Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ΔΗΛΩΣΗΣ ΔΙΟΡΘΩΣΗΣ Τ.Μ. ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΟΤΑ


JVA

Ερώτηση

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω για τη διόρθωση τ.μ. προς ΟΤΑ ανοιξε η πλατφόρμα κανονικά θε πρέπει να δηλωθούν τα καθαρά τετραγωνικά όπως δηλώνουμε στο Ε9 ή τα μικτά όπως λένε στους δήμους ότι φωτίζεται ακόμα και μπαλκόνια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δεν έχω ασχοληθει καθολου με το θεμα από το φόβο λάθους ...

Εφαγα χώσιμο τελευταία στιγμή όμως απο συγγενικό πρόσωπο ..

Οι αποθήκες και τα πάρκιν (ανεξάρτητες ιδιοκτησιες), που ηλεκτροδοτούνται απο το κοινόχρηστο πως δηλώνονται;

Εχω μπει μέσα , βάζω το κοινόχρηστο ρολόι αλλά μου ζητά παροχή και πάνω.Αν βάλω την παροχή του σπιτιού δεν το δέχεται...

Επίσης σε κτίσματα εκτος σχεδίου γιατι μου βγάζει το αγροτεμάχιο σε ξεχωριστή γραμμή ; Εκτος απο το κτίσμα πρέπει να δηλώσω και στο αγροτεμάχιο κάτι;

Ευχαριστω για την όποια βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, DENNY είπε

Δεν έχω ασχοληθει καθολου με το θεμα από το φόβο λάθους ...

Εφαγα χώσιμο τελευταία στιγμή όμως απο συγγενικό πρόσωπο ..

Οι αποθήκες και τα πάρκιν (ανεξάρτητες ιδιοκτησιες), που ηλεκτροδοτούνται απο το κοινόχρηστο πως δηλώνονται;

Εχω μπει μέσα , βάζω το κοινόχρηστο ρολόι αλλά μου ζητά παροχή και πάνω.Αν βάλω την παροχή του σπιτιού δεν το δέχεται...

Επίσης σε κτίσματα εκτος σχεδίου γιατι μου βγάζει το αγροτεμάχιο σε ξεχωριστή γραμμή ; Εκτος απο το κτίσμα πρέπει να δηλώσω και στο αγροτεμάχιο κάτι;

Ευχαριστω για την όποια βοήθεια

Καλησπέρα.

Όταν είναι κοινόχρηστο ρολόι, έχει πεδίο να το τικάρεις.

Τα αγροτεμάχια δεν ξέρω, δεν έχω δηλώσει κανένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι το τικαρα , αλλα εχει και παροχη πάνω δεξιά και δεν προχωρα χωρις αυτη !

μηπως πρεπει να βάλω εξαίρεση απο έλεγχο δοαφοράς ( αναθεμα και αν ξέρω )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 28/9/2020 στις 7:32 ΠΜ, 125883623 είπε

και το ρωτάω διότι πιστεύω αυτά που δεν έχουν διακοπή ρεύματος και δεν έχουν διάφορα δεδδηε-ε9 δεν δηλώνονται καθολου σωστά?

κάλο ειναι αν έχεις χρόνο να τα κάνεις όλα γιατί μπορει λέω εγώ τώρα οκ να αποικονιζοντε σωστά στην δεη  άλλα πριν 5-20 χρονιά ; κάλο γαιδουροδενε παρα  γαϊδουρογύρευε   ..βεβαία ούτε αυτά που έχουν ακόμα δεν εχω κάνει άλλα κάλο ειναι να τα υποβαλεις  ολα .

και δεν ειναι μονο τα τμ στην δεη ειναι και αλλα που στο συμβόλαιο της δεη δεν το προσέχαμε ,η αν έχεις κόψει την δεη πως πληρώνεις τα δημοτικά τέλη η πηγες +στον δήμο οπως οφειλες να κάνεις την υπευθηνη δηλωση οτι πλεον δεν ηλεκτροδοτείτε μηπως  εκανες διακοπη μονο στην δεη και οχι και στον δημο οπως οφειλες; 

τωρα σκεφτομουν εαν εκανα  καλα και δηλωσα αυτα που συμφωνουσαν ουτως η αλλως με την δεη..δεν ξερω για εσας αλλα τοσο βουητο στα αυτια μου για αυτη την πλατφορμα πρωτη φορα :) απο την αλλη εχω μια υποψια οτι οσα δηλωθηκαν δηλωθηκαν αμφιβαλλω  εαν θα καταφερουν ποτε να γινουν σωστες διασταυρωσεις  και εαν οι δημοι θα το προχωρησουν απο μονοι τους και δεν κρατησουν οσα εχουν ηδη υποβληθει..δεν ξερω τι να πω καλη η παραγραφη των προηγουμενων ετων και ειδικα σε σπιτια με μεγαλες διαφορες αλλα κατι δεν μου κολλαει σε ολο αυτο..ειδικα για το μελλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, lagos88 είπε

τωρα σκεφτομουν εαν εκανα  καλα και δηλωσα αυτα που συμφωνουσαν ουτως η αλλως με την δεη..δεν ξερω για εσας αλλα τοσο βουητο στα αυτια μου για αυτη την πλατφορμα πρωτη φορα :) απο την αλλη εχω μια υποψια οτι οσα δηλωθηκαν δηλωθηκαν αμφιβαλλω  εαν θα καταφερουν ποτε να γινουν σωστες διασταυρωσεις  και εαν οι δημοι θα το προχωρησουν απο μονοι τους και δεν κρατησουν οσα εχουν ηδη υποβληθει..δεν ξερω τι να πω καλη η παραγραφη των προηγουμενων ετων και ειδικα σε σπιτια με μεγαλες διαφορες αλλα κατι δεν μου κολλαει σε ολο αυτο..ειδικα για το μελλον

ισχύει  .

Απλά οι δήμοι  ήδη έχουν κάνει τις διασταυρώσεις  .

Απλά μας είπαν κατι  σαν περαίωση  φτιαχτε τα.τωρα αν ισχύει η Περαίωση  και πως θα το δούμε  .

Πίστευω  πάντως  ότι βρίσκεσαι  σε καλύτερη  θέση  που τα έκανες  από εμάς που δεν τα κάναμε  .

αν δώσουν παράταση  οκ να τα μονταρω  .

Προς το παρών ούτε το σπίτι  μου δεν έχω φτιάξει  .

Προβληματική  πλατφόρμα προβληματικές  οδηγίες προβληματικό  το ε9   προβληματικά  σπίτια και οι μέρες δύσκολες  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, 125883623 είπε

ισχύει  .

Απλά οι δήμοι  ήδη έχουν κάνει τις διασταυρώσεις  .

Απλά μας είπαν κατι  σαν περαίωση  φτιαχτε τα.τωρα αν ισχύει η Περαίωση  και πως θα το δούμε  .

Πίστευω  πάντως  ότι βρίσκεσαι  σε καλύτερη  θέση  που τα έκανες  από εμάς που δεν τα κάναμε  .

αν δώσουν παράταση  οκ να τα μονταρω  .

Προς το παρών ούτε το σπίτι  μου δεν έχω φτιάξει  .

Προβληματική  πλατφόρμα προβληματικές  οδηγίες προβληματικό  το ε9   προβληματικά  σπίτια και οι μέρες δύσκολες  .

Συμφωνω απολυτα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε κοινοχρηστο ρολοι παροχης που ειναι 3 χιλιαδες τμ και αυτο δηλωθηκε στο Ε9,πως το βαζω στην δηλωση//μου βγαζει οτι δεν μπορει κοινοχρηστο ρολοι να ειναι ιδιο με τον αριθμο παροχης Ε9,Απλα το υποβαλλω ετσι χωρις να τικαρω κοινοχρηστο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε παιδιά εχω μια κατοικία  που ηλεκτροδοτείται κανονικά , και 2 αποθηκες και παρκινγκ ανεξάρτητες ιδιοκτησίες που παίρνουν απο το κοινόχρηστο....

Δηλωσα την κατοικία στο δήμο οκ.

Οταν μπαίνω στα άλλα και βάζω την παροχή του κοινόχρηστου , μου ζητά πάνω δεξιά την παροχή ;;;;

Οταν βάζω την παροχή του σπιτιού , μου βγάζει μήνυμα οτι υπάρχει δήλωση για αυτη την παροχή ;

Τι κάνω λάθος;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μονοκατοικία με υπόγειο ισόγειο και α όροφο, είναι σωστά δηλωμένη στο Ε9 , με το σύνολο των τετραγωνικών.....έχει όμως για κάθε όροφο 3 παροχές ΔΕΗ

Θα μπορούσα να αλλάξω το Ε9 - για να προχωρήσει-και να το απεικονίσω σε 3 ορόφους, και μετά με τροποιητική Ε9 να τα επαναφέρω

Όμως  η διαφορά των τετραγωνικών  στο Ε 9 δεν θα βγάλει μήνυμα για υποβολή δικαιολογητικών στη Δ.Ο.Υ ?

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 λεπτά πριν, solwn 1 είπε

Όμως  η διαφορά των τετραγωνικών  στο Ε 9 δεν θα βγάλει μήνυμα για υποβολή δικαιολογητικών στη Δ.Ο.Υ ?

Νομίζω για το 2021 κάνεις όσες αλλαγές θέλεις. Δε σε πάει για έλεγχο.

Για το δήμο , δε μπορείς να τα περάσεις χειρόγραφα ή αναγκαστικά τα αντλεί από το ε9?   Ρωτάω γιατί δεν ασχολήθηκα με τη δήλωση των τετραγωνικών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, PATRASACC είπε

Αν γνωρίζει κάποιος, αν συμφωνούν τμ δήμου κ Ε9 και δεν κάνουμε υποβολή στην δήλωση τι πρόβλημα υπάρχει?

Να μην συμφωνούσαν  παλιότερα  σε χρήση που δεν έχει παράγραφη  .

Και αν πάλι συμφωνούν  σε όλες τις. Χρήσεις  να υπάρχει  κενό σε διάστημα  που είχε γίνει διακοπή  ρεύματος  και αλλαγή ονόματος  στην ΔΕΗ.

Γενικά δεν ξέρεις από πού μπορεί  να σου κάτσει  η στραβή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν, PATRASACC είπε

Αν γνωρίζει κάποιος, αν συμφωνούν τμ δήμου κ Ε9 και δεν κάνουμε υποβολή στην δήλωση τι πρόβλημα υπάρχει?

Και οι συμφωνούν  .Μήπως όμως οτ ε9 είναι λάθος και είναι λάθος και τα τμ στον δήμο  ΠΧ είναι και όλα  νόμιμο  η υπάρχει  καμία αυθαιρεσία  που δεν έχει γίνει ακόμα νομιμοποίηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Και οι συμφωνούν  .Μήπως όμως οτ ε9 είναι λάθος και είναι λάθος και τα τμ στον δήμο  ΠΧ είναι και όλα  νόμιμο  η υπάρχει  καμία αυθαιρεσία  που δεν έχει γίνει ακόμα νομιμοποίηση;

Αν υπάρχει αυθαιρεσία ,  δεν είναι θέμα του λογιστή, ενώ η μη οριστικοποίηση.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπόγειο σε πολυκατοικία- βοηθητικός χώρος, λεβητοστάσιο κ.λ.π-  έχει ρεύμα από την κοινόχρηστη παροχή....και ανήκει κατά 1/3 στους τρεις ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας, οι οποίοι και το δηλώνουν στο Ε9 σαν βοηθητικό χώρο

Θα πρέπει να να τικάρω το    Δήλωση ηλεκτροδοτούμενων από κοινόχρηστο ρολόι...και να αφήσω κενό επάνω τον αριθμό παροχής?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
45 λεπτά πριν, PATRASACC είπε

Αν υπάρχει αυθαιρεσία ,  δεν είναι θέμα του λογιστή, ενώ η μη οριστικοποίηση.... 

ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗ ΤΟ Ε9 ;;; ΣΕ ΠΟΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΣΠΟΥΔΑΣΕΣ ;;; ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΜΑΘΗΜΑ Ε9 .

ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΤΑ ΤΜ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΥΣ ;; ΣΕ ΠΟΙΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΟ ΔΙΔΑΧΤΉΚΑΜΕ.

ΤΠΤ ΑΠ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΤΑ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ...ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΧΑΣΕΙ ΤΟΝ ΑΓΟΡΑΣΤΗ . 

ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ .ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ . 

ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΛΕΞΕΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΞΕΡΩ .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ :ΣΕ ΔΗΛΩΣΗ ΑΝΤΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΟ ΝΕΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΒΑΣΗ ΤΟΥ Ε9 ΜΕ ΠΑΛΙΟΤΕΡΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ .ΤΙ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΑΙΡΕΣΗ ΑΙΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΥΠΟΒΑΛΛΩ  Η ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΖΗΤΗΜΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν είναι πρόβλημα αυτό αλλα  το ανάποδο. Να έχεις πχ απόδοχη 2019 και να μην βάλεις το 1980 έτος κατασκευής  του ακίνητου. 

Εγώ θα το αφήνα όπως το χεις. Ειδικά  αν ο προηγούμενος  ιδιοκτήτης  είναι συγγενικό  πρόσωπο. 

Αν είναι άσχετος οκ άλλαξε  το. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Δεν είναι πρόβλημα αυτό αλλα  το ανάποδο. Να έχεις πχ απόδοχη 2019 και να μην βάλεις το 1980 έτος κατασκευής  του ακίνητου. 

Εγώ θα το αφήνα όπως το χεις. Ειδικά  αν ο προηγούμενος  ιδιοκτήτης  είναι συγγενικό  πρόσωπο. 

Αν είναι άσχετος οκ άλλαξε  το. 

 

οκ με το ετος κατασκευης στην δηλωση πολιτη εννοω εχω συμβολαιο του 2015 κα εγω το εβαλα ετος αλλαγης τετραγωνικων  βαση ε9 πολυ πιο παλια.το λεω μη τυχον και βγαλουν  τιποτα οφειλες ξερω γω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η εφαρμογη βεβαια λεει αυτο αλλα ξερω γω...

Στο πεδίο αυτό δηλώνεται ο χρόνος, κατά τον οποίο γεννάται η υποχρέωση δήλωσης. Π.χ. δηλώνεται η ημερομηνία:

  • αρχικής δήλωσης και για την περίπτωση που αυτή δεν είχε συμπεριλάβει κάποιες επιφάνειες,
  • τροποποίησης της επιφάνειας του ακινήτου (χρήση προσθήκης, αλλαγή χρήσης ημιυπαιθρίου κ.ο.κ.)
  • κτήσης ενός ακινήτου

Επισημαίνεται, ότι για τις δηλώσεις που υποβάλλονται στην προθεσμία που ορίζεται στην παρ. 2 του αρ. 51 του ν. 4647/2019, οι οφειλές προς το δήμο υπολογίζονται μόνο από 1.1.2020, εκτός εάν γίνεται δήλωση λόγω γεγονότος που συμβαίνει μετά την ημερομηνία αυτή, οπότε και τα τέλη υπολογίζονται βάσει της πραγματικής ημερομηνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν, lagos88 είπε

η εφαρμογη βεβαια λεει αυτο αλλα ξερω γω...

Στο πεδίο αυτό δηλώνεται ο χρόνος, κατά τον οποίο γεννάται η υποχρέωση δήλωσης. Π.χ. δηλώνεται η ημερομηνία:

  • αρχικής δήλωσης και για την περίπτωση που αυτή δεν είχε συμπεριλάβει κάποιες επιφάνειες,
  • τροποποίησης της επιφάνειας του ακινήτου (χρήση προσθήκης, αλλαγή χρήσης ημιυπαιθρίου κ.ο.κ.)
  • κτήσης ενός ακινήτου

Επισημαίνεται, ότι για τις δηλώσεις που υποβάλλονται στην προθεσμία που ορίζεται στην παρ. 2 του αρ. 51 του ν. 4647/2019, οι οφειλές προς το δήμο υπολογίζονται μόνο από 1.1.2020, εκτός εάν γίνεται δήλωση λόγω γεγονότος που συμβαίνει μετά την ημερομηνία αυτή, οπότε και τα τέλη υπολογίζονται βάσει της πραγματικής ημερομηνίας.

 Ωραία  και να εχεις  το ακίνητο από κληρονομιά  του θάβονται πατέρα σου τόν 02/2019 Και έχει δηλώθει  ο Θάνατος  στην εφορία και έχεις  ΠΧ απόκλιση  100τμ τι κανεις;

Που βαση αποδοχή  κληρονομιάς  αναλαμβάνεις  τις  υποχρέωσεις  του  θάβοντα; 

Θα βάλεις  02/2019 Και μετά θα πάει  το πρόστιμο  στο αφμ του θάβοντα  και εκεί τι κάνεις;

Τέλος  πάντων.

Κανε ότι σε φωτίσει  ο Θέος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...