορία 500 πχ. δεν θα με βγάλει να δώσω 300?

 

μα το ιδιο ρωτάω και εγω ...

1ο παράδειγμα  Μηνιαίες εισφορές  811,20 ,2ο παράδειγμα  Μηνιαίες εισφορές 569,10€

και στις 2 περιπτώσεις οι συνολικές εισφορές είναι πάνω απο την 6η κατηγορία  (566€) ,

αρα αυτη θα έπρεπε να επιλέξω ? (για να εχουμε και μεγάλη σύνταξη :( ..)

τελικά επέλεξα την 2η ...και βλέπουμε ..

 

μπορεί να κάνω λάθος. αλλά έτσι το καταλαβαίνω.

ΑΝ μισθωτές >252 ,δεν σε θεωρώ μη μισθωτό ως προς την ασφάλιση ,για κάθε μήνα που συμβαίνει αυτό.

δεν πα να επιλέξεις 1-2- 102.

απλά πρέπει να προσέξουν κάποιοι ,ΜΗΝ επιλέξουν μεγάλη ,χαθεί η μισθωτή ,για ένα χρόνο θα πληρώνουν την επιλεγείσα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 ώρες πριν, PROAKIS είπε

μπορεί να κάνω λάθος. αλλά έτσι το καταλαβαίνω.

ΑΝ μισθωτές >252 ,δεν σε θεωρώ μη μισθωτό ως προς την ασφάλιση ,για κάθε μήνα που συμβαίνει αυτό.

δεν πα να επιλέξεις 1-2- 102.

απλά πρέπει να προσέξουν κάποιοι ,ΜΗΝ επιλέξουν μεγάλη ,χαθεί η μισθωτή ,για ένα χρόνο θα πληρώνουν την επιλεγείσα.

 

Καλημέρα.

Άρα σρ κάθε περίπτωση για τους μπλοκάκηδες επιλέγουμε μισθωτή ασφάλιση.

Είναι ξεκάθαρο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ma  το λεει ξεκάθαρα.....

Αν εισφορές > 252 και εσυ για κάποιο λόγο επέλεξες ανω της 2ης θα πληρώσεις τη διαφορά!

Αν δεν είχες επιλέξει μεγαλύτερη της 2ης τοτε προφανώς δεν έχεις να πληρωνεις κάτι....

Αν εισφορές μισθωτης<252 πάλι θα πληρωσεις τη διαφορά εως τη 2η ή αν επέλεξες μεγαλύτερη πάλι τη διαφορά...

Αρα προσοχή όπως λέει και ο proakis μη χαθεί η μισθωτή και καλείσαι να πληρώνεις εισφορές μεγαλύτερες απο αυτές που μπορείς να "αντέξεις" ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 ώρες πριν, dynamoking είπε
Από: Τμήμα Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου <[email protected]>
Στάλθηκε: Πέμπτη, 12 Μαρτίου 2020 1:34 μμ
Θέμα: RE: ΕΦΚΑ ΔΗΛΩΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ
 
Αξιότιμε/η κύριε/α

Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε ότι:

Η διάταξη της παρ.9 του άρθρου 39 του Ν.4387/2016, περί εισφοροδότησης αμειβομένων με Δ.Π.Υ για τους οποίους προκύπτει ότι το εισόδημά τους προέρχεται από την απασχόλησή τους σε έως δύο φυσικά ή νομικά πρόσωπα, παραμένει σε ισχύ.

Οι ασφαλισμένοι που ανήκουν στην παραπάνω κατηγορία θα πρέπει να επιλέξουν ασφαλιστική κατηγορία και να επισημάνουν την επιλογή : «Δηλώνω ότι έχω παράλληλα μισθωτή απασχόληση».

Ευχαριστούμε για την επικοινωνία. Είμαστε στη διάθεσή σας.

Τμήμα Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου κ.α.Μ.Ε.

Ευχαριστούμε πολύ συνάδελφέ!

Άρα και σε συνδυασμό με την παραπάνω κουβέντα , το ορθόν είναι σε κάποιον με μηνιαίες αποδοχές απο μπλοκάκι προ ΦΠΑ 1500 οι εισφορές του θα καλύπτουν σίγουρα την 4Η κατηγορία για σύνταξη 297€ (1500*20%=300€) και σίγουρα το κομμάτι υγείας 66€ (1500*7,1%=106,5€) .

Οπότε ότι και να διαλέξω εκτός απο την 5Η και πάνω τον καλύπτει αλλά όπως λέει και ο Proakis για να είμαι ασφαλής σε μελλοντική αλλαγή της σύμβασης του θα πάω στην 2η κατηγορία.

(παρακαλώ διορθώστε με ως προς τα παραπάνω ποσοστά και τους υπολογισμούς μου )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και να συμπληρωσω οτι λεει στην εγκυκλιο ...

Στις περιπτώσεις Μη Μισθωτής δραστηριότητας με παράλληλη Μισθωτή απασχόληση,
προσδιορίζεται κατώτατη, κατά περίπτωση, κατηγορία καταβολής εισφορών για το σύνολο
των δραστηριοτήτων. Εφόσον το ποσό των εισφορών από την μισθωτή απασχόληση
υπολείπεται του ποσού εισφοράς της κατώτατης κατηγορίας, καταβάλλεται η αντίστοιχη
διαφορά.
Παρέχεται δυνατότητα επιλογής ανώτερης κατηγορίας καταβάλλοντας την αντίστοιχη
διαφορά κλάδου σύνταξης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
29 λεπτά πριν, DENNY είπε

Και εγω συνεχιζω να ρωταω...σε συνταξιουχο μελος ο.ε , πρεπει να κλικαρω τη μισθωτη  ;;;

DENNY πάρτο με την λογική.

θα δει το σύστημα κάποια ΑΠΔ με εισφορές στον συνταξιούχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι μωρε καλά τα λες...απλά μου φαίνεται χαζό να μη "γλιτώνει"και αυτος κάτι ...τι νόημα έχει να πληρωνει για σύνταξη και περίθαλψη αφου είναι ήδη συνταξιούχος...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε νέες ενάρξεις πριν την 13-3-20 όπου δεν έχει καταχωρηθεί ακόμα στον ΕΦΚΑ η μερίδα του νέου ασφαλισμένου, υπάρχει κάποια οδηγία πώς το χειριζόμαστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους.

Να ρωτήσω κάτι.. Με πήρε μια πελάτισσα ότι δεν της εμφανίζει την ειδική κατηγορία στις επιλογές της και έχει δίκιο!

Εν τω μεταξύ έχει έναρξη το 2017 (με εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ το 2016) και τέλοσπάντων δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ενώ σε όλους τους άλλους το εμφανίζει σαν επιλογή, στο δικό της προφίλ είναι σαν να είναι κρυμμένο! Δεν το δείχνει καν!

Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 ώρες πριν, Viper είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Να ρωτήσω κάτι.. Με πήρε μια πελάτισσα ότι δεν της εμφανίζει την ειδική κατηγορία στις επιλογές της και έχει δίκιο!

Εν τω μεταξύ έχει έναρξη το 2017 (με εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ το 2016) και τέλοσπάντων δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ενώ σε όλους τους άλλους το εμφανίζει σαν επιλογή, στο δικό της προφίλ είναι σαν να είναι κρυμμένο! Δεν το δείχνει καν!

Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο?

Δεν το γνωρίζω  αλλά για αρχή  θα την ρωτούσα αν το 2016 2017 είναι  πρώτη έναρξη η είχε στο παρελθον ξανά κάνει κάποια   έναρξη η συμμετοχή  σε εταιρία η αυτασφαλιση    και τώρα αυτά που αναφέρεις  είναι  επανέναρξη  και έχει ξεπεράσει την πενταετία μαζί με τα παλιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση...

Όμως η κοπέλα δεν έχει έναρξη στο παρελθόν.

Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί την επιλογή της ειδικής κατηγορίας την εμφάνιζε σε όλους (ανεξαρτήτως 5ετίας) και απλά το κλίκαρες..

Στον δικό της λογαριασμό δεν το έδειχνε καθόλου και έκανα log-in επανειλημμένως και από διαφορετικούς browsers!

Τέλοσπάντων , το άφησα έτσι -να λήξει δηλαδή χωρίς επιλογή κατηγορίας από την ίδια αλλά ό,τι επιλεγεί από το σύστημα- και ελπίζω ότι θα μπορέσει να μπει κάπως έστω και μεταγενέστερα...

Τι να πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γενικότερα έχετε δει να εκδίδονται τα νέα ειδοποιητήρια ?

Προσωπικά σε όσους έχω δει 

ή αναφέρει ότι Δε βρέθηκε Τρέχουσα Εισφορά.

ή υπάρχουν οι δύο μήνες ιαν & φεβ 20 με την παλαιά φόρμα εκτύπωσης και μηδενικά ποσά

και σε όλους στην επιλογή κατηγορίας ενώ μέχρι και προχθές φαίνονταν η επιλογή της κατηγορίας αναγράφει ότι Δεν προκύπτει υποχρέωση ασφάλισης για το έτος 2020.

Τι γίνεται ? έχετε δει να εκδίδονται τα νέα ειδοποιητήρια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...