Προς το περιεχόμενο
  • 0

" ΚΛΙΚΑΡΩ " Η ΔΕΝ " ΚΛΙΚΑΡΩ " ΜΙΣΘΩΤΟς ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


cathy

Ερώτηση

Οι εποχιακά εργαζόμενοι που αυτή τη στιγμή δεν έχουν μισθωτή εργασία αλλά θα έχουν από τον Μάιο π.χ. θα το δηλώσουν τώρα;

Ευχαριστώ 

ps  ΝΟΜΊΖΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΆ ΌΤΙ ΔΕΝ ΚΛΙΚΆΡΩ ΣΕ ΑΥΤΉ ΤΗΝ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ ΑΛΛΆ ΕΊΠΑ ΝΑ ΡΩΤΉΣΩ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
19 λεπτά πριν, cathy είπε

Οι εποχιακά εργαζόμενοι που αυτή τη στιγμή δεν έχουν μισθωτή εργασία αλλά θα έχουν από τον Μάιο π.χ. θα το δηλώσουν τώρα;

Ευχαριστώ 

ps  ΝΟΜΊΖΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΆ ΌΤΙ ΔΕΝ ΚΛΙΚΆΡΩ ΣΕ ΑΥΤΉ ΤΗΝ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ ΑΛΛΆ ΕΊΠΑ ΝΑ ΡΩΤΉΣΩ .

εγώ δεν κατάλαβα ,τι δουλειά έχουν οι μισθωτοί στην πλατφόρμα του ΕΦΚΑ μη μισθωτών.

το διάβασα και στο άρθρο του Μπούρλου.

νομίζω μόνο ΑΝ έχουν ΕΦΚΑ μη μισθωτών ,εμπλέκονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν εκφράστηκα σωστά , έχεις δίκιο .

Αφορά τους επαγγελματίες ( με έναρξη  ) που δουλεύουνε εποχιακά το καλοκαίρι . Αυτή την στιγμή , είναι μόνο επαγγελματίες .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

εγώ δεν κατάλαβα ,τι δουλειά έχουν οι μισθωτοί στην πλατφόρμα του ΕΦΚΑ μη μισθωτών.

το διάβασα και στο άρθρο του Μπούρλου.

νομίζω μόνο ΑΝ έχουν ΕΦΚΑ μη μισθωτών ,εμπλέκονται.

Δεν εκφράστηκα σωστά , έχεις δίκιο .

Αφορά τους επαγγελματίες ( με έναρξη  ) που δουλεύουνε εποχιακά το καλοκαίρι . Αυτή την στιγμή , είναι μόνο επαγγελματίες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 λεπτά πριν, cathy είπε

Δεν εκφράστηκα σωστά , έχεις δίκιο .

Αφορά τους επαγγελματίες ( με έναρξη  ) που δουλεύουνε εποχιακά το καλοκαίρι . Αυτή την στιγμή , είναι μόνο επαγγελματίες .

διάβασες τι σχόλιο έκανα στο άρθρο του Μπούρλου και πως θα σωθούμε?

επειδή δεν ξέρω ,ΕΑΝ ΘΑ σε αφήσει η πλατφόρμα τότε ,δεν το βάζεις από τώρα ?

δηλ. δεν ξέρω μετά τις 13 ,εάν θα φαίνεται καν ,μέχρι τον επόμενο χρόνο.

και να το βάλεις ,αφού το σύστημα δεν θα δει μισθωτές ,θα κρατήσει τις εισφορές αυτοαπασχόλησης.

διαφορετικά τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

από την άλλη ,αν δει κλικ στις μισθωτές ,μπορεί να πει το σύστημα  ,κάτσε να δούμε τι θα έλθει από μισθωτές σαν ποσό και μετά του βγάζω ειδοποιητήριο.

πάρε τηλ. για σιγουριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
53 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

από την άλλη ,αν δει κλικ στις μισθωτές ,μπορεί να πει το σύστημα  ,κάτσε να δούμε τι θα έλθει από μισθωτές σαν ποσό και μετά του βγάζω ειδοποιητήριο.

πάρε τηλ. για σιγουριά.

γίνομαι φορτίο αλλά απο χτες παίρνω τηλ αλλά κανένα δεν απαντάει ...έχεις κανένα νούμερο ;;

Ευχαριστώ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, cathy είπε

γίνομαι φορτίο αλλά απο χτες παίρνω τηλ αλλά κανένα δεν απαντάει ...έχεις κανένα νούμερο ;;

Ευχαριστώ . 

μπήκα τώρα και επέλεξα την δική μου.

η ερώτηση είναι,

ότι έχω παράλληλα και μισθωτή.  ούτε ΘΑ έχω , ούτε είχα....

οπότε ΟΧΙ θα βάλεις.

ως τον Μάιο ....έχει ο Θεός.

λογικά θα την αφήσουν ανοιχτή ,εκτός και αν κάνουν αυτό που έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 ώρες πριν, PROAKIS είπε

μπήκα τώρα και επέλεξα την δική μου.

η ερώτηση είναι,

ότι έχω παράλληλα και μισθωτή.  ούτε ΘΑ έχω , ούτε είχα....

οπότε ΟΧΙ θα βάλεις.

ως τον Μάιο ....έχει ο Θεός.

λογικά θα την αφήσουν ανοιχτή ,εκτός και αν κάνουν αυτό που έγραψα.

Κατάφερα να μιλήσω με το 1555 και μου είπε ότι κλικάρω μόνο όταν είναι μισθώτος . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
27 λεπτά πριν, 700 είπε

ΔΗΛΑΔΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ  ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΚΑΙ ΜΙΣΘΩΤΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ  ΕΝΝΟΕΙΣ  ΤΟ ΚΛΙΚΑΡΩ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΘΩΤΟΣ

αν  παράλληλα  είναι και μισθωτός ,ναι.

"μόνο αν ειναι μισθωτός" ,σημαίνει σήμερα και μέχρι 13/03 να είναι  ΚΑΙ μισθωτός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα

φανταζομαι οτι ασχολουμαστε μονο με οσους θα πανε πανω απο την 1η κλιμακα

για αυτους που θελουν την κατωτερη δεν κανουμε τιποτα σωστα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 ώρες πριν, klery είπε

καλησπερα

φανταζομαι οτι ασχολουμαστε μονο με οσους θα πανε πανω απο την 1η κλιμακα

για αυτους που θελουν την κατωτερη δεν κανουμε τιποτα σωστα?

 

Πρέπει  λογικά να φτιάξεις  και αυτούς  που είναι στην κλίμακα  μηδέν (έναρξη έως πέντε έτη).που είναι ειδική κατηγορία  όχι κλίμακα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια ερώτηση πλέον α) ασφαλιστικός  μπλοκάκιας   

Και 

Β) Τίτλος  κτήσης υπάρχουν η καταργήθηκαν;

Ευχαριστώ  εκ των προτέρων  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 7/3/2020 στις 7:29 ΠΜ, 125883623 είπε

Πρέπει  λογικά να φτιάξεις  και αυτούς  που είναι στην κλίμακα  μηδέν (έναρξη έως πέντε έτη).που είναι ειδική κατηγορία  όχι κλίμακα. 

λογικα οχι αυτοι ειχαν μειωση και οταν ληξει η πενταετια πανε ειτε σε επιλογη κατηγοριας η αν δεν επιλεξουν στην πρωτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, klery είπε

λογικα οχι αυτοι ειχαν μειωση και οταν ληξει η πενταετια πανε ειτε σε επιλογη κατηγοριας η αν δεν επιλεξουν στην πρωτη

Το φοβάμαι το σύστημα θα τους παει;

Αν το εμπιστεύεσαι  μην κάνεις  τπτ εγώ πάντως αν είχα τέτοια  περίπτωση  έτσι θα το χειριζόμουν. 

Είναι και το σεμινάριο του κόμβου  μες στην  βδομάδα  .χρόνο έχεις το βλέπεις  ξάνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, klery είπε

λογικα οχι αυτοι ειχαν μειωση και οταν ληξει η πενταετια πανε ειτε σε επιλογη κατηγοριας η αν δεν επιλεξουν στην πρωτη

εσένα σε πειράζει να μπεις και να κλικάρεις την ειδική κατηγορία ?

γιατί νομίζω αν δεν κάνεις τίποτα ,θα σε πάει στην πρώτη. με δικαίωμα να ξαναπάς στην ειδική στο τέλος κάθε έτους για τα 5 πρώτα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 ώρες πριν, PROAKIS είπε

εσένα σε πειράζει να μπεις και να κλικάρεις την ειδική κατηγορία ?

γιατί νομίζω αν δεν κάνεις τίποτα ,θα σε πάει στην πρώτη. με δικαίωμα να ξαναπάς στην ειδική στο τέλος κάθε έτους για τα 5 πρώτα χρόνια.

εχεις δικιο θα

πρεπει να κλικαρεις την ειδικη σε αυτη την περιπτωση

η ερωτηση μου ποιο πανω ειχε να κανει με τον αν πρεπει καποιος παλιος ασφαλισμενος  μη μισθωτος, που θελει την  κατωτερη κατηγορια

να κανει κατι και προφανως οχι 

επισης αν καποιος με παραλληλη δηλαδη μη μισθωτος η αγροτης και  μισθωτος αν πρεπει να κανει αιτηση υποχρεωτικα

η τον παει αυτοματα στην 2η αυτοματα ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, klery είπε

εχεις δικιο θα

πρεπει να κλικαρεις την ειδικη σε αυτη την περιπτωση

η ερωτηση μου ποιο πανω ειχε να κανει με τον αν πρεπει καποιος παλιος ασφαλισμενος  μη μισθωτος, που θελει την  κατωτερη κατηγορια

να κανει κατι και προφανως οχι 

επισης αν καποιος με παραλληλη δηλαδη μη μισθωτος η αγροτης και  μισθωτος αν πρεπει να κανει αιτηση υποχρεωτικα

η τον παει αυτοματα στην 2η αυτοματα ?

 

αν δεν κάνεις κάτι σε πάει στην κατώτερη.

αν είσαι ΚΑΙ μισθωτός ,το δηλώνεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλημέρα σας ,

το εαν είσαι μισθωτός πιστεύω πρέπει να δώσουμε όλοι σημασία γιατί θα παίζει άμεσο ρόλο πλέον , (γιατί εαν δεν πληρώσεις ειδοοποιητήριο παίρνει αμέσως προσαυξήσεις όπως το ΕΦΚΑ μισθωτών) ώστε να εξετάζει ο ΕΦΚΑ την μισθωτή σου εργασία και να μην χρειάζεται να πληρώσεις τα ειδοποιητήρια, εφόσον βέβαια με την μισθωτή εργασία έχεις τουλάχιστον 252€ εισφορές.

Το ερώτημα που δεν έχουν διευκρινήσει είναι για τις αμοιβές ΔΣ και τα ΔΠΥ που ανήκουν στην παράγραφο 9 του άρθρου 39(δηλαδή έως 3 εργοδότες), εαν θα τους τσεκάρουμε στην μισθωτή εργασία ΝΑΙ?

Γιατί και αυτές οι κατηγορίες εαν καταβάλουν μέσω της αμοιβής ΔΣ ή ΔΠΥ τα ελάχιστα ένσημα των 252€, τότε δεν θα πληρώνουν ειδοποιητήριο για την κατώτατη κλάση και αντίστοιχα για τις επόμενες κλάσεις εαν καταβάλουν τα ελάχιστα απαιτούμενα της κλάσης.

Αυτές οι 2 κατηγορίες πιστεύω θεωρούνται ''μισθωτές'' υπο την έννοια που έχουν βάλει το checkbox.

Έχω στείλει email και στον ΕΦΚΑ αλλά δεν έχω λάβει απάντηση, παρακαλώ όποιος συνάδελφος μάθει κάτι για το συγκεκριμένο, να μας ενημερώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
44 λεπτά πριν, dynamoking είπε

Kαλημέρα σας ,

το εαν είσαι μισθωτός πιστεύω πρέπει να δώσουμε όλοι σημασία γιατί θα παίζει άμεσο ρόλο πλέον , (γιατί εαν δεν πληρώσεις ειδοοποιητήριο παίρνει αμέσως προσαυξήσεις όπως το ΕΦΚΑ μισθωτών) ώστε να εξετάζει ο ΕΦΚΑ την μισθωτή σου εργασία και να μην χρειάζεται να πληρώσεις τα ειδοποιητήρια, εφόσον βέβαια με την μισθωτή εργασία έχεις τουλάχιστον 252€ εισφορές.

Το ερώτημα που δεν έχουν διευκρινήσει είναι για τις αμοιβές ΔΣ και τα ΔΠΥ που ανήκουν στην παράγραφο 9 του άρθρου 39(δηλαδή έως 3 εργοδότες), εαν θα τους τσεκάρουμε στην μισθωτή εργασία ΝΑΙ?

Γιατί και αυτές οι κατηγορίες εαν καταβάλουν μέσω της αμοιβής ΔΣ ή ΔΠΥ τα ελάχιστα ένσημα των 252€, τότε δεν θα πληρώνουν ειδοποιητήριο για την κατώτατη κλάση και αντίστοιχα για τις επόμενες κλάσεις εαν καταβάλουν τα ελάχιστα απαιτούμενα της κλάσης.

Αυτές οι 2 κατηγορίες πιστεύω θεωρούνται ''μισθωτές'' υπο την έννοια που έχουν βάλει το checkbox.

Έχω στείλει email και στον ΕΦΚΑ αλλά δεν έχω λάβει απάντηση, παρακαλώ όποιος συνάδελφος μάθει κάτι για το συγκεκριμένο, να μας ενημερώσει.

εφόσον αναμένεις εισφορές στην ΑΠΔ θα το δηλώσεις.

ας είναι και από ένσημα δεξιού ψάλτη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 λεπτά πριν, dynamoking είπε

α ωραία ευχαριστω το ζ . πάει και αυτό  . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...