Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πρόσληψη σε οικοδομοτεχνικό έργο


TSK

Ερώτηση

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την πρόσληψη εργατών σε οικοδομοτεχνικό έργο, αν εξακολουθεί να γίνεται χειρόγραφα στον ΟΑΕΔ εντός 8 ημερών ή ηλεκτρονικά στην πλατφόρμα του Εργάνη και με ποιον τρόπο. Γνωρίζω ότι έχει βγει η απόφαση περί του ε12 e-απογραφικό και την υποχρέωση υποβολής στο Εργάνη του συγκεκριμένου εντύπου. Υπάρχει ταυτόχρονα υποχρέωση ηλεκτρονικής υποβολής της πρόσληψης, άρα και της απόλυσης/αποχώρησης στο Εργάνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δεν υπάρχει πρόσληψη σε οικοδομοτεχνικό έργο απο την στιγμή που δεν αποτελεί μόνιμο προσωπικό, ούτε χειρόγραφα. Απόλυση υπάρχει χειρόγραφη, τουλάχιστον μέχρι πρίν το Ε12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 λεπτά πριν, logistisn είπε

Δεν υπάρχει πρόσληψη σε οικοδομοτεχνικό έργο απο την στιγμή που δεν αποτελεί μόνιμο προσωπικό, ούτε χειρόγραφα. Απόλυση υπάρχει χειρόγραφη, τουλάχιστον μέχρι πρίν το Ε12.

Τι εννοείτε απόλυση χειρόγραφη? Έχω χάσει κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, ponzi είπε

Τι εννοείτε απόλυση χειρόγραφη? Έχω χάσει κάτι?

και εγώ νόμιζα ότι έχασα κάτι.

ένας συνάδελφος μου είπε ,κάνει χειρόγραφη απόλυση για να μπει στο ταμείο ανεργίας ο οικοδόμος.

μάλλον εφόσον ζητηθεί ,την κάνουμε.

δεν ξέρω πως μπαίνουν στο ταμείο ανεργίας   ,αρκεί δήλωση εργοδότη έστω και σε μεταγενέστερο χρόνο ή θέλουν έντυπο απόλυσης εντός προθεσμίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσληψη-απολυση χειρογραφη κατατεθειμενη στον ΟΑΕΔ για οσους διαθετουν ΜΟΝΟ ΑΜΟΕ και οχι παραλληλα ΑΜΕ & ΑΜΟΕ.

Ο Νόμος αναφέρει οτι ισχυει το 8ημερο στις χειρογραφες υποβολες.

Ο ΟΑΕΔ εχει δικαιωμα σε περιπτωση καταθεσης χειρογραφης απολυσης οικοδομου για επιδομα ανεργιας να απαντησει αρνητικα εφοσον δεν εχει κατατεθει χειρογραφη προσληψη.

Δεν υπαρχει Νομος που να θεωρει τις προσληψεις-απολυσεις-αποχωρησεις ως "προαιρετικες" απ' οσο γνωριζω για οποαδηποτε περιπτωση μισθωτης εργασιας (ψαχνω,ξαναψαχνω αλλά δυστυχως....)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 6/3/2020 στις 11:05 ΠΜ, floydpink είπε

Προσληψη-απολυση χειρογραφη κατατεθειμενη στον ΟΑΕΔ για οσους διαθετουν ΜΟΝΟ ΑΜΟΕ και οχι παραλληλα ΑΜΕ & ΑΜΟΕ.

Ο Νόμος αναφέρει οτι ισχυει το 8ημερο στις χειρογραφες υποβολες.

Ο ΟΑΕΔ εχει δικαιωμα σε περιπτωση καταθεσης χειρογραφης απολυσης οικοδομου για επιδομα ανεργιας να απαντησει αρνητικα εφοσον δεν εχει κατατεθει χειρογραφη προσληψη.

Δεν υπαρχει Νομος που να θεωρει τις προσληψεις-απολυσεις-αποχωρησεις ως "προαιρετικες" απ' οσο γνωριζω για οποαδηποτε περιπτωση μισθωτης εργασιας (ψαχνω,ξαναψαχνω αλλά δυστυχως....)

 

Ούτε εγώ βρίσκω πουθενά να ορίζονται ως "προαιρετικές" οι προσλήψεις/απολύσεις/αποχωρήσεις.

Ωστόσο στην περίπτωση που υπάρχει παράλληγα ΑΜΕ & ΑΜΟΕ και ΔΕΝ γίνεται κατάθεση χειρόγραφη, άρα γίνεται ηλεκτρονική υποβολή της πρόσληψης, με ποιον τρόπο γίνεται; Εισαγωγή στο Εργάνη με κωδικούς ΑΜΟΕ ή ΑΜΕ; 

Δεν υπάρχουν οδηγίες δυστυχώς γι'αυτές τις περιπτώσεις... Ακόμη και το έντυπο της πρόσληψης αν μπεις με τους κωδικούς ΙΚΑ του ΑΜΟΕ, στα στοιχεία της επιχείρησης δεν ζητάει πουθενά τον ΑΜΟΕ. Πως φαίνεται δηλαδή στο έντυπο αυτό ότι η πρόσληψη γίνεται για χάρην έργου;

Μου φαίνεται η λύση είναι κάνουμε την προσευχή μας και ο Θεός βοηθός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν μπηκες με κωδικους του ΑΜΟΕ και σου ανοιγει το εντυπο προσληψης (στις περιπτωσεις μονο με ΑΜΟΕ δεν ανοιγει/δεν υπαρχει καν φαντασου) τοτε γραψε στις παρατηρησεις τον ΑΜΟΕ,διευθυνση,ονομασια εργου κλπ για να το καταλαβει ο καθενας οτι αφορα οικοδομικο.

Εφοσον βαζεις και ειδικοτητα οικοδομου, η προσληψη δε μπορει να αφορα ΑΜΕ "κοινων επιχειρησεων" για το μελλοντικο ελεγχο του ΙΚΑ.

Δεν εχω τετοια περιπτωση, αλλά η οδηγια τηλεφωνικα (Τηλ.Υποστήριξης ΟΑΕΔ (έντυπα Ε3,Ε5,Ε6,Ε7) τηλ: 2109989102 (τηλεφωνικό κέντρο) ηταν οι επιχειρησεις αυτες (που εχουν και ΑΜΕ  & ΑΜΟΕ) να προβουν σε προσληψη μεσω Εργανη διοτι τους δινεται η δυνατοτητα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, floydpink είπε

Αν μπηκες με κωδικους του ΑΜΟΕ και σου ανοιγει το εντυπο προσληψης (στις περιπτωσεις μονο με ΑΜΟΕ δεν ανοιγει/δεν υπαρχει καν φαντασου) τοτε γραψε στις παρατηρησεις τον ΑΜΟΕ,διευθυνση,ονομασια εργου κλπ για να το καταλαβει ο καθενας οτι αφορα οικοδομικο.

Εφοσον βαζεις και ειδικοτητα οικοδομου, η προσληψη δε μπορει να αφορα ΑΜΕ "κοινων επιχειρησεων" για το μελλοντικο ελεγχο του ΙΚΑ.

Δεν εχω τετοια περιπτωση, αλλά η οδηγια τηλεφωνικα (Τηλ.Υποστήριξης ΟΑΕΔ (έντυπα Ε3,Ε5,Ε6,Ε7) τηλ: 2109989102 (τηλεφωνικό κέντρο) ηταν οι επιχειρησεις αυτες (που εχουν και ΑΜΕ  & ΑΜΟΕ) να προβουν σε προσληψη μεσω Εργανη διοτι τους δινεται η δυνατοτητα.

 

 

Ναι συμφωνώ,

όμως το ίδιο γίνεται και στις περιπτώσεις που ένα ΑΦΜ έχει πολλά ΑΜΟΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχουμε κάποιο νεότερο σε σχέση με τις αναγγελίες; γιατι ο Οαεδ της περιοχής μου επιμένει ότι είναι υποχρεωτικό να καταθέσουμε αναγγελια πρόσληψης σε οικοδόμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, xbozinid είπε

Έχουμε κάποιο νεότερο σε σχέση με τις αναγγελίες; γιατι ο Οαεδ της περιοχής μου επιμένει ότι είναι υποχρεωτικό να καταθέσουμε αναγγελια πρόσληψης σε οικοδόμους.

ΠΟΙΟΣ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΣΤΟ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟ? 

ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ Ε12 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδερφε ΟΑΕΔ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ. Γενικά στην Φλώρινα ζητούν αναγγελίες αλλα στον ΟΑΕΔ Φλώρινας δεν επιμένουν κιόλας. Αυτός ήταν αγενής και όταν του είπα να μου υποδείξει το νόμο μου είπε να του πω εγώ πότε καταργήθηκε. Δεν ασχολήθηκα το έκλεισα, ας βγάλει άκρη ο εργαζόμενος στο οικοδομικό έργο. Πρόστιμο στον εργοδότη για αυτό δεν μπορούν να βάλουν.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...