Προς το περιεχόμενο
  • 0

" ΚΛΙΚΑΡΩ " Η ΔΕΝ " ΚΛΙΚΑΡΩ " ΜΙΣΘΩΤΟς ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


cathy

Ερώτηση

Οι εποχιακά εργαζόμενοι που αυτή τη στιγμή δεν έχουν μισθωτή εργασία αλλά θα έχουν από τον Μάιο π.χ. θα το δηλώσουν τώρα;

Ευχαριστώ 

ps  ΝΟΜΊΖΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΆ ΌΤΙ ΔΕΝ ΚΛΙΚΆΡΩ ΣΕ ΑΥΤΉ ΤΗΝ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ ΑΛΛΆ ΕΊΠΑ ΝΑ ΡΩΤΉΣΩ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
1 ώρα πριν, PROAKIS είπε

εφόσον αναμένεις εισφορές στην ΑΠΔ θα το δηλώσεις.

ας είναι και από ένσημα δεξιού ψάλτη.

 

δλδ και οι μπλοκάκηδες κλικάρουν το μισθωτός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κανονικά θα έπρεπε να το διευκρινήσουν ότι στους μισθωτούς εντάσσονται και οι μπλοκάκηδες και αμοιβές ΔΣ που μπαίνουν στην ΑΠΔ.

Μήπως να αναμένουμε κάποια διευκρινιστική πρίν το επιλέξουμε? 

Μην το επιλέξουμε και ψάχνουν μετά πρόσληψη.. Δεν είμαι σίγουρος εαν το έχουν προβλέψει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 λεπτά πριν, DENNY είπε

δλδ και οι μπλοκάκηδες κλικάρουν το μισθωτός;

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΛΕΩ.

καλό είναι όμως ,όποιος επικοινωνεί με ΕΦΚΑ να γράφει την απάντηση. προς αμφίδρομη βοήθεια.

για μένα ο "ασφαλιστικός" μπλοκάκιας ΝΑΙ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 From: Τμήμα Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου <[email protected]>
Sent: Monday, March 9, 2020 11:47 AM
Subject: RE: ΕΦΚΑ ΔΗΛΩΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

Αξιότιμε/η κύριε/α

Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε ότι:

Θα πρέπει να επισημάνετε την επιλογή : «Δηλώνω ότι έχω παράλληλα μισθωτή απασχόληση».

Ευχαριστούμε για την επικοινωνία. Είμαστε στη διάθεσή σας.

Τμήμα Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου κ.α.Μ.Ε.

Αυτό το e-mail και οτιδήποτε μεταβιβάζεται μέσω αυτού, είναι υπηρεσιακό και απευθύνεται αποκλειστικά και μόνο για χρήση των ατόμων στα οποία αποστέλλεται. Εάν το λάβετε από λάθος, παρακαλούμε ειδοποιήστε μας και κατόπιν, διαγράψτε το από το σύστημά σας.

 

Καλησπέρα σας ,

Εφόσον ένας ελεύθερος επαγγελματίας λαμβάνει αμοιβές Δ.Σ. στην εταιρεία A.E. που συμμετέχει ως μέλος Δ.Σ. (δεν έχει γίνει πρόσληψη) , τότε στην ερώτηση εάν είναι παράλληλα μισθωτός, θα απαντήσουμε ΝΑΙ ή ΌΧΙ ?

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Και αναμένω να μου απαντήσουν και τα μπλοκάκια ΔΠΥ, όπου λογικά κι εκει θα λέμε ΝΑΙ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Έμμισθος δικηγόρος σε δικηγορική εταιρεία.

Για να προσληφθεί τον υποχρέωσε ο δικηγορικός σύλλογος και έκανει έναρξη ως ελεύθερος επαγγελματίας.

Δεν έχει καμία κίνηση ως ατομική επιχείρηση, το έχει μόνο για να πάρει άδεια αππ τον σύλλογο.

Είναι μόνο μισθωτός στην εταιρεία.

Το κλικάρει το μισθωτός στον ΕΦΚΑ?

Να σημειωθεί ότι είναι και κάτω της πενταετίας, άρα πάει στην ειδική κατηγορία, σωστά?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Έμμισθος δικηγόρος σε δικηγορική εταιρεία.

Για να προσληφθεί τον υποχρέωσε ο δικηγορικός σύλλογος και έκανει έναρξη ως ελεύθερος επαγγελματίας.

Δεν έχει καμία κίνηση ως ατομική επιχείρηση, το έχει μόνο για να πάρει άδεια αππ τον σύλλογο.

Είναι μόνο μισθωτός στην εταιρεία.

Το κλικάρει το μισθωτός στον ΕΦΚΑ?

Να σημειωθεί ότι είναι και κάτω της πενταετίας, άρα πάει στην ειδική κατηγορία, σωστά?

Ευχαριστώ πολύ.

se όλα ναι.

ειδική +δηλώνει μισθωτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαι μια ερώτηση που δεν έχω καταλάβει....

Αν καποιος παέι με το αρθρο 39 ,λεει οτι αν οι εισφορές υπερβαίνουν τη 2η κλάση δεν πληρώνει κάτι άλλο....

Οι εισφορές του σαν ασφαλισμένος ή οι συνολικές εισφορές εργοδότη+ασφαλισμένου;;;

Για τι αν ειναι μόνο ασφαλισμένου μιλάμε για μικτές αποδοχές άνω των 1500 ευρω(ανάλογα την περίπτωση και τα πακέτα κάλυψης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 9/3/2020 στις 1:14 ΜΜ, dynamoking είπε

 From: Τμήμα Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου <[email protected]>
Sent: Monday, March 9, 2020 11:47 AM
Subject: RE: ΕΦΚΑ ΔΗΛΩΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

Αξιότιμε/η κύριε/α

Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε ότι:

Θα πρέπει να επισημάνετε την επιλογή : «Δηλώνω ότι έχω παράλληλα μισθωτή απασχόληση».

Ευχαριστούμε για την επικοινωνία. Είμαστε στη διάθεσή σας.

Τμήμα Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου κ.α.Μ.Ε.

Αυτό το e-mail και οτιδήποτε μεταβιβάζεται μέσω αυτού, είναι υπηρεσιακό και απευθύνεται αποκλειστικά και μόνο για χρήση των ατόμων στα οποία αποστέλλεται. Εάν το λάβετε από λάθος, παρακαλούμε ειδοποιήστε μας και κατόπιν, διαγράψτε το από το σύστημά σας.

 

Καλησπέρα σας ,

Εφόσον ένας ελεύθερος επαγγελματίας λαμβάνει αμοιβές Δ.Σ. στην εταιρεία A.E. που συμμετέχει ως μέλος Δ.Σ. (δεν έχει γίνει πρόσληψη) , τότε στην ερώτηση εάν είναι παράλληλα μισθωτός, θα απαντήσουμε ΝΑΙ ή ΌΧΙ ?

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Και αναμένω να μου απαντήσουν και τα μπλοκάκια ΔΠΥ, όπου λογικά κι εκει θα λέμε ΝΑΙ.

 

Συνάδελφε εγώ πήρα απάντηση εχθές σε ερώτημα μου από επιστημονικό περιοδικό για τα "μπλοκάκια" πως η διάταξη της παρ.9 του άρθρου 39 του Ν.4387/2016 παραμένει σε ισχύ, μετά τις αλλαγές με το ν. 4670/2020 και πως με κάθε επιφύλαξη δεν επιλέγουν ασφαλιστική κατηγορία σύμφωνα με το άρθρο 39 αφού για αυτούς εφαρμόζονται αναλογικά οι διατάξεις του άρθρου 38 .

Και εγώ είχα την εντύπωση πως θα επιλέξουν λογικά την 2Η κατηγορία και φυσικά το κουτάκι περί μισθωτής απασχόλησης.

Περιμένουμε με αγωνία την απάντηση στο email σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Μπλοκάκιας σε μόνο 1 εργοδότη και καμία άλλη εργασία τι κάνει?

Κλικάρει κατηγορία και την μισθωτή απασχόληση?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, DENNY είπε

Ασφαλιστική κλάση επιλέγουμε και στο ετεαεπ;;;

ΕΤΕΑΕΠ οχι ακόμη, πολύ αργότερα

(Κατά την πρώτη εφαρμογή του παρόντος οι ασφαλισμένοι κατατάσσονται υποχρεωτικά στην πρώτη
ασφαλιστική κατηγορία και επιλέγουν την ασφαλιστική κατηγορία στην οποία επιθυμούν να
υπαχθούν από την 1.7.2020.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Μπλοκάκιας σε μόνο 1 εργοδότη και καμία άλλη εργασία τι κάνει?

Κλικάρει κατηγορία και την μισθωτή απασχόληση?

Ευχαριστώ πολύ.

ανάποδα τα κάνανε.

το σωστό και το πιο εύκολο θα ήταν να δοθεί οδηγία.

έχεις ελεύθερο επάγγελμα? ναι,μπες και επέλεξε κατηγορία.

είσαι και μισθωτός ,γενικά ή ειδικά? δηλ. θα δω και ΑΠΔ με εισφορές (για οιονδήποτε λόγο) ? ναι ,κάνε κλίκ στην μισθωτή.

ότι επέλεξες θα πληρώσεις για αυτό τον μήνα και ΑΝ ΔΩ ΚΑΙ ΜΙΣΘΩΤΕΣ σου επιστρέφω (ή πιστωτικό) την διαφορά ή όλο . αν >252.

δεν είδα το χτεσινό σεμινάριο ,αλλά για μένα αυτό θέλει. ή θα έπρεπε να το κάνουν έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και τώρα που το σκέφτομαι και τον ασφαλιστικό μπλοκάκια μπορούν να πιάσουν έτσι.

μου ήλθε ΑΠΔ με πακέτο μπλοκάκια ,σου ακυρώνω την εισφορά αυτοαπσχόλησης ,ανεξάρτητα από το ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για μένα πρέπει να φύγει η ερώτηση ,μισθωτή.

είσαι ελεύθερος επαγγελματίας? μπες και επέλεξε κατηγορία.

στόπ μέχρι εκεί.

αν δω και μισθωτές ,σου επιστρέφω ή σου πιστώνω ότι δικαιούσαι.

ούτε  κλίκ στην μισθωτή ,ούτε πότε άρχισε ,ούτε πότε τελείωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερώτηση , δεν εχει αλλάξει κάτι ως προς τα ποσοστά των  Πακέτων Κάλυψης ,  σωστά ?

 

1ο παράδειγμα Μικτές αποδοχές  2000€ απο Μισθωτή εργασία ΚΠΚ 101 40,56% , Μηνιαίες εισφορες  811,20

Είναι και Μετοχος ΑΕ > 3% , τον δηλώνω πως εχει παράλληλα μισθωτη  ασφάλιση και τον βαζω στην 6η?,,

 

2ο παράδειγμα Μπλοκάκιας αρθ39πα9 Μηνιαία Αμοιβή 2100 ΚΠΚ 27,10% , Μηνιαίες εισφορές 569,10€

Δηλώνω πως εχει παράλληλα μισθωτή ασφάλιση και τον βαζω στην 6η? ... ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...