Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ΔΗΛΩΣΗΣ ΔΙΟΡΘΩΣΗΣ Τ.Μ. ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΟΤΑ


JVA

Ερώτηση

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω για τη διόρθωση τ.μ. προς ΟΤΑ ανοιξε η πλατφόρμα κανονικά θε πρέπει να δηλωθούν τα καθαρά τετραγωνικά όπως δηλώνουμε στο Ε9 ή τα μικτά όπως λένε στους δήμους ότι φωτίζεται ακόμα και μπαλκόνια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ ΙΣΟΓΕΙΑ ΑΠΟΘΗΚΗ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΣ ΟΡΟΦΟΣ  ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΡΟΛΟΙ  ΣΤΟ Ε9 ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΡΙΘΜΟ ΠΑΡΟΧΗΣ.ΠΩΣ ΘΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ ΜΗ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΟΥΜΕΝΗ(ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΡΕΥΜΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ).ΑΠΟΘΗΚΗ ΚΑΙ ΣΠΙΤΙ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΣΤΟ Ε9.ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ ΩΣ ΜΗ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΟΥΜΕΝΗ?ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΑ ΜΗ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΟΥΜΕΝΑ ΘΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ?ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ?

ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΔΗΛΩΝΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΕΝΑΣ Η ΚΑΙ 2 ΚΥΡΙΟΙ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μόνο ο ένας φτάνει. 

Το πρόβλημα σου μου έτυχε και  με να σε δίκη μου περίπτωση  .απλά εμπλεξες. Έτσι όπως έχουν  στήσει  την πλατφόρμα  δεν μπορείς  η αν μπορείς  εγώ δεν βρήκα την λύση. 

Επομένως  

Η πας στον δήμο

η πρέπει  να μπεις να αλλάξεις  το ε9 να αφήσεις κενή την αποθήκη και το ρολόι  της ΔΕΗ στο σπίτι  .και αυτήν την λύση δεν την δοκιμασα  αλλά λογικα  θα πέρασει. Τι ε9 σε κολλάει  .

 

Ε και αν φτιάξεις  τα τετραγωνικά  το πολλή  ξανά διορθώνεις  το ε9 .

Σε δουλειά  να βρισκόμαστε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
25 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Μόνο ο ένας φτάνει. 

Το πρόβλημα σου μου έτυχε και  με να σε δίκη μου περίπτωση  .απλά εμπλεξες. Έτσι όπως έχουν  στήσει  την πλατφόρμα  δεν μπορείς  η αν μπορείς  εγώ δεν βρήκα την λύση. 

Επομένως  

Η πας στον δήμο

η πρέπει  να μπεις να αλλάξεις  το ε9 να αφήσεις κενή την αποθήκη και το ρολόι  της ΔΕΗ στο σπίτι  .και αυτήν την λύση δεν την δοκιμασα  αλλά λογικα  θα πέρασει. Τι ε9 σε κολλάει  .

 

Ε και αν φτιάξεις  τα τετραγωνικά  το πολλή  ξανά διορθώνεις  το ε9 .

Σε δουλειά  να βρισκόμαστε .

Αρχικα ευχαριστω για την αμεση ενημερωση.Αυτο φοβομουν και εγω...απλα δεν ημουν σιγουρος..ελεγα να αποφυγω την μεταβολη τωρα ως προς το ε9 διοτι τρεχει και το εξοικονομω καιθα αλλαξω καποια πραγματα εφοσον ολοκληρωθει το προγραμμα.εαν παω στο δημο λες να μπορω να το τακτοποιησω;αλλα οπως ειπες και εσυ η μεταβολη μονο του πληροφοριακου δεν μου αλλαζει κατι οποτε μπορει και ν κανω μεταβολη οπως ειπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μηπως να εκανα την αλλαγη στοδημο και μεχρι τελος του χρονου αρχες του νεου να αλλαζα το ε9;λετε μεχρι τοτε να γινει καμια διασταυρωση και να χω θεμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι νέο δεν ξέρουμε τπτ.δεν αποκλείεται  .τώρα απλα κάνουμε  την αίτηση. Όλες αυτές οι χιλιάδες εκατονταδες αιτήσεις  κάποια στιγμή  θα ελεγχθούν  όλες μια μια και τοτε  η θα εγκριθούν η θα απορριφθούν  .

Αν πας στον δήμο παλι το ίδιο λόγικα  θα ισχύει  .δεν το γνωρίζω  αυτό  .

Είπαμε μαθητευόμενοι  μάγοι  .

Τουλάχιστον  εγώ στο οικονομικό  Πανεπιστήμιο  δεν είχα κανένα μάθημα για ε9 η για δημοτικά  τέλη. 

Αν θες να εισαι πιο ήσυχος στείλε  τον φορολογούμενο  στον δήμο .

Επεξεργασμένο από 125883623
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει υποβληθεί η δήλωση στο δήμο απο αρχές ΙΟΝ 20. Τώρα όμως η οικία βρίσκεται σε διαδικασία τακτοποίησης αυθαιρέτων (πέργκολες στις βεράντες).Ο μηχανικός λόγω φόρτου εργασίας δεν έχει υποβάλλει ακόμα τα χαρτιά.Τα τετραγωνικά θα είναι 45.

Θα πρέπει να κάνω τροποποίηση του Ε9  και  μετά τι γίνεται με το δήμο ?? Τροποποιητική ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προφανώς θα πρέπει να απευθυνθούν στον Δήμο. Ωστόσο θεωρώ λάθος το ότι δεν είχαν δηλώσει στο Ε9 τα ορθά τετραγωνικά ακόμα και πριν την τακτοποίηση. Στο Ε9 καταγράφουμε τα πραγματικά μέτρα και όχι μόνο τα νόμιμα. Έστω πως γίνεται αύριο η τακτοποίηση από τον μηχανικό και μεθαύριο θελήσουν να μεταβιβάσουν οι ιδιοκτήτες. Δεν θα σας ζητηθούν τροποποιητικές 5ετίας;

Στο Ε9 δηλώνουμε την πραγματική κατάσταση, τα πραγματικά μέτρα, τα ποσοστά όπως ορίζει η νομοθεσία. Το ίδιο και στον Δήμο. Τις νομιμοποιήσεις, τις δηλώσεις φόρου κληρονομιάς, τις συμβολαιογραφικές πράξεις αποδοχής, τις δημοσιεύσεις πρόσφατα ευρεθεισών διαθηκών ας τις κάνουν όποτε έχουν λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν, Locomondo είπε

Προφανώς θα πρέπει να απευθυνθούν στον Δήμο. Ωστόσο θεωρώ λάθος το ότι δεν είχαν δηλώσει στο Ε9 τα ορθά τετραγωνικά ακόμα και πριν την τακτοποίηση. Στο Ε9 καταγράφουμε τα πραγματικά μέτρα και όχι μόνο τα νόμιμα. Έστω πως γίνεται αύριο η τακτοποίηση από τον μηχανικό και μεθαύριο θελήσουν να μεταβιβάσουν οι ιδιοκτήτες. Δεν θα σας ζητηθούν τροποποιητικές 5ετίας;

Στο Ε9 δηλώνουμε την πραγματική κατάσταση, τα πραγματικά μέτρα, τα ποσοστά όπως ορίζει η νομοθεσία. Το ίδιο και στον Δήμο. Τις νομιμοποιήσεις, τις δηλώσεις φόρου κληρονομιάς, τις συμβολαιογραφικές πράξεις αποδοχής, τις δημοσιεύσεις πρόσφατα ευρεθεισών διαθηκών ας τις κάνουν όποτε έχουν λεφτά.

Συμφώνω απόλυτα  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 9/9/2020 στις 7:40 ΜΜ, 125883623 είπε

Είναι νέο δεν ξέρουμε τπτ.δεν αποκλείεται  .τώρα απλα κάνουμε  την αίτηση. Όλες αυτές οι χιλιάδες εκατονταδες αιτήσεις  κάποια στιγμή  θα ελεγχθούν  όλες μια μια και τοτε  η θα εγκριθούν η θα απορριφθούν  .

Αν πας στον δήμο παλι το ίδιο λόγικα  θα ισχύει  .δεν το γνωρίζω  αυτό  .

Είπαμε μαθητευόμενοι  μάγοι  .

Τουλάχιστον  εγώ στο οικονομικό  Πανεπιστήμιο  δεν είχα κανένα μάθημα για ε9 η για δημοτικά  τέλη. 

Αν θες να εισαι πιο ήσυχος στείλε  τον φορολογούμενο  στον δήμο .

Καλημερα,

Πηγα στο δημο και δηλωσα την αποθηκη ως μη ηλεκτροδοτουμενη  και πληρωσα το επιπλεον ταπ.τωρα τι θα γινει εαν γινει κατι δεν ξερω μεχρι να αλλαξω το ε9.Στο σπιτι τα τετραγωνικα με την δεη συμφωνουν ομως εχω και ενα ημιυπαιθριο ανοιχτο 10τ.μ η κοπελα στο δημο μου ειπε οτι πρεπει να το βαλω και αυτο μεσα.Στην πλατφορμα το ημιυπαιθριο ειναι σωστο να το βαλω στους βοηθητικους χωρους που ηλεκτρ/νται μαζι με τα τετραγωνικα του λεβητοστασιου δηλ 6+10=16 συνολο ειναι σωστο;ευχαριστω:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 22/9/2020 στις 8:59 ΜΜ, SOTPAR είπε

Εχει ανοίξει για διορθώσεις ??  Λέει αναίρεση υποβολής.Και μετα θα θεωρείται εμπρόθεσμη ??

Μόνιμα από την αρχή της  είχε την δυνατότητα  για τροποποίησεις  .

Γιατί να είναι εκπρόθεσμη Αφού  έως τέλος  του μήνα είναι η διορία  .

Τροποποιητικη  εντός της διόριας  θεωρείται  αρχική εμπρόθεσμη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όταν έχει διακοπεί η παροχή από τον ιδιοκτήτη λόγω μη χρήσης του ακινήτου (όχι από οφειλές δηλαδή)

δηλώνεται στο ακίνητο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όταν έχει διακοπεί η παροχή από τον ιδιοκτήτη λόγω μη χρήσης του ακινήτου (όχι από οφειλές δηλαδή)

δηλώνεται στο ακίνητο

 

Κάποια απάντηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

 2 ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΕΣ ΜΕ ΚΟΙΝΟ ΑΡΙΘΜΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ Η ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΔΗΜΟ.ΤΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΔΕΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οικία με 98 τμ στο Ε9 και 100 στην ΔΕΔΔΗΕ σε οικόπεδο εντός σχεδίου 218 τμ 

είναι υποχρεωτικό να δηλωθεί στην πλατφόρμα ή θα ζητηθούν δικαιολογητικά για τα -2 τμ (η παροχή έχει περισσότερα)

ευχαριστώ, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 25/9/2020 στις 5:38 ΜΜ, lagos88 είπε

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

 2 ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΕΣ ΜΕ ΚΟΙΝΟ ΑΡΙΘΜΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ Η ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΔΗΜΟ.ΤΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΔΕΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Aπ οτι εχω καταλαβει ναι παει στον δημο .

παρε δευτερη γνωμη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
58 λεπτά πριν, asteras5 είπε

Οικία με 98 τμ στο Ε9 και 100 στην ΔΕΔΔΗΕ σε οικόπεδο εντός σχεδίου 218 τμ 

είναι υποχρεωτικό να δηλωθεί στην πλατφόρμα ή θα ζητηθούν δικαιολογητικά για τα -2 τμ (η παροχή έχει περισσότερα)

ευχαριστώ, 

καλο ειναι να συμφωνούν ολα μεταξύ τους ε9 -δεη- δημος- κτηματολογιο κτλ  ,αυτο ειναι το ορθο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα

τα διαμερισματα που εχουν διακοπη ρευματος (κομμενο χωρις πελατη)

δηλωνονται ως ηλεκτροδοτουμενα με την παροχη που εχει το ε9 ?

ακομη και αν τα τ.μ. ε9-δεη ειναι ακριβως τα ιδια ?

και το ρωταω διοτι πιστευω αυτα που δεν εχουν διακοπη ρευματος και δεν εχουν διαφορα δεδδηε-ε9 δεν δηλωνονται καθολου σωστα?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και το ρωτάω διότι πιστεύω αυτά που δεν έχουν διακοπή ρεύματος και δεν έχουν διάφορα δεδδηε-ε9 δεν δηλώνονται καθολου σωστά?

κάλο ειναι αν έχεις χρόνο να τα κάνεις όλα γιατί μπορει λέω εγώ τώρα οκ να αποικονιζοντε σωστά στην δεη  άλλα πριν 5-20 χρονιά ; κάλο γαιδουροδενε παρα  γαϊδουρογύρευε   ..βεβαία ούτε αυτά που έχουν ακόμα δεν εχω κάνει άλλα κάλο ειναι να τα υποβαλεις  ολα .

και δεν ειναι μονο τα τμ στην δεη ειναι και αλλα που στο συμβόλαιο της δεη δεν το προσέχαμε ,η αν έχεις κόψει την δεη πως πληρώνεις τα δημοτικά τέλη η πηγες +στον δήμο οπως οφειλες να κάνεις την υπευθηνη δηλωση οτι πλεον δεν ηλεκτροδοτείτε μηπως  εκανες διακοπη μονο στην δεη και οχι και στον δημο οπως οφειλες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...