Προς το περιεχόμενο
  • 0

Επιλογή ασφαλιστικής κατηγορίας


dodos

Ερώτηση

για την κατάταξη στην μειωμένη ασφαλιστική κατηγορία όσον έχουν 5 χρονια απο την έναρξη του επαγγέλματος τι ισχύει ?

τα  5 χρόνια μετράνε από την πρώτη έναρξη που έχουν κάνει η απο την τελευταία επανέναρξη?

δηλαδή είχε κάνει κάποιος :

α.έναρξη πριν 6 χρόνια στην συνέχεια και μετα απο 7 χρόνια σαν επαγγελματίας έκανε διακοπή και ξανακάνει έναρξη το 2019 ,αυτος λογικά

δεν μπορεί να πάει στις μειωμένες εισφορες ?

β.είχε κανει πριν 6 χρονιά έναρξη και μετά απο 2 χρόνια κάνει διακοπη εργασιών και ξανακάνει  έναρξη το 2019 μπορεί να μπει στις μειωμένες εισφορές ?

γ. αν στο μεσοδιαστικα ήταν μισθωτός? μετράνε ? η μονο η έναρξη εργασιων παιζει ρόλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Στις 1/3/2020 στις 10:41 ΜΜ, 125883623 είπε

Ρίξε μια ματιά στο σχολείο  της Δευτέρας  τα χει όλα. 

Για τους μπλοκάκηδες τι θα κάνουμε ?

Πρέπει να υπάρχει συμφωνία με τον εργοδότη τους για την επιλογή κατηγορίας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, nick63 είπε

Για τους μπλοκάκηδες τι θα κάνουμε ?

Πρέπει να υπάρχει συμφωνία με τον εργοδότη τους για την επιλογή κατηγορίας ?

Δεν έχω ασχοληθεί  ακόμα με το θέμα να δω τι πρέπει  να κάνουμε  .

Το μόνο  που έχω κρατήσει  και αυτό με καλύπτει είναι ότι όποιος  δεν μπει  να δηλώσει  μπαίνει  αυτόματα στην πρώτη κλάση  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Έχουμε για παράδειγμα ελεύθερο επαγγελματία,ο οποίος επιλέγει την 1η ασφαλιστική κλάση και είναι παράλληλα μισθωτός με ημιαπασχόληση.

Υπολογισμός εισφορών:

-Μισθωτή εργασία: 325 μικτά * 27,10 % = 88,07 ευρώ

-Ελ.επάγγελμα: 222 ευρώ/μήνα - 88,07 ευρώ από μισθωτές = 133,93 ευρώ.

 

Είναι σωστό το παραπάνω ή τα 88,07 ευρώ θα πρέπει να αφαιρεθούν από τη 2η ασφαλιστική κλάση?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιλογή ασφαλιστικής κατηγορίας - Ποιοι πρέπει να δηλώσουν ότι έχουν παράλληλα μισθωτή απασχόληση

https://www.taxheaven.gr/news/47600/epilogh-asfalistikhs-kathgorias-poioi-prepei-na-dhlwsoyn-oti-exoyn-parallhla-misowth-apasxolhsh

https://www.efka.gov.gr/el/asphalismenoi/me-misthotoi/neo-systhma-asfalistikon-eisforon/parallhlh-asfalish

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αναθεμα και αν έχω καταλάβει...

οι μπλοκάκηδες που ασφαλίζονται μέσω απδ χωρις να έχουν παράλληλη δραστηριότητα πρέπει να κάνουν κάτι;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

Ασφαλιστικές Κατηγορίες Κλάδος Κύριας Σύνταξης (€) Κλάδος  Υγειονομικής Περίθαλψης (€) Συνολικό ποσό (€)
155 55 210
186 66 252
236 66 302
297 66 363
369 66 435
500 66 566

Γιατί η πρώτη κατηγορία έχει 55€ Υγειονομική ενώ όλες οι υπόλοιπες 66€ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, DENNY είπε

αναθεμα και αν έχω καταλάβει...

οι μπλοκάκηδες που ασφαλίζονται μέσω απδ χωρις να έχουν παράλληλη δραστηριότητα πρέπει να κάνουν κάτι;;;

Καλησπέρα.

Αυτή είναι η απορία μου και εμένα.

Οι μπλοκάκηδες που δεν έχουν παράλληλη δραστηριότητα, πρέπει να δηλώσουν κλάση ή ισχύει ό,τι παλιά, ποσοστό μπλοκάκια και εργοδότη?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
58 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Αυτή είναι η απορία μου και εμένα.

Οι μπλοκάκηδες που δεν έχουν παράλληλη δραστηριότητα, πρέπει να δηλώσουν κλάση ή ισχύει ό,τι παλιά, ποσοστό μπλοκάκια και εργοδότη?

 

δε ξερω αν εγω εχω χασει κατι , αλλα σε πελάτη μου ιατρό που παέι μεσω απδ, του ειπαν απο το λογιστηριο οτι δεν θα πηγαινει πλεον ετσι με ποσοστο εργοδοτη και εργαζομενου και οτι θα τα πληρωνει ολα ο ασφαλισμενος.Απο που προκυπτει αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα παιδια

Ελευθερος επαγγελματιας ,δουλευει και καποιες μερες του μηνα 3-4 ωσ σερβιτορος με ενσημο κανονικα.

Θα επιλεξω οτι εχει και μισθωτη εργασια παραληλα??

ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για την κατάταξη στην μειωμένη ασφαλιστική κατηγορία όσον έχουν 5 χρονια απο την έναρξη του επαγγέλματος τι ισχύει ?

τα  5 χρόνια μετράνε από την πρώτη έναρξη που έχουν κάνει η απο την τελευταία επανέναρξη?

δηλαδή είχε κάνει κάποιος :

α.έναρξη πριν 6 χρόνια στην συνέχεια και μετα απο 7 χρόνια σαν επαγγελματίας έκανε διακοπή και ξανακάνει έναρξη το 2019 ,αυτος λογικά

δεν μπορεί να πάει στις μειωμένες εισφορες ?

β.είχε κανει πριν 6 χρονιά έναρξη και μετά απο 2 χρόνια κάνει διακοπη εργασιών και ξανακάνει  έναρξη το 2019 μπορεί να μπει στις μειωμένες εισφορές ?

γ. αν στο μεσοδιαστικα ήταν μισθωτός? μετράνε ? η μονο η έναρξη εργασιων παιζει ρόλο?

ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΦΚΑ (ΟΑΕΕ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 ώρες πριν, DENNY είπε

αναθεμα και αν έχω καταλάβει...

οι μπλοκάκηδες που ασφαλίζονται μέσω απδ χωρις να έχουν παράλληλη δραστηριότητα πρέπει να κάνουν κάτι;;;

εγκυκλιος ΕΦΚΑ 3/2020 , προχθεσινή (3/3/2020)

Ζ. Εισφορές αμειβομένων με Δελτία Παροχής Υπηρεσιών (Δ.Π.Υ)

Η διάταξη της παρ.9 του άρθρου 39 του Ν.4387/2016, περί εισφοροδότησης αμειβομένων με Δ.Π.Υ για τους οποίους προκύπτει ότι το εισόδημά τους προέρχεται από την απασχόλησή τους σε έως δύο φυσικά ή νομικά πρόσωπα, παραμένει σε ισχύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Εχω περίπτωση ιατρού όπου έχει ιατρείο και παράλληλα είναι και στην αστυνομία .

Στο σημείωμα αποδοχών της βλέπω ότι υπάρχουν κρατήσεις για ΤΣΑΥ .Εστω 100€.

Θα επιλέξω την πρώτη κατηγορία στον ΕΦΚΑ.

Επομένως 252-100=152€ προς καταβολή.

Σωστά το σκέφτομαι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 5/3/2020 στις 11:24 ΠΜ, dodos είπε

για την κατάταξη στην μειωμένη ασφαλιστική κατηγορία όσον έχουν 5 χρονια απο την έναρξη του επαγγέλματος τι ισχύει ?

τα  5 χρόνια μετράνε από την πρώτη έναρξη που έχουν κάνει η απο την τελευταία επανέναρξη?

δηλαδή είχε κάνει κάποιος :

α.έναρξη πριν 6 χρόνια στην συνέχεια και μετα απο 7 χρόνια σαν επαγγελματίας έκανε διακοπή και ξανακάνει έναρξη το 2019 ,αυτος λογικά

δεν μπορεί να πάει στις μειωμένες εισφορες ?

β.είχε κανει πριν 6 χρονιά έναρξη και μετά απο 2 χρόνια κάνει διακοπη εργασιών και ξανακάνει  έναρξη το 2019 μπορεί να μπει στις μειωμένες εισφορές ?

γ. αν στο μεσοδιαστικα ήταν μισθωτός? μετράνε ? η μονο η έναρξη εργασιων παιζει ρόλο?

ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΦΚΑ (ΟΑΕΕ)

Τις ίδιες απορίες έχω και εγώ!!!

Έκανα έναρξη(ΔΟΥ) το 2019 και έκανα και εγγραφή στον ΕΦΚΑ(ΟΑΕΕ) πρώτη φορά στη ζωή μου!Στην προηγούμενη έναρξη(πρίν 10 έτη) είχα απαλλαγή απο ΟΑΕΕ γιατί ήμουνα και μισθωτός ταυτόχρονα !

Οπότε είμαι ΝΕΟασφαλισμένος στον ΕΦΚΑ(ΟΑΕΕ) σαν ελεύθερος επαγγελματίας (έτος2019) και δεν είμαι μισθωτός πλέον.

Άρα επιλέγω ειδική κατηγορία????

Υ.Γ: προσπαθώ να επικοινωνήσω με το 1555 και το τηλ.κέντρο έχει κορωνοϊό!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...